Gönderen Konu: ölen arılar yardım lütfen.  (Okunma sayısı 5655 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı huseyin.alpagut

• Pupa
  • Yer: istanbul
  • bereketli yıllar
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
ölen arılar yardım lütfen.
« : Mayıs 31, 2010, 11:49:12 »
s.a arıcı dostlar öncelikle ALLAH herkezin gönlüne göre vermesi dileğiyle, bir konuda sizlerin yardımını bekliyorum hafta sonu arılarımı kontrol ettiğimde arılığın 3-5 metre önünde arılar yerlerde geziyor ama uçamıyorlardı ilk aklıma gelen varovadan şüphelendin ama birkaçtanesini inceledim ama varova göremedim kanatlarıda sağlamdı elime aldığımda eldivenden birşeyler yimeye çalışıyorlardı sanki aç gibiydiler. Geçtiğimiz haftalardada görmüştüm ama sayıları azdı bu hafta baktığımda sayıları 50-60 tane vardı bir kovanın önünde daha fazla yoğunluk var sanırım tek kovandan çıkıyor bu arılar. 5 tane arım var çıktığını tahmin ettiğim arı 13 çıta  kovan incelemesinde 2 çerçevede kemerde çok az bal var sırsız diğer çerçevelerde bal yok ful yavru ortalar bazılarının çıkmış yavruları. Varova mücadelesini yapmıştım baharda acaba açlıktanmı uçamıyorlar yada hastalıkmı var yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.Allah'a emanet olun.

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: ölen arılar yardım lütfen.
« Yanıtla #1 : Mayıs 31, 2010, 12:53:32 »
a.s. Hüseyin bey, anlattıklarınızdan aklıma ilk gelen nosema işhtimali oldu. Emin değilim. Arı hastalıkları bölümünü bir okunuz bakalım. Beliritler neyi işaret ediyor?
Nosema ise fomidil b ile sorun çözülüyor.
kolay gelsin

• Pupa
  • bereketli yıllar
« Yanıtla #2 : Mayıs 31, 2010, 14:41:00 »
Erdal bey  teşhislerde benzerlik var fakat kovan ağzında ölen arı görmedim birde kovan ağzında pislik yok içeriden çıkan arı uçmak için kovan tahtasından uçar uçmaz düşüyor 2 -3 metre uzağa birdaha kalkamıyor . Çerçeve üzerlerinde kanatları pervane gibi olmuş ( 4 kanadı ayrı ayrı duruyor bakınca 4 kanatlı gibi duran arı vardı ama sayıları azdı ) eğer nosema hastalığıysa bu şimdi ilaç yapılırmı yani bala karışmazmı gerçi arıda bal yok ama teşekkür ederim alakanız için.

Çevrimdışı woksvagen

• Larva
  • **
« Yanıtla #3 : Mayıs 31, 2010, 18:00:28 »
Hüseyin bey, ben fimudil-B kullandım. Ben farklı amaç için bilinçsiz kullandım, yani veteriner bana antibiyotik diye verdi bende tarife göre 1-2 gün arayla 3 kez verdim. 4-5 gün sonra hem fimudil B yi hemde şerbeti kesdim; nektar gelmeye başladığı için.
Bu ilacı bu forum sitesinde çok tartıştık ama benim kullanma şeklim sağlam arıya oldu ve antibiyotik niyetine tedbir amaçlı kullandım. Demem şudur:
ilacın içindeki kağıdı detaylıca okudum, arkadaşların dediği hastalığa tedavi amaçlı kullanılıyor, yani tedbir falan hikaye, antibiyotikde değil,bağışıklık sistminie artırmıyor...
Şayet belirtileriniz nosema yı gösteriyorsa arkadaşların dediği gibi fimudil b kullanın balda veya petekte kalıntı yapıyor; fiyatı 30 liradır bilginize.
SAYGILAR...

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #4 : Mayıs 31, 2010, 20:19:37 »
Hüseyin bey, siz ilk olarak bahsettiğiniz koloniyi 1/1 oranlı şurup ile 1 hafta besleyiniz.

Durumu bu besleme olayından sonra tekrar değerlendirin.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

• Pupa
  • bereketli yıllar
« Yanıtla #5 : Haziran 03, 2010, 09:56:48 »
Teşekkür edrim yardımlarınızdan  dolayı  problemi çözdük sağolsun bir arıcı amcamız sayesinde. Tecrübe bu olsa gerek arıları biraz birbirine yakın koymuşuz onlarda birbirlrine saldırmışlar tabi güçsüz olan herzaman malup. Bal akımı başlayınca onlarda savaştan vaz geçtiler şimdilik. İyiki varsınız arkadaşlar buişte tecrübe bizzat arıyla ilgilenmekle oluyor sanırım. Herkeze bol ve bereketli sağımlar dilerim.

Çevrimdışı woksvagen

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Haziran 03, 2010, 11:10:14 »
Teşekkür edrim yardımlarınızdan  dolayı  problemi çözdük sağolsun bir arıcı amcamız sayesinde. Tecrübe bu olsa gerek arıları biraz birbirine yakın koymuşuz onlarda birbirlrine saldırmışlar tabi güçsüz olan herzaman malup. Bal akımı başlayınca onlarda savaştan vaz geçtiler şimdilik. İyiki varsınız arkadaşlar buişte tecrübe bizzat arıyla ilgilenmekle oluyor sanırım. Herkeze bol ve bereketli sağımlar dilerim.
Peki Kovanların arasını ne kadar bir mesafe olarak açtınız. Yani fazla olmaması lazım yanılmıyorsam. Ne kadar bir mesafe ileri/geri/sağ/sol   uygulama yaptınız

• Pupa
  • bereketli yıllar
« Yanıtla #7 : Haziran 04, 2010, 12:05:57 »
 Sayın woksvagen rumuzlu arkadaşım arayı birkarış, birkarış açarak düzene sokmaya çalışıyorum sıkıntı olmayacağını düşünüyorum uyarınız için teşekkür ederim. Allah'a emanet olun.

Çevrimdışı woksvagen

• Larva
  • **
« Yanıtla #8 : Haziran 04, 2010, 13:15:22 »
Sayın woksvagen rumuzlu arkadaşım arayı birkarış, birkarış açarak düzene sokmaya çalışıyorum sıkıntı olmayacağını düşünüyorum uyarınız için teşekkür ederim. Allah'a emanet olun.

Hımm anladım. Bende 2 adet  paletin üzerine dizmiştim kovanları, geçenlerde arıların ( paletlerin arasında ) altında kirpi gördüm. Hemen 50cm civarı  yükseklikte 3 adet sehpa yaptım ve kovanları bunların üzerine koydum. Lakin ben 40-50 cm de ileri almış oldum ve birbirlerine baya yakın duruyorlar. iki kovan arası 40-50 cm civarı acaba bendemi açsam aralarını; çok yakın oldular dşye düşünüyorum. Anlattığınız sıkıntı bende yok ama bendede sık sık arılar birbirlerine giriyorlar. Sanırım aralarını biraz açsam iyi olacak. Sizin çözümünüz benimde çözümüm olabilir.
SAYGILAR...

Çevrimdışı galaderesi

• Larva
  • **
  • Yer: sinop
  • Arıcılık Adına Ne Varsa
    • Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #9 : Haziran 25, 2010, 20:28:04 »
Genelde bu karıştırma oğul zaamanı dönemleride olur. Yeni çıkan arıların karıştırma ihtimali olabilir. Ama yayılımdan dönen arı bal veya polen ile geldi ise diğer kovan bunu memniyetlede kabul eder. Hiçbir sorun çıkarmaz. Yer müsait ise 1 m olması daha iyi olur. Ben öyle kovanlar gördün yanyana, arada 10 cm bilen yoktu, hiçbir sıkıntıda yoktu.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #10 : Haziran 27, 2010, 22:58:01 »
Bir kaç arınız olunca birde yeriniz uygun olursa kovanların arasını uygun ölçüde açabilirsiniz.
Kolay çalşabilecek kadar uzaklıkta olmalı, çok ara vermeye gerek yok.

Yeriniz darsa kovanları yakın koymakta sakıncası da yok, Tarlacı arıların şaşırmaması için kovan önlerini arıların algılayacağı renklerden boya ile şekiller yapılırsa sorun daha aza iner.