Gönderen Konu: Bu hastalık nedir (  (Okunma sayısı 943 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dolumay

• Boş Petek
  • Yer: İzmir
  • Kovan Sayısı: 27
Bu hastalık nedir (
« : Ağustos 30, 2018, 11:34:44 »
Merhaba arkadaşlar arıcılıkta yeniyim. Ekteki fotoğraflarda görüldüğü üzere bazı yavru gözleri tam kapatılmamış bu neden kaynaklanıyor olabilir bir hastalık mı
Kime sorduysam tatmin edici cevap alamadım kimisi varroa dedi kimisi Amerikan yavru çürüğü dedi yavru çürüğü olması zayıf okuduğum kadarıyla koku olması lazım koku yok.
Birde sizlere danışmak istedim varroa ilaçlaması yapıyorum rulamit ve formik asit kullandım.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Bu hastalık nedir (
« Yanıtla #1 : Ağustos 30, 2018, 12:29:07 »
Varrao için yaptıklarını daha yeni yapmış gibisin, varrao hasarı gibi duruyor çünkü daha çökük gözler var.

.Yavru çürüklüğü rengi yok . yaptığınız ilaçlamayı gözden geçiriniz.

Veya:...

Arılı kovan sayınız az sa çevrede arı yoksa akraba evliliğinde de böyle olabilir.

Boş kalan gözleri arılar temizlemiş yeniden yumurta atılmış veya bal doldurulmuş.

Kapanmakta olan gözleri siz açmadınız değil mi?

Çevrimdışı Dolumay

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Ağustos 30, 2018, 17:39:23 »
Yok gozleri ben açmadım. Rulamit ile ilaçlama yapalı iki hafta kadar oluyor. Asit ile ilaçlama yapalı baya oldu havalar sıcak olduğu için asit ile ilaçlama yapmak istemiyorum. Kovan sayısı yaklaşık 50 adet kadar
Birde bizim buradaki arıcılar asit kullanmamı tavsiye etmiyor bende onların etkisinde kalarak geç kalmış olabilirim
Burda batik ile ayçiçek yağını kartona emdirip kovanın üzerine koyuyorlar.

Çevrimdışı cnidre

• Larva
  • **
  • Yer: Sakarya & Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 7 + 4
  • Rakım: 25 & 1100
« Yanıtla #3 : Ağustos 31, 2018, 10:21:01 »

Merhaba, bende çok çok yeniyim, dolayısıyla yanlış yönlendirmek istemem, ancak yanılmıyorsam yabancılar buna kel yavru veya diğer adı ile boru şeklinde kuluçka  yavrusu ( bacalı hücre) (ingilizcesi bald brood) dediklerine benziyor sanırım.

Türkçede tam olarak nasıl adlandırılıyor inanın bilmiyorum.

Eğer söylediğim durum ise, nedeni petek orta duvarında gezinen güve kurdu olabileceğini, İlgili açık hücreler güve kurdu yolunu takip edecek şekilde açık olarak sıralandığını, ve hücredeki yavru kendini yukarı doğru çektiğinden hücre kapanışı bu şekilde yapılandırıldığını/kemirildiğini tarif edilmekte.

Birkaç benzer hücredeki yavruyu cımbız ile çektiğinizde, hücre dibinde minik beyaz larvaralar görme ihtimaliniz yüksek olduğunu, veya çerçeveden arıları silkeledikten sonra hafifçe çerçeveyi sert bir zemine vurdurduğunuzda, güve kurdu yüzeye çıkma eğilimi gösterdiğini/göstereceğini ifade edilmektedir.

Genelde eski peteklerde daha sık rastlanan bir durum olduğunu, ancak yeteri sıcaklıklarda arındırılmayan/temizlenmeyen mumlardan hazırlanan peteklerde de rastlanabileceğini. İlgili durum, çerçeveleri sıkıştırma ile düzeldiğini, sıkıştırdıktan sonra fazla petekleri de aldığınızda gerisini arılara bırakmanız gerektiğ yönünde tavsiyeler bulunur .

Göndermiş olduğunuz fotoğrafta, özellikle sağ orta kenarda peş peşe açık olanlar, yukardaki durumu tarif eder niteliktedir.

2-3 gün sonra arılar ilgili hücreleri muhtemelen temizleyecektir, temizlemiştir, temizlemeleri gerekmektedir.

Ayrıca, özellikle amitraz içerikli şeritler de bald brood benzeri probleme neden olabileceğini bir başka kaynaktan da okumuştum.

Geçmiş olsun

...send from my device with using Tapatalk Pro

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #4 : Ağustos 31, 2018, 11:39:05 »
Ben de de benzer durum var varroa kaynaklı olduğunu düşünüyorum

Çevrimdışı cnidre

• Larva
  • **
  • Yer: Sakarya & Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 7 + 4
  • Rakım: 25 & 1100
« Yanıtla #5 : Ağustos 31, 2018, 12:05:40 »
Ben de de benzer durum var varroa kaynaklı olduğunu düşünüyorum
Merhaba Ruhi