Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 17830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #165 : Nisan 05, 2019, 09:19:44 »
Teşekkür ederim sn.Güner

Bu kovandaki strafor 90dansitenin üzerinde bir sertlikte, bildiğiniz kavak/ıhlamur tahtası sertliğinde gibi.

Bunu kemiren, tahtayı da çok rahat kemirecektir.

Benim bir tek korkum, dalgınlığıma gelip, kapağın üstüne ağırlığı koymayı, veya spanzeri takmayı unutmak olabilir. Çünkü, o kadar hafif ki bileşenler, kesinlikle bir sert rüzgarda, önce kapak uçup gidecektir.

Kavak, çok uygun bir ağaç değildir kanımca, çok fazla hidroskopik bir ağaçtır ve ballık için belki uygun olabilir, ancak kuluçkada kullanmak problem yaratabilir.

Ben bu sene uygun fiyatta kurumuş ıhlamur kerestesi buldum ve ıhlamurdan kuluçka ve ballıklar hazırladım, ve ıhlamur da kavak kadar olmasa da, hidroskopik özelliği yüksek bir ağaçtır, ve şu an için hiç memnun değilim, çalışıyor tahtası.

Tüm bileşen parçalar bütün tahtadan olduğu için ve ağaç çalıştığında, ki çalışacak, problem yaşanır diye düşünüyorum, daha kullanmadan bile bazı olumsuzlukları farkeder oldum, deneyeceğiz tabi.

Ve daha da enteresanı, dışına boya uygulamadım, çok eski bir dış kaplama tekniği ile dışardan sıcak kapladım (kolofon, keten yağı, terebentin, bal mumu ve propolis karışımı ile, bunların da karıştırma tekniği var tabi, çünkü doğrudan karışmıyorlar). İçerden ise yine bal mumu ile sıcak kaplama, ağaca emdirme yöntemi uyguladım, yine dışında ki uygulamaya benzer sıcak uygulama ile emprenye ettim yani, akabinde propolis karışımı ve en sonunda da organik dezenfektan ile arıların kullanımına sunmaya hazır hale getirdim.

Evet, japonda beni de düşündürendir,  ilaçlama, besleme, kışlama, hasat, ana...vb. konuları.

Besleme konusunu, en üstte besleme ünitesi, veya en alttan uçuş deliğine haricen monte edebileceğim bir suluk/yemlik olabilir.

İlaçlama ise besleme ile beraber, ve en üstte hazırlayacağım yarım kat ile asit ünitesi uyarlanabilir, aynı noktaya şeritler konabilir, ve en alttan dumanlama yapılabilir.

Ancak bunları yaptığınızda tüm özellikleri kaybolacak bence ve japon benliğini kaybetmiş olacaktır, yani, kendi haline bırakmak bence en doğrusu olacak sanırım, aynı doğada ki gibi, tek başına, genler uygunsa hayatta kalır, değil ise gider, sadece profilaksi uygulamaları olabilir belki.

Zaten, arı en alt kata yaklaştığında, bir önceki katlar kilitlenmiş oluyor, ve ancak ince tel ile keserek ayırabiliyorsunuz, yani herhangi bir şekilde içine müdahale şansınız neredeyse imkansız. 
Dolayısıyla, aynı ağaç oyuğunda gibidıir durum. 

Bölgeye uygun, anadolu arısı yerleştirmek en mantıklısı olacak gibi gözüküyor.

Bu konuda avrupada benzer sistemlerin bağımlıları var, ruslar çok iyi bu konuda, koca kütüklerin içini oyup, yerleştiriyorlar arılıklarına(bir-iki kişinin kavrayamayacağı çapta), oralardan bilgi toparlamaya çalışıyorum, ve bizim karakovancılarda tabi ayrı bir kaynaktır, araştırıyorum hala.

...send from my device with using tapatalkPro.

Erdinç Bey merhaba,

Strafor kovan bende kullanıyorum , stroplast firmasından 2 adet almıştım çok da memnunum, fiyatlar uygun olsa tüm kovanlarımı strofora çevirmek isterim , hem taşıma anlamında hemde arıların gelişmesi konusunda gerçekten harika .

Japon kovanını denemenizdeki amaç karakovan bal üretmek mi , kovanı denemek mi ? eğer karakovan bal üretmek istiyorsanız fenni kovanda da karakovan bar üretebilir ve hatta hem kontrol hemde zararlılar ile  mücadele şansı verir diye düşünüyorum.

Ahşap kovanların çalışması ölçülerin değişmesi konusundaki yazılarınıza katılıyorum onun için strafor kovan benim için herzaman en öndedir.

saygılarımla,
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 11
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #166 : Nisan 05, 2019, 09:47:57 »
Kod: [Seç]
Japon kovanını denemenizdeki amaç karakovan bal üretmek mi , kovanı denemek mi ? eğer karakovan bal üretmek istiyorsanız fenni kovanda da karakovan bar üretebilir ve hatta hem kontrol hemde zararlılar ile  mücadele şansı verir diye düşünüyorum.

Biliyorum, hatta geçen sene karakovan çerçeveleri ile ilgili hazırlıklarımı da yapmıştın.

Japon konusu ise, görmek, izlemek, daha doğrusu tek başlarına nasıl hayatta kalınır ve buna yönelik mücadeleleridir en büyük merak konusu. Yani, meraktandır  bizimkisi sadece, ve tabiki de en doğal, pres balın tadına bakmak, yedirmek.

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #167 : Nisan 05, 2019, 23:38:13 »
Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, Japon kovanlarında besleme ve ilaçlama yapmak amaca ters oluyor. Umarım beklediğiniz sonucu alırsınız. Gerçekten keyifli bir kovan. Ben videolarını izlerken bile keyif alıyorum açıkçası.

Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #168 : Haziran 12, 2019, 15:13:23 »
Merhaba, bu süreçte japon faliyete girmiş oldu, yakaladığım bir oğulu yerleştiriverdim içine.

Şu anda çalışıyor, ancak durumlarını sadece uçuş tahtasından yorumlamak, hayli zor oluyor :)

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #169 : Haziran 12, 2019, 16:43:11 »
Hayırlı olsun. Sonucu merakla bekliyorum. Daha bugün aklıma geldi bu japon kovanı. Oğul çıkmıştı. Elimde kovan da yoktu. Japon kovanlarından yapsaydım keşke dedim .
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #170 : Haziran 19, 2019, 05:45:35 »
Hayırlı olsun. Sonucu merakla bekliyorum. Daha bugün aklıma geldi bu japon kovanı. Oğul çıkmıştı. Elimde kovan da yoktu. Japon kovanlarından yapsaydım keşke dedim .
Teşekkür ederim,
Keşke yapsaymışınız, çokta basittir yapımı, sadece üst kapak ve altındaki çerçeve de hassaslık vardır, onun dışında herşeyi arı halleder.

Dün şöyle bir üsten, ve tabi ki de uçuş deliğinden bir "korsan dalış" ile ne olup bittiğine bakalım dedik.

Üstten görünen, peteklerin beyazlaması dikkat çekerken, aşağıdan ise ikinci kata erdiği ve alttan çok kısa bir süre önce verdiğim 4.kat isabetli olduğunu gördüm.

https://youtu.be/pjVM_HPgVqc