Gönderen Konu: 2018 Bal Fiyatları ?  (Okunma sayısı 3050 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
Ynt: 2018 Bal Fiyatları ?
« Yanıtla #15 : Haziran 27, 2018, 12:09:50 »
e ozaman 3. nün adını yasin koayrız gari :)
Tamam bak bu olur işte :D
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
« Yanıtla #16 : Haziran 28, 2018, 00:05:33 »
Bu sene bal çok olursa geçen seneki fiyattan vereceğim....
Geçen seneye göre herşeyin fiyatı cok arttı ben inadına artirmayacagim...enflasyon canavarını yenecegim:))
Kilogramini 60 tlden vereceğim yanında polen hediyesi ile...
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22+3 Sepet olmuşuz.
« Yanıtla #17 : Haziran 28, 2018, 11:31:57 »
Biz bedava arı bakıyoruz galiba. :o

Kavanozu 25 petek balı 30-35 ten vermiştim geçen yıl.

Bu yılda olursa 5 -10 lira koyarız üzerine.

Ben marketlerdeki markalı balları takip ediyorum ;D

Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
« Yanıtla #18 : Haziran 28, 2018, 11:40:06 »
Biz bedava arı bakıyoruz galiba. :o

Kavanozu 25 petek balı 30-35 ten vermiştim geçen yıl.

Bu yılda olursa 5 -10 lira koyarız üzerine.

Ben marketlerdeki markalı balları takip ediyorum ;D
Bende diyorum bazen ulan bu balın aynısın ben 3 katı fazla satıyorum.
Aslında hiç uğraşmasam buradan alıp direk satsam olmazmı diye aklıma gelmiyor değil :D
Sonra diyorum senin balın tadıyla onların ki bir mi şeytana uyma arılarına bak. ;)
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı caglar50

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ankara
  • Kovan Sayısı: 17
« Yanıtla #19 : Haziran 28, 2018, 11:56:35 »
Yorumlara ve verdiğimiz emeğe göre 60 tan aşağıya verilmez. ( Her sene Temmuz başı ve Ağustos ortası iki sağım yapardım. Bu sene halı hazırda kovanlarda bal yok. Sadece 800 rakımda bir yere  2 kovan bıraktıydım  birinden 3 cıta  aldım durumlarıda iyi. 1100 rakımda 18 kovan arı açlık sınırında. (Arı yavru  yumurta bol ama bal yok)

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Kovan Sayısı: 22+3 Sepet olmuşuz.
« Yanıtla #20 : Haziran 28, 2018, 12:26:07 »
Bende diyorum bazen ulan bu balın aynısın ben 3 katı fazla satıyorum.
Aslında hiç uğraşmasam buradan alıp direk satsam olmazmı diye aklıma gelmiyor değil :D
Sonra diyorum senin balın tadıyla onların ki bir mi şeytana uyma arılarına bak. ;)

Yasin kardeş al sat karlı iştir , zor olan hepsine benim balım diyebilmektir.

Bal tadıyla ilgilide söylediğin doğru, yöre yöreyi, yıl yılı hatta yanyana kovan kovanı bile tutmaz.

Senin balının diğer ballardan üstün olduğu düşüncen ise mutlak geçerli bir düşünce değil.Unutma El Elden Üstündür diye atasözümüz var bizim. ;)

Bal işi biraz damak tadı ile alakalıdır. Ben meşhur kestane balının tadına baktığımda hiç hoşuma gitmedi mesela beda verseler yemem dedim.

Senin bal ticareti Anzer balı efsanesine doğru yol alıyor sanırım.Allah bol kazanç versin.

Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı mhamurcu

• Larva
  • **
  • Yer: Kayseri
  • Mehmet Hamurcu
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 1350
« Yanıtla #21 : Haziran 28, 2018, 16:05:12 »
2017 sezonunda 60 tl'ye verdiğim zaman niye ucuza veriyorsun diye bal alan arkaşlardan eleştirenler oldu. Hatta dayım "komşum 80 tl'ye veriyor balı müthiş" demişti benim balın tadına bile bakmadan.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Haziran 28, 2018, 17:08:25 »
Yasin kardeş al sat karlı iştir , zor olan hepsine benim balım diyebilmektir.

Bal tadıyla ilgilide söylediğin doğru, yöre yöreyi, yıl yılı hatta yanyana kovan kovanı bile tutmaz.

Senin balının diğer ballardan üstün olduğu düşüncen ise mutlak geçerli bir düşünce değil.Unutma El Elden Üstündür diye atasözümüz var bizim. ;)

Bal işi biraz damak tadı ile alakalıdır. Ben meşhur kestane balının tadına baktığımda hiç hoşuma gitmedi mesela beda verseler yemem dedim.

Senin bal ticareti Anzer balı efsanesine doğru yol alıyor sanırım.Allah bol kazanç versin.

başkasının balını satma işi ayrı bir meziyet ve karakter işi. ben kendi balımdan başkasını satamıyorum. içimden gelmiyor. isterse hepsi kar olsun. arkasında duramam.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Haziran 28, 2018, 17:12:03 »
2017 sezonunda 60 tl'ye verdiğim zaman niye ucuza veriyorsun diye bal alan arkaşlardan eleştirenler oldu. Hatta dayım "komşum 80 tl'ye veriyor balı müthiş" demişti benim balın tadına bile bakmadan.

geçen yıl 70 tlye ben ağustos sağımı balı sattığımda, içinde toz şekerleri bembeyaz gözüken başka bir balı 80 liraya sattı bir tanıdığım 2.5 ton hemde perakende verdi. sordum naptın diye, diyorki "balımı hepsi beğeniyor hepsi her yıl benden alıyor daimi müşteri, ama aradan 1 yıl geçti parasını toparlayamadım, kimden aldım kimden almadım unutuyorum, almadığıma emin olduğum insanlar bile verdim ben parasını diyor, parayı toplamakta zorlanıyorum, para toplama işinden bıktım bırakacam bu işi" diyor.

kim kimi kandırıyor gerisini siz düşünün.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 220
« Yanıtla #24 : Haziran 28, 2018, 17:27:43 »
geçen yıl 70 tlye ben ağustos sağımı balı sattığımda, içinde toz şekerleri bembeyaz gözüken başka bir balı 80 liraya sattı bir tanıdığım 2.5 ton hemde perakende verdi. sordum naptın diye, diyorki "balımı hepsi beğeniyor hepsi her yıl benden alıyor daimi müşteri, ama aradan 1 yıl geçti parasını toparlayamadım, kimden aldım kimden almadım unutuyorum, almadığıma emin olduğum insanlar bile verdim ben parasını diyor, parayı toplamakta zorlanıyorum, para toplama işinden bıktım bırakacam bu işi" diyor.

kim kimi kandırıyor gerisini siz düşünün.

Arıcılık la uğraşıyorum diyorsunuz bide yazdıklarınıza bakın. Şeker şerbeti ile olduğunu baldaki kristalleşmeden mi anladınız
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
« Yanıtla #25 : Haziran 28, 2018, 20:48:21 »
Gerçek bal içindeki polen durumuna göre şekerleşir. Şekerlenmeyen bal salgı  balı ve sahte ballar(çam balı basra vb)
Ben az üretiyorum az ve biraz pahalı satıyorum.O sıcakta adamın dötü terleyecek ve 20 liraya vereceğim yok öyle...
Gündöndü balı verilebilir zaten çoğu arıcı çok gündöndü az bahar ve orta derecede çam balını karıştırıp öyle satıyor.
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

Çevrimdışı Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1043
« Yanıtla #26 : Haziran 29, 2018, 22:03:53 »
Yüksek fiattan bal satan arıcı arkadaşlar siz o fiattan bal alırmısınız?
Artı bizim ürettiğimiz bal sizlerde olsa 250 tl fiat çekeçeksiniz.
Binaltıyüz rakımdan bal alıyoruz % 100 doğal tabiki her yıl şartlar aynı olmuyor.
Bal satarken alıcıyıda düşünmek lazım, diye düşünüyorum. Elli yüz kg balı satarsın
çok olan üretici nasıl pazarlasın. Her memlekette parası çok olan müşteri bulmak
zor iş, bulabilene aşkolsun.
İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Haziran 29, 2018, 22:23:28 »
Arıcılık la uğraşıyorum diyorsunuz bide yazdıklarınıza bakın. Şeker şerbeti ile olduğunu baldaki kristalleşmeden mi anladınız

bu konuda daha önce nasıl tespit ettiğimi ayrıntılı paylaşmıştım. okumanızı tavsiye ederim. önyargılarınızdan kurtulursanız sağlıklı düşünebilirsiniz. yalovaya geliniz. yerinde görünüz uygulamalarimi. beklerim.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Haziran 29, 2018, 22:31:58 »
Yüksek fiattan bal satan arıcı arkadaşlar siz o fiattan bal alırmısınız?
Artı bizim ürettiğimiz bal sizlerde olsa 250 tl fiat çekeçeksiniz.
Binaltıyüz rakımdan bal alıyoruz % 100 doğal tabiki her yıl şartlar aynı olmuyor.
Bal satarken alıcıyıda düşünmek lazım, diye düşünüyorum. Elli yüz kg balı satarsın
çok olan üretici nasıl pazarlasın. Her memlekette parası çok olan müşteri bulmak
zor iş, bulabilene aşkolsun.
rızgın onda dokuzu ticaret ve cesarettedir. bal var bal var, alıcı var arıcı var, satıcı var satıcı var. herkes işini yapmalı. üreten üretmeli satan satmalı bence. herkes rızgının peşinde. ben üreticiyim. ürettigimi satarim perakende. ayni kalitedeki balı .alparmak 11 tlye aliyorsa örneğin, aynı kalitedeki balı istanbulda bir müşteri var 300 tl veriyor örneğin.

arıcımız 7ton bali nasil perakente satsin tabiki nakliye masraflari falan ekip işi bu adam lazim zaman lazim. herşey dert. ayni bali tarladan şehire getirebilse fiyat iki katina cikiyo iscilik ve nakliye masrafiyla. benim balimi satacak adami alnindan öperim neden pazarlama ayri bir ilim dalı. kendi kurallari var. yapabiliyosak o kadar bali satmayi eyvallah ama satamiyorsak satabilen adamin ekmeğinde gözümüz olmasi cok sacma ve mantiksiz geliyo bana. yapabiliyosak satabilenn adama maas verelim balimizi satsin. her işi kendimiz yapamayiz dogal olarak. tek bi iş yapalim hakkiyla yapalim ekmek yeriz diye düsünüyorum.

biz balimiza güveniyosak satan adama sattiktan ve paramizi aldiktan sonra adam kaca satarsa satsin bizi ilgilendirmez. dua edelim adam balimizi satti da piyasa olustu ya satmasaydi elimizde kalsaydi. kendi balini 70e satamayan ve bana sen 70e satiyorsun al sana 50 tl ver 70e sat diyen bi cok arici var ama benim meziyetim yok kendi balimi iyi satiyorum bu sene 80e siparislerim var ama bal alamazsam cortladim. baskasinin balini satamam cünkü mecbur müsteri kaybedecem mesela. ben de satabilme meziyeti olan birine 50den verecem yada ilkbahar beslemesine azık yapacam kovanlara. Allah hayırlısı neyse öyle etsin.

bal satarken alıcıyı düşünmek duygusallıktir. ticaretin kuralı şudur, maliyet miktarının üzerine makul kar orani koyarak satip rızgını çıkarmaktır. maliyeti 50 tl ise 70e satmasi normal. zaten merak etmeyin kalitesine göre bal fiyatlari cicek bali 50tl kırçiçegi ve yayla bali 70tl kestane 90-100 tl ortslama fiyatlar  gecen sene. altinda satan da kendine üstüne satan da kendine.

piyasanin olustugu yerde serbest ticaret kurallari gecerli.

adamin biri var, her hafta istanbuldan gelir gramı 1 tlden arı sütlerini toplar cantasina koyar feribota atlar karaköyde dükkana şişesi 100 tl den satar dükkan sahibide 150tl fen satar şişesini. ne diyecez sen grami 1 tl den satma sen alma sen taşima sen ekmek yeme sen vatandas ihtiyacını görme mi diyecez. ihtiyac varki bu nimete satılıyor. örneğin şekerde oldugu gibi. fabrikaya seker pancari veren cifyciye bedelsiz verilen sekerleri cuvaliyla 50tl den toplayip istanbula getirip 150tlden satan adama şekerin cuvali 250 tl satma yapma bu isimi diyecez mesela. satis fiyatina maliyet cok etki eder gerisi pazarlama isi.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Rakım: 220
« Yanıtla #29 : Haziran 30, 2018, 00:04:06 »
bu konuda daha önce nasıl tespit ettiğimi ayrıntılı paylaşmıştım. okumanızı tavsiye ederim. önyargılarınızdan kurtulursanız sağlıklı düşünebilirsiniz. yalovaya geliniz. yerinde görünüz uygulamalarimi. beklerim.

Önyargı falan değil yazdıklarınız çelişkilerle dolu foruma düşmüş atom bombası gibisiniz
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.