Gönderen Konu: Oğul egilimi mi?  (Okunma sayısı 2065 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim Karaaslan

• Boş Petek
  • Yer: malatya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 1750
Oğul egilimi mi?
« : Mayıs 21, 2018, 22:26:17 »
Herkese merhabalar. Tuhaf bir olayla karşılaştım.
Yaklaşık 10 gün önce bir koloniyi kata çıkarttım. Havalar yağışlı olduğundan bir hafta kadar arılar çalışmadı. İki gün önce üste aldığım yavrulu çerçevede iki tane meme gördüm. Ogula gittiğini düşünerek alt çerçeveler baktım. 8 çerçeve açık/kapalı yavrulu petekte hiç meme yoktu.
Bugün tekrar kontrol ederken oğul riski olduğundan tekrar baktım. Yine üst cerçevede meme gördüm. Altta yine yoktu.
Ben koloninin ogul egiliminde oldugunu düsünüyorum. Ancak tecrübesiz olduğumdan dolayı sizlere de danışmak istedim. Bu koloninin sorunu ne?
Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
Ynt: Oğul egilimi mi?
« Yanıtla #1 : Mayıs 21, 2018, 22:34:59 »
Ana arı ballığa çıkmamıştır.Ballıktaki bakıcı arılar ana arı kokusunu yeterince alamadığından meme yapabiliyor.Normale döner kapanan memeleri koparın
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 22, 2018, 11:30:08 »
Yaklaşık 10 gün önce bir koloniyi kata çıkarttım. Havalar yağışlı olduğundan bir hafta kadar arılar çalışmadı. İki gün önce üste aldığım yavrulu çerçevede iki tane meme gördüm. Ogula gittiğini düşünerek alt çerçeveler baktım. 8 çerçeve açık/kapalı yavrulu petekte hiç meme yoktu.
Bugün tekrar kontrol ederken oğul riski olduğundan tekrar baktım. Yine üst cerçevede meme gördüm. Altta yine yoktu.
Ben koloninin ogul egiliminde oldugunu düsünüyorum. Ancak tecrübesiz olduğumdan dolayı sizlere de danışmak istedim. Bu koloninin sorunu ne?

geçici bir durum, oğul eğilimi değil.

arılar kata ve yeni duruma alışmaya çalışıyorlar. Üst kata geçen ve burada uzun süre çalışan arılar, ana kokusunun azalması nedeniyle yanılabiliyorlar. daha sonra ya kendileri başkaları bu durumu düzelterek memeyi bozuyorlar, birinin yaptığı yanlışı diğeri düzeltiyor yani.

Endişe etmeyiniz.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2018, 14:48:14 »

Oğul olsa öyle olmazdı ana üst kata çıkmadığı için anasızlık  hissedip ana yapmaya çalışıyorlar bir müddet sonra düzelir takip gerekir kolay gelsin
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

Çevrimdışı İbrahim Karaaslan

• Boş Petek
  • Yer: malatya
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 1750
« Yanıtla #4 : Mayıs 22, 2018, 19:49:17 »
Cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum.
Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.