Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 23500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #195 : Eylül 27, 2019, 20:49:55 »
Dışkı iki ucu sivri olmaz mı?

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #196 : Eylül 27, 2019, 22:50:25 »
görüntüyü biraz büyüttüm

geçmiş olsun

Acayip birsey .guve dışkı sına benziyor ama.net birsey söylemek imkansız

Bahçe çok kötü olmuş abi cok geçmiş olsun
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #197 : Eylül 28, 2019, 21:38:30 »

Aynen, bahçe çok kötü evet, yapacak birşey yok, verende o, alanda.

Bu sabah kovanı açtım.

Hava güneşli, rüzgarsız ve 13°C ortam sıcaklığı

Arılar çok sakin, körüksüz açtım.

Güve kurdu olmadığı gibi, kurd izi de yok.

Ana bu seneki, yavru yok, tüm çerçeveler balla kilitli. 

Erkek arı yok

Meme vb. Yok

20° ortam sıcaklığında turuncu polen girişi vardı, 6-7 saniede polenli 1 arı

Ballık kuluçka altında ve içindeki bal kuluçkaya taşınmış durumda.

Kenar iki çerçeveyi çıkarıp, koloniyi biraz sıkıştırdım, şu anda 6 çerçeve aralığında bir salkım ve 1 çerçeve aralığı kadarda arı alt ballıkta(salkımın diğer parçası)

Uçuş deliği 2 arı genişliğinde açık.

Sarıca arı mevcudieti, kovan önü arı toplama falietindeler, kapanlar aktiv.

Kovan alaca gölgede.

Problemi hala çözememiş olmanın huzursuzluğu hakimdir üstümüzde.

...send from my device with using tapatalkPro.

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı gultekin18

• Larva
  • **
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #198 : Eylül 30, 2019, 10:21:32 »

Bu hafta sonu aynı renk maddeye bende rastladım bir kovanda çekmecenin arka kısmında 3 cm genişlikte soldan sağa şerit şeklinde idi. Arı 9 çerçevede. hemen her çerçevenin altında vardı. Sadece 1 kovanda gördüm diğerlerinde yoktu. Baktım güve falanda yok. Tekrar olursa fotoğraf çekerim. Önemsememiştim ama bende merak ettim. Kovanlara hazır kek, arı yemi ve bayvarol vermiştim. Belki bunlardan biri sebep olmuştur diye düşünüyorum   

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #199 : Ekim 12, 2019, 05:48:21 »
Bu hafta sonu aynı renk maddeye bende rastladım bir kovanda çekmecenin arka kısmında 3 cm genişlikte soldan sağa şerit şeklinde idi. Arı 9 çerçevede. hemen her çerçevenin altında vardı. Sadece 1 kovanda gördüm diğerlerinde yoktu. Baktım güve falanda yok. Tekrar olursa fotoğraf çekerim. Önemsememiştim ama bende merak ettim. Kovanlara hazır kek, arı yemi ve bayvarol vermiştim. Belki bunlardan biri sebep olmuştur diye düşünüyorum
Ne olduğunu bende anlamadım, şu anda ilgili döküntüler kendiliğinden kayboldu, ancak hala çok merak ediyorum sebebini.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #200 : Ekim 15, 2019, 06:50:55 »
Varroa bende yine eşiği aştı(24h/~5-6 varroa / doğal ölüm), aparatlar 60%asit ile tekrar şarj edilerek 7günlüğüne kovanlara yerleştirildi. Yarın son gün, acil bir seyahat nedeni ile 1 gün erken toplamak zorunda kalıyorum. Hedef 24h/~0,5 veya 1 varroa eşiği. Eğer tekrar eşik aşılırsa, sıra 85% formikte olacak, ancak uygulama fırsatı için 15 ila 10°C arası ortam sıcaklığını kollayacağım. Devamında, aralıkta 0°C üstü, 5°C civarı bir ortamda,  3,5% oksalik asit, 1:1 şerbet ile çerçeve arasına 5ml uygulaması da yapılacak.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #201 : Ekim 20, 2019, 07:13:22 »
Bu son varroa mücadelemde, kendi aparatlarımı gerçek sahada 2. iyileştirilme sonrası tekrar test etme fırsatını buldum.

Ancak bir sonraki gün, aparat kontrollerinde, aparatımın birinde talihsiz bir kaza yaşadığımı fark etmiş ve tüm diğer benim aparatları düzeltmek adına tekrar geri çekmiştim.

Kaza muhtemelen, aparat kapak delik seviyesinde bıraktığım yetersiz conta payıydı veya kapağı tam sıkmamıştım, kapaktan alt tepsiye asit sızdırması gerçekleşmesine sebep olmuştu bu durum.

Tabi burada esas başka bir hadise daha çok kafamı karıştırmiştı.

Aşırı asit sızdırması ile arılar ilgili kovanı terk edip, tepsi altına denk gelen kısımda sadece 1 eya 2 çerçeve arı kalmış, diğerleri kovan uçuş tahtası altına yerleşerek salkım oluşturmuş ve geceyi orada geçirmişlerdi.

Bir kısım arı tepsi içinde ölmüş, bazılarını da taban dibinde ölü olarak buldum, toplamda iki avuç var yok mertebesinde arı ölümü meydana gelmişti. Buna sebep olduğum için  de ayrıca çok çok üzülmüştüm :(.

Öncelikle hemen kovanı havalandırıp, yan tarafına yeni taban yerleştirmiş, kuluçkayı da bu taban üzerine transfer ettikten sonra, mevcut taban altında ki salkım da tekrar kuluçkaya transfer ederek, kovanı eski yerine yerleştirmiştim. 2-3 saat sonra tekrar kontrol edilmek üzere de başından ayrılmıştım.

Eski kovan tabanını temizlerken, maalesef, ölü arıların arasında yeşil boyalı ana da dikkatimden kaçmamıştı, yani kovan artık anasızdı :(

İlgili ölen ana, Adapazarından getirdiğim kovandakilerdendi, ana değişimlerinde öldürmeye kıyamadığım, bir bölme ile 2.şans verdiğim bir koloniydi ve gelişimi de aslında çok iyi gidiyordu. Ananın iriliği nedeni ile de ananın adını "balina'm"  koymuştum

Bu kovan arılığımın en ön sırasında ve 2.pozisyonda olan 15nolu kovanımdı.

Tam da bu ön sıranın karşı tarafında, ilgili ön sıradan 5-10 metre mesafede bir çifleştirme kutusunda beyaz boyadığım bir yedek ana arım mevcuttu, bu kovanda kullanmak artık hasıl olmuştu.

3 saat sonra kaza yaşadığım kovanı kontrol ettiğimde ise, arıların sakinliği beni şaşırtmış ve kontrolde aslında içerde beyaz boyalı bir ananın varlığı bu şaşkınlığımı daha da arttırmıştı.

Anayı hemen tanımıştım, kesinlikle bu çifleştirme kutusunda ki anaydı veya ona çok benziyordu.

İnanmamış ve hemen karşımda ki çifleştirme kutusunu açmış ve boş olması şaşkınlığımı daha da arttırmıştı.

Boş olmasından dolayı anında sarıca arıların istilasına uğradığı, peteklerde kalan çok az arı varolan az sayıda ki kapalı yavru alanı üzerinde gezindiğini görmüş ve hemen kutuyu güvene almıştım.

Hemen yanına sarıca kapanı yerleştirmiş, sarıcaları da 1-2saat içinde paketlemiştim.

Yani bizim çifleştirme kutusundaki ana o gece veya sabahı ben arılığa gelmeden, ilgili kaza yaşanan kovanın salkımına akuple olmuştu.

Peki ama bu nasıl olabilirdi yaw, hakkaten bu nasıl olmuştu?

Fazlası ile cevabını merak ettiğim, ve açıklayamadığım bir sorudur ¿?¿

Hala şaşkınım, inşallah kovan içinde kalan 2çerçeve arı benim salkımı tekrar geri yerleştirmem ile anaya zarar vermemişlerdir/vermeyecektir. Seyahatten çok yeni döndüm ve cevabını merak ettiğim diğer sorudur.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #202 : Ekim 21, 2019, 14:30:42 »
Erdinç bey böyle inanılmaz olaylar olabiliyor 2016 senesin temmuz ayında benimde başıma geldi,komşu arıcı İrfan abi seslendi bahçe avlusunda ogul var dedi,gerçekten çalının içide 3 dalak yapmış hatta kapalı yavrusuda vardı,anası çitleşmeden dönememiş 3 çerçevelik bir kovanım vardı,bir kutu alıp arıları doldurmaya başladım tam yarısına yakınını doldurmamıştım ki anacığım seslendi oğlun hadi yemeğe, sofraya saygısızlık olmasındiye kutudaki arıları anasız kovana silkeleyip yemeğe gittim (kutuda ana yoktu) yemek yerken kafamda bu arıları yeni yerine nasıl alıştırırım diye hep düşünüyordum çünku anasız kovanla bahçe avlusunun arasında 15 metre kadar bi mesafe vardı,yemek sonrası avludaki oğlun yanına vadığmda havada uçuşan birkaç arıdan başka birşey yoktu dalakları terkedip arı gitmişti,etraftaki ağıçlarda oğlu aramaya başladım ama oğuldan bi iz yoktu hayal kırıklığı içinde anasız kovanın yanına gittim kovan önünde bi hareketlilik vardı,kovanı açınca herşey netleşti 3 çerçevelik arı sıkışık 4 çerçeve olmuş anada çerçevede geziniyordu.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #203 : Ekim 22, 2019, 20:18:46 »
Arı zekası mı, bilgisi mi, öngörüsü mü, genetik özeliği mi, ne derseniz?

Bazı zayıf kovandaki arılar toptan yakındaki içinde çalışan arısı olan bir kovana gidebiliyorlar.

Yani doğal birleştirme oluyor.

Bunu daha çok kışlayacak yeterli balı olmayan genç analı arı aileleri yapıyorlar.

Ana arı yetiştirme kutularında çok oluyor.

Kaçan oğullar: Sabah erken olursa bir gün önceden çıkmış oğul olabiliyor.
Aynı gün çıkıp akşam üzeri gördünüz almak için hazırlık yaptınız bir bakmışsınız oğul yerinde yok.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #204 : Ekim 22, 2019, 21:29:09 »
Benimde başıma gelen olay, ariliğa geldim baktim bir kovanda hiç giriş çıkış yok kovani açtığımda  el kadar açık yavrusuda olmasına rağmen kovan terki olmuş. Kolonileri kontrole başladım ortalardaki koloniye kadar geldim, bir ari yoğunluğu oldu yoksa ogul çıkışımı oluyor diye kontrol ederken kovan önünde yumruk kadar bir top oluştu bunları yavaş yavaş dagitirken kovan terki olan anayi buldum hemen anayı öldürdüm kendiliğinden birleştiler...
Arı kovan terkiyle gitti derken tekrar geri geldi oğul bulmuş kadar mutlu oldum...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi