Gönderen Konu: Besleme degil de beslenme uzerine sorularim :)  (Okunma sayısı 809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sedat-dmrcn

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ordu/ünye
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 40
Besleme degil de beslenme uzerine sorularim :)
« : Haziran 24, 2018, 17:53:21 »
Arkadaşlar diyelim 5 çıta kapali yavrumuz var sayı olarak kaç bin arı çıkar acaba bilmiyorum amma bu 5 çıta kapali yavru çıkar çıkmaz mesela ilk bir haftada kaç kg bal tüketir? Malum bala girmeden ızgara atıp kuluçka daraltip yavrularin tuketimini azaltmak hedefleniyor ama bu tüketim ne denli acaba çok merak ediyorum ?? Canlı örnek yaşayan var mı
Onların karınlarından, farklı renk ve çeşitlerde şerbet (kıvamından bir sıvı) çıkar ki onda insanlara şifa vardır. İşte bunda da düşünen bir topluluk için açık delil bulunmaktadır.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Besleme degil de beslenme uzerine sorularim :)
« Yanıtla #1 : Haziran 24, 2018, 22:12:33 »
5 ÇERÇEVE  kapalı yavru varsa dağılım olarak 8 ÇERÇEVE arınız var demektir.

Bugün çıkan yavrular bal özü getirmesi zordur çünkü tarlacı olamazlar.

Eğer bal özü akımınız temmuz 15 den sonra olursa biraz bal yaparlar.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
Ynt: Besleme degil de beslenme uzerine sorularim :)
« Yanıtla #2 : Haziran 24, 2018, 23:25:54 »
Arkadaşlar diyelim 5 çıta kapali yavrumuz var sayı olarak kaç bin arı çıkar acaba bilmiyorum amma bu 5 çıta kapali yavru çıkar çıkmaz mesela ilk bir haftada kaç kg bal tüketir? Malum bala girmeden ızgara atıp kuluçka daraltip yavrularin tuketimini azaltmak hedefleniyor ama bu tüketim ne denli acaba çok merak ediyorum ?? Canlı örnek yaşayan var mı

iki katlı kovanda (20 çerçeve) arı, ana nektar akımı döneminde bir günde 4-8 kg. arası bal getirebilir maksimum olarak güçlü bir nektar akımı varsa sabahtan akşama kadar. bir günde 8kg.bal getirdiği (sulu veya susuz bal karışık) tecrübe edildi arıcılarımız tarafından kovan tartma usulüyle.

ancak;

kovana gelen şeyin bal mı polen mi olduğunu kestiremeyiz sizin dediğiniz 5 çerçevelik bir düzende ve ana nektar akımı olmayan bir düzende. çünkü biz kovana gelen şeyin bal olduğunu düşünsekde, çoğu zaman baldan daha ağır olan polen yada su olabiliyor kovana giren şeyler.

kaldı ki saf bal gelse bile su oranı %75 civarında gelen nektarın, suyu %12-18 aralığına kadar uçurulması esnasında baya bir kilo kaybı yaşıyor kovan. dolayısıyla 8 kg gelen nektar bir anda 2-2,5 kg.a düşebiliyor.

bu hesaplamalara kafanız takılmasın. zira suyu uçurulmuş 2 çerçeve bal bile, sırlandığında 1/3e kadar düşebilir hem sırlamaya harcanan miktar hem de yarıdan yukarıya depolanan bal miktarı bakımından, bir de bunu yaparken işçilik harcaması var enerji olarak.

arıcılık sabır işi. 7 gün 24 saat çalışan arı, elbet arttırdığını depolayacaktır. kışa girerken hiç besleme yapmayacaksak 1/3'ünü, besleme yapacaksak 2/3'ünü alırsak oran olarak kovandaki balın, geriye kalan da kabataslak ortalama olarak yeter miktar kalır arıya heralde.

bu işin ince hesabı yapılmaz. yapılsa da tutmaz. matematiksel olarak 2+2=3 arıcılıkta bunu unutmamak lazım.