Gönderen Konu: Timur GÜMÜŞLÜ Arılığı  (Okunma sayısı 10074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem Yeşilyurt

• İşçi Arı
  • Yer: Oltu - Erzurum
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 1275
Ynt: Timur GÜMÜŞLÜ Arılığı
« Yanıtla #150 : Ağustos 04, 2019, 11:12:37 »
Kapalı yavrulu çerçeveleri beklemezler mi?
Kapalı yavrulu çerçevelerde de gerekli kuluçka sıcaklığını sağlamak için arılar elbet dolaşır. Ancak hava sıcaklıklığı uygunsa kapalı yavrulu çerçevelerin üzerinde arılar pek dolaşmıyor. Açık yavruların bakıma ihtiyaçları olduğundan genç arılar kolay kolay bırakmıyorlar.
Her derde deva vardır... An'ı bulmadadır hüner...

Çevrimdışı timuti

• Pupa
  • Yer: Amasya
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 810
« Yanıtla #151 : Ağustos 04, 2019, 13:42:55 »
Adem Bey 2 tane kemerleri ballı açık kapalı kuluçka bulunan çerçevelerin arasına 4-5 tane ana memesi bulunan 1 çerçeve koyarak 2 tane bölme yaptım. 1 tane oğul vermişti. kovan 4'e bölündü. Analar çıkıp yumurta atsın diğer kovanlardan birer kapalı yavru takviyesi atacağım hemen. Bakalım kaç tanesi tutacak.

Çevrimdışı iyilik52

• Larva
  • **
  • Yer: Ordu
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 750
« Yanıtla #152 : Ağustos 06, 2019, 11:11:08 »
Timur Bey merhaba;
Arılığınızdaki notlarınızı roman okur gibi okuyorum. Ben hayal ediyorum siz uyguluyorsunuz :) Bende bu yıl 5 kovan ile yeni başladım. Sezon bitti malesef hiç bal alamadım. Arılar aç kaldı. 2şer çerçeve ile bölmeler yaptınız. Sanırım hemen hemen hepsi kendini topladı. Kovanların kendini toparlayabilmesi için nasıl bir yol izlediniz? Beslemeyi hangi oranda yaptınız acaba? Çok şurup vermek arının fazla stok yapıp yavru atmak için yer kalmamasına sebep oluyor diyorlar. Bende bu günlerde hazır ana ile bölmeler yapacağım. Ana arının sürekli yavru atmasını sağlayarak kovanlarımı toparlamak istiyorum. Önerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30 küsur.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #153 : Ağustos 06, 2019, 11:41:56 »
Adem Bey 2 tane kemerleri ballı açık kapalı kuluçka bulunan çerçevelerin arasına 4-5 tane ana memesi bulunan 1 çerçeve koyarak 2 tane bölme yaptım. 1 tane oğul vermişti. kovan 4'e bölündü. Analar çıkıp yumurta atsın diğer kovanlardan birer kapalı yavru takviyesi atacağım hemen. Bakalım kaç tanesi tutacak.

Hemşerim 4-5 meme çok 2 den fazla olmasın.

Yoksa bölmedende oğul çıkabiliyor.

Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #154 : Ağustos 06, 2019, 13:12:02 »
Timur Bey merhaba;
Arılığınızdaki notlarınızı roman okur gibi okuyorum. Ben hayal ediyorum siz uyguluyorsunuz :) Bende bu yıl 5 kovan ile yeni başladım. Sezon bitti malesef hiç bal alamadım. Arılar aç kaldı. 2şer çerçeve ile bölmeler yaptınız. Sanırım hemen hemen hepsi kendini topladı. Kovanların kendini toparlayabilmesi için nasıl bir yol izlediniz? Beslemeyi hangi oranda yaptınız acaba? Çok şurup vermek arının fazla stok yapıp yavru atmak için yer kalmamasına sebep oluyor diyorlar. Bende bu günlerde hazır ana ile bölmeler yapacağım. Ana arının sürekli yavru atmasını sağlayarak kovanlarımı toparlamak istiyorum. Önerinizi bekliyorum.
İyilik52 bende bir keramet yok. Mayıs başlarında 2 şer çerçeve bölme yaptım. 7-8 km uzak bir köye götürdüm. Çorumdan ana arı almaya çalıştım alamadım. 10 gün geçti araya tanıdıkları sokarak arıcılık birliğinden zorla 10 anadolu arısı aldım. Aradan 10 gün geçmesine rağmen verdiğim anaların 8 tanesi tuttu. Öyle ahım şahım bir besleme yapmadım. 3-4 kez şerbet verdim. Haziran girişte beslemeyi tamamen kestim. Çoğu sıkıştı katı geç attım. Şu an onlardan bazılarında 7-8 çerçeve bal var. Flora önemli gerisi boş. Birde arıların ıslah edilmiş olmalı.

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #155 : Ağustos 06, 2019, 13:13:38 »
Hemşerim 4-5 meme çok 2 den fazla olmasın.

Yoksa bölmedende oğul çıkabiliyor.
Bugün kontrole gideceğim. 2 meme bırakırım hepsinde.

Çevrimdışı iyilik52

• Larva
  • **
« Yanıtla #156 : Ağustos 06, 2019, 13:36:38 »
İyilik52 bende bir keramet yok. Mayıs başlarında 2 şer çerçeve bölme yaptım. 7-8 km uzak bir köye götürdüm. Çorumdan ana arı almaya çalıştım alamadım. 10 gün geçti araya tanıdıkları sokarak arıcılık birliğinden zorla 10 anadolu arısı aldım. Aradan 10 gün geçmesine rağmen verdiğim anaların 8 tanesi tuttu. Öyle ahım şahım bir besleme yapmadım. 3-4 kez şerbet verdim. Haziran girişte beslemeyi tamamen kestim. Çoğu sıkıştı katı geç attım. Şu an onlardan bazılarında 7-8 çerçeve bal var. Flora önemli gerisi boş. Birde arıların ıslah edilmiş olmalı.
Anladım. Bizim bölge sanırım bal için çok uygun değil sanırım. Şu an tek düşündüğüm kışı sorunsuz atlatabilmek. Seneye bal sezonunda bende arılarılarımı taşıyacağım. Bilgilendirme için teşekkürler.

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #157 : Ağustos 06, 2019, 15:16:41 »
Ordu Türkiye'nin en çok bal üreten 2. ili. Sizin bölgenin florası iyiyse almanız lazım. Ama bazı yıllar bal olmayabiliyor ya da çok az oluyor. Geçen yıl da bizim burada hiç bal olmadı. Arını baharda iyi geliştirip bal sezonuna güçlü bir kadroyla girersen bal akımı da iyi olursa güzel bal alırsın.

Çevrimdışı iyilik52

• Larva
  • **
« Yanıtla #158 : Ağustos 06, 2019, 16:03:33 »
Ordu Türkiye'nin en çok bal üreten 2. ili. Sizin bölgenin florası iyiyse almanız lazım. Ama bazı yıllar bal olmayabiliyor ya da çok az oluyor. Geçen yıl da bizim burada hiç bal olmadı. Arını baharda iyi geliştirip bal sezonuna güçlü bir kadroyla girersen bal akımı da iyi olursa güzel bal alırsın.
Bende çok şaşırdım yer gök yemyeşil. Ama yağmurda bir okadar fazla olunca sanırım bal yıkanıyor. Bazı arıcılardan duyduğum ya yağmur yağarken şeker veriyrlar yada yağışdan önce olan balı süzüyorlar. Bakalım seneye inşallah.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #159 : Ağustos 06, 2019, 16:11:23 »
Çevrendeki arıcılar bal verimiyle ilgili ne söylüyorlar. Onlar bal iyi bu yıl derlerse bil ki sen yanlış bir şeyler yapıyorsun. Onların da kötüyse bal akımı zayıf geçmiştir.

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı iyilik52

• Larva
  • **
« Yanıtla #160 : Ağustos 06, 2019, 16:20:02 »
Çevrendeki arıcılar bal verimiyle ilgili ne söylüyorlar. Onlar bal iyi bu yıl derlerse bil ki sen yanlış bir şeyler yapıyorsun. Onların da kötüyse bal akımı zayıf geçmiştir.

Normalde alınan balın 3te 1 ini ancak aldık diyorlar. Ben 1 kg bile alamadım :) Nasip diyelim.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #161 : Ağustos 06, 2019, 16:27:48 »
Sezon kötü geçmiş, sizde arinizi yeterince güçlendirememişsiniz. Ya da varroa mücadelesi biraz eksik kalmış.

Çevrimdışı timuti

• Pupa
« Yanıtla #162 : Ağustos 14, 2019, 01:52:16 »
Bugün sağımını yaptığım bir Kafkas kovanın hasılatı. Keşke diğer kovanlarımda böyle olsaydı. Şişeler 72 cc

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 110
« Yanıtla #163 : Ağustos 15, 2019, 00:18:56 »
Hasatın bereketli olsun bende bu gün hasat yaptım benim damızlık kovandan 45 kilo bal çıktı
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #164 : Ağustos 15, 2019, 23:08:28 »
benim damızlık kovandan 45 kilo bal çıktı