Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 6006 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cnidre

• Larva
  • **
  • Yer: Sakarya & Ankara
  • -
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 7 + 4
  • Rakım: 25 & 1100
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #90 : Ekim 09, 2018, 12:45:52 »
Bütün konuyu baştan sona hayranlıkla okudum. Gerçekten çok titiz çalışıyorsunuz. Tebrik ederim.
Furkan Bey, o sizin teveccühünüz .

Bu sabah, cumartesi günü sabah çok erken taşıdığım kolonilerin yeni yerinde 72h doldu, hergün ~250ml ile besledim,(bugün tüm kovanlarda 3. nozevit+ ilaveli beslemeler yapıldı) tabanlar full açık. Yarın "kazı" çalışmalarını bitirmiş, ve "tüneldeki ışığı" görmüş, tanıma uçuşlarına başlamış olmaları gerekir. Kontrol tablası üzerinde gazete talaşları görüyorum, birtek geceleri bi hayli soğuk olmaya başlaması endişelendiriyor, dolayısıyla "tuneldeki ışığı" görmelerinde gecikme olabilir. Kovana test amaçlı tıkladığımda, anlık ses yükselişi ve anında sakinleşmesi dikkat çekiyor. Varroa dökülmeleri azalıyor. İzliyorum.

...send from my device with using Tapatalk Pro
Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı cnidre

• Larva
  • **
  • -
« Yanıtla #91 : Ekim 12, 2018, 03:38:14 »
Taşıdığım arılar dün çıkmaya başladı ve çevre tanıma faliyetlerine başladılar. Yerlerinde bıraktığım kontrol amaçlı boş kovana, her iki aileden yaklaşık 100ad civarında toplamda dönen oldu gibi, birazdan, sabah serinliğinde durumu daha iyi anlayacağım.

2a kolonisine Posof saf Kavkaz ana verildi, kendi anası(Anadolu f1) 5genç arı ile 1B kolonisine("Azgın") verilmek üzere kek ile şarj edilen ağaç kafese ayrıldı, beslemeleri yapıldı, 1B'den çıkacak "Azgın" ana ise herhangi bir duruma karşı belli süre beslenerek muhafaza edilmeye çalışılacaktır(inşaalah bulurum,çünkü  çok iyi gizlenen bir ana, 6 ayda sadece 1-2kere görebildim kendilerini).

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı cnidre

• Larva
  • **
  • -
« Yanıtla #92 : Ekim 12, 2018, 15:07:44 »
"Azgın" 1b kovanın anasını, tahmin ettiğim gibi ve tam 3tur aramama rağmen bulamadım, yarın son bir çabam daha olacak, yine ola ki bulamaz isem, arıları öğle sıcağında(~23*C) ana ızgarası üzerine silkelemeyi planlıyorum.

Kendi ihtiyacım için ana üretimim gündeme gelince, o ananın bulunması şart oldu, kovandaki mizaç 0 seviyesinde( elimi çerçevelerin üzerinden çok yavaşça gezdirmeme rağmen bile, ok gibi fırlıyorlar içeriden),  fazlalık ana  fırsatını bulmuşken de yararlanmak istiyorum.

Yoksa seneye kendi ihtiyacım için üreteceğim ilk analara katkısı olacağı ihtimalinin düşüncesi bile beni rahatsız ediyor.

Kontrol tablalarında son 24h süresinde saydığım varroalar:
1a: 3
1b: 5
2a: 2
3a :3
(Yarın son kısa kontrol. Kısa aralıklar kontrollerini haftalığa çevirmek zorundayım. Muhtemelen, 10-15*C sıcaklıklar aralığında ki 85% formik uygulaması hasıl olacak)

Eski kovanın yerine koyduğum kontrol kovanın peteklerinde,  sabah 15-20ad. arı sayabildim.

2a kovanının kontrol tablası üzerinde 4ad canlı arı mevcudu dikkat çekti.

Eski yerde ve şu anda hala orada olan 2a ve 3a kovanlarını da ilk fırsatta yeni yere taşıyacağım. Aynı şekilde Adapazarı'ndan da 7 koloni arılığa dahil olacak ve 10 koloni sınırım tamamlanmış, hatta aşılmış olacak.

(Telefonumu, aracımda unuttuğum için, görüntü alamadım)

Bir önceki günden ve yeni yerden.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #93 : Ekim 12, 2018, 20:27:17 »
Kovandaki arıların sert ve hırçın olma nedeni arı davranış özelliğinin yanında:
Ana arı kaybı,
Dış hava durumu,
Arıcının üzerinde kötü koku olması,
Çevrede kötü bir koku,
Herhangi bir şekilde kovana dış darbeler,
Arıcının kötü çalışması,
Kovana yabancı bir hayvan veya eşya girmesi,
Kovan iç ölçü hatası,
Kovan içindeki çerçevelerin uygunsuz yerleşimi gibi.....

Çevrimdışı cnidre

• Larva
  • **
  • -
« Yanıtla #94 : Ekim 12, 2018, 22:38:48 »
Kovandaki arıların sert ve hırçın olma nedeni arı davranış özelliğinin yanında:
Ana arı kaybı,
Dış hava durumu,
Arıcının üzerinde kötü koku olması,
Çevrede kötü bir koku,
Herhangi bir şekilde kovana dış darbeler,
Arıcının kötü çalışması,
Kovana yabancı bir hayvan veya eşya girmesi,
Kovan iç ölçü hatası,
Kovan içindeki çerçevelerin uygunsuz yerleşimi gibi.....
Murat Bey, evet size katılıyorum, bunlar önemli sebepler, çok teşekkür ederim, fakat bu koloni 12 nisanda, arıcılığa başlamak için edindiğim ve buckfast diye gelen 2 koloniden biridir.

Kovana yerleştirmek için kutuyu İlk olarak açtığımda, neye uğradığımı anlayamamıştım. Dakka 1 gol 1 şeklinde beni "Arıcılığa hoş geldin evlat" dercesine bi güzel "top" atışına tutmuşlardı, burnumdan, kollarımdan, bacaklarımdan, bilekler vs. heryerden sokmuşlardı. Ve ben onu o gün "Azgın" ismi ile taçlandırdım.

İnanılmaz ilk deneyimdi, 2. Açtığım kutu ise son derece uysaldı mesela.

Bu 1a kolonisinden ben snelgrove tahtası üzerine "Azgın" ana ile 1b bölmesi yapmış, devamında anasını söndürüp, yeni anadolu f1 ana verdiğim 1a ile tekrar birleştirecektim.

Ancak henüz kafamda kendi ana ihtiyacımı kendim karşılarım hesabım da olmadığı için ve acaba temmuz başında böldüğüm bir bölme ne derece gelişir merağımı gidermek için, yine de kıyamadım, söndüremedim bu anayı.

Ve bu koloni sürekli bana kabus oldu, sürekli, aslında arayıpta bulamayacağım bir tecrube de olmuştu aynı zamanda bu benim için.

Memlekette benzer kolonilere "solak arı" denirdi.

Sizin, belirtmiş olduğunuz saldırganlık sebeplerinize son okuduklarımdan ekleyebileceğim ilaveten, mesela:
Asma veya ağaç altına yerleştirilen koloniler, aynı zamanda kapak sacı metal olmayan malzeme ile kaplanan(aluminyum mesela) kapaklarda, arıların nispeten daha az saldırgan oldukları bir italyan profesor tarafından ispat edilmiştir.

Mesela balkanlarda, saldırgan kolonileri sakinleştirmek içi körüklere propolis te eklenmektedir.

Bugün 1a kovanının gazete engelini bi hayli açtıkları için kaldırdım, sadece kuru otlar kaldı. Nasıl oyduklarını dıştan ve içten alınan görüntüler ektedir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #95 : Ekim 12, 2018, 23:07:14 »
Murat Bey, evet size katılıyorum, bunlar önemli sebepler, çok teşekkür ederim, fakat bu koloni 12 nisanda, arıcılığa başlamak için edindiğim ve buckfast diye gelen 2 koloniden biridir.

Memlekette benzer kolonilere "solak arı" denirdi.

, aynı zamanda kapak sacı metal olmayan malzeme ile kaplanan(aluminyum mesela) kapaklarda, arıların nispeten daha az saldırgan oldukları bir italyan profesor tarafından ispat edilmiştir.

Mesela balkanlarda, saldırgan kolonileri sakinleştirmek içi körüklere propolis te eklenmektedir.

Yabancı ana arıların hepsi iyi olacak diye bir durum yok.
Geldikleri ülkenin bitki yapısına uygun olmayan bir durum olunca arı bocalıyor.

Alüminyumda bir metaldir.

Kovan açılmadan önce uçma deliğinden duman verilip bir süre beklendikten sonra bakım yapılırsa daha sakin olduğu görülür.

Çevrimdışı cnidre

• Larva
  • **
  • -
« Yanıtla #96 : Ekim 13, 2018, 05:08:23 »
Yabancı ana arıların hepsi iyi olacak diye bir durum yok. Geldikleri ülkenin bitki yapısına uygun olmayan bir durum olunca arı bocalıyor.
Hayır,  geldiği ülke vs.yok hocam, buckfast diye ülkemizde serbestçe satılan bu arı, aslında buckfast olmadığı, dıdının dıdısının dıdısı olduğu yaşayarak ta tecrube ettim ve o amaçla, anında hepsini yerli ve bölgeye uygun Anadolu f1'e çevirdim.(buckfast hibridi çok ayrı bir konu)

Alıntı
Alüminyumda bir metaldir.

Pardon yanlış ifade ettim, manyetik metal olmayan bir malzemeden ifade etmekti amacım.

Alıntı
Kovan açılmadan önce uçma deliğinden duman verilip bir süre beklendikten sonra bakım yapılırsa daha sakin olduğu görülür.
İlk günden beri bir kuraldır bu bende.
Delikten 1-2-3 duman, 2-3dk bekle, kovanı aç, açtığın anda gerekirse yüzeysel ve üst çerçeveleri "okşar" şekilde üsten de 1-2 dumanla.

Siz hiç arının ateşe saldırdığını gördünüzmü, bu "azgı" arı doğrudan kor ateşe kamikadze usulü saldırıyor.

Üzerimde 2. yedek maskenin ceketi, mevcut pantalonun üzerine 2.bir büyük pantalon, paçalar çizmelerin üzerinde lastikli, maske tülünün altında, tülü yüzüme yasladıklarında ilk dokunacağı yer burnum olduğu için sert bir ilave yüz maskesi  suratımda.

Anlatmak kifaetsiz, yaşamak lazım hocam :)

Bu "azgın" bana şalvar bile giydirdi hocam, daha ötesi yok valla :))

Dün, tülü yüzüme öyle yasladılar ki, ve  terlemeye de başlamıştım yüzden, yaslanan tüldeki arılar kanatları ile bi güzel serinlik sağladılar bana, yemin ederim, üfleici pervane gibiydiler valla, yüzümde yarattıklaarı hava akımını çok net hissettim, hatta ",,,oh oh ne güzel, devam devam devam, biraz daha, biraz daha,  bu ter kurumalı..." die seslendim kendilerine :))

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #97 : Ekim 13, 2018, 09:52:48 »
Hayır,  geldiği ülke vs.yok hocam, buckfast diye ülkemizde serbestçe satılan bu arı, aslında buckfast olmadığı, dıdının dıdısının dıdısı olduğu yaşayarak ta tecrube ettim ve o amaçla, anında hepsini yerli ve bölgeye uygun Anadolu f1'e çevirdim.(buckfast hibridi çok ayrı bir konu)

Buckfast bal üretmek için genetiğiyle oynanmış arıdır.

Yani melez arıdır, hibrit arıdır.

Hibritten yeni nesil üretilmez ( frankeştayn) gibi bir şey çıkar.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #98 : Ekim 13, 2018, 13:09:50 »
Ana belfaks olabilir belki ama baba nasıl bir ırk hırçın bir babanın kızları baya bir hırçın olur
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı cnidre

• Larva
  • **
  • -
« Yanıtla #99 : Ekim 13, 2018, 17:17:10 »
Buckfast bal üretmek için genetiğiyle oynanmış arıdır.

Yani melez arıdır, hibrit arıdır.

Hibritten yeni nesil üretilmez ( frankeştayn) gibi bir şey çıkar.

Ana belfaks olabilir belki ama baba nasıl bir ırk hırçın bir babanın kızları baya bir hırçın olur

Bu da bizim "Azgın" Buckfast, inanılmaz ve dikkat çekici bir canlılık var arılarda.
https://youtu.be/T8NyGz9iW-s

Aynı zamanda ytong'ları iptal ettim

2 çeşit sehpa yaptım, ancak devamında son fotoğraftaki ön planda olan sehpadan yapılacaktır.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #100 : Ekim 13, 2018, 20:13:16 »
Dikkatimi çeken hep kolanlar bağlı duruyor.

Sanki hemen taşınacakmış gibi duruyor.

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #101 : Ekim 13, 2018, 22:11:01 »
Siz hiç arının ateşe saldırdığını gördünüzmü, bu "azgı" arı doğrudan kor ateşe kamikadze usulü saldırıyor.

Geçen sene benim de başıma bir olay geldi. Akşama doğru semaver yapıyorduk. Bir anda oğul gibi bir arı sürüsü geldi. Semaverin içine, ateşe giriyorlar. Arılıkta değiliz, üzerimizde maske filan da yok. Herkes kaçıştı. Ben zor bela semaverin ağzını kapatıp kaçtım. Semaverin önüne dolmaya başladılar. Dedim bari kovan getireyim de ona girsinler, ama ben gidip gelene kadar kalkıp gitmişler. Sebebini anlamadım. Milletin söylediğine göre köydeki bir arıcı arılarla ilgilenirken arıları kaçırmış. O da pek ihtimal gibi gelmedi ama bilemiyorum.

İşin ilginci o sürü sabah eve de gelmişti. Cama tıkır tıkır bir şeyler vuruyor. Perdeyi bir açtım her taraf bal arısı. Erik ağacına geldiler sandım ama sonradan gittiler. Meğer tüm köyü dolaşmışlar. Akşam da bizim semavere geldiler. Bir çok kişiyi de sokmuşlar.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı cnidre

• Larva
  • **
  • -
« Yanıtla #102 : Ekim 14, 2018, 04:57:45 »
Dikkatimi çeken hep kolanlar bağlı duruyor.

Sanki hemen taşınacakmış gibi duruyor.

:) evet, bağlıyorum, hocam bölgeyi tanımıyorum, sert rüzgarlar olabiliyor(hernekadar mevcut yeni yerde bu rüzgarlara rağmen şaşırtıcı bir sakinlik izliyor olsamda).

Murat Bey, kapakların üzerine koyacağım, taş, tuğla vb. maddeler beni aşırı rahatsız eder, dolayısıyla böyle çok daha pratik oluyor, hernekadar pahalı bir çözüm olmuş olsa da. Ayrıca, hem katları birbirine iyice yaslamış oluyorum ki herhangi bir geometri kaçıklığına (olacak ise) nispeten izin vermemiş ve azaltmış olacağım maksadı da taşıyor bağlamam(Ankara sitelerden aldığım, ve katların yapımında kullandığım fırınlanmış rus çamı tahtalarında bir sıkıntı yaşamadım bugüne kadar, ancak bir büyük yapı marketinden temin ettiğim, ve kapaklarda kullandığım, sanırım alman veya eu menşei tahtalarından, maalesef hiç memnun kalmadım)

Bir sonraki kapaklarımda alt yan noktalardan kilit sistemi düşünüyorum, ayrıca kapakların oturma yüzeyini iç levhalar üzerine değil de, kapağın duvar tahtalarına içten açacağım kanallara oturtmaya deneyeceğim, çizim/tasarım programında ki denemelerimde sıkıntı olmuyor, ancak gerçekte nasıl olur, ancak denediğimizde anlayacağız.

Semaverin içine, ateşe giriyorlar. Arılıkta değiliz, üzerimizde maske filan da yok. Herkes kaçıştı.

Körüğün üst kapağını ilave yakıt eklemek için açtığımda, resmen kor ateşe dalış yapıyorlar. Hani japonların amerikan gemilerine kamikadze dalışı benzeri, aynen onun gibi, bu sebeple o kovana bakarken genelde önceden körük yakıtını tamamlamaya başlamıştım.

Dün de oldu, "azgın anayı" bulma işlemim çok uzun sürdüğü için ve yakıt olarak yakınlarda içi kurumuş ve devrilmiş iki büyük söüt ağacından faydalandığımdan çabuk bitti, ayrıca genel kontrollerde genelde 1defa daha şarj edilmesi gerekebiliyor.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #103 : Ekim 14, 2018, 21:26:32 »
Sayın Erdinç KIRATLI:

Kovanı altlığa bağlamak devrilmesini engellemez.

Yere bağlamak daha uygundur.

Ben kovanları yakın olarak yan yana diziyorum, üzerine koyduğum bir 5 x 10 u iki başından öne ve arkaya bağlıyorum, kış boyunca öyle kalıyor.

Benim arılık rüzgar için yol kesen hanı gibi olduğundan epeyce zarar görüyorum.

2 yıl önce şubat başında fırtınalı bir yağmurda üzerinde taş olsa da uçan kapaklardan 0 kovanımı kaybetmiştim.

Kapakları tatlı sıkı geçme yapıyorum.

Eskiden gezginci arıcılık yaparken kış boyunca kapaklar rüzgar için yandan çivi çakılı dururdu.

Bulunduğum yerde Bulgaristan dan gelen çam kereste var onlar kurtlanıyor ve çabuk elden çıkıyor, yine başka firmada Ukrayna çamı var onlar da köknar gibi yumuşak.
Aslında en iyisi yerli çam ama bulmak güç.

*************************************************************************************************

Katlar arası ve kapak için oturma yüzeylerine örnek olarak TKV nin köpük kovanları bir inceleseniz derim. ( bir modelinde vardı ama her modelinde var mı bilemiyorum.)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #104 : Ekim 14, 2018, 21:37:53 »

Aynı zamanda ytong'ları iptal ettim

"T- cetvelini" gönye kesim ve düz çizim için kullanıyorsunuz herhalde.

Eski kuşak için "T-cetvelinin" tarihi değeri var