OĞUL > Yapay Oğul

Anası yumurtlayan yeni bölmelerim tekrar anamemesi dikmiş ?

(1/2) > >>

cemal ersin:
Herkese merhaba,

Bu sene bala yönlendirmeye çalıştığım kolonilerden birinde bir sürü ana memesi gördüm, çok da güçlenememişti ve anaarı ve yumurta da yoktu. Heralde dedim anası ölmüş. Bunu 3'e bölmeye karar verdim. Zaten 9 çerçeve idi. 3 çerçeve olarak 3'e böldüm ve memelerini de en büyük güzel görünümlü 2 adet bırakarak yaptım. Sonra anaları 10 gün içinde falan çiftleşti ve yumurtlamaya başladı. Bu bölmelerin birinde şerbeti çekmemişti bir baktım tek bir tane ana memesi yapmışlar.

Değerli ustalarım, deneyimli arıcı dostlarım bu konuda bilgi ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdi böyle bir durumda ne yapsan anaarısını  değiştirmesini mi beklesem yoksa dışarıdan anaarı satın alıp memeleri temizleyip tanıtsam mı? Başka farklı yöntemde bölme yaptığım bir kovanda daha gördüm. Bunun sebebi 4-5.gün larvalarından kapanmış anamemeleri olabilir mi?
Yeni ana yapmalarını beklesem bu beğenmedikleri anadan sağlıklı bir ana elde edebilirler mi? Bir de koloni nüfusu azalacak acaba sezonu kaçırır mıyım?
Şimdiden teşekkür ederim değerli fikirleriniz için...

Murat AKIN:
Hazır ana arı alıp verirseniz bile bulunduğunuz yer için çok az bal alabilirsiniz.

Bu tarihten sonra yapacağınız kovan bölmelerinden üreyen ana arıları sonbaharda ana arı kaybı olan kovanlarda kullanırsınız artarsa da önümüzdeki yıl için hazır kovan olur.

cemal ersin:
Yorumunuz için teşekküler Murat Bey, zaten bu bölmeleri bu sene bala yönlendirmeyeceğim ancak kendini geliştirmesi açısından geç kalır mıyım diye endişe ediyorum. Yani zaten arılar yeni yavru gelmediği için nüfusları azalıyor, stokları var ancak ana arı yeni yumurtlamaya başlamıştı. Şimdi eğer beklersem , bildiğim kadarıyla yeni ana çiftleşinceye kadar eski anayı öldürmeyecekler ( yanlışım varsa lütfen düzeltin) ancak bu sırada mevcut ana da verimli yumurta atamayactır heralde, öyle değil mi? Yoksa neden meme diksinler, performansından memnun değil heralde koloni, bir de acaba bu yeni yapılan memeden çıkan ana sağlıklı olur mu?

ismail akyüz:

--- Alıntı yapılan: cemal ersin - Haziran 09, 2018, 15:46:25 ---Yorumunuz için teşekküler Murat Bey, zaten bu bölmeleri bu sene bala yönlendirmeyeceğim ancak kendini geliştirmesi açısından geç kalır mıyım diye endişe ediyorum. Yani zaten arılar yeni yavru gelmediği için nüfusları azalıyor, stokları var ancak ana arı yeni yumurtlamaya başlamıştı. Şimdi eğer beklersem , bildiğim kadarıyla yeni ana çiftleşinceye kadar eski anayı öldürmeyecekler ( yanlışım varsa lütfen düzeltin) ancak bu sırada mevcut ana da verimli yumurta atamayactır heralde, öyle değil mi? Yoksa neden meme diksinler, performansından memnun değil heralde koloni, bir de acaba bu yeni yapılan memeden çıkan ana sağlıklı olur mu?

--- Alıntı sonu ---
bölgenizde erkek nufusu iyi ise yeni cıkan iyi çiftleşirse verimli olur, süpersedur meme dikmeleri ananın performansını begenmedikleri içkindir,bu yeni memeden çıkacak anayı bekleyin 15-20 gün içinde durumlar düzelmezse hazır ana verirsiniz..

cemal ersin:
Teşekkür ederim İsmail Bey ben de dışarıdan ne olduğu belirsiz ana almaktanda kendi kolonilerimin anaları ile devam etmeyi daha mantıklı bulmuştum. Ancak yeni çıkacak ananın sağlıklı olacağına dair endişelerim vardı. En iyisi beklemek. Elmadağ civarındayım burada bal zaten yeni başlıyor, bundan önce havalar serindi bazı günler hiç arı çalışamamıştı. Belki daha güzel bir ana da yapabilirler, dediğiniz gibi.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git