Gönderen Konu: Erdinç KIRATLI Arılığı  (Okunma sayısı 24311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 1100
Ynt: Erdinç KIRATLI Arılığı
« Yanıtla #180 : Eylül 11, 2019, 20:10:45 »
Damaltma aparatı ayarlı mı ? nasıl birşey kullandınız ?
daha detaylı bilgi gelecek mi ?

Profesyonel ve "uzun soluklu"(en az 10- 14gün süre ile kovanda kalan) varroa ile mücadele aparatı, kovan cinsine ve gücüne göre, istediğiniz dozda formik miktarı ayarlayabilme.

...send from my device with using tapatalkPro.
Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 240
« Yanıtla #181 : Eylül 22, 2019, 00:24:16 »
formik asitin kovanda uzun süre kalması bence iyi değil,formiğin uygulaması 4 gün arar ile 4 defa ve her uygulamada formik 24 saat içinde buharlaşıp atılıyor,arılar 3 gün stressiz kalıyor,5 ci gün uygulama yapılacağında kapalıdan yenii doğan varoalar için bir uygulama daha yapılıyor,ertesi günde ölüyor şeklinde uygulama yapıyoruz,ama bu damlalıkla arı uzun bir süre streste kalır diye düşünüyorum...

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #182 : Eylül 25, 2019, 18:57:15 »
formik asitin kovanda uzun süre kalması bence iyi değil,formiğin uygulaması 4 gün arar ile 4 defa ve her uygulamada formik 24 saat içinde buharlaşıp atılıyor,arılar 3 gün stressiz kalıyor,5 ci gün uygulama yapılacağında kapalıdan yenii doğan varoalar için bir uygulama daha yapılıyor,ertesi günde ölüyor şeklinde uygulama yapıyoruz,ama bu damlalıkla arı uzun bir süre streste kalır diye düşünüyorum...

Almanyada, resmi gazete ile kullanımı onaylanan bu pro aparatın üreticisinin, detaylı kullanım klavuzundan bazı alıntılar ekliyorum:

"...sadece uzun süreli 60%fa buharlaştırılması, kapalı yavru üzerindeki varroa tedavisini garanti eder..."

"...önerilen min.tedavi sürelerine riayet edilmesi gerekmektedir(10-14gün), aparatın tavsie edilenden daha uzun süreler kovanda kalması, kesinlikle zararı olmayacaktır..."

"...eğer 14günlük tedavi sonrası yapacağınız testlerde, parazitlenme seviyesi hala istenen seviyede değil ise, kısa bir aradan sonra(4hafta) 2.bir 10-14 günlük uygulama yapabilirsiniz, devamında ki testlerde hala seviye istenen noktada değil ise, 10-15°C arası dış ortam sıcaklığında 85% formik ile uygulama yapmalısınız ..."

"...ilk 60%fa 10-14günlük uygulama hemen bal sağımından sonra(ağustos),
...ikinci 10-14g 60% fa uygulaması ilk olandan 4hafta sonra
...üçüncü 10-14g 85% uygulama, ikinci uygulamadan 4 hafta sonra ve 10-15°C arası bir dış ortam sıcaklığında..."

tavsiyeleri yer almaktadır.

Genelde 1 turdan sonra 2. Bir tura ve hatta 3.tura ise hiç gerek kalmamaktadır.

Ben geçen sene bazılarına 2 tur yaptım, aparatlar geç elime ulaştığığı için, hemen bal sağımı sonrası bayvarol uygulamıştım, devamında aparatlar geldiğinde(eylül ortasında)60%, ve 4hafta sonra da 85% fa, ancak dış ortam bu arada, meteorolijinin tahmininden farklı gerçekleştiği için asidi 2.hafta içinde kısmen dondurmuştum(fa 8,2 - 8,4°C donma noktası) ve yarıda kesmiştim uygulamayı.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #183 : Eylül 26, 2019, 00:24:26 »
Bu gün piyasada satılan %85 lik denilenden şüphem var.

Bir gün hepimizin yakından tanıdığı arıcılık firmasının sahibi ile konuşurken, ağzından şunu kaçırdı "Bilmiyorum ama bende güvenmiyorum Hindistan malı gelmişti uygun çıkmadı" dedi.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #184 : Eylül 26, 2019, 06:18:02 »
Bu gün piyasada satılan %85 lik denilenden şüphem var.

Bir de sürekli şu husus kafama takılır hocam, kg bazında üretilen ve üreticiden kg bazında 85% asit olarak çıkan veya ithal edilen, ancak bize arıcılara litrelik şişelerde hacim bazında satılan bir ürün.

Litre bazında satılan 1 litre asit aslında 85% olmamalı bana göre. Yoğunluk farkı nedeni ile ağırlık yüzdelerinden hacim yüzdelerine çevrildiğinde başka bir asit yoğunluğu ortaya çıkar/çıkmalı.

Ben 60% haline getirmek için, 1 litre aside 416ml(420) su yerine, 400ml su katıyorum.

Alıntı
Bir gün hepimizin yakından tanıdığı arıcılık firmasının sahibi ile konuşurken, ağzından şunu kaçırdı "Bilmiyorum ama bende güvenmiyorum Hindistan malı gelmişti uygun çıkmadı" dedi.

geçen sene 2.parti olarak ve yüklü aldığım 85% asit, denediğim iki aparatımdaki fitillerimi mahvetmişti ve dolayısıyla tamamını iade etmiştim.

Aparatlardaki fitiller normalde asit ile teması kesildiğinde, kendilerinden asit buharlaşır ve kuruyarak ilk halini alırlar, ancak ilgili asit ile temas sonrası kuruyamadıkları gibi, fitiller komple erimişti ve parçalanmıştı. Bunun üzerine asidin geri kalanını aldığım yere iade etmiştim.

Ayrıca farklı bir husus, aklıma geldi paylaşmak istiyorum.

Birçok yerde asit seyreltilirken/deriştirilirken normal su kullanıldığı dikkatlerden kaçmamaktadır, asidin yapısnda normal sudaki mineraller/metaller vs. nedeni ile farklılık oluşmaması içiun, muhakkak destile/saf su ile seyreltilmesi gerektiğini bir yabancı forumda okumuştum ve bende öyle yapıyorum.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #185 : Eylül 26, 2019, 09:23:03 »
Oksalik asit yüzdesini arıcılar tarafından basitçe yapılışı vardı.

Tam yapılışı şu anda aklımda değil, 15 yıl kadar oldu çünkü.

İçine domates atılıp yapılıyordu.

Onu soracağım birisi varda yakalamak zor.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #186 : Eylül 26, 2019, 20:15:25 »

İçine domates atılıp yapılıyordu.

Domates olayı ilginçmiş hocam, merak konusu oldu şimdi.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #187 : Eylül 27, 2019, 15:22:46 »
Cumartesiyi pazara bağlayan gece, 1100 rakıma 0°C altında bir soğuk düşer ve bahçe hayallerimiz bir sonraki bahara kalır.

Çok üzücü bir manzara...

Allahtan, farklı bir amaçla kovan tabanlarımı kapatmıştım yola çıkmadan.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #188 : Eylül 27, 2019, 15:45:51 »
Cumartesiyi pazara bağlayan gece, 1100 rakıma 0°C altında bir soğuk düşer ve bahçe hayallerimiz bir sonraki bahara kalır.

Çok üzücü bir manzara...

Allahtan, farklı bir amaçla kovan tabanlarımı kapatmıştım yola çıkmadan.

Merhaba Eğer üst havalandırma tamamen kapalı ise (-) derecelerde bile kovanın altının açık olmasının bir zararı yoktur diye biliyorum ben .

sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #189 : Eylül 27, 2019, 16:53:24 »
Merhaba Eğer üst havalandırma tamamen kapalı ise (-) derecelerde bile kovanın altının açık olmasının bir zararı yoktur diye biliyorum ben .
Teşekkürler, evet biliyorum, lakin tabanlarım geçtiğimiz ve bir önceki kış fulltime full açıktı.

Ancak 30°C giden bir dış ortam sıcaklığında, aniden sıfıra ve altına düşerseniz, salkım kendini aniden sıkıştırmak zorunda kalır(çapı ani küçülür) ve kenarlarda yavru(varsa) açıkta kalma ihtimali yüksek olur, tasam sadece ondandı.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #190 : Eylül 27, 2019, 17:13:55 »
Kapalı tabandan söz etmişken, tabanlarımı varroa parazitlenme testi için kapatmıştım,   ancak birinde anlam veremediğimve hiç görmediğim bir döküntü dikkatimi çekti.

Görüş lütfen.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #191 : Eylül 27, 2019, 17:56:20 »
Erdinç bey muhtemelen kovanin kiyisinda köşesinde bir yerde güve kurdu var, görünene bakarsan güve kurdu dışkısı gibi gözüküyor.
Koloniyi sıkıştırdıysan problem olmaz...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #192 : Eylül 27, 2019, 18:18:49 »
Evet güve dışkısına benziyor kovanı kontrol etseniz iyi olur.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Çankırı
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #193 : Eylül 27, 2019, 18:57:49 »
Teşekkürler, evet biliyorum, lakin tabanlarım geçtiğimiz ve bir önceki kış fulltime full açıktı.

Ancak 30°C giden bir dış ortam sıcaklığında, aniden sıfıra ve altına düşerseniz, salkım kendini aniden sıkıştırmak zorunda kalır(çapı ani küçülür) ve kenarlarda yavru(varsa) açıkta kalma ihtimali yüksek olur, tasam sadece ondandı.

Bu dediğinizi 6 kolonimde yaşadım. Kapalı gözlerde yavrular kalmış öylece. Koloniler haliyle çok zayıflamış. Yine de sağlam ilerleyen koloniler de var. Zayıflar eleniyor diye teselli ediyorum kendimi.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #194 : Eylül 27, 2019, 20:24:00 »
Erdinç bey muhtemelen kovanin kiyisinda köşesinde bir yerde güve kurdu var, görünene bakarsan güve kurdu dışkısı gibi gözüküyor.
Koloniyi sıkıştırdıysan problem olmaz...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet güve dışkısına benziyor kovanı kontrol etseniz iyi olur.

görüntüyü biraz büyüttüm

Bu dediğinizi 6 kolonimde yaşadım. Kapalı gözlerde yavrular kalmış öylece. Koloniler haliyle çok zayıflamış. Yine de sağlam ilerleyen koloniler de var. Zayıflar eleniyor diye teselli ediyorum kendimi.

geçmiş olsun