Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 24216 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Düz

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bursa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #120 : Kasım 15, 2018, 20:50:22 »
Sıcaklığın korunması, peteklerin saklanması anlamında aklıma yattı benim de. Ustaların da yorumu gelince okuyacağız, öğreneceğiz.

Aklıma gelen bir soruyu sormak istiyorum; kalabalık nüfuslu bir koloni de tamam ama zayıf kolonilerin savunması anlamında bir sorun olur mu bu kışlatma?

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #121 : Kasım 16, 2018, 04:58:38 »
Sıcaklığın korunması, peteklerin saklanması anlamında aklıma yattı benim de. Ustaların da yorumu gelince okuyacağız, öğreneceğiz.

Aklıma gelen bir soruyu sormak istiyorum; kalabalık nüfuslu bir koloni de tamam ama zayıf kolonilerin savunması anlamında bir sorun olur mu bu kışlatma?
Zayıf koloni ile kışlamak zaten riskli, bir başka zayıf ile birleştirmek doğru çözüm olabilir, ben öyle yapardım belki.

Ancak, bende denemek amacı ile temmuzda ayırdığım bir bölme kışlama pozisyonuna benzer şekilde aldım(1b) ve yanılmıyorsam tam soğukta yklş.5 çerçevede şu an. Azgın die nitelendirdiğim arıdır kendileri.

Öyle bir savunması varki, anlatamam. Saldırganlığı gibi savunması da o denli güçlü. Diğer güçlü kovanlarda bile yok o savunma. Bazen ikilemede kalır ve yanlış mı yaptım acaba anasını değiştirmekle, sorusunu sorar oldum bile kendime.

...send from my device with using Tapatalk Pro

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 240
« Yanıtla #122 : Kasım 16, 2018, 22:45:19 »
Her zaman denemisimdir4 çıta veya 10çıta ile kışlayan kolonil
erim bala herzaman aynı güçte giriyorlar..

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #123 : Kasım 19, 2018, 07:52:53 »
Her zaman denemisimdir4 çıta veya 10çıta ile kışlayan kolonil
erim bala herzaman aynı güçte giriyorlar..
Teşekkürler İsmail Bey,

Benzer yorumu babamda yaptı, "...diğerlerine yetişir, geçer bile..." demişti.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #124 : Kasım 19, 2018, 20:52:12 »

Benzer yorumu babamda yaptı, "...diğerlerine yetişir, geçer bile..." demişti.

Bir arılıkta bütün kovanlar aynı güçte değildir.

Örnek:
Kış çıkışında hepsi 5 çerçeve olsun.

Bahar boyunca eşit bakım yapılsa bile Bazısı nisan ortasında kuluçkalığı doldurur. bazısına haziran ortasında kat konulur.

Hatta bazısına kat bile koyamadığınız olur.

Bu durumda: bakım yaparken kovanda, arılarda, ana arıdaki olumsuzlukların bir bölümünü göremeyiz.

Arıcılıkta klasik üretim yapılırken kovanlar arası üretim farklarının bir bölümü de arıların payına düşüyor.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #125 : Kasım 20, 2018, 17:08:18 »

Bir arılıkta bütün kovanlar aynı güçte değildir.

Muhakkak öyledir Murat Bey, doğrudur, ismail Beyin tespiti ve babamın verdiği tepki sanırım genele yapılan bir yorumdur, teşekkür ederim icabetinize.

Çevrimdışı ali kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #126 : Kasım 20, 2018, 17:40:00 »
ben 2 kat kışlatıyorum. üst katı doldurması ve teşvik amaçlı verdiğim beslemeyi alt kata depoladılar(kuluçkalık daraldı ve istediğim kadar yavru attıramadım) ve üst kat tam dolmadı..tercihim üstün tam dolu altın kısmen dolu olmasıdır(tecrübelerim bu yönde).katları yer değiştirecektim ancak uygun hava olmadı.

2 kat kışlayan kolonilerim mayısta 4-5 kat(katlarım 3/4 lük) oluyor.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #127 : Kasım 20, 2018, 19:58:31 »
ben 2 kat kışlatıyorum. üst katı doldurması ve teşvik amaçlı verdiğim beslemeyi alt kata depoladılar(kuluçkalık daraldı ve istediğim kadar yavru attıramadım) ve üst kat tam dolmadı..tercihim üstün tam dolu altın kısmen dolu olmasıdır(tecrübelerim bu yönde).katları yer değiştirecektim ancak uygun hava olmadı.

2 kat kışlayan kolonilerim mayısta 4-5 kat(katlarım 3/4 lük) oluyor.

Ali Bey merhaba,

Tebrik ederim, son derece isabetli bir hareket, ancak belki zamanlama hatası var gibi.

Bu dediklerinizi hemen bal akımı sonrası yapsaydınız, düşündüğünüzü gerçekleştirmiş olabilirdiniz.

Öncelikle kuluçka üzerinde bulunan ve arılara kışlık stok adına bıraktığınız ballık tam dolu değil ise, önce şoklama besleme ile ilgili ballığı fullemelisiniz ve akabinde full ballığı ancak kuluçka altına alabilirsiniz.

Arılar kuluçka altında bal bulunmasından hoşlanmadıkları için, hemen balı kuluçkadaki kemerlere taşımaya, kemerleri yeniden düzenlemeye başlarlar.

Böylece, ayrıca bir yalancı bal akımı oluşturarak, anayı yumurtlamaya teşvik etmiş olur, ve bal kemerlerinin kışa hazırlık manasında yeniden düzenlettirmiş olursunuz.

Ağustos-Eylül döneminde doğacak arılarla da güçlü bir şekilde  kışa girmiş ve koloniyi de 2. katta kışlatmış olursunuz.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #128 : Kasım 20, 2018, 21:31:18 »

Öncelikle kuluçka üzerinde bulunan ve arılara kışlık stok adına bıraktığınız ballık tam dolu değil ise, önce şoklama besleme ile ilgili ballığı fullemelisiniz ve akabinde full ballığı ancak kuluçka altına alabilirsiniz.

Arılar kuluçka altında bal bulunmasından hoşlanmadıkları için, hemen balı kuluçkadaki kemerlere taşımaya, kemerleri yeniden düzenlemeye başlarlar.

Böylece, ayrıca bir yalancı bal akımı oluşturarak, anayı yumurtlamaya teşvik etmiş olur, ve bal kemerlerinin kışa hazırlık manasında yeniden düzenlettirmiş olursunuz.

Ağustos-Eylül döneminde doğacak arılarla da güçlü bir şekilde  kışa girmiş ve koloniyi de 2. katta kışlatmış olursunuz.

Düşünce güzel ama Ağustos erken çünkü daha erken olduğundan onlar ölebilir.

Öyle ballığı doldurmak için yarım çuvaldan fazla şeker kullanmak gerekir, bunu da bizim arıcılar yapmazlar yani öyle bir alışkanlıkları yoktur.

Çevrimdışı ali kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #129 : Kasım 21, 2018, 10:47:38 »
bal sağımından hemen sonra katları yer değiştirmeliydim(sağım yapılan kat alta gelecek şekilde).böylece bolca yavru alanı açılacaktı.ardından gelen teşvik beslemesiyle istediğim miktar yavru atımı olacaktı ancak vakitsizlikten yeterince ilgilenemedim.yine de durumlar gayet iyi.

ağustos 15 gibi başlayan teşvik süreci burası(samsun sahil) için çok uygun,  2-3 tur yavru çıkarabilir ve beslemeyi stoklayıp sırlaması için de yeterli zamanı oluyor.bu süreçte dışardan da bi miktar nektar geldiği için 5-7 kg gibi destekleme yeterli oluyor.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #130 : Kasım 21, 2018, 20:48:59 »
Düşünce güzel ama Ağustos erken çünkü daha erken olduğundan onlar ölebilir.

Öyle ballığı doldurmak için yarım çuvaldan fazla şeker kullanmak gerekir, bunu da bizim arıcılar yapmazlar yani öyle bir alışkanlıkları yoktur.

Hocam, telefondan yazdığım için aslında hızlı yazdım ve tapatalkta son zamanlarda karakter sayısı problemi yaşanmaya başladı, belli bir karakterin üzerine çıkınca yazılanlar ekrandan kayboluyor, yazarken olduğunda geri silme ile gelebiliyorsunuz, fakat alıntı yaptığınız kısmı düzenle dediğinizde geri gelme şansınız olmuyor, mesajı sanırım 3. yazışımdı. o sebep ile sonuncusunu kısaltarak gittim.

Görüşünüze saygı duyuyorum, kesinlikle doğrudur, fakat Harkov/Rusya üniversitesinde yapılan bir çalışmada, 26 temmuza kadar doğanların 40%, 27temmz ve 26ağustos arası doğanların 82,5%, 27ağu ve 7eylül arası doğanların 88.4% ve 8eylül - 13ekim doğanların 70% neredeyse mayıs ayına kadar hayatta kaldıkları tespit edilmiştir. Bu sebep ile bence ağustos ve eylül ayında doğanlar kışlatma açısından son derece önemli arılardır, yapılan çalışma da bunu doğrular nitelikte.

Tapatalktan sebep, sanırım yanlış ifade ettim, aslında ballıktan kastım yarım ballıktı, belirtmeyi atladım, Ali Bey'in ballıklarını da benimkiler gibi yarım ballık olabileceğini düşünerek yazdım, ben Ali Bey'e anlattığımın benzeri şekilde yapmaya çalıştım.

mesela bunlar, ilgili dönemde ballıkları aşağı alınarak kuluçka ile yer değiştirilmiştir.

Hatta seneye ilgili ballığa hiç dokunmayacağım ve başarabilirsem kuluçka üzerinde sürekli dolu durmasına çalışacağım(mart ayında yapacağım ilave atraksyonla, kuluçkadaki fazla balları ballığa, boş kalan yerleri de şerbet ile şok besleyerek(tahminime göre 4, hatta yaklaşık 5-6litre bile olabilir) tamamlamaya çalışacağım.

Hedefimde, asıl şöyle bir kuluçka çerçevesi olacaktır.

bal sağımından hemen sonra katları yer değiştirmeliydim(sağım yapılan kat alta gelecek şekilde).böylece bolca yavru alanı açılacaktı.ardından gelen teşvik beslemesiyle istediğim miktar yavru atımı olacaktı ancak vakitsizlikten yeterince ilgilenemedim.yine de durumlar gayet iyi.

ağustos 15 gibi başlayan teşvik süreci burası(samsun sahil) için çok uygun,  2-3 tur yavru çıkarabilir ve beslemeyi stoklayıp sırlaması için de yeterli zamanı oluyor.bu süreçte dışardan da bi miktar nektar geldiği için 5-7 kg gibi destekleme yeterli oluyor.

Ali Bey, yeni sağım yapımış boş ballığı aşağı almanız ile taze bal kokusu özellikle saldırıları teşvik edecektir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #131 : Kasım 21, 2018, 22:02:09 »
Harkov bize göre epeyce kuzeyde Kış oraya bizden daha önce gelir.

O yüzden yavru yaşama tarihlerini 1 ay daha ileriye kaydırmak yerinde olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #132 : Kasım 22, 2018, 08:05:18 »
Harkov bize göre epeyce kuzeyde Kış oraya bizden daha önce gelir.

O yüzden yavru yaşama tarihlerini 1 ay daha ileriye kaydırmak yerinde olur diye düşünüyorum.
Evet, Teşekkür ederim. Kesinlikle öyle, fakat özellikle benim 1100 rakımlı bölgem ile benzerlik taşıyabileceğini düşünüyorum hocam. Belki dediğiniz gibi, Eylül arılarına çok daha fazla önem vermek gerekecek, (özellikle bu dönem öncesi varroadan temizlenmiş olmaları gibi)

Samsun sahil için veya diğer farklı bölgeler için bu çok daha farklı olabilir.

Çevrimdışı ali kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #133 : Kasım 22, 2018, 18:36:50 »
Hocam, telefondan yazdığım için aslında hızlı yazdım ve tapatalkta son zamanlarda karakter sayısı problemi yaşanmaya başladı, belli bir karakterin üzerine çıkınca yazılanlar ekrandan kayboluyor, yazarken olduğunda geri silme ile gelebiliyorsunuz, fakat alıntı yaptığınız kısmı düzenle dediğinizde geri gelme şansınız olmuyor, mesajı sanırım 3. yazışımdı. o sebep ile sonuncusunu kısaltarak gittim.

Görüşünüze saygı duyuyorum, kesinlikle doğrudur, fakat Harkov/Rusya üniversitesinde yapılan bir çalışmada, 26 temmuza kadar doğanların 40%, 27temmz ve 26ağustos arası doğanların 82,5%, 27ağu ve 7eylül arası doğanların 88.4% ve 8eylül - 13ekim doğanların 70% neredeyse mayıs ayına kadar hayatta kaldıkları tespit edilmiştir. Bu sebep ile bence ağustos ve eylül ayında doğanlar kışlatma açısından son derece önemli arılardır, yapılan çalışma da bunu doğrular nitelikte.

Tapatalktan sebep, sanırım yanlış ifade ettim, aslında ballıktan kastım yarım ballıktı, belirtmeyi atladım, Ali Bey'in ballıklarını da benimkiler gibi yarım ballık olabileceğini düşünerek yazdım, ben Ali Bey'e anlattığımın benzeri şekilde yapmaya çalıştım.

mesela bunlar, ilgili dönemde ballıkları aşağı alınarak kuluçka ile yer değiştirilmiştir.

Hatta seneye ilgili ballığa hiç dokunmayacağım ve başarabilirsem kuluçka üzerinde sürekli dolu durmasına çalışacağım(mart ayında yapacağım ilave atraksyonla, kuluçkadaki fazla balları ballığa, boş kalan yerleri de şerbet ile şok besleyerek(tahminime göre 4, hatta yaklaşık 5-6litre bile olabilir) tamamlamaya çalışacağım.

Hedefimde, asıl şöyle bir kuluçka çerçevesi olacaktır.

Ali Bey, yeni sağım yapımış boş ballığı aşağı almanız ile taze bal kokusu özellikle saldırıları teşvik edecektir.

yağmalanma teşviği konusunda haklısınız .bu durumda önce temizlik için üst kata ardından alta alınabilir.böylece kısa zamanda orta kısımlar yavruyla dolarken duvar çerçeveleri ve bal kemerleri oluşması için de imkan verilmiş olurdu(önceki yıllarda kuluçkalıkta kemerler olmadığı için direk üste koyunca orada da yavru faaliyeti devam ediyordu.).

ballıklarım 3/4 lük yarım katlar şeklinde.bu avantaj sağladığı gibi dez avantajları da var.

murat abi'nin arının ömrü konusunda haklılık payı var ancak önceki yılların tecrübesiyle ağustos 15 gibi protein takviyeli besleme bana daha çok uyuyuyor çünkü sonbahar bazen çok yağmurlu olabiliyor ve koloni zorlanabiliyor.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #134 : Kasım 23, 2018, 14:35:54 »

ballıklarım 3/4 lük yarım katlar şeklinde.bu avantaj sağladığı gibi dez avantajları da var.

Bendeki ballıklarda 3/4.

Hatta bir kovanım var, sadece 3/4 ballıklardan oluşan, ve şu anda en güçlü kovanlarımdan biri. 2analıydı, istemeden anasına zarar verdim, ve ilk birleştirme işlemimin ilk pratiğini de yapabilmek için hemen kışlatma öncesi birleştirmiştim.