Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 10306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ali kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: samsun
  • Kovan Sayısı: 3
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #135 : Kasım 23, 2018, 15:26:42 »
bu kovan martta eriklerin çiçeklenmesiyle coşar.kirazların açmasıyla verilen ballıkları da doldurur .mayısta da bal sağımı yaparsınız,inşaallah.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 11
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #136 : Kasım 23, 2018, 18:30:37 »
bu kovan martta eriklerin çiçeklenmesiyle coşar.kirazların açmasıyla verilen ballıkları da doldurur .mayısta da bal sağımı yaparsınız,inşaallah.
Teveccühünüz Ali Bey, inşallah öyle olur :), öncelikli hedefimiz önce varroğa illetinden iyice temizlenmek, akabinde de kışı atlattırmak, bulunduğum bölge geceleri -4, gündüzleri de 9C seviyesinde seyretmeye başladı, haftaya kısa süreliğine 2-3 gün 15ler görülecek(inşallah, temizlik uçuşlarını gerçekleştirmelerine fırsat olur) ve akabinde tekrar soğuklar.

Bu arada aldığım formik asitler sanırım sorunlu , 10-15 derece arası uygulama fiyasko ile sonuçlandı.

...send from my device with using Tapatalk Pro

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #137 : Kasım 23, 2018, 19:22:07 »

Rusya da 8 saat dilimi oluğunu biliyordum ama düzgün hat olduğunu sanıyordum ama zaman dilimleri muhtar cumhuriyetlere göre düzenlenmiş.

3/4 kovanın ölçülerini kaç olarak yapıyorsunuz?

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #138 : Kasım 23, 2018, 20:29:24 »
Rusya da 8 saat dilimi oluğunu biliyordum ama düzgün hat olduğunu sanıyordum ama zaman dilimleri muhtar cumhuriyetlere göre düzenlenmiş.

Aynen hocam.

Alıntı
3/4 kovanın ölçülerini kaç olarak yapıyorsunuz?

Ölçülerim ekteki gibidir, üstteki tabloda 1/1 kuluçka, alttaki ise 3/4 ballık hocam.

İç ölçüler 450 x 375

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #139 : Kasım 23, 2018, 22:59:35 »
Korpus yani kuluçkalık katı bizimkiler çok yakın bir kaç mm fark var.
Fark yükseklikte olmuş ama benim bildiğim orada dadant ölçülerinin kullandığıdır.

Magazin yani ballık katı bizim yarım kat yükseklik ölçüsünde
Gerçekte bizde de 168 mm ama biliyorsun bizim ustaların mm ölçme yeteneği yok 17 cm olarak ölçüyü yuvarlamışlar.

375 mm ölçüsü ile çerçevelerde çalışma zorluğu vardır, belki kolaylık için çerçeve yanak ölçülerini 36 mm düşürmüş olabilirler. 

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #140 : Kasım 24, 2018, 05:35:45 »
Korpus yani kuluçkalık katı bizimkiler çok yakın bir kaç mm fark var.
Fark yükseklikte olmuş ama benim bildiğim orada dadant ölçülerinin kullandığıdır.

Öncelikle slav diline hakim olduğunuzu anlıyorum, biraz konuyu açarmızınız hocam, çok merak ettim.

Bu tablo benim hazırladığım tablo aslında, bir bulgar arkadaşım rica etmişti.

Evet, dadant çok çok yaygın, sepet kovanlardan zamanında dadanta geçiş yapılmış, maalesef şu aşamada diğer kovanllara geçişte orda da sıkıntı var, tıpkı burdaki fenni kovanlardan vazgeçilememe durumu gibi.

Alıntı
Magazin yani ballık katı bizim yarım kat yükseklik ölçüsünde
Gerçekte bizde de 168 mm ama biliyorsun bizim ustaların mm ölçme yeteneği yok 17 cm olarak ölçüyü yuvarlamışlar.

Aynen, Hocam başından beri izahat etmeye çalıştığım husus/neden aslında, 7.5-8mm arı boşluğu ölçüsü ilgili sizinde bajsettiğiniz nedenlerden dolayı 10mm olmuş, 168mm 170 olmuş, 375 380olmuş, bunlardı beni rahatsız/huzursuz eden piasadaki kovanlarda aslında. Aslında benim yaptığım illk kovanlarda çerçeve üst levhası ile üstteki çerçevenin alt levhası arası 7,5-8 yakalayamamış durumundayım(çerçevelerden dolayı bazı noktalarda 9,5-10mm oluyor sanırım). Biliyorsunuz 5mm(aslında 4,8mm) altı ölçülerde arılar propolis ile ve yaklaşık 8,5-9 üstü gibi fazlalıklarda ise balmumu ile doldurullar, bu sebeple çerçeve üstlerimde istediğim temizliği yakalamış/başarmış değilim henüz, konu üzerinde çalışıyorum ama.

Alıntı
375 mm ölçüsü ile çerçevelerde çalışma zorluğu vardır, belki kolaylık için çerçeve yanak ölçülerini 36 mm düşürmüş olabilirler.

Bu çok geniş bir konu hocam, asıl biliyorsunuz Hofman ölçüsü 37mm ile şu anda çalışılıyor, ruslar 34mm ve düz yan çerçeve levhası ile kuluçkada daha iyi bir netice alındığını, özellikle ananın performansı göreceli olarak arttığını, kışlama pozisyonunda daha az stok tüketimi, daha başarılı kışlama vs. İddaa ediyorlar, bu konuda da konferanslar/sunumlar düzenliyorlar. Aslında sanırım Amerikalılardı(Manley) bu durumu farketmiş olacaklarki, onlarda da bunu savunan var.

Alttaki fotoğrafta bulunan üst grafik, ananın çerçeve farklılığından dolayı gösterdiği yumurtlama performansı, alttaki grafik ise, çerçeve sayısı bazında kovandaki gelişim dinamiği gösterilmiş(LR8, LR10 ve en alttaki Dadant10). Aslında bir nevi Langstroth ve Dadant Blat kovanlarının karşılaştırmasıdır alttaki grafik.

Yani ben, aslında ilk olarak başlamaya karar verdiğimde bu bilgiler ışığında 34mm çerçevelerimi hazırladım bile, ancak şu esas çaylaklığımı atlatacağım bir iki sezon geçtikten sonraya bırakmak zorunda kaldım babamın dayatması ile de, ve önce 37lik çerçeveler ile başlamış oldum. Kolaylık ve standard olması maksadı ile Api'nin plastik genişleticilerini çok sevdim, kullanıyorum. Birtek bu plastiklerin propolis nedeni ile nasıl bir performans göstereceklerinden şüphem vardı, ancak sıkıntı yok valla şu anda.

Çok çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #141 : Kasım 24, 2018, 20:22:20 »
Öncelikle slav diline hakim olduğunuzu anlıyorum, biraz konuyu açarmızınız hocam, çok merak ettim.

Hakim değilim desem....

Bu konuda nasıl yorum yazacağıma karar veremedim.

Kabaca şöyle desem: benden önceki kuşaklar birden çok dile hakimdi ben ise hepsinden bir parmak çalıyorum.

Ben daha çok Türkçe sözcüklerin temelini arıyorum.

Aynen, Hocam başından beri izahat etmeye çalıştığım husus/neden aslında, 7.5-8mm arı boşluğu ölçüsü ilgili sizinde bajsettiğiniz nedenlerden dolayı 10mm olmuş, 168mm 170 olmuş, 375 380olmuş, bunlardı beni rahatsız/huzursuz eden piasadaki kovanlarda aslında. Aslında benim yaptığım illk kovanlarda çerçeve üst levhası ile üstteki çerçevenin alt levhası arası 7,5-8 yakalayamamış durumundayım(çerçevelerden dolayı bazı noktalarda 9,5-10mm oluyor sanırım). Biliyorsunuz 5mm(aslında 4,8mm) altı ölçülerde arılar propolis ile ve yaklaşık 8,5-9 üstü gibi fazlalıklarda ise balmumu ile doldurullar, bu sebeple çerçeve üstlerimde istediğim temizliği yakalamış/başarmış değilim henüz, konu üzerinde çalışıyorum ama.

Bu çok geniş bir konu hocam, asıl biliyorsunuz Hofman ölçüsü 37mm ile şu anda çalışılıyor, ruslar 34mm ve düz yan çerçeve levhası ile kuluçkada daha iyi bir netice alındığını, özellikle ananın performansı göreceli olarak arttığını, kışlama pozisyonunda daha az stok tüketimi, daha başarılı kışlama vs. İddaa ediyorlar, bu konuda da konferanslar/sunumlar düzenliyorlar. Aslında sanırım Amerikalılardı(Manley) bu durumu farketmiş olacaklarki, onlarda da bunu savunan var.

Arı boşluğu 7.5 mm önemli ölçüdür.

Kitaplarda şöyle bir yorum vardır 6.5 mm den küçük olursa arı sakızıyla yapıştırır 7.5 mm den büyük olursa petek örer.

Yine çerçeve yanak ağacı genişliği 37 olunca kovan iç genişliği 385 mm olmalı ki 1 ile 10 nolu çerçevenin dış kenarlarında 7.5 kalsın

böyle olunca da bu iki çerçevenin dış yüzlerine bal doldururlar.

Yanaksız çerçeve kullanılan kovanlarda tarak gibi kesilmiş çerçeve askı sacı kullanılır.

Yanaksız çerçevenin iyi tarafı bıçaklı sır alma makinesinde kullanımı kolay olmasıdır.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #142 : Kasım 25, 2018, 15:37:45 »

Arı boşluğu 7.5 mm önemli ölçüdür.

Kitaplarda şöyle bir yorum vardır 6.5 mm den küçük olursa arı sakızıyla yapıştırır 7.5 mm den büyük olursa petek örer.

Ben yine dış kaynaklara dayanan, hatta LR kovanı icat eden Langstroth'a göre ifade etmeye çalıştım, bu boşluklar(1851 senesinde) 1/4 ve 3/8 inch oldukları belirtilmiştir/tespit etmiştir.

Alıntı
Yine çerçeve yanak ağacı genişliği 37 olunca kovan iç genişliği 385 mm olmalı ki 1 ile 10 nolu çerçevenin dış kenarlarında 7.5 kalsın

böyle olunca da bu iki çerçevenin dış yüzlerine bal doldururlar.

Hocam ilgili duvar arası arı boşluğu, çerçeve mum yüzeyi ve duvar arası dikkate alınmalıdır. Ben 450 x 381 yapmıştım önce çizim ve hatta ilk kuluçkamı, ancak hemen demontajını yapıp 450x375e güncelledim, daha önce ifade etmiştim

Alıntı
Yanaksız çerçeve kullanılan kovanlarda tarak gibi kesilmiş çerçeve askı sacı kullanılır.

Yanaksız çerçevenin iyi tarafı bıçaklı sır alma makinesinde kullanımı kolay olmasıdır.

Hocam tarak kısmını tam anlayamadım, ancak foto var ise paylaşabilirmisiniz.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #143 : Aralık 07, 2018, 07:47:20 »
1.) Arılığımda ki kolonilere, yeni gelen misafirlerde ki parazitlenme nedeni ile, oksalik asit uygulaması yapma mecburiyetinde klaldım, uygulama çerçeve arası için 5ml ılık doz damlatma olarak gerçekleşti, oksalik tarifi: 625g şeker + 625g su = 1litre 1:1 şerbet + 35g oksalik asit(oksalik önce 60* su ile karıştırıldı, devamında şeker eklendi)

2.)  Kovanlığım'a dahil ettiğim arılardan biri çok zayıftı,( 3 çerçeve arası gücünde) , "-" soğuklarla birlikte 1 çerçeve aralığında bir salkım oluştu, bu sebep ile, radikal bir karar ile kendilerini aynı soğukta 6çerçeveye yakın salkım oluşturan diğer bir ailenin üstüne ve full telli bir ayırma tablası yardımı ile 2. Bir aile olarak yerleştirerek, ilgili ailenin enerjisinden yararlanmalarını amaçladım, izliyorum.

Bu arada varroğa ölçümü için daha önce de bahsetmiştim, ancak etrafımda var olan arılıklarda kovan terkleri ve koloni kolaps durumları izleniyor, aşırı tedirgin oluyorum, varroğa illeti bu sene inanılmaz bir seviyede olduğu söyleniyor:

Dr.Gerhard Liebig için bu mevsimde/sezonda en iyi sonuç 24saatte düşen 0,5 varroa'dır, yani 2 günde 1 varroa. 1 ve üstü düşenler olduğunda varroaya karşı kesinlikle tedavi işlemi yapılması gerektiğini belirtiyor.

Dr.Liebig Almanya'da ve şu anda emekli Üniversite hocasıdır. Organik asitlerle mücadelenin mucididir. Liebig kovanları ve Liebig arıcılık metodları ile de ünlüdür dünyada, arıcılık hk. kitabı mevcut.

Benzer şekilde bir analog takip, yani günde düşen/ doğal ölen varroa sayısını belli periyodlarda(mevsim geçişlerinde) sürekli takip etmek, arılıktaki koloni ve yakın çevredeki arılıklarda ki kolonilerden dolayı, parazitlenme seviyesi açısından hayati önem taşımakta ve sürekli parazitlenme hk. bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır.

Bu ölçme metodunda kural, tabanın telli olmasıdır, ve tel altında bir tahta levha tel kısmını alttan kaplayacak şekilde sürülür ve sayılan varoğa sayısı tahtanın altta kapalı kaldığı gün sayısına bölünerek parazitlenme seviyesi tespit edilir, veya hergün bakma imkanı olanlar için 24h aralıklarla takip edilir.

Tahtaya vazelin benzeri yapışkan madde sürülmeli ki varroalar tahta dışına çıkamasın, yapışıp kalsın(ben komple tahtaya sürmüyorum, sadece kenarlara, kaçma girişiminde olacaklara engel olsun die ilk başlarda sürmüştüm, ancak ilgili engele pek takılan olmaması nedeni ile daha sonralar gerek görmedim) .

İngilterede 1senenin birçok zamanında yapılan ölçümlerde 8ad üstü ve kışlama mevsiminde ise 2ad üstü doğal ölümü ile düşen varroalar çok çok ciddiye alınır.

Australia hükümeti adına Rural Industries Research&Devolopment Corporation araştırma makalesine göre, son 24 saatte, doğal ölen/düşen varroa sayısı, eğer:

<5varroa ise = kolonide zayıf parazitlenme

5-10varroa arası ise = kolonide orta derece parazitlenme

>10varroa ise = kolonide güçlü parazitlenme

30 veya > ise = koloni çöküşü, kolaps

anlamına geliyor.

24h düşen 1 varroa ise kolonide yaklaşık 500varroa'ya eşdeğer olduğu araştırmalar ile tespit edilmiş durumda.

24h 0.2ad varroa ise 100-200ad eşdeğer kabul ediliyor.

Bu takip önemlidir, çünkü varroa gittikçe ilaçlara karşı direnc kazanıyor, bir sene etkili olan ilaç bir sonraki sene etkili olamayabiliyor, o sebep ile sürekli aynı tedavi yöntemi kullanmak doğru olmadığını ve bu nedenle takibin çok önemli olduğu belirtiliyor.

Benim tabanlar (daha önce paylaşmıştım), full paslanmaz tellidir, (8mesh; 1cm2 düşen 3,14 delik, 63,26% toplam açıklık,  0,65mm tel kalınlığı) ve aşağıdaki resimdekinin çok benzeridir, Zander/Liebig tabanlardır, çizimdekinin aynısıdır. dolayısıyla parazitlenme hk. sürekli bilgi sahibi olabiliyorum/olabileceğim.

Bu metodun en büyük avantajı sürekli takip yapabilme ayrıcalığıdır.

Varroasız sağlıklı koloniler dileklerim ile.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #144 : Aralık 07, 2018, 10:47:29 »
Verdiğiniz varrao sayımı ile ilgili yorumlar iyi olmuş.

2. şıktaki alt kovanın sıcaklığından yararlanma düşüncesi uygun bir durum.
Ben o uygulamayı erken baharda yeni bölme yaparken kullanıyorum. adını " Doğal ısıtmalı bölme" olarak adını koymuştum ve paylaşmıştım.

Benimkinde fark var ara tel değil de koku geçirmeyecek şekilde kontraplak tabandı.

Burada amaç arıların çalışır mevsimde olduğundan ana kokusu karışması olup birinin öldürülmesine yol açmamasıydı.

Sizinki arıların salkım durumundayken davranışını gözlemlemiş olursunuz.

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Larva
  • **
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
« Yanıtla #145 : Aralık 07, 2018, 16:24:57 »
2. şıktaki uygulama ile ilgili merak ettiğim;
Zayıf olan koloniyi üst kata yerleştirmek için yerini değiştiriyoruz. Az da olsa dışarıya çıkan arılar kovanın yerini karıştıracağından her bir arının önemli olduğu bu mevsimde kayıp olmuyor mu?
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #146 : Aralık 07, 2018, 20:14:47 »
Bu uygulama  ertesi gün arının çıkmayacağı bir hava olursa daha başarılı oluyor.

Başka bir yol yer alıştırması yaparak çözmeye çalışılır.
Birleştirilecek kadar yükseğe diğer kovanın yanına konur.
2.  akşam yana kaydırma yapılıp asıl kovanın üzerine kaydılır.
Bu kaydırma işi 2 kerede yarım, yarım yapılıp tam üzerine denk getirilir.
1 gün kovanın oradan işlemesi sağlanır.
Ertesi gün de birleştirme işi yapılır.

Yani fire istenmezse bir kaç günde işlem tamamlanır.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #147 : Aralık 08, 2018, 16:41:02 »
Verdiğiniz varrao sayımı ile ilgili yorumlar iyi olmuş.

Teşekkür ederim Murat Bey, arıcılıkta en korktuğum şey salgın hastalıklardır, sonuna kadarda araştırmayı severim, ancak doyuma ulaşmış olurum. Mevcut ölçümlendirme bir teknik yaklaşımdır, herzaman ölçebileceğim bir skala var, ve en önemlisi salkımdayken bile, diğer en önemli husus, arıyı hiç rahatsız etmeden durumu hk. bilgi sahibi olmak son derece huzur vericidir, tabi bu alt tabanın avantajları, biliyorsunuz, sadece varroa ölçümü ile sınırlı değil.

Alıntı
2. şıktaki alt kovanın sıcaklığından yararlanma düşüncesi uygun bir durum.
Ben o uygulamayı erken baharda yeni bölme yaparken kullanıyorum. adını " Doğal ısıtmalı bölme" olarak adını koymuştum ve paylaşmıştım.

Benimkinde fark var ara tel değil de koku geçirmeyecek şekilde kontraplak tabandı.

Burada amaç arıların çalışır mevsimde olduğundan ana kokusu karışması olup birinin öldürülmesine yol açmamasıydı.

Sizinki arıların salkım durumundayken davranışını gözlemlemiş olursunuz.

Çok zayıf bir koloni, denemek istedim, sonuçta o aileyi normal kovanda kaybetme olasılığım çok yüksek, böylece 2.bir şans vermiş oldum.

Aslında, birazcık ısınsa havalar, salkım biraz gevşeyip hareketlenmiş olsa, kokuları en az 10 gün içinde birleşeceğinden uygulamamın 2. aşaması da olabilirdi, bilemiyorum, hava raporları şu anda buna müsait değil.

Şöyle ki, aslında normal şartlarda, uygun bir sıcaklıkta, önce sadece snelgrove bölme tahtası konulur(ortada 100x150 elek teli), 1hafta sonra şu anda kullandığım full telli taban snelgrove ve 1hafta sonra ise x2 ana ızgarası olan snelgrove ayırma tahtası ile iki aile 2 analıya dönüşür ve birleşerek çalışır(bu 3 aşamaya toplamda 2hafta da yeterli olabilir aslında, çünkü koku birleşme şartı min 10gün olarak biliyorum), devamında güçlü olan zayıf olanı sahiplenir, analar yarışa tetikleneceğinden, zayıf olan normalden daha hızlı gelişir olması gerekir.

Öncü hedeflerim arasında, kışlamaya asla zayıf koloni ile girmemek olacaktır bundan sonra.

2. şıktaki uygulama ile ilgili merak ettiğim;
Zayıf olan koloniyi üst kata yerleştirmek için yerini değiştiriyoruz. Az da olsa dışarıya çıkan arılar kovanın yerini karıştıracağından her bir arının önemli olduğu bu mevsimde kayıp olmuyor mu?

Özgür Bey, daha önce anlattığım ve 90m mesafeye taşımada kullandığım tekniği bu uygulama içinde kullandım, sabah kontrol ettim, 20-25% çıkışı kemirmeye başlamışlar bile.

Bu uygulama  ertesi gün arının çıkmayacağı bir hava olursa daha başarılı oluyor.

Başka bir yol yer alıştırması yaparak çözmeye çalışılır.
Birleştirilecek kadar yükseğe diğer kovanın yanına konur.
2.  akşam yana kaydırma yapılıp asıl kovanın üzerine kaydılır.
Bu kaydırma işi 2 kerede yarım, yarım yapılıp tam üzerine denk getirilir.
1 gün kovanın oradan işlemesi sağlanır.
Ertesi gün de birleştirme işi yapılır.

Yani fire istenmezse bir kaç günde işlem tamamlanır.

Teşekkür ederim Murat Bey, not ettim.

Uygulama yapıldığından bu yana bölgede arı uçuşuna elverişli bir hava durumu olmadı, arılar hala salkımda.

Asıl bende stres yapan bu işlemde salkımı bozacağım düşüncesiydi, ancak salkımı bozmadan aktarmamı görecektiniz, 2 çerçeveyi beraber tutup, aynı anda, salkımı milim dahi oynatmadan, tek arı dahi düşürmeden değiştirebildim şükür.

Aşağıdaki fotoğraf, sözü edilen kovana ait, alt aile 2.katta.

Üstünde snelgrov fulltelli tabla, ön uçuş deliği açık, fakat 10kat gazete ile kapalı.

Tablanın üstünde 15mm yüksük yükseltici, babamın çerçeveleri benimkilerden 1cm farklı, yani büyük(24cm).

Ve üstte zayıf koloni.

Bal stoğu çok iyi, fakat salkımın yer değiştirmesi problem olacağını düşünmekteyim, cok soğuk(+6 ÷ - 10 arası) sabah 8:30da -7C mesela, bildiğim kadarı ile +4derece dış ortamda bile aslında salkım yer değiştirebiliyor olması gerekir, ama emin değilim, acaba peteklerin ortasına delikler mi açsam isteği sorusu aklımdan geçiyor, fikri bile beni dürteliyor ...hadi git yap die...

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Larva
  • **
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
« Yanıtla #148 : Aralık 10, 2018, 15:58:14 »

Erdinç Bey ben kovanları 20-25 metre yan tarafa hazırladığım yeni yerlerine aktarmayı düşünüyorum. O yüzden merak ettim. İçlerinde polen tuzağı olmayan 2 adet kovan da var sizin yöntemi uygulayamam. Ya salkım bozulma riskini göze alıp çok soğuk havalarda aktaracağım; yada ıhlamur dönüşü temmuz başında yeni yerlerinde olacaklar.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #149 : Aralık 11, 2018, 15:14:33 »

Erdinç Bey ben kovanları 20-25 metre yan tarafa hazırladığım yeni yerlerine aktarmayı düşünüyorum. O yüzden merak ettim. İçlerinde polen tuzağı olmayan 2 adet kovan da var sizin yöntemi uygulayamam. Ya salkım bozulma riskini göze alıp çok soğuk havalarda aktaracağım; yada ıhlamur dönüşü temmuz başında yeni yerlerinde olacaklar.

Özgür Bey merhaba,

Benim anlattığım metod, aslında arının aktif  olduğu döneminde yapılan, en az zaiyatla kısa mesafede değiştirme yöntemidir, benim yöntemim değildir, bir sırp arıcının geliştirdiği yöntemdir, banа 2 defa kullanmak hasıl oldu, uzak bir yere götürme olanağım da olmadığı için mecburen ilgili metodu kullandım.

Aslında siz biraz daha bekleyip ve hemen kış dönemi sonu, yani yavru öncesi döneme denk getirip taşımayı yapmanız belki daha isabetli olacaktır. Bursa için bilmiyorum, ancak yabancı kaуnaklarda arılık içinde kısa mesafe kovan yer değişikliğini, arıların hala gevşek ama salkımda oldukları ve ilkbahar öncü çiçeklerin çıkmaya/açmaya başladıkları dönemin hemen öncesi,  en uygun zamanın olduğu ifade edilmektedir.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi