Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 13610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Larva
  • **
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #150 : Aralık 11, 2018, 16:51:27 »
Erdinç Bey merhaba, bulunduğum bölgenin rakımı 20 m olduğundan çok sıkı salkım oluşmuyor. Mesela şu günlerde alçak basıncın da etkisiyle 10 derece civarında seyrediyor. Biraz daha soğuklarda 2-3 kovan üzerinde uygulama yapacağım. Sonucuna göre aktarma işlemini değerlendireceğim. Teşekkür ederim.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 11
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #151 : Aralık 12, 2018, 05:33:45 »
Erdinç Bey merhaba, bulunduğum bölgenin rakımı 20 m olduğundan çok sıkı salkım oluşmuyor. Mesela şu günlerde alçak basıncın da etkisiyle 10 derece civarında seyrediyor. Biraz daha soğuklarda 2-3 kovan üzerinde uygulama yapacağım. Sonucuna göre aktarma işlemini değerlendireceğim. Teşekkür ederim.
Özgür Bey merhaba,

Benim son anlattığım uygulama, uzun süre kışlatma süreci sonrası yapılan işlem olup, salkıma henüz girememiş veya çok kısa süreliğine salkımda kalmış kolonilerde, muhtemelen risk teşkil edeceğinden, çok dikkatli olunmasında fayda var. Kaş yapalım derken, göz çıkarmayalım misali.  Başarılar.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #152 : Aralık 24, 2018, 19:26:51 »
Aslında siz biraz daha bekleyip ve hemen kış dönemi sonu, yani yavru öncesi döneme denk getirip taşımayı yapmanız belki daha isabetli olacaktır. Bursa için bilmiyorum, ancak yabancı kaуnaklarda arılık içinde kısa mesafe kovan yer değişikliğini, arıların hala gevşek ama salkımda oldukları ve ilkbahar öncü çiçeklerin çıkmaya/açmaya başladıkları dönemin hemen öncesi,  en uygun zamanın olduğu ifade edilmektedir.

Benim son anlattığım uygulama, uzun süre kışlatma süreci sonrası yapılan işlem olup, salkıma henüz girememiş veya çok kısa süreliğine salkımda kalmış kolonilerde, muhtemelen risk teşkil edeceğinden, çok dikkatli olunmasında fayda var. Kaş yapalım derken, göz çıkarmayalım misali.  Başarılar. 

Özgür Bey,

Tabi burda en önemli diğer asıl ayrıntı, kışlama sonrası ilk kapsamlı def-i hacet öncesi yapılması gereğidir, çünkü biliyorsunuz, yaklaşık 3ay kovanda kışlama süreci sonrası, arılar temizlik uçuşu için kovandan ayrılırlar, bal akışı mevsiminde olduğu gibi derhal uzağa uçmazlar. Önce kovanlarıyla yüzleşirler ve gittikçe daha geniş daireler çizerler, ve uzaklaşmaya başlamadan önce bir süre bu konumda kalırlar ve sonra kendilerini def-i hacet ile rahatlatırlar.

İşte bu def-i hacet uçuşundan önce yapılması gerekir ilgili taşıma, kovanları küçük mesafelerde, herhangi bir arı kaybı olmadan hareket ettirilebilir. Ama dikkat edilmesi lazım! Bazen,  bazı popülasyonlarda temizlik uçuşundan önce kısmi uçuşlar yapılmış ise, kovanları hareket ettirmek belirli riskler barındırır.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Larva
  • **
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
« Yanıtla #153 : Aralık 25, 2018, 10:32:53 »
Erdinç Bey, bunun zamanını kestirmek zor ve riskli. Birde kışı çok soğuk geçirmeyen bizim gibi bölgelerde daha da riskli. Ben yine de 2-3 kovanda deneme yoluna gideceğim. Duruma göre karar vereceğim. Teşekkür ederim.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #154 : Şubat 15, 2019, 05:29:10 »
Çok zayıf bir koloni, denemek istedim, sonuçta o aileyi normal kovanda kaybetme olasılığım çok yüksek, böylece 2.bir şans vermiş oldum.

Maalesef koloniyi kaybettim, 2.şansını değerlendiremedi.

Çok şükür şu ağna kadar tek kaybım, başından beri zaten çok az şansı vardı, belki getirmemeliydim onu Ankaraya ve müdahalem sanırım biraz daha erken olmalıydı, ilk geldiği gün belki.

Benim kışlattıklarım, hala üst taraflarında 1er ballık stokları var, ve salkım olarak orta kattalar.  Tabanlar full açık. Maşallahları var, şu ağna kadar çok güzel kışladılar. Diğerleri(misafirler) en ufak güneşte çıkıyorken, bunlar çok uzun dönem çıkmadılar ve uzun bir aradan sonra(hatta söndü mü die endişem olmuştu ve kat aralayarak salkımı kontrol etmiştim), en sıcak günde tek seferde temizlikşerini yapmışlardı.

Adapazarından gelen misafirlerimin stoğu olmasına rağmen salkım üstlerine her ihtimale karşı kek yerleştirmiştim, sadece 2si tam anlamı ile kullanmaya başlamış şu ağna kadar.

Ancak, sevinmeye henüz çok erken, Ankarada soğuklar henüz bitmiş değil, çiğdemler açtı, 3gün önce fındık püskülleri yanında olan tomurcukların ucları kızarmıştı, belki açmışta olabilirler, fakat meteorolojiye göre bölgemde soğuklar mart ayında da devam edecek gibi gözüküyor.

...send from my device with using tapatalkPro.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #155 : Şubat 15, 2019, 10:21:14 »
Mart ortasında havanın böyle soğuk olacağı belli oluyor.

Hayvan davranışlarıyla kendini gösteriyor.

Örnek: kazlar önceki yıllar ocağın son günlerinde yumurtaya başlardı, şubat ortası oldu hala ilk yumurta yok.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #156 : Şubat 15, 2019, 11:05:22 »
Mart ortasında havanın böyle soğuk olacağı belli oluyor.

Hayvan davranışlarıyla kendini gösteriyor.

Örnek: kazlar önceki yıllar ocağın son günlerinde yumurtaya başlardı, şubat ortası oldu hala ilk yumurta yok.

mesala ben hala kovan brandalarını çıkarmadım... kovanlarım kupkuru.. ;)