OĞUL > Oğul Engelleme Yöntemleri

Oğul egilimi mi?

(1/1)

İbrahim Karaaslan:
Herkese merhabalar. Tuhaf bir olayla karşılaştım.
Yaklaşık 10 gün önce bir koloniyi kata çıkarttım. Havalar yağışlı olduğundan bir hafta kadar arılar çalışmadı. İki gün önce üste aldığım yavrulu çerçevede iki tane meme gördüm. Ogula gittiğini düşünerek alt çerçeveler baktım. 8 çerçeve açık/kapalı yavrulu petekte hiç meme yoktu.
Bugün tekrar kontrol ederken oğul riski olduğundan tekrar baktım. Yine üst cerçevede meme gördüm. Altta yine yoktu.
Ben koloninin ogul egiliminde oldugunu düsünüyorum. Ancak tecrübesiz olduğumdan dolayı sizlere de danışmak istedim. Bu koloninin sorunu ne?

izzet6786:
Ana arı ballığa çıkmamıştır.Ballıktaki bakıcı arılar ana arı kokusunu yeterince alamadığından meme yapabiliyor.Normale döner kapanan memeleri koparın

Muammer ŞAHİN:

--- Alıntı yapılan: İbrahim Karaaslan - Mayıs 21, 2018, 22:26:17 ---Herkese merhabalar. Tuhaf bir olayla karşılaştım.
Yaklaşık 10 gün önce bir koloniyi kata çıkarttım. Havalar yağışlı olduğundan bir hafta kadar arılar çalışmadı. İki gün önce üste aldığım yavrulu çerçevede iki tane meme gördüm. Ogula gittiğini düşünerek alt çerçeveler baktım. 8 çerçeve açık/kapalı yavrulu petekte hiç meme yoktu.
Bugün tekrar kontrol ederken oğul riski olduğundan tekrar baktım. Yine üst cerçevede meme gördüm. Altta yine yoktu.
Ben koloninin ogul egiliminde oldugunu düsünüyorum. Ancak tecrübesiz olduğumdan dolayı sizlere de danışmak istedim. Bu koloninin sorunu ne?

--- Alıntı sonu ---

geçici bir durum, oğul eğilimi değil.

arılar kata ve yeni duruma alışmaya çalışıyorlar. Üst kata geçen ve burada uzun süre çalışan arılar, ana kokusunun azalması nedeniyle yanılabiliyorlar. daha sonra ya kendileri başkaları bu durumu düzelterek memeyi bozuyorlar, birinin yaptığı yanlışı diğeri düzeltiyor yani.

Endişe etmeyiniz.

Yusuf Güloğlu:

--- Alıntı yapılan: İbrahim Karaaslan - Mayıs 21, 2018, 22:26:17 ---Herkese merhabalar. Tuhaf bir olayla karşılaştım.

--- Alıntı sonu ---

Oğul olsa öyle olmazdı ana üst kata çıkmadığı için anasızlık  hissedip ana yapmaya çalışıyorlar bir müddet sonra düzelir takip gerekir kolay gelsin

İbrahim Karaaslan:
Cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git