Gönderen Konu: Timur GÜMÜŞLÜ Arılığı  (Okunma sayısı 23572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Çankırı
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
Ynt: Timur GÜMÜŞLÜ Arılığı
« Yanıtla #210 : Nisan 09, 2020, 11:49:26 »
Geçmiş olsun. Kayıpların sebebi nedir? Ölümleri neye bağlıyorsunuz?

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı timuti

• Pupa
  • Yer: Amasya
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 810
« Yanıtla #211 : Nisan 09, 2020, 13:17:11 »
Furkan Bey, net şundan ölmüşler diyemeyeceğim. Varroadan veya nosemadan kaynaklı olduğunu düşünüyor sorduklarim. Bende sonbaharda formik asit kullanmıştım 3-4 tur. Formik asit kaynaklı ana arı kesiminin olabileceğini de düşünüyorum.

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Nail HIRLI

• Boş Petek
  • Yer: Kastamonu
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 800
« Yanıtla #212 : Nisan 09, 2020, 15:43:33 »
Ana arınız yaşlı veya yüksek dozaj uygulandı ise  buna bağlı olarak ana kesmiş olabilir.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+
  • Rakım: 260
« Yanıtla #213 : Nisan 11, 2020, 14:08:08 »
Öncelikle geçmiş olsun.
Muhtemelen varroadan ölmüştür. Sonbaharda koloni ana kesse bile mevcut arılar bahara kadar rahat çıkması gerekir. Formik ve oksalik her ne kadar etkili olsa da, kimyasal ilaçlar katar stabil değiller. Sıcaklık kovan hacmi filan çok etkili.

Sonbahar ilaçlamaları geç kalınmadan, titizlikle yapılmalı. 
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #214 : Nisan 12, 2020, 15:28:39 »
Bu yıl 450 kg civarı bal aldım, çevremdeki tüm arıcılar çok verimli bir yıl olduğunu söylediler. Balları satışa çıkarınca önemli olan üretmek değil pazarlamak olduğunu anladım. Balları 50 tl den satmaya başladım. Ballarım çiçek balı olduğu için birkaç ay içerisinde kristalleşmeye başladılar. Sattığım insanların bir kısmı beni sahtekarlıkla bile suçladılar ballarım donduğu için. Halende elimde 70-80 kg bal kaldı. Ama ben bu işten soğudum ne hikmetse. Rica minnet bir şeyler satmak nefsime ağır geldi.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #215 : Nisan 12, 2020, 21:54:16 »
Dur hele Timur öyle vazgeçilmez bizim bir atasözümüz var nabza göre şerbet vermek akıllı ve bilinçli insanlara donmuş bal vereceksin az akıllı olanlara sıcak suda eritip cam gibi şeffaf bal vereceksin ben genç yaşlarımda böyle sorunlar yaşadım şimdi nabza göre şerbet veriyorum kolay gelsin.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Acemiarici4806

• Pupa
  • Yer: Artvin
  • Kovan Sayısı: 54
  • Rakım: 800-2000 metre civarı
« Yanıtla #216 : Nisan 12, 2020, 22:28:46 »
Bizim millet alışmış sahte ürünler tüketmeye jelatinden yoğurt,bitkisel üründen yapılan tereyağı,ne olduğu belirsiz içinde et bile olmayan malzemeden yapılan sucuk  salam sosis,pamuk yağı karıştırılmış sahte zeytin yağı,kostikle karartılmış sofralık siyah zeytin..gibi gibi..sayın timuti arılara bal zamanı şeker şerbeti,gilikoz şurubu,mısır şurubunu bolca ver sonrada kilosu 20 30 liraya sat paranın altında kalırsın millet kilo kilo alır emin ol.Kimse düşünmez bir kilo ham petek olmuş 45-50 lira, rulamit duman tütsüsü 18 lira, varroa için kullanılan şeritler 10-98 lira,formik yada oksalit asitler kilosunu tam hatırlayamadım ama sanırım 25 liradan aşağı değildir,bir kilo son bahar ve ilkbaharda besleme amaçlı verilen şeker şerbetinin maliyeti 4,5-5 lira,hazır alınan bir kilo kekin maliyeti özelliğine göre 7.5-14 lira, bir tane telli çıtanın maliyeti 3 lira,sıfır kovanın maliyeti kargoyuda ekleyince 150 lira,aracınla gelip gidiyorsan yakıtın litresi türüne göre 4-5.5 lira,sabit arıcı değilsen kamyoncu nakliye ücreti uzaklığa ve aracın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte enaz mesafe için 100-150 lira,satış için kullanılan kablardan en basiti kavanozun tanesi 1,5-2 lira eee hesap ortada aslında ama bizim millet kaliteli bala alışkın olmayınca bu hesapları zaten yapmaya gerek duymaz.Daha birde verdiğimiz emeğimiz var onu hiç saymıyorum üstelik.! Bırak yesinler ne idüğü belirsiz bal benzeri şeyleri.Arkadaşımız turkiyenin heryerinde şubesi olan bir marketten aldığı balı fiyatı uygun diye arılarına verdi bahara güçlü çıkmış arıları hep söndü dava açıcam diyor.Arıları bile öldüren bal diye satılan okadar uygun fiyata "şey" varken senin güvenilir sağlıklı balına 50 lira vermezler maalesef..

