Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 22472 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #165 : Nisan 05, 2019, 09:19:44 »
Teşekkür ederim sn.Güner

Bu kovandaki strafor 90dansitenin üzerinde bir sertlikte, bildiğiniz kavak/ıhlamur tahtası sertliğinde gibi.

Bunu kemiren, tahtayı da çok rahat kemirecektir.

Benim bir tek korkum, dalgınlığıma gelip, kapağın üstüne ağırlığı koymayı, veya spanzeri takmayı unutmak olabilir. Çünkü, o kadar hafif ki bileşenler, kesinlikle bir sert rüzgarda, önce kapak uçup gidecektir.

Kavak, çok uygun bir ağaç değildir kanımca, çok fazla hidroskopik bir ağaçtır ve ballık için belki uygun olabilir, ancak kuluçkada kullanmak problem yaratabilir.

Ben bu sene uygun fiyatta kurumuş ıhlamur kerestesi buldum ve ıhlamurdan kuluçka ve ballıklar hazırladım, ve ıhlamur da kavak kadar olmasa da, hidroskopik özelliği yüksek bir ağaçtır, ve şu an için hiç memnun değilim, çalışıyor tahtası.

Tüm bileşen parçalar bütün tahtadan olduğu için ve ağaç çalıştığında, ki çalışacak, problem yaşanır diye düşünüyorum, daha kullanmadan bile bazı olumsuzlukları farkeder oldum, deneyeceğiz tabi.

Ve daha da enteresanı, dışına boya uygulamadım, çok eski bir dış kaplama tekniği ile dışardan sıcak kapladım (kolofon, keten yağı, terebentin, bal mumu ve propolis karışımı ile, bunların da karıştırma tekniği var tabi, çünkü doğrudan karışmıyorlar). İçerden ise yine bal mumu ile sıcak kaplama, ağaca emdirme yöntemi uyguladım, yine dışında ki uygulamaya benzer sıcak uygulama ile emprenye ettim yani, akabinde propolis karışımı ve en sonunda da organik dezenfektan ile arıların kullanımına sunmaya hazır hale getirdim.

Evet, japonda beni de düşündürendir,  ilaçlama, besleme, kışlama, hasat, ana...vb. konuları.

Besleme konusunu, en üstte besleme ünitesi, veya en alttan uçuş deliğine haricen monte edebileceğim bir suluk/yemlik olabilir.

İlaçlama ise besleme ile beraber, ve en üstte hazırlayacağım yarım kat ile asit ünitesi uyarlanabilir, aynı noktaya şeritler konabilir, ve en alttan dumanlama yapılabilir.

Ancak bunları yaptığınızda tüm özellikleri kaybolacak bence ve japon benliğini kaybetmiş olacaktır, yani, kendi haline bırakmak bence en doğrusu olacak sanırım, aynı doğada ki gibi, tek başına, genler uygunsa hayatta kalır, değil ise gider, sadece profilaksi uygulamaları olabilir belki.

Zaten, arı en alt kata yaklaştığında, bir önceki katlar kilitlenmiş oluyor, ve ancak ince tel ile keserek ayırabiliyorsunuz, yani herhangi bir şekilde içine müdahale şansınız neredeyse imkansız. 
Dolayısıyla, aynı ağaç oyuğunda gibidıir durum. 

Bölgeye uygun, anadolu arısı yerleştirmek en mantıklısı olacak gibi gözüküyor.

Bu konuda avrupada benzer sistemlerin bağımlıları var, ruslar çok iyi bu konuda, koca kütüklerin içini oyup, yerleştiriyorlar arılıklarına(bir-iki kişinin kavrayamayacağı çapta), oralardan bilgi toparlamaya çalışıyorum, ve bizim karakovancılarda tabi ayrı bir kaynaktır, araştırıyorum hala.

...send from my device with using tapatalkPro.

Erdinç Bey merhaba,

Strafor kovan bende kullanıyorum , stroplast firmasından 2 adet almıştım çok da memnunum, fiyatlar uygun olsa tüm kovanlarımı strofora çevirmek isterim , hem taşıma anlamında hemde arıların gelişmesi konusunda gerçekten harika .

Japon kovanını denemenizdeki amaç karakovan bal üretmek mi , kovanı denemek mi ? eğer karakovan bal üretmek istiyorsanız fenni kovanda da karakovan bar üretebilir ve hatta hem kontrol hemde zararlılar ile  mücadele şansı verir diye düşünüyorum.

Ahşap kovanların çalışması ölçülerin değişmesi konusundaki yazılarınıza katılıyorum onun için strafor kovan benim için herzaman en öndedir.

saygılarımla,
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #166 : Nisan 05, 2019, 09:47:57 »
Kod: [Seç]
Japon kovanını denemenizdeki amaç karakovan bal üretmek mi , kovanı denemek mi ? eğer karakovan bal üretmek istiyorsanız fenni kovanda da karakovan bar üretebilir ve hatta hem kontrol hemde zararlılar ile  mücadele şansı verir diye düşünüyorum.

Biliyorum, hatta geçen sene karakovan çerçeveleri ile ilgili hazırlıklarımı da yapmıştın.

Japon konusu ise, görmek, izlemek, daha doğrusu tek başlarına nasıl hayatta kalınır ve buna yönelik mücadeleleridir en büyük merak konusu. Yani, meraktandır  bizimkisi sadece, ve tabiki de en doğal, pres balın tadına bakmak, yedirmek.

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #167 : Nisan 05, 2019, 23:38:13 »
Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, Japon kovanlarında besleme ve ilaçlama yapmak amaca ters oluyor. Umarım beklediğiniz sonucu alırsınız. Gerçekten keyifli bir kovan. Ben videolarını izlerken bile keyif alıyorum açıkçası.

Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #168 : Haziran 12, 2019, 15:13:23 »
Merhaba, bu süreçte japon faliyete girmiş oldu, yakaladığım bir oğulu yerleştiriverdim içine.

Şu anda çalışıyor, ancak durumlarını sadece uçuş tahtasından yorumlamak, hayli zor oluyor :)

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #169 : Haziran 12, 2019, 16:43:11 »
Hayırlı olsun. Sonucu merakla bekliyorum. Daha bugün aklıma geldi bu japon kovanı. Oğul çıkmıştı. Elimde kovan da yoktu. Japon kovanlarından yapsaydım keşke dedim .
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #170 : Haziran 19, 2019, 05:45:35 »
Hayırlı olsun. Sonucu merakla bekliyorum. Daha bugün aklıma geldi bu japon kovanı. Oğul çıkmıştı. Elimde kovan da yoktu. Japon kovanlarından yapsaydım keşke dedim .
Teşekkür ederim,
Keşke yapsaymışınız, çokta basittir yapımı, sadece üst kapak ve altındaki çerçeve de hassaslık vardır, onun dışında herşeyi arı halleder.

Dün şöyle bir üsten, ve tabi ki de uçuş deliğinden bir "korsan dalış" ile ne olup bittiğine bakalım dedik.

Üstten görünen, peteklerin beyazlaması dikkat çekerken, aşağıdan ise ikinci kata erdiği ve alttan çok kısa bir süre önce verdiğim 4.kat isabetli olduğunu gördüm.

https://youtu.be/pjVM_HPgVqc

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #171 : Eylül 04, 2019, 21:29:26 »
Merhaba,

Sonucu merakla bekliyorum. .

Ne yazık ki Japonumu, bir seyahat dönüşüm sonrası yalancılamış ve akabinde yağmalanmış olarak buldum, muhtemelen ana ile ilgili bir sıkıntı yaşandı, seneye oğul yerine çifleşmiş ana ile devşirme bölme(sadece arılar) yerleştirerek deneyeceğim.

Eğer 2019 sezonumu değerlendirecek olursam:

Arıcılıktaki 2.sezonumdan genel olarak memnun kaldım, bol bol heyecan, adrenalin vardı, 8 koloni ile sezona giriş yaptım ve şu anda kışlatmaya muhtemelen 20 koloni hazırlayacağım inşallah, muhtemelen diyorum, çünkü ana kabulünü beklediğim 3-4 kolonim daha var, eğer sıkıntı yaşanacak olursa, birleştireceğim.

Aslında, kışlatma sonrası, 2020 yeni sezonuna sadece 10+2 koloni ile giriş yapmak arzusundayım.

Şu anda bulunduğum 1100 rakımında tüm açan meyveleri vs. de not ettim ve not etmeye devam edeceğim, özellikle fındık, erik, kiraz, elma, söüt, karaçalı vb. gibi. Metodlarımda bunlara göre aksiyonlarım olacaktır çünkü.

Tüm analarım değişti ve farklı üreticilerden perna ve c03 hattı edindim, Ankara'dan bir arkadaşımın hediye ettiği iki anayı da arılığıma izlemek için dahil ettim, ayrıca 2ad. farklı damızlığmı da "filoya" dahil etmiş oldum.

Geçen sene Anadolu arılarını çakma buckfastlara kabul ettirmede hiçbir sıkıntı yaşamamıştım. Ancak, Anadolu arısına yabancı ana kabul ettirme zor olduğunu okumuştum ve bu operasyondan hayli çekiniyordum, kolonilerime önce snelgrove tablası üzerinde zayıf bölmeler ile ana kabulünü gerçekleştirdim, verdiğim anaların 100% kabul gördü(birinde yumurtlama sıkıntısı yaşandı ve diğerinde kafes kek problemi oluştu, üretici yenilerini gönderdi), devamında yeni ananın kendi yavrusunu çevirdiğinde, alttaki koloniden anayı ayırdım ve tek hamle ile alt ve üst koloniyi anında birleştirdim, kokuları da aynı olduğu için sorun yaşamadım.

Ana kabul ettirmede daha önce bahsettiğim garantili yöntemi, pahalı ve risk alamayacağım bir damızlıkta da uyguladım ve fazlası ile memnun kaldım (ana ile ilgili yaşadığımız ufak bir aksilik dışında, yöntem son derece güvenilir olduğunu bizzat tekrar yaşadım, bir kere daha teid ettim) yöntemin bazı ufak tefek eksi taraflarını da görerek bir sonraki denemeler için not ettim, denemelerim yöntemi geliştirerek devam edecek inşallah.

Diğer bir ana kabul yöntemi ile(alaman usulü) 1,7kg silkme arı, önce 15% laktik asit ile varroaya karşı işlendi ve damızlık anayla özel bir telli kutuda, çok güvendiğim bir arkadaşımın da tavsiyesi ile 3gün 3gece serin ve karanlık yerde aç bekletildi, akabinde temel petekli kovana yerleştirildi, gayet iyi durumda şu anda.

Çıkan eski analardan bazılarını (5ad) özel çerçerçeve ile bankaladım ve şu anda bir kolonide 1haftadır yedekteler, iyi durumdalar, bir önceki başka bir bankalama yönteminde ise 5ad. eski anadan 4ünü 2-3gün sonra kaybetmiştim, aşırı dış sıcaklıklar, yanlış pozisyonlama ve esas bank kovanındaki ananın serbest olması bu kayba sanırım vesile oldu. 

Malum, oğul senesiydi ve çok değişik uygulamaları deneme fırsatına nail oldum, Taranov, Demaree, Pagden ve Snelgrove tablası vb. uygulamalı olarak anlamaya çalıştım, Taranov özellikle fazlası ile bana keyf veren uygulamaydı.

Aynı zamanda yalancılayan 2 kolonim oldu(aslında 3), bunlardan birini oğul kolonisi ile birleştirilmesi ve diğerini de 2 yavrulu ve arılı çerçeve uygulaması ile düzeltme denemelerim oldu, her iki uygulama da 100% başarı sağlandı, ancak 2 çerçeve uygulaması hem basitliği, hemde güvenirliği açısından daha kolayıma geldiği içun, ilerde benzer durumlarda başvuracağım ilk yöntem olarak seçtim, not ettim.

Ayrıca, 1ad yağmalama girişimi engelleme çabam oldu, geçen seneye nazaran daha hazırlıklıydım ve "itfayecilik oynamadım", yine aynı arkadaşımın tarif ettiği kovan önü telli ızgara kapaması ile kolayca yağmayı engellemiş oldum.

Kovan sayım nedeni ile, ciddi bir bal pazarlama faliyetine başlamam gerekeceğinden ve ben ilgili faliyeti şu an için bi hayli ek zahmetli bulduğumdan, bala sadece seçtiğim 4 kolonimi denemek istediğim metodlar ile çalıştırdım(aslında denemek istediğim 4metod daha keşfettim).

Bu metodların 1_wener olanından yaklaşık 33kg bal aldım, + full bir 3/4 ballık ilgili koloniye de pay bıraktım, çünkü ilgili metoda göre kuluçka alanında yavrulu peteklerde bal kemeri bulunmamaktadır, diğer 2_farar metodu ile sadece 3/4 ballıktan oluşan kuluçka ve ballıklı kovandan çıkanı tartmadım, ancak 3ad 3/4 ballık doldu ve bunları diğer kovanlarımda/bölmelerde kullandım, 3_liebig metodunda ise ilgili kovanı bölmem sonrası ürettiği ana bi ihtimal çifleşme uçuşundan dönemedi, arının sertliğinden dolay da sanırım ben de farkedemedim ve koloni yalancıladı, ballıktaki peteklerini diğer kovanlara dağıtmak zorunda kaldım, 4_6+9 ise seyahatim nedeni ile oğul verdirdim, sanırım yanlış birşey de yapmış olabilirim, ama yöntemi sevemedim.

3_liebig  ve 4_6+9u eledim. İlgli 1_wener  ve 2_farar favori uygulamalarım olacaktır ve kendi bölgeme göre ilgili metodları kendime göre geliştirmeye çalışacağım. Özellikle farardan çok ümitliyim

1_wener kovanındaki yarım ballığını en son mevcut kuluçkanın altına yerleştirerek otomatik kış düzenine geçmesi organizasyonunu arının inisiatifine bıraktım, bu operasyon ile kemer olmayan kısımlarda kemer yaratılacaktır, aynı şekilde diğier LR kolonilerim de benzer pozisyona diğer kovanlardan aldığım petekler ile organize ettim, böylece ek beslemeye gerek kalmadan arılarım kendi balları ile kışa hazırlanacaklardır, sadece eylül ortasında stok kontrolü ve gerekir ise invert ile stok tamamlaması yapılacaktır.

2_farar ise 4ad 3/4 katta kışlayacaktır, koloni en üst 2 katı kullanacaktır. Belli bir zaman sonrası ise koloni alt katlardan naylon ile ayrılacaktır.

Geri kalan diğer 4 kovan ile ise, oğul stresine girme/yönlendirme, ve akabinde oğul niyetinden vazcaydırma gibi antremanlar yapılmıştır. Adrenalin...

Muhtemelen yine bal konusunu yeni sezonda da büyük ölçüde pas geçeceğim, sanırım japondan alacağım bal bana fazlası ile yeterli olacaktır, veya süzme aşamasını atlamak uğruna bazı kovanlarıma kara kovan(kk) katları, hatta kk kütükleri bile yerleştirebilirim.

Şu anda geldiğim noktada, kovanı dumansız açmak, ve "içeridekilerin" buna tepki vermemesine garipser ve yeni yeni ancak alışır oldum, kısa kollu tişört ve bermuda şort ile arılıkta gezmenin tadını da çıkardım bu arada(tabi lyson skafandır/başlık indirmeye henüz "cesaretim" yok, o ayrı) itiraf etmem gerekir ise aslında Anadolu'nun saldırganlığını/hırçınlığını da sanki bir nebze "özler oldum" gibi, aslında arılığın "jandarması" olarak 1ad hırçın koloni arılıkta bulundurmak gerekir sanki...

Yeni sezonda, Allah ömür, sağlık ve sıhhat verir ise,  kendi analarımın üretimine odaklanmış olacağım, özellikle serbest çifleştirme(SÇ) yöntemleri dersimi sıkı çalışır durumdayım, sırpların ve rusların SÇ deneyimlerinden sıkıca faydalanır oldum ve seneye bu konu hk. bi hayli uğraşlarım olacak, inşallah.

Bir yabancı üniversitenin SÇ hk. çalışmalarını okudum, heyecanlandım. Hedefim, kaliteli ana, kaliteli ve doğru erkekler ile 80%-90% arası bir isabet ile serbest çifleştirme gerçekleştirebilmek olacaktır, hayli teknik bir konu, teknik ise  benim işim ve sanırım bu çok mümkün.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #172 : Eylül 05, 2019, 17:28:10 »
Erdinç bey hoşgeldiniz 3 aydır yazmadınizı bir seferde telafi etmişsiniz ama biraz başım ağırdı 1 sezonda iyi mesafe kat etmişsiniz
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #173 : Eylül 06, 2019, 01:28:29 »
Erdinç bey hoşgeldiniz 3 aydır yazmadınizı bir seferde telafi etmişsiniz ama biraz başım ağırdı 1 sezonda iyi mesafe kat etmişsiniz

Sn. ÇILGINDAĞLI,

Başınız için üzgünüm, geçen akşam Diyarbakırda uçak beklerken, biraz zaman bulunca tek nefeste yazıverdim hepsini. Normal iş yükü ve arıcılık "biraz yordu" da aslında. Teşekkürler.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #174 : Eylül 06, 2019, 01:39:17 »
Okuyup biraz özümleyeyim de sonra yorum yazarım....

Konu biraz geniş olmuşta......

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #175 : Eylül 06, 2019, 08:44:44 »

Bekliyoruz hocam

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #176 : Eylül 06, 2019, 12:20:14 »

Merakla bekliyorum Murat Bey,

Ayrıca, üsteki yazımda değinmeye unuttum,  bu sıkışık süreçte birde formik aparatlarımı ayarlamaya çalıştım, ilk gerçek saha denemelerini önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeye çalışacağım.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #177 : Eylül 06, 2019, 15:14:45 »
güzel şeyler olacak sanki...

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #178 : Eylül 11, 2019, 00:37:55 »
güzel şeyler olacak sanki...

İnşallah, teşekkürler.

Bu arada, aparatlar 180ml 60% formik asit ile şarj edilerek, kovanlara yerleştirildi.

Kovanların dip havalandırmaları kapatıldı,  uçuş delikleri full açıldı.

Yarın kontrolleri yapılacak, varsa olumsuzluklar giderilecektir, yoksa, aparatlar 14gün boyunca kovanlarda kalacaklardır.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #179 : Eylül 11, 2019, 13:39:47 »
İnşallah, teşekkürler.

Bu arada, aparatlar 180ml 60% formik asit ile şarj edilerek, kovanlara yerleştirildi.

Kovanların dip havalandırmaları kapatıldı,  uçuş delikleri full açıldı.

Yarın kontrolleri yapılacak, varsa olumsuzluklar giderilecektir, yoksa, aparatlar 14gün boyunca kovanlarda kalacaklardır.

Damaltma aparatı ayarlı mı ? nasıl birşey kullandınız ?
daha detaylı bilgi gelecek mi ?