Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 24076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 1100
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #75 : Eylül 26, 2018, 04:58:57 »
tabii kendi uygulamalarimdan biraz bahsedeyim,

Çok teşekkür ederim sn.Acemiarici4806.

ben ise kontrolü şu şekilde düşünüyorum:

ilgili varroa uygulamalarından sonra(şeritler, formik, oksalik vb.) telli tabanların altına sürgülerimi yerleştirmek ve günlük doğal varroa ölümü 1'i aşmadığını sürekli teid etmek, en iyi sonuç için ise, 2-3 günde 1 doğal varroa ölümü olarak hedefim olacaktır. Bu sebep ile, şu anda uyguladığım yöntemden sonra, durumu çok merak ediyorum açıkçası.

Yani: Bulaşıcı hastalıklar hatta yavru çürüklüğü güçlü kovanlara daha kolay bulaşır.

Çok teşekkür ederim Murat hocam, not ettim.

Hemen aklıma şu soru geliyor hocam, tabi aynı suluğu paylaşmasını ve aynı çiçeğe konmasını engelleyemeyeceğimize göre, min.zarar ve max. korunma için alacağımı en önemli tedbirler neler olmalı.

Suluk dediğiniz, bu çok önemli nokta arılığın neresinde ve ne mesafede olmalı kolonilere, suluğun içine birşeyler katılmalı mı(koruyuculuk anlamında), kendi içtiğim sudan ve benim içebileceğim temizlikte olmasına da dikkat ediyorum ayrıca.

İlgili bulaşıklardan korunmak için arılıkta/kovanlarda alacağımız, özellikle bal dönemlerinde ve bal akımı dışında, hangi tedbirler ve nasıl alınmalı. Koruyucu arıcılık muhtemeldir heralde bunun adı, nasıl yönetilmelidir.

Ben özellikle, yağma hususuna tedbiren, koloniyi açtığımda kenara aldığım diğer katları(varsa) üstleri muhakkak kapalı, katı ise daha önce kolonilerden indirdiğim kovan kapaklarından faydalanarak kapağa katı tam oturtuyor ve kısa süreliğine katı kilitleyerek, bir nevi derin taban yaratmış oluyorum, böylelikle korunmuş ve hatta ortalık pek arı olmuyor bu şekilde(özellikle "azgın"'da bu yönteme çok dikkat ediyorum, örtü ile henüz çıkarmadığım çerçeveler tarafını da kapatmaya düşünüyorum ayrıca bundan sonra.

Kontrollerde, özellikle elime aldığım çerçeveyi, herhangi bir nektar dışarı damlamaması için, çerçeveyi koloninin üzerinde tutmaya çalışıyorum muhakkak.

Özellikle şerbet verilmesinde, kesinlikle dışarıya damlatmamaya çalışıyorum ve yanlışlıkla, toprağa damlamış bile olsa, muhakkak temizliyorum.

Çerçevelerden temizlediğim mum, propolis kalıntılarının bile, yere düşmemesine dikkat ediyorum.

Kullandığım el aletlerini dezenfekte etmeye(4ayda bir kere yaptım gerçi ama, bu ne, nasıl ve hangi aralıklarda olmalı aslında ), el demirini ve eldivenleri, bulaşıklıklar açısından özellikle çok tehlikeli buluyorum, neredeyse her kolonie ait olacak birer el demiri almak geçiyor içimden, eldivenler ise zaten haftalık(yaz döneminde), engeç 2haftalık(şu anda durağan dönemde) periodlar ile yıkanıyor(batigonlu su spreyi ile işe başlamadan eldivenleri pulverize etmek yararlı olacakmıdır acaba).

Bu konuyu fazlası ile merak ettim, seyahat dönüşü ilk fırsatta araştırmaya başlayacağım inşallah.

Karadenizin güzel incisi Ordu'dan, selamlarım ile.

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #76 : Ekim 01, 2018, 20:32:21 »
Formik asit aparatlarını 14gün sonunda günlük ortalama 14,3ml 60% Fa dozu ile(tpl.150 + 50ml) sonuçlandırdım.(1nolu fitilleri, 1 veya 2mm, hatta 3mm alın tarafından kısaltacağım bir sonraki uygulama öncesi)

Uygulamayı hemen bal sağımı sonrası başlatmam gerekirken, aparatlar elime henüz ulaşmadığından ve kanat hasarı izlemem nedeni ile  Bayvarol ve timol şeritlerini 5haftalık bir süre ile uygulamıştım. Sonucunu izleyebildiğim 3a kovanda, durum vahimdi.

Aparatları montajını yapılmasında üretici şartı vardı, şart telli tabanların kapatılması ve uçuş deliğinin ful açık olması şeklinde olduğundan, bu amaç ile 3ad langstrooth basit telsiz taban hazırladım(derin tabanımı 3a kovanımda kapatma imkanım var).

Ancak sabit tabanı, normal zamanlarda da kullanabilmek amacı ile, basit bir ara parça oluşturdum ve malzemeleri hazır, ilk fırsatta hazırlayacağım.

İlgili ara parça ile, istediğimde, alt tabanı 180* döndürüp üzerine yerleştireceğimiz bu ara parça ile telli tabana kolaylıkla dönüş yapabilmeyi amaçladım.

Ancak, alman telli taban basitliği nedeni ile ve ev ortamında yapılabilecek en basit taban olmasından müttevel hala favorimdir, dolayısıyla hernekadar orjinal tasarımında tabanı "kilitleme"(telsiz tabana dönüştürme) fonksionu olmasa da, kısa süreliğine söktüğüm tabanları güncelledim(upgrade yazmıştım, ama Murat hocam aklıma geldi ve değiştirdim)

Önden görüntü

Arka görüntü, beyaz parçaya alt ve üst kanallar oluşturmayı düşünüyorum, üst kanal düz taban, alt kanal ise telli fonksiyonu için.

Güncellemeleri, yeni yaptığım tabanları kovanlara montajını yapmam sonrası hemen uyguladım, mevcutlara basit kanal oluşturamayacağım için, çekmece kanalından faydalandım ve o kanala göre mdf kestim, arka aralığına ise uygun levhalar ayarladım, istediğim anda ilgili levhalar ile telsiz tabana dönüştürebiliyorum. Aynı zamanda tabanın arı giriş seviyesini de komple paslanmaz elek teli(8mesh) olarak güncelledim.

İlk hazırladığım alman tabanlarını, güncellenmeleri sonrası formik aparatlarını sökmem ile beraber, tekrar yerlerine yerleştirdim.
Geri aldığım telsiz tabanlardan görüntüler aşağıda, durum hala vahim, asıl önemli olan 5-10gün süre ile varroa dökülmelerin devam edeceği olması. Aparatlar sonrası, İlk 2gün dökülmeleri de ciddi, hala varroasızlıktan sözetmek mümkün değil. 10gün sonraki testler daha inandırıcı olacaklar, hedef günde doğal ölen 1varroa .

1a Kovanı, 2li koloninin alt ailesi tabanı, ana Anadolu f1, yoğun varroa, kovan langstroth hibrid.

1b Kovanı, 2li koloninin üst ailesi tabanı, ana "buckfast" f1(buckfast demeye bin şait lazım, ben onu Azgın ismi ile taçlandırdım), yoğun varroa, , kovan langstroth hibrid

2a Kovanı, tek koloni, , kovan langstroth hibrid, benim aşırı acemeliğimin ilk dönemlerinde, muhtemelen, anaya zarar verdim veya öldü, farkında değilim,  kendilerine sunduğum Anadolu f1i snelgrove üzerinde hemen kabullenmişlerdi. Bu kovanda enteresan bir oluşum gördüm, kural gereği, alt taban telsiz, ön uçuş delikleri full açık olmalıydı dediğim gibi, hatta bu dönemde saldırıya neden olacağı düşüncesi ile ilgili distribütöre(aynı zamanda pro arıcı) çekincelerimi de paylaştım. Bana, formik buharlaşması nedeni ile saldırı sözkonusu olamayacağı açıklaması yapıldı. Endişelerime rağmen, ben yine de full uçuş deliklerini açtım, ancak önlerine 8mesh paslanmaz örgü teli koydum. Bu aile ise full açık uçuş deliğini beğenmedi ve girişi çerçeve taban arası güzel bir propolis duvarı ördü. Varroa açısından diğerlerine göre daha temiz gibi bir koloni.

3a Kovanı, tek koloni, 2analı koloniydi, yanlışlıkla ben zarar verdim 2.anaya, anında tek kolonide birleştirdim. ana f1 Anadolu, kovan farrar.

Formik aparatlarının alışından 2 gün sonra dökülen varroalar, 1b ailesi tekrar snelgrove tabanına yerleştirildiği için kontrol edemedim, ancak durum 1a "kardeşine" benzer olduğunu düşünüyorum.

1a

2a

3a

Formik için ilk sipariş ettiklerim ve şu anda artık ilave olarak gördüğüm yedek aparatlarım da geldi.

4gün ara ile 200ml 1:1 şerbet + 1ml NozevitPlus uygulaması sırada, ilk porsion cmrts günü verildi.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #77 : Ekim 02, 2018, 17:36:26 »
Formik aparatlarını aldığım 4. Gün sonrası ve son 2 günde, hala varroa dökülmeleri devam ediyor. 1a kovanında hala yoğun dökülme mevcut, 1byi izleyemiyorum. 2a ve 3a kovanı hala istediğim seviyede olmasada, nispeten çok daha temiz.

1a
1a kovanında anlam veremediğim kanat, bacak parçaları dikkat çekiyor, uçuş deliği 2arı girişi genişliğinde.

2a
3a

...send from my device with using Tapatalk Pro

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #78 : Ekim 03, 2018, 09:20:04 »
2a

Çevrimdışı Acemiarici4806

• Pupa
  • Yer: Artvin
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 32
  • Rakım: 800-2000 metre civarı
« Yanıtla #79 : Ekim 03, 2018, 21:54:44 »
bir arı girip çıkacak kadar daraltın girişleri artık yağma zamanı,arılar işine yarayacağını düşündüğü her kökü veren tanıdığı kaynağa saldırır bu zamanda,birde kovanlara mum güvesi girme tehlikeside hala daha mevcut güveler daha kaybolmadılar bi kovana yumurta bırakmayı başardığında arılar imha etmezse hemen o yumurtaları çok tehlikeli bir hal alır kovan için.Bu iki sebebten yağma kavgası veya yabancı bir böcekten dolayı verilen mücadelede kanat bacak kopmuş olabilir yada polen tuzağı açıkken olur bazen ama sizin kovanlarda yok sanırım.

Çevrimdışı Acemiarici4806

• Pupa
  • Yer: Artvin
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 32
  • Rakım: 800-2000 metre civarı
« Yanıtla #80 : Ekim 03, 2018, 22:06:53 »
erdinç abi sen bu nozevit i nosemaya önlem olsun arılar kışlamaya daha sağlıklı girsin diye aldın sanırım biraz baktımda yurt dışında epey tutulan bi ürüne benziyor avrupada.Birde abi sen bu asit aparatını nerden kaça aldın hoşuma gitti kullanışlı bi aparat anlaşılan,varoalarda da etkisi görülüyor.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #81 : Ekim 04, 2018, 21:49:04 »
bir arı girip çıkacak kadar daraltın girişleri artık yağma zamanı,arılar işine yarayacağını düşündüğü her kökü veren tanıdığı kaynağa saldırır bu zamanda,birde kovanlara mum güvesi girme tehlikeside hala daha mevcut güveler daha kaybolmadılar bi kovana yumurta bırakmayı başardığında arılar imha etmezse hemen o yumurtaları çok tehlikeli bir hal alır kovan için.Bu iki sebebten yağma kavgası veya yabancı bir böcekten dolayı verilen mücadelede kanat bacak kopmuş olabilir yada polen tuzağı açıkken olur bazen ama sizin kovanlarda yok sanırım.

Şu anda ve uzun zamandır(özellikle de bu kovanda) 1-1,5 arı genişliğindedir girişleri. Mum güvesine karşı tüm kovanların ballıkları kuluçkalık altında muhafaza ediyorum, ayrıca bölgemde min. sıcaklıklar 10*C altına düşmeye başladı, bu da mum güvesi açısından son derece önemlidir.

Ayrıca, dışarda sadece 10ad çerçevem var, onlara da B401 uyguladım.

Kovan tabanlarım full paslanmaz elek telli olup, acaba tel tarafından, alttan giriş çabası mıi var şüphem mevcut sadece, ancak onun için de arka sürgü tarafında arı hareketi izlemem lazım, lakin öyle bir hareket te yok. Her ihtimale karşı bugün tabanı kilitleyerek düz tabana dönüştürdüm.

Diğer bir ihtimal, avrupada "sessiz-sedasıs" hırsızlık dedikleri olayı mı yaşıyoruz, bilemedim, acaba .

1a bugünkü görüntü, hala kontrol tahtasında "kol-kanat-bacak" var ve hala varroa dökülmeye devam ediyor.

1a/1b dışındaki diğer kovanlar varroa açısından nispeten temiz, önümüzdeki hafta testler daha da gerçekçi olacak.

2a bugün 24h sonrası

1a ve 1b kovanı iki kolonilidir, cumartesi günü 2ye ayıracağım veya birleştireceğim tek ailede, henüz kararını veremedim. Gönlüm birleştirmekten yana, çünkü seneye kendi analarımı üretmeye düşünüyorum ve o sebep ile 1b kolonisi "Azgın" kolonisi olup anasını aslında söndürmem gerekiyor, ancak aşırı saldırgan olmasına karşın yine de kıyamıyorum, veya 2ye ayırıp yeni ana vereceğiz.

erdinç abi sen bu nozevit i nosemaya önlem olsun arılar kışlamaya daha sağlıklı girsin diye aldın sanırım biraz baktımda yurt dışında epey tutulan bi ürüne benziyor avrupada.

Aynen dediğin gibi, ek gıda olup, özellikle tavsie edilen ise sonbaharda 3 ay süre ile ve her ay 10gün ara ile 2 uygulama ve ilkbaharda da benzeri.
Balkanlarda ise bu, sonbaharda ve ilkbaharda 4gün ara ile 4 uygulama şeklinde(kovan başı 200ml 1:1 şerbet + 1ml nozevit plus) tavsie edilmektedir. Ben bugün, ilkinden 4 gün ara ile 2. beslemeyi yapmış oldum.

Alıntı
Birde abi sen bu asit aparatını nerden kaça aldın hoşuma gitti kullanışlı bi aparat anlaşılan,varoalarda da etkisi görülüyor.

Bu aparatlar pro aparatlar, fakat maliyeti kovan başı 25€ gibidir. 10 kovanlık tk. almıştım yurtdışından, ancak kovanlarımın sayısını daha da yükseltirsem fikri ile beraber, kendi buharlaştırıcımı geliştirmeye başladım/çalışıyorum, ilk testlerimi yaptım bile, sadece uygun ana fitil malzemesini bulmam lazım, sonrası çok daha kolay olacak.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #82 : Ekim 06, 2018, 23:34:10 »
ufak bır taşıma operasyonunun 1.kısmı tamamladım bu sabah erkenden(3*C), 2 adet koloniyi 90m uzaklığa taşımak zorunda kaldım, bölgemde çözmem gereken bir andikaptan sözetmiştim daha önce, aşırı yamurlarda sel riski oluşuyor ve kovanların tabanları(30cm yerden yüksek olmasına rağmen) komple su altında kalacağını anlamıştım(hatta kısa süreliğine de olsa, kaldı bile) son yamurda.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #83 : Ekim 07, 2018, 00:22:05 »
Hayırlı olsun erdinç bey mesafe kısa sıkıntı olabilir keşke kışı bekleseydiniz.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #84 : Ekim 07, 2018, 05:29:42 »
Hayırlı olsun erdinç bey mesafe kısa sıkıntı olabilir keşke kışı bekleseydiniz.
İnşallah olmayacak Sn. ÇILGINDAĞLI, önceki gönderilerimin birinde  anlattığım yöntemi uyguladım.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #85 : Ekim 07, 2018, 21:01:53 »
ufak bır taşıma operasyonunun 1.kısmı tamamladım bu sabah erkenden(3*C), 2 adet koloniyi 90m uzaklığa taşımak zorunda kaldım, bölgemde çözmem gereken bir andikaptan sözetmiştim daha önce, aşırı yamurlarda sel riski oluşuyor ve kovanların tabanları(30cm yerden yüksek olmasına rağmen) komple su altında kalacağını anlamıştım(hatta kısa süreliğine de olsa, kaldı bile) son yamurda.

Yağmurdan korumak amacıyla  taşıdığınız uzaklık bu günler için daha az sorun oluşturur ama baharda o kadar uzağa taşınılmaz.

Taşıdığınız yerde zayıf kovan bırakmışsınızdır herhalde.

Orman ağaçlarının gölgesinden kavak gölgesine taşımışsınız ama kavaklar çabuk çürür ve kovan üzerine düşebilir orasını bir inceleyiniz.

Ytong hafif oluyor ama nem emicidir.

Kovan altına koyduğunuz palet parçalarını vernikleyiniz, bezirleyiniz  veya yanık motor yağı sürünüz ki nem emmesin.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #86 : Ekim 07, 2018, 22:49:22 »
Yağmurdan korumak amacıyla  taşıdığınız uzaklık bu günler için daha az sorun oluşturur ama baharda o kadar uzağa taşınılmaz.

Yağmurdan ziyade, sel hocam, Kurtboaz barajının yağmur sularından beslenme hatlarından biriymiş ilgili bölge, son yağmurda kovanlarımın alt tabanları, uçuş deliklerine kadar su altında kaldı, ve maalesef sıkça tekrarlanan hadise olduğunu ve son yaşananın aslında çok hafifçe olduğu söyleniyor, bende bunu yaşayarak öğrenmiş oldum maalesef.

Alıntı
Taşıdığınız yerde zayıf kovan bırakmışsınızdır herhalde.

Evet, hala 2kovanım var eski yerde, ancak hafta içi onları da taşıyacağım inşallah hocam.

Alıntı
Orman ağalarının gölgesinden kavak gölgesine taşımışsınız ama kavaklar çabuk çürür ve kovan üzerine düşebilir orasını bir inceleyiniz.

Eski bulunduğum noktanın hemen 2m arkası aslında kavak ağacı ormanıdır, taşıdığım yerde ise tek sıra halinde ve az uzağımda kuzeydoğu ve güney tarafıma düşen kavak ağaçları var, evet, hatta dediğiniz gibi k.doğu tarafımdaki olanların üzerlerinde kırık ve düşmek üzere yaklaşık 3metrelik parça da var. Bana yakın ve kavaklar ile aramda ayva ağaçları var ki onlardan da mesafeli koydum kovanları, çünkü gülle gibi ayvalar var üzerlerinde.

Alıntı
Ytong hafif oluyor ama nem emicidir.

Sanırım bu ayrıntıyı atlamış olduk, ben tam tersini biliyordum aslında. Ytong’un yapısındaki kapalı gözenekler su emmesini önlediğini biliyordum. Tez vakitte önlem alacağım.

Alıntı
Kovan altına koyduğunuz palet parçalarını vernikleyiniz, bezirleyiniz  veya yanık motor yağı sürünüz ki nem emmesin.

Haklısınız Murat Bey, ancak özellikle yanık motor yağ uygulamayı gerek görmedim, tonlarca yağ kontrolümde olmasına rağmen, açıkçası kullanmak istemedim, bezir yağı belki olabilirdi, çünkü kovanlarımı da bezir-balmumu-propolis-çamsakızı-terebentin vb. malzemelerden oluşan bir karışımı ile kaplamayı düşünüyorum ilerde, eğer tarifi hazırlamasını yetiştirebilirsem tabi. Elimde kovanlar için geliştirilen su itici vardı, aslında kovanları kaplarken onları da kaplamış oldum.

Önemli ayrıntılarda, önemli uyarılarınız için çok çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #87 : Ekim 07, 2018, 22:58:56 »

çünkü kovanlarımı da bezir-balmumu-propolis-çamsakızı-terebentin vb.

Bu karışım kovan kaplama için çok uygun ama soğuk olmaz.

Eritmek için sıcak ortam gerektiğinden terebentin alev almaz mı?

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #88 : Ekim 07, 2018, 23:25:48 »

Eritmek için sıcak ortam gerektiğinden terebentin alev almaz mı?

Murat Bey, evet, tehlikelidir ve tavsie edilmez ısıtılması, genelde terebentin bezir yağı ile önce karıştırılır ve ısıtılmazlar, içlerine benmari olarak eritilmiş balmumu eklenir. Bazı tariflerde sıcak balmumuna doğrudan da eklenir.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Çankırı
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #89 : Ekim 08, 2018, 23:36:32 »
Bütün konuyu baştan sona hayranlıkla okudum. Gerçekten çok titiz çalışıyorsunuz. Tebrik ederim.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...