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #217 : Nisan 12, 2020, 22:37:03 »
Bal eritme kazanı da aldım. 45 derecede tenekeleri koyup eritiyorum. Çevremdekiler söyledi, kaynayan suyun içine şişeleri koy 10 dk kalsın bir daha donmaz dediler. Bal donarsa sana sahte bal satıyorsun derler, diye çok söyleyenler oldu. Ben yapamıyorum, o balın üst düzey sıcaklıklarda bal olmaktan çıkıp tatlı şerbete dönüştüğünü bildiğimden vicdanım elvermiyor.

Çevrimdışı Acemiarici4806

• Pupa
  • Yer: Artvin
  • Kovan Sayısı: 54
  • Rakım: 800-2000 metre civarı
« Yanıtla #218 : Nisan 12, 2020, 22:46:14 »
Sayın timuti kaynayan suyun içine konulmaz evet suyun ısısı 30-35 derece olsun kazanın dibine bal tenekesi direk temas etmesin bitane mermer parçası yada tuğla gibi bişey koy teneke suyun içinde bir saat kadar kalırsa hem balın besin değerleri korunmuş olur hemde erir.Yada almancı tanıdıkların varsa hiç uğraşma biraz kristal halde tadımlık ikram et sonra hepsini alırlar.Avrupada kristalize olan bal iyi baldır anlayışı var bizim gurbetçi akrabalar var ben onlardan ve köyümüze gelen başka gurbetçilerden duydum.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 13 koloni
« Yanıtla #219 : Nisan 12, 2020, 22:56:43 »
Timuti masrafa gerek yok.

Bulaşık makinasına koy 45 derecede hepsi zeytin yağ gibi olur.

Hem rengi falanda ilk sagdığın gibi olur.

Donuk sevende olur erinik isteyende.

Sen müşteriye göre davranacaksın hocam.

Müşteriye kızıp arıcılık bırakılmaz.

Bu sene hedefe 1 ton koyacaksın.

Merak etme çevren arıcılık yaptığını öğrendikçe satışların çoğalacaktır.

Satış için en uygun yerler pazarlarda zeytin Peynir satışı yapanlara toptan ver. Kasaplar şarkutetiler kahveler yöresel satış yapan yerler, tavuk ve sakatatçilar. Buralara toptan verebilirsin çevrende. Kolay pazarlarsın hem onlarda kazanır.

Polen ve propolisle üret ürün çeşidin olsun.

Kolay gelsin. Bereketli sezonlar dilerim.

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #220 : Mayıs 04, 2020, 22:22:56 »
9 Nisan'da böldüğüm 6 koloni aradan 11 geçtikten sonra her kolonide 2 ana memesi bırakıldı. Bugün kontrolde sadece 1 tanesinde ana yumurtası gördüm. Aradan 25 gün geçmiş, sadece birinde yumurta var. O da inşallah yalancı ana değildir. 5 koloniye günlük yumurtalı çerçeve verildi.
Moraller sıfır!

Çevrimdışı iyilik52

• İşçi Arı
  • Yer: Ordu
  • Kovan Sayısı: 5+
  • Rakım: 750
« Yanıtla #221 : Mayıs 04, 2020, 22:44:22 »
9 Nisan'da böldüğüm 6 koloni aradan 11 geçtikten sonra her kolonide 2 ana memesi bırakıldı. Bugün kontrolde sadece 1 tanesinde ana yumurtası gördüm. Aradan 25 gün geçmiş, sadece birinde yumurta var. O da inşallah yalancı ana değildir. 5 koloniye günlük yumurtalı çerçeve verildi.
Moraller sıfır!
Hiç moralini bozma. Ben yanlışlıkla anasını öldürdüğüm kovan vardı. Yanılmıyorsam 28 martta gerçekleşmişti olay. Daha sonra anasız olduğunu farkettiğim kovana memelerin bulunduğu bir çıta vermiştim. 10 gündür yumurta atıyordu. Diğer kovan ise henüz yumurtlamamıştı. Bu gün baktım yumurtlamaya başlamış. Var hesabını sen yap. Sanırım çifleşme sıkıntısı oldu. İşimi garantiye almak için arada günlük verdim. Günlüğe hiç ellemediler. Kovan zayıflasada, yumurta attığını görmek güzel oldu. İnşallah yumurtlamaya başlarlar senin analarda.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #222 : Mayıs 05, 2020, 00:08:01 »
2 gün sonra tekrar kontrol edeceğim. Ana gözü çevirenlere çıkmaya yakın ana memesi takacağım. İnşallah anaları vardır İyilik52

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #223 : Mayıs 10, 2020, 23:14:55 »
9 Nisan'da böldüğüm arılar 10 Mayıs'ta nihayet yumurtaya başlamışlar. 1 ay çok uzun bir süre.
Bir kovana 4 bigudinin içinde ana memesi koydum. Kovanda 2 meme daha var çıkmayı bekleyen. Bigudinin içinde doğarsa analar onlardan ayrı bölmeler yapacağım.

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #224 : Mayıs 28, 2020, 19:24:08 »
Geçen yıldan kalan böyle bir çerçeve kovana verilir mi?