Gönderen Konu: Oğullarda ana yok  (Okunma sayısı 809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman42

• Boş Petek
  • Yer: Konya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
Oğullarda ana yok
« : Haziran 09, 2018, 23:40:38 »
Değerli üstatlar, bir kovan arı ile arıcılık işine geçen baharda başladım. Kıştan altı çerçeve olarak çıkan kovan, Mayıs başlarında 20 çerçeveye ulaştı. Bu günlerde ana arı memeleri gördüm. 2-3 gün arayla temizledim ( Mevcut ana arım boyasızdı ve ben de acemiliğimden ana arıyı hiç seçemedim). Fakat memelerin arkası kesilmedi. Ben de belki ana ölmüştür bari oğula gideni yakalarım diye memeleri bozmayı bıraktım. 24 Mayıstan 31 Mayısa kadar 5 tane oğul yakaladım. İlk ve son oğul hariç 3 oğlu birleştirdim. Şu an itibariyle oğul veren kovan, 24 Mayıs oğlu, 31 Mayıs oğlu ve birleştirilmiş oğullar olmak üzere dört kovan oldu. Fakat 10 gündür takip ediyorum kovanların hiçbirinde ana varlığı emaresi olarak bildiğim günlük yumurta yok ve mevcutlar da azalıyor. Bal ve polen stoku iyi.
Benim amacım çok kovanımın olması değil ihtiyacım olan balı üretebilmekti.
Bu kovanlarla ne yapabileceğim konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim. Yer Konya Merkez, rakım 1020 m.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
Ynt: Oğullarda ana yok
« Yanıtla #1 : Haziran 10, 2018, 00:06:46 »
Değerli üstatlar, bir kovan arı ile arıcılık işine geçen baharda başladım. Kıştan altı çerçeve olarak çıkan kovan, Mayıs başlarında 20 çerçeveye ulaştı. Bu günlerde ana arı memeleri gördüm. 2-3 gün arayla temizledim ( Mevcut ana arım boyasızdı ve ben de acemiliğimden ana arıyı hiç seçemedim). Fakat memelerin arkası kesilmedi. Ben de belki ana ölmüştür bari oğula gideni yakalarım diye memeleri bozmayı bıraktım. 24 Mayıstan 31 Mayısa kadar 5 tane oğul yakaladım. İlk ve son oğul hariç 3 oğlu birleştirdim. Şu an itibariyle oğul veren kovan, 24 Mayıs oğlu, 31 Mayıs oğlu ve birleştirilmiş oğullar olmak üzere dört kovan oldu. Fakat 10 gündür takip ediyorum kovanların hiçbirinde ana varlığı emaresi olarak bildiğim günlük yumurta yok ve mevcutlar da azalıyor. Bal ve polen stoku iyi.
Benim amacım çok kovanımın olması değil ihtiyacım olan balı üretebilmekti.
Bu kovanlarla ne yapabileceğim konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim. Yer Konya Merkez, rakım 1020 m.

yeni oğullar kabarmış petek yoksa yumurtlamıyor olabilir, yada yeni çiftleştikleri için yumuta atmaları için 3 gün ila bir hafta beklemeniz lazım kendilerini hazır hisedince yumrta atarlar,10 gün e kadar yumurta yoksa anaları detaylı inceleyin..varmı yokmu..günlük yumurtalı kovanınız varsa test çerçevesi olarakta verebilirisiniz..

Çevrimdışı Osman42

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Haziran 10, 2018, 00:18:40 »
Cevabınız için teşekkür ederim İsmail Bey.
Kabarmış petek mevcut, hatta ham olarak verdiklerimi de çoğunlukla kabartmışlar.
10 gün dediğiniz oğulu yakaladıktan sonraki on gün mü, çiftleşmeden sonraki on gün mü? (tabi eğer çiftleşme olmuşsa).
Maalesef hiç günlük yumurtalı çerçevem yok.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Haziran 10, 2018, 05:50:48 »
Böyle sıcak günlerde 10 gün yumurtra başlangıcı için uygun ama bulunduğunuz yerin mevsiminden dolayı 10 yeterli değil.

Eğer kovanda ana arı varsa 2 hafta kadar beklemek gerekir ki yumurta atsın.

Çiçek tozu gelişi var ve petek kabartıyorsa ana arısı büyük ihtimalle vardır.

Çevrimdışı Osman42

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Haziran 11, 2018, 00:23:17 »
Teşekkürler Murat Hocam,
Bekleyelim biraz daha.

Çevrimdışı Osman42

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Haziran 20, 2018, 23:31:12 »
Bugün itibariyle 3 kovanda açık-kapalı, bir kovanda da açık yavru gözlemledim. Beklememi tavsiye eden ustalara çok teşekkür ederim. İki ki varsınız.