Gönderen Konu: Hakkı EYİLİK'in arılığı  (Okunma sayısı 7361 defa)

HAKAN İNANÇ ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
Ynt: Hakkı EYİLİK'in arılığı
« Yanıtla #135 : Ekim 10, 2019, 23:50:37 »
Mevsim itibariyle ana yumurtayı kesebilir. Bu ana arıda problem olduğunu göstermez. Nüfusu çok az değil ise problem olmaz.
Dışarıdan polen gelmediği sürece hiç bir besleme ürünü polenin yerini tutmaz.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
  • Yer: Ordu
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 750
« Yanıtla #136 : Ekim 13, 2019, 18:59:26 »
Mevsim itibariyle ana yumurtayı kesebilir. Bu ana arıda problem olduğunu göstermez. Nüfusu çok az değil ise problem olmaz.
Dışarıdan polen gelmediği sürece hiç bir besleme ürünü polenin yerini tutmaz.
Sanırım dediniz konu kaynaklı. Bu kolonilerden birinin nufusu az birinin ki kalabalıktı. Bu günkü kontrolde ana arısını görebildiğim(kalabalık) kolonide hala yumurta yok( bu hafta ana kontrolü yapmadım. Sadece günlüklere baktım). Diğer ana arsını göremediğim( nufusu az olan )koloni ise yumurta atmıştı. Koloniyi 3 çerçeveye düşürdüm. Ve artık akışına bıraktım. Stoktlarda hemen hemen tamamlanmış.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #137 : Ekim 13, 2019, 19:04:43 »
Çıtaların içine sert strafor koyarak arıların tarafında kalan kısmı sunta ile kapladım.  Bi tarafı kaplamalı bişey sanırım. Bu malzemenin arıya zararı olur mu acaba?

Kovanların boş kalan kısmına yerleştirdim. Asıl hedefim iki taraftanda bu şekilde sıkıştırma yapıp çerçeveleri ortalamak. Kovanın boş kalan kısımlarına ise( sağlı sollu) sıcak tutacak bir malzeme ile doldurmak istiyorum( Saman olmazya öyle bişey mesela)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
« Yanıtla #138 : Ekim 14, 2019, 14:12:17 »
Bu şekilde beyaz stroforlari kovan içine  sifirlamasina kesip kovan içini çift taraflı sıkıştırma yapabilirsin. Atil durumdaki 4cm ile 6cm lik stoferleri naylona sarıp  koli bandıyla iyice sarınca çok iyi oluyor.   
Yanlardan soğuk hava gecişi  olmuyor. Stoferlari hafif zorlayarak geçecek şekilde yaptim.
Gecen sezon çok faydasini gördüm hem erken yavruya geçiyor hemde duvar cercevelerde yavru hiç eksik olmuyor....

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #139 : Ekim 14, 2019, 14:16:59 »
Naylon ile kaplamanın arıya zararı olmuyor değil mi hocam. Güzel duruyor. Bende arka taraflara bunlardan yapayım.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
« Yanıtla #140 : Ekim 14, 2019, 14:52:26 »
Naylon ile kaplamanın arıya zararı olmuyor değil mi hocam. Güzel duruyor. Bende arka taraflara bunlardan yapayım.
Bilmiyorum nekadar zararı olabilir, üst örtülere naylon kullanılıyor. fakat dikkati çeken şu oluyor pek naylon üzerinde gezinmiyorlar ama duvar çerçeveleri ile naylon kısmına gecişi kolaylaştırmak için ara ara mumdan bağlantılar yapiyorlar.
Bendeki kovanlarin tamaminda sol tarafında bu naylonlu strofer sağ tarafta ise 3 mm lik kontra plaklara sıkıştırılmış 4cm lik strofer lar var gecen yildan kalan...
Konra plakların içindeki strofer e  eğer ari giriş yapabilirse stroferi kemirmeye başlıyorlar. Ama genelde giremeyecek şekilde sifirlamasina kestigim için giremiyor.
Kotraplakların arasina konan stroferlara mum kurdu girebildiği için delip içine yuvalaniyorlar.
Benim bahara 7 kolonim çıkmıştı şimdi 25 koloni oldu ister istemez bunlarda zayif koloniler ondan dolayi bu sekilde sıkıştırmalar daha fazla önem arz ediyor...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi