Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 23268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Pupa
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #150 : Aralık 11, 2018, 16:51:27 »
Erdinç Bey merhaba, bulunduğum bölgenin rakımı 20 m olduğundan çok sıkı salkım oluşmuyor. Mesela şu günlerde alçak basıncın da etkisiyle 10 derece civarında seyrediyor. Biraz daha soğuklarda 2-3 kovan üzerinde uygulama yapacağım. Sonucuna göre aktarma işlemini değerlendireceğim. Teşekkür ederim.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #151 : Aralık 12, 2018, 05:33:45 »
Erdinç Bey merhaba, bulunduğum bölgenin rakımı 20 m olduğundan çok sıkı salkım oluşmuyor. Mesela şu günlerde alçak basıncın da etkisiyle 10 derece civarında seyrediyor. Biraz daha soğuklarda 2-3 kovan üzerinde uygulama yapacağım. Sonucuna göre aktarma işlemini değerlendireceğim. Teşekkür ederim.
Özgür Bey merhaba,

Benim son anlattığım uygulama, uzun süre kışlatma süreci sonrası yapılan işlem olup, salkıma henüz girememiş veya çok kısa süreliğine salkımda kalmış kolonilerde, muhtemelen risk teşkil edeceğinden, çok dikkatli olunmasında fayda var. Kaş yapalım derken, göz çıkarmayalım misali.  Başarılar.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #152 : Aralık 24, 2018, 19:26:51 »
Aslında siz biraz daha bekleyip ve hemen kış dönemi sonu, yani yavru öncesi döneme denk getirip taşımayı yapmanız belki daha isabetli olacaktır. Bursa için bilmiyorum, ancak yabancı kaуnaklarda arılık içinde kısa mesafe kovan yer değişikliğini, arıların hala gevşek ama salkımda oldukları ve ilkbahar öncü çiçeklerin çıkmaya/açmaya başladıkları dönemin hemen öncesi,  en uygun zamanın olduğu ifade edilmektedir.

Benim son anlattığım uygulama, uzun süre kışlatma süreci sonrası yapılan işlem olup, salkıma henüz girememiş veya çok kısa süreliğine salkımda kalmış kolonilerde, muhtemelen risk teşkil edeceğinden, çok dikkatli olunmasında fayda var. Kaş yapalım derken, göz çıkarmayalım misali.  Başarılar. 

Özgür Bey,

Tabi burda en önemli diğer asıl ayrıntı, kışlama sonrası ilk kapsamlı def-i hacet öncesi yapılması gereğidir, çünkü biliyorsunuz, yaklaşık 3ay kovanda kışlama süreci sonrası, arılar temizlik uçuşu için kovandan ayrılırlar, bal akışı mevsiminde olduğu gibi derhal uzağa uçmazlar. Önce kovanlarıyla yüzleşirler ve gittikçe daha geniş daireler çizerler, ve uzaklaşmaya başlamadan önce bir süre bu konumda kalırlar ve sonra kendilerini def-i hacet ile rahatlatırlar.

İşte bu def-i hacet uçuşundan önce yapılması gerekir ilgili taşıma, kovanları küçük mesafelerde, herhangi bir arı kaybı olmadan hareket ettirilebilir. Ama dikkat edilmesi lazım! Bazen,  bazı popülasyonlarda temizlik uçuşundan önce kısmi uçuşlar yapılmış ise, kovanları hareket ettirmek belirli riskler barındırır.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Pupa
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
« Yanıtla #153 : Aralık 25, 2018, 10:32:53 »
Erdinç Bey, bunun zamanını kestirmek zor ve riskli. Birde kışı çok soğuk geçirmeyen bizim gibi bölgelerde daha da riskli. Ben yine de 2-3 kovanda deneme yoluna gideceğim. Duruma göre karar vereceğim. Teşekkür ederim.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #154 : Şubat 15, 2019, 05:29:10 »
Çok zayıf bir koloni, denemek istedim, sonuçta o aileyi normal kovanda kaybetme olasılığım çok yüksek, böylece 2.bir şans vermiş oldum.

Maalesef koloniyi kaybettim, 2.şansını değerlendiremedi.

Çok şükür şu ağna kadar tek kaybım, başından beri zaten çok az şansı vardı, belki getirmemeliydim onu Ankaraya ve müdahalem sanırım biraz daha erken olmalıydı, ilk geldiği gün belki.

Benim kışlattıklarım, hala üst taraflarında 1er ballık stokları var, ve salkım olarak orta kattalar.  Tabanlar full açık. Maşallahları var, şu ağna kadar çok güzel kışladılar. Diğerleri(misafirler) en ufak güneşte çıkıyorken, bunlar çok uzun dönem çıkmadılar ve uzun bir aradan sonra(hatta söndü mü die endişem olmuştu ve kat aralayarak salkımı kontrol etmiştim), en sıcak günde tek seferde temizlikşerini yapmışlardı.

Adapazarından gelen misafirlerimin stoğu olmasına rağmen salkım üstlerine her ihtimale karşı kek yerleştirmiştim, sadece 2si tam anlamı ile kullanmaya başlamış şu ağna kadar.

Ancak, sevinmeye henüz çok erken, Ankarada soğuklar henüz bitmiş değil, çiğdemler açtı, 3gün önce fındık püskülleri yanında olan tomurcukların ucları kızarmıştı, belki açmışta olabilirler, fakat meteorolojiye göre bölgemde soğuklar mart ayında da devam edecek gibi gözüküyor.

...send from my device with using tapatalkPro.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #155 : Şubat 15, 2019, 10:21:14 »
Mart ortasında havanın böyle soğuk olacağı belli oluyor.

Hayvan davranışlarıyla kendini gösteriyor.

Örnek: kazlar önceki yıllar ocağın son günlerinde yumurtaya başlardı, şubat ortası oldu hala ilk yumurta yok.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 240
« Yanıtla #156 : Şubat 15, 2019, 11:05:22 »
Mart ortasında havanın böyle soğuk olacağı belli oluyor.

Hayvan davranışlarıyla kendini gösteriyor.

Örnek: kazlar önceki yıllar ocağın son günlerinde yumurtaya başlardı, şubat ortası oldu hala ilk yumurta yok.

mesala ben hala kovan brandalarını çıkarmadım... kovanlarım kupkuru.. ;)

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #157 : Nisan 04, 2019, 05:44:23 »
Bizde erikler çok yeni açtı açacak, yeni sezon hayırlı uğurlu olsun.

Adapazarından Ankaraya misafir getirdiğim kovanlarımdan biri çok hızlı gelişim gösterdi ve ortalıkta hiçbir doğa gelişimi belirtisi olmadan gereğinden fazla gelişti(sanırım saati çok erkene kurulmuş yerel bir ana ve özellikle Ankara performansını çok merak eder oldum, tabi kendisini ağaçların dallarında kovalamaz isek), 3/4 farrar kovana çevireceğim için, anaya 3/4 yarım ballık kat vermek zorunda kaldım, şu anda ana daha sıcak olan üst katta faliyette. Hızlı polen girişinden 1hafta sonra(muhtemelen önümüzdeki hafta içinde) hava şartları elverir ise kendisini "dayrenin" giriş katına alacağım(bkz.aşağıdaki resim).

Bu arada, kovanlarda ağırlık ölçme çalışması yaptım, bir amerikan sistemi denemeye çalıştım, ancak kovanların pozisyonları belirleyici olduğundan vazgeçtim, ve klasik yöntemi kullandım, ancak o da 30kg üzeri durumlarda bi hayli güvensizlik yarattığı için çok katlı kovanlarımda kullandığım çok fonksiyonlu derin tabanıma elektronik tartı adapte ettim(bkz. link)

Ayrıca bel bölgesi problemi işaretleri nedeni ile tahta kovanlardan 180° dönüp, Adapazarı misafirlerimi öncelikli olarak strafor kovanlara yerleştiriverdim.

Kovanlarım(özellikle misafirlerim) çok uzun süre kışlama pozisyonunda kaldıkları için ve stokları fazlası ile yeterli olmasına karşın, sigorta olarak şubatın son haftası ve sonrası "başlarının üstüne" katı yemler ilave etmiştim, bu yemlerden veya stok baldan olsa gerek def-i hacet uçuşlarında kovanları kirletir oldular, 500-600 kovanlı arılığı olan bir bulgar dostumun gönderdiği organik esansiel yağlar şeritleri ile önüne geçebildim belki(ifadesine göre bu şeritler çok fonksiyonlu olup, asıl kireç hastalığı ve kovan gelişimlerinin yanı sıra içeriği uçucu esansiel yağlar olduğu için varroa vb. konularında enteresan performansı olan ve belirttiğim gibi sadece organik esansiel, damıtma yöntemi ile hazırlanmış yağlardan oluşmakta ve bildiğim kadarı ile aynı zamanda bahçesinde de farklı amaçlarla bu yağları kullanmaktadır), şu anda sıkıntı yok, hafiften kirlenen kovanlar dışında :) , o da uzun dönem uçuş olmadıktan sonra normalmiş aslında, e biz yeni öğreniyoruz tabi.

Ayrıca birde japonumuz olacak arılığımızda bu sezon inşallah

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #158 : Nisan 04, 2019, 09:44:11 »
Merhaba
Strafor kovanı yurtdışından mı temin ettiniz ? biraz bilgi verebilirmisiniz ?

en alttaki ahşap japon olarak bahsettiğiniz kovanın farkı  nedir ?
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #159 : Nisan 04, 2019, 12:06:17 »
Merhaba

Strafor kovan alacaksan burayı bir ara sor abi.
Bu işte uzman bu adam, ürünleri çok kaliteli.
https://www.stroplast.com/urunler
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #160 : Nisan 04, 2019, 14:31:01 »
Strafor kovan alacaksan burayı bir ara sor abi.
Bu işte uzman bu adam, ürünleri çok kaliteli.
https://www.stroplast.com/urunler

Hemşerim yazdığın yerden yani Menemenli Hüseyin abimden evelki sene 2 adet strafor kovan aldım
çok da memnunum hem yazın hem kışın harika gelişim oluyor
arılığın en iyi kolonileri onlarda oluyor

yukarıdaki arkadaşın paylaştığı kovan farklı geldi bana merak ettiğimden sordum.

fiyatlar uygun olsa tüm arılığı strofora çeviricem ama malesef çok pahalı
1 takım strafor kovana 3 takım ahşap kovan alınır

ama bende şöyle yaptım , stroplastın plastik tabanları inanılmaz güzel onlardan taban alıp ahşap kovanlara monte ediyorum
özellikle polen toplama konusunda piyasada daha iyisi olmadığına eminim

geçen sene paylaşmıştım benim arılık mesajlarında

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #161 : Nisan 04, 2019, 17:07:00 »
Merhaba

Sn.  bestofwesd

Avrupa vatandaşlığım var, yurt dışından temin ettim, 2kuluçka, 1kapak, 1taban, 1ana ızgarası 100$ üstünde

Japon bildiğiniz japon, yani 5 kuluçkadan oluşuyor, ağaç kovuğu/oyuğu ölçülerinde(iç 200mm x 200mm) genelde oğul yerleştirilip en üstten aşağı çalışıyor yazın ve kışın da tersi bildiğiniz üzre, arı en alt son kuluçkaya geldiğinde/ulaştığında en üst kat hasat ediliyor, bu esnada boş bir kat en alta yerleştiriliyor. İç yapısı fotoğrafta ki gibidir. Genel olarak böyle.

Bu arada aralık 2018'de size bir özel mesajım vardı,  cevapsız bırakmazsınız die düşünmüştün, ancak sanırım gözünüzden kaçtı.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Çankırı
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #162 : Nisan 04, 2019, 23:49:47 »
Geçmiş olsun. Ben de hafifliği sebebiyle kavak ağacından kovanlar yapmayı deneyeceğim. En azından elim alışır bu tarz işlere :). Ayı ve porsuk sebebiyle strafor kovana cesaret edemiyorum. Sizin kovanlarınız çok güzelmiş, hayırlı olsun.

Bu japon kovanlarında besleme ve ilaçlama yapılıyor mu? Daha önce araştırdım, videolar izledim fakat bal sağımı ve arılandırma videoları dışında video bulamadım.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #163 : Nisan 05, 2019, 04:54:38 »
Geçmiş olsun. Ben de hafifliği sebebiyle kavak ağacından kovanlar yapmayı deneyeceğim. En azından elim alışır bu tarz işlere :). Ayı ve porsuk sebebiyle strafor kovana cesaret edemiyorum. Sizin kovanlarınız çok güzelmiş, hayırlı olsun.

Bu japon kovanlarında besleme ve ilaçlama yapılıyor mu? Daha önce araştırdım, videolar izledim fakat bal sağımı ve arılandırma videoları dışında video bulamadım.

Teşekkür ederim sn.Güner

Bu kovandaki strafor 90dansitenin üzerinde bir sertlikte, bildiğiniz kavak/ıhlamur tahtası sertliğinde gibi.

Bunu kemiren, tahtayı da çok rahat kemirecektir.

Benim bir tek korkum, dalgınlığıma gelip, kapağın üstüne ağırlığı koymayı, veya spanzeri takmayı unutmak olabilir. Çünkü, o kadar hafif ki bileşenler, kesinlikle bir sert rüzgarda, önce kapak uçup gidecektir.

Kavak, çok uygun bir ağaç değildir kanımca, çok fazla hidroskopik bir ağaçtır ve ballık için belki uygun olabilir, ancak kuluçkada kullanmak problem yaratabilir.

Ben bu sene uygun fiyatta kurumuş ıhlamur kerestesi buldum ve ıhlamurdan kuluçka ve ballıklar hazırladım, ve ıhlamur da kavak kadar olmasa da, hidroskopik özelliği yüksek bir ağaçtır, ve şu an için hiç memnun değilim, çalışıyor tahtası.

Tüm bileşen parçalar bütün tahtadan olduğu için ve ağaç çalıştığında, ki çalışacak, problem yaşanır diye düşünüyorum, daha kullanmadan bile bazı olumsuzlukları farkeder oldum, deneyeceğiz tabi.

Ve daha da enteresanı, dışına boya uygulamadım, çok eski bir dış kaplama tekniği ile dışardan sıcak kapladım (kolofon, keten yağı, terebentin, bal mumu ve propolis karışımı ile, bunların da karıştırma tekniği var tabi, çünkü doğrudan karışmıyorlar). İçerden ise yine bal mumu ile sıcak kaplama, ağaca emdirme yöntemi uyguladım, yine dışında ki uygulamaya benzer sıcak uygulama ile emprenye ettim yani, akabinde propolis karışımı ve en sonunda da organik dezenfektan ile arıların kullanımına sunmaya hazır hale getirdim.

Evet, japonda beni de düşündürendir,  ilaçlama, besleme, kışlama, hasat, ana...vb. konuları.

Besleme konusunu, en üstte besleme ünitesi, veya en alttan uçuş deliğine haricen monte edebileceğim bir suluk/yemlik olabilir.

İlaçlama ise besleme ile beraber, ve en üstte hazırlayacağım yarım kat ile asit ünitesi uyarlanabilir, aynı noktaya şeritler konabilir, ve en alttan dumanlama yapılabilir.

Ancak bunları yaptığınızda tüm özellikleri kaybolacak bence ve japon benliğini kaybetmiş olacaktır, yani, kendi haline bırakmak bence en doğrusu olacak sanırım, aynı doğada ki gibi, tek başına, genler uygunsa hayatta kalır, değil ise gider, sadece profilaksi uygulamaları olabilir belki.

Zaten, arı en alt kata yaklaştığında, bir önceki katlar kilitlenmiş oluyor, ve ancak ince tel ile keserek ayırabiliyorsunuz, yani herhangi bir şekilde içine müdahale şansınız neredeyse imkansız. 
Dolayısıyla, aynı ağaç oyuğunda gibidıir durum. 

Bölgeye uygun, anadolu arısı yerleştirmek en mantıklısı olacak gibi gözüküyor.

Bu konuda avrupada benzer sistemlerin bağımlıları var, ruslar çok iyi bu konuda, koca kütüklerin içini oyup, yerleştiriyorlar arılıklarına(bir-iki kişinin kavrayamayacağı çapta), oralardan bilgi toparlamaya çalışıyorum, ve bizim karakovancılarda tabi ayrı bir kaynaktır, araştırıyorum hala.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #164 : Nisan 05, 2019, 08:50:47 »
Sn.  bestofwesd

Avrupa vatandaşlığım var, yurt dışından temin ettim, 2kuluçka, 1kapak, 1taban, 1ana ızgarası 100$ üstünde

Japon bildiğiniz japon, yani 5 kuluçkadan oluşuyor, ağaç kovuğu/oyuğu ölçülerinde(iç 200mm x 200mm) genelde oğul yerleştirilip en üstten aşağı çalışıyor yazın ve kışın da tersi bildiğiniz üzre, arı en alt son kuluçkaya geldiğinde/ulaştığında en üst kat hasat ediliyor, bu esnada boş bir kat en alta yerleştiriliyor. İç yapısı fotoğrafta ki gibidir. Genel olarak böyle.

Bu arada aralık 2018'de size bir özel mesajım vardı,  cevapsız bırakmazsınız die düşünmüştün, ancak sanırım gözünüzden kaçtı.

bilgiler için çok teşekkür ederim.

mesaj sanırım gözümden kaçtı hemen kontrol ediyorum kusura bakmayın