OĞUL > Oğul Engelleme Yöntemleri

sahte ana yuksukleri

(1/1)

Cemil Akbulut:
https://imageshack.com/a/img924/7573/NahXKK.jpg

Merhaba,
Arı kontrollerinde nerdeyse katlı kovanların %80 i alt katlarında ana yuksukleri oluşmuş.Ama bildiğimiz yalancı yuksukler. İçerisinde günlük yumurta var fakat normal yumurtalarla aynı yani özel arı sütü beslemesi yapılmamış.
Bunları 2-3 gün daha gözlemlemelimiyim yoksa oğul teşhisi koyarak bölme işlemini başlatmalımıyım?

Bal akımı bu ayın 17 sinde başladı o tarıhten önce neredeyse açlık tehlikesi başlamıştı.Bunun durumla bağlantısı varmı bilmiyorum.
Aksaray/merkez
rakım 980

Muammer ŞAHİN:
Bölme işlemi yapmak zorunda değilsiniz.

Kuluçkalıkta anaya yavrulama alanını açmanız yeterli olacaktır. Anaya yumurtlayabilmesi için kuluçkalıkta yeterli yavrulama alanı açınız. Ana yeniden yumurtlamaya başladığı anda kovanın düzelme ve ihtimali ve oğuldan vazgeçme ihtimali var.

Peteklerde bal kemeri sanırım yok, kovanın beslenme sorunu da olabilir.

Bu durum açlık oğulu öncesi yada anayı yumurtlama teşvik için teşvik memesi olma ihtimalini de gözardı etmemek gerekir.

Cemil Akbulut:
Arida yumurta sorunu yok. Hatta çok fazla da diyebiliriz. Açlık ihtimali şuan için neredeyse 0. Bal geliside güzel bazı balliklar zor kaldırıyorum.
Ama yumurta atacak yeri olmadığı için belki bu ihtimal. Kafama takılan memelere süt konulmamış.

Muammer ŞAHİN:

--- Alıntı yapılan: Cemil Akbulut - Mayıs 22, 2018, 12:21:01 ---Arida yumurta sorunu yok. Hatta çok fazla da diyebiliriz. Açlık ihtimali şuan için neredeyse 0. Bal geliside güzel bazı balliklar zor kaldırıyorum.
Ama yumurta atacak yeri olmadığı için belki bu ihtimal. Kafama takılan memelere süt konulmamış.

--- Alıntı sonu ---

süt konulmama sebebi şunlar olabilir.

1-ya anayı uyarı mahiyetinde yapmış, hiç süt koymaya niyeti yok,
2-kovanda süt yapacak 5-15 günlük arı mevcudu yeterli değil,
3-kovanda bal stoğu yeterli değil, açlık sınırında
4-kovanda polen stoğu yeterli değil, açlık sınırında
5-kovanda uygun sıcaklık yok, yada havalandırma yeterli değil

aklıma başka bişey gelmiyor

Ruhi EREN:
Oğul eğilimi parçaya dönüşünce süt de olur

Navigasyon

[0] Mesajlar