Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 7830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Sakarya & Ankara
  • -
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 7 + 4
  • Rakım: 25 & 1100
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #60 : Eylül 16, 2018, 05:25:37 »
Bu aparatla formik asit verilebili mi???

"Gözüme ilindi" ?

Kusura bakmayın Murat Bey,  dil sürçmesi(pardon klavye) bir anda gsm'den yazarken asitler karıştırmış oldum :), farkettim, ancak konu düzenlemek için artık yetkim yoktu(bu da ayrı bir konu aslında).

Zaten biliyorsunuzdur, böyle bir aparat ile oksalik verilmesi olanaksızdır. Ayrıca biliyorsunuzdur ki oksalik asidin etkisi arılara teması ile gerçekleşmektedir(*).
Formik ise doğal buharlaştırma ile etkisini asıl göstermektedir, formik asidin arılar ile teması söz konusu olduğunda, temas eden arı ölmektedir.

Dolayısıyla, anlayacağınız asıl formik asittir uğraştığım. :)

(*) sıcak hava üfleyen tabancaya takılan özel bir oksalik aparatı var(ülkemizde gazlı tabancalar ile halihazırda yapılmaktadır), sadece o oksaliği doğru sıcaklık ayarı ile, dolayısıyla doğru bir şekilde buharlaştırabilmektedir/dumanlatabilmektedir.
Dumanlama/buharlaştırma ilgili uçuş deliği nemli bir bez ile belli bir süreliğine kapatıldıktan sonra, aynı noktadan da uygulanmaktadır.

...send from my device with using Tapatalk Pro
Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #61 : Eylül 16, 2018, 06:12:07 »
oksalik uygulaması aparatı

Doğru sıcaklıkta, doğru sıvılaştırma ve akabinde en doğru ve toksik olmayan buharlaştırma.

Sıcaklık üflemeli ve ayarlı bir pro tabancaya sahibim, dolayısıyla sadece aparata ihtiyacım vardır.

Hatta el yapımı aparatlar var, son bir-iki gündür onları araştırıyorum, sanırım oksalik ile formiği karıştırmama asıl o vesile oldu.

Benzer bir aparatın detaylı görüntüsüne ulaştığım an, veya çalışma prensibini çözdüğüm an, aynısını yaparım.

Birileri yapmış
https://youtu.be/JZxdCBGIS10

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Acemiarici4806

• Pupa
  • Yer: Uşak
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 32
  • Rakım: 900-1000 metre civarı
« Yanıtla #62 : Eylül 16, 2018, 10:59:00 »
yağmurun geleceğini egerki etraftaki kuşların sesi kesilirse ordanda anlayabilirsiniz,bir süre yağmur yağdıktan sonra yağmur azalır ve kuşlar tekrar ötmeye başlarsa bilinki yağmur enaz 2 saat ve daha fazla süreyle açılacaktır.Buda aynı zamanda bi avcı olarak benim gözlemlerim..

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #63 : Eylül 16, 2018, 21:02:44 »
Fırtınalı yağmur öncesi kuşlar çok alçaktan kaçıyormuş gibi uçarlar.

Eğer kovan yakınlardaysanız arılar da alçak uçuş yapar hatta size çarparlar.
Dönemeyecek kadar uzaktaysalar çiçeğe yapışıp bekler, hava uygun olunca kovana dönerler.
Eğer akşam üzeri yağmura yakalanırsa dönüş zamanı bulamaz çiçek üzerinde geceyi geçirir, bu durum yaz günleri için geçerlidir.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #64 : Eylül 17, 2018, 00:06:09 »
yağmurun geleceğini egerki etraftaki kuşların sesi kesilirse ordanda anlayabilirsiniz,bir süre yağmur yağdıktan sonra yağmur azalır ve kuşlar tekrar ötmeye başlarsa bilinki yağmur enaz 2 saat ve daha fazla süreyle açılacaktır.Buda aynı zamanda bi avcı olarak benim gözlemlerim..

güzel tespit sn.Acemiarici4806, teşekkürler.

Fırtınalı yağmur öncesi kuşlar çok alçaktan kaçıyormuş gibi uçarlar.

Eğer kovan yakınlardaysanız arılar da alçak uçuş yapar hatta size çarparlar.
Dönemeyecek kadar uzaktaysalar çiçeğe yapışıp bekler, hava uygun olunca kovana dönerler.
Eğer akşam üzeri yağmura yakalanırsa dönüş zamanı bulamaz çiçek üzerinde geceyi geçirir, bu durum yaz günleri için geçerlidir.

Evet hocam, çiçeklerde konakladıklarını bende okumuştum, teşekkür ederim.

---------------------8<-------------------------------

Formik asid hk. güzel bir çalışmaya denk geldim, sıcaklıklar bazında sublimleşme aşamaları çalışılmış.

https://youtu.be/zyB0dlXy0GY

Sıcak hava tabancasına uyarlayacağım aparat aslında çalışma mantığı basitmiş, dolayısıyla ilk fırsatta el yapımı modeli hk. uğraşlarım olacaktır inşallah.

Lega aparatının demontajı ve tüm parçalarını görebileceğimiz bir yakın çekim. Yapımı düşünüldüğü kadar zor olmasa gerek.

https://youtu.be/IdaJ1jWpIPc

---------------------8<-------------------------------

Bugün, iki kolonili snelgrowe tahtası ile birleşik aileyi kısa süreliğine üst üstte iki ayrı koloni olarak ayırdım ve herbirine formik asid aparatlarını yerleştirdim.

Dış ortam sıcaklığı, 60% formik asit için önerildiği gibi 15*C üzeri 29*C.

önümüzdeki dönem, meteoroloji hava durumunu gündüzleri 20*C üzeri, geceleri ise 10*C üzeri olarak tahmin etmektedir.

Pazartesi veya Salı günü, en geç Çarşamba günü debi kontrolleri gerçekleştirilecektir, uygulanan plana göre 10-15ml aralığında günlük doz buharlşmış olması gerekmektedir, ayrıca sızdırmazlık kontrolü ile kaçaklar(varsa) tespit edilmiş olacaktır.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #65 : Eylül 19, 2018, 10:45:38 »

Pazartesi veya Salı günü, en geç Çarşamba günü debi kontrolleri gerçekleştirilecektir, uygulanan plana göre 10-15ml aralığında günlük doz buharlşmış olması gerekmektedir, ayrıca sızdırmazlık kontrolü ile kaçaklar(varsa) tespit edilmiş olacaktır.

48h sonra yapılan kontrollerde: Formik stok depolarından kaçak/sızdırma görülmedi, ancak, buharlaşan günlük ~20ml, hatta birinde ~25ml doz nedeni ile, tüm aparatlarda bir alt ve en küçük fitile geçildi.

1. uygulama sonunda, yapılacak varroa testleri sonrası, duruma göre, eğer 2.uygulamaya gerek olursa, aparatlarda 1 nolu en küçük fitil ile işleme başlanacaktır.

2. uygulama ilk uygulama sonundan en az 14gün sonra yapılmak şartı ile, o anki hava şartlarına göre 60% veya 85% husunda karar verilecektir. 28ekim ve sonrasına denk gelen 2. Uygulama başlayabilme tarihi, geçen sene ki sıcaklığıa bakıldığında kuvetle mıhtrmel 85% formik asite uygunluk gösterecek gibi, gibi diyorum, çünkü geçen sene 1 hafta sonra eksiye düşmüş sıcaklıklar bölgede, ki formiğin donma noktası 8*C ve altıdır. Eğer hava şartları müsaade etmiyor ise, gerekir ise oksalik asit uygulaması yapılacaktır.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #66 : Eylül 22, 2018, 07:32:07 »
Bal sağımından sonra(ağu13), uyguladığım 5haftalık süre ile bayvarol ve en alttan birer timolyağ şeritlerin sonucu: Ürkütücü.

Bunu kovanlarımdan özel tabanlı olan 1nde görebildim ancak, diğerlerini de en kısa sürede belki benzer tabanlar ile donatmak gerekecek.

Aşağıdaki görüntü, ilgili tabanın alt besleme ünitesi kutusunun tabanına yayılan varoaların ortaya spatula ile toplanmış hali.

Şu anda daha önce de bahsettiğim gibi 60% formik asit aparatları 1haftasını tamamlamış,  2.hafta sonunda aparatları aldıktan sonra yapacağım varroa testi sonucu durumu netleştirecektir.

Baktık ki sınıfı geçemedik, son uygulamadan 4hafta sonra veya ilk 10-15*C sıcaklıklar aralığında 85% 2. ve bu sezon için artık son formik asit uygulamasına mecbur kalacağım.

Tekrar test, yine geçemez ise, bu sefer yavrusuz dönemde(ekim son çeyreğinden ve aralık sonu aralığında sanırım en uygun dönem gibi) oksalik asit damlatması yapacağız.

Arı değil, varroa yetiştirmişiz meğer.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #67 : Eylül 22, 2018, 08:29:50 »

2. uygulama ilk uygulama sonundan en az 14gün sonra yapılmak şartı ile,

Yanlış ifade etmişim, düzeltiyorum:

10-14gün aparatların kolonide toplam kalma süresidir, iki işlem arasında en az 4hafta boşluk tavsie etmektedir üretici.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #68 : Eylül 23, 2018, 22:58:26 »
bu sene varoaların hadsafada olduğu sene deniliyor,çoğu yerden bayağı şikayet var..

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #69 : Eylül 24, 2018, 20:10:30 »
bu sene varoaların hadsafada olduğu sene deniliyor,çoğu yerden bayağı şikayet var..
Aynen İsmail Bey, ki ben arıları teslim aldığım nisan12, ilk iş olarak birine 2. Sıraya birine de 9.sıraya yarım ballık çerçevesi ekleyerek, sürekli kapanmış erkek gözü de hasat ettim, konşu bahçedeki yaşlı teyze ve amcanın tavukları bayram etti valla.

Buna rağmen sonuç böyle oluyor ise, biryerde yanlış yapıyoruz, veya durum hakikaten çok vahim.

• Pupa
« Yanıtla #70 : Eylül 25, 2018, 00:43:02 »
bu sene muğla bölgesinde bir çok aricidan çok yoğun varoa haberleri aldım bazıları çok fazla zarar görmüş.babamin arılarınıda bayram tatilinde sıkı bi ilaçlamayla az hasarla kurtardık.benim arılarım uşakta ve varoa mücadelesini erken bahardan beri iyi yaptığım için varodan sorunum yok.ana arılar dün yaptığım kontrolde yumurtayı kesmiş hiç günlük yumurta göremedim ve açık yavruda yok denecek kadar azdı sadece kapalı yavru vardı,sanırım 23 eylül ekinoksu nedeniyle ana arılar kış moduna geçti,gündüz sıcaklıkları 30 derece civarı,geceleri 15 derece kadar.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #71 : Eylül 25, 2018, 08:25:32 »
Sn.Acemiarici4806

Değerlendirmeniz için teşekkürler, aşırı yağmurlu geçen mayıs ayı veya etrafa yerleşen gezginci arıcıların olaya bir katkısı/etkisi varmıdır bende merak konusudur. Nitekim, çok değer verdiğim ve arıcılık konusunda bilgisine güvendiğim bir arkadaşım enfekte olmuş gezginci kolonilerin etkisi olabileceğinden bahsetmişti.

En son Bolu'dan gelen bir gezginci (sanırım 200 ve küsür, hatta daha fazla) doğu tarafımda baya yakınıma yerleşmişti (500-600m gibi belki), yaklaşık 7km g.batıda 100kovan, 4km kuzeyde 30kovan ve 3km batıda 7kovanı olan bildiklerim arasında koloniler var/dı.

(enfekte olmuş diğer kolonilerin, bir başka arılıktaki kolonilere etkisi hk. Murat hocamın da görüşünü çok merak ediyorum)

Alıntı
...az hasarla kurtardık.

Alıntı
...varodan sorunum yok.

Bu arada, yazınızdan merak ettiğim bir hususu yukarıya alıntıladım, asıl acemi olan ben aday arıcıya  açıklarsanız sevinirim.  Az hasarı ve sorun olmadığını hangi yöntemler ile belirlediniz ve anladınız?

Teşekkürler.

• Pupa
« Yanıtla #72 : Eylül 25, 2018, 16:58:44 »
tabii kendi uygulamalarimdan biraz bahsedeyim,vaoa konusunda ben şöyle yapıyorum asitler haricinde her uygulamayı etkin bi şekilde yapıyorum,amitraz içerikli dumanı kısa hazırlanırken 3 er gün arayla 4 sefer veriyorum,sonrasında arıya gıda yolu ile etki eden varoa kurabiyesinden veriyorum,kek bitince de bayerin şeritlerinden koyuyorum.Ayrica bide timol icerigi sebebiyle şerbet hazırlarken kaynattığım suya dağdan topladigim kekik ve bahcedeki naneden çay gibi yapıp şerbeti bu hazırladıgım suyla yapıyorum,bu sezonda artı olarak bee eksta 66 adında bitkisel icerikli bi katkı gıdası var onuda şerbete katarak uygulamalarımı yapıyorum.Polen çekmecelerinide her uygulamadan önce beyaz havlu kağıt koyup sonra kontrol ediyorum.Birde baharda her kovana birertane kasnaklı çerceve veriyorum bir parmak kadar ham petek takıyorum başlangıç için erkek arı gözleri yaptırıyorum gözler kapanınca da sır tarağıyla temizliyorum o aslında en doğal yöntem.Bal akımından 4 hafta öncesi hiç bir uygulama yapmam varoa için eğer bal alcaksam,bal hasadından 3 gün sonrada tekrar başlarım, 3 gün beklememin sebebi arı bi sakinleşsin balı alındığı için rahatsız olabilir belki tekrar rutinine dönsün diye.Arılarımın önündende temiz suyu eksik etmiyorum mümkün olduğunca çünkü suda çok önemli bence başka hastalıklara önlem olarak.

• Pupa
« Yanıtla #73 : Eylül 25, 2018, 17:25:45 »
az hasardan kastım şuydu babam baharda arılarına varoa mücadelesi yapmıştı ama sonrasında bal akımından önceki bir iki ay hiç bir şey yapmamış,bayramda da cam balı akımı yeni başlamıştı bi kontrol edeyim dedim çerçevelerde gezinen arılardan görebildigim 5 tanesinde varoa saydım ve hemen birinci ilaclamayı yaptım o ilk ilaçlamada 30 kadar varoa döküldü babama kolonileri varoa ele geçirmiş nerdeydin bu zamana kadar dedim sonra baktım olmicak aynen 3 gün arayla 4 sefer daha ilaçladım ve tatil bittiği için döndüm uşağa.Babamada tembihledim bayer şeritlerden koydu sonra dökülen varoa yok pecetenin üstünde dedi,demekki yeni yeni çoğalma aşamasında önünü kestik kolonileri varoa hırpalamadan.Bide ben kolonin durumunu yeni doğan arılardan da takip ederim,eğerki kanadı deforme olmuş arı görürsem anlarım ki çok geç kalınmış ve varoa koloniyi ele geçirmiş babamın arılarında da bu durum hiç görülmüyordu ama az biraz yavru sökümü oldu,çok degildi anladım ki varoalardan enfekte olan yavruları koloni son anda temizledi ve varoalar yaşayamadı.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #74 : Eylül 25, 2018, 21:10:20 »
(enfekte olmuş diğer kolonilerin, bir başka arılıktaki kolonilere etkisi hk. Murat hocamın da görüşünü çok merak ediyorum)

Hastalık bulaşık kovanlardan çıkan arıların yanılma veya başka şekilde bulaşıklık olmayan sağlam kovanlara girmesiyle.

Hastalık bulaşık arılarla aynı çiçeği ve aynı suluğu paylaşan arıların hastalıktan etkilenmesi olağandır.

Asıl önemli olan: bugünlerde kıt olan gıda kaynaklarından dolayı diğer kovanları yağma ederler.
askın olarak yağmaya yatkındır bu yüzden yavru çürülüğü gibi
Arılar nereden olursa olsun gıda niteliği olan herşeyi kovana taşımak isterler, hasta olan kovanlar zayıf olunca yağmaya açık olurlar.

Güçlü kovan baskın olarak yağmaya yatkındır.

Yani: Bulaşıcı hastalıklar hatta yavru çürüklüğü güçlü kovanlara daha kolay bulaşır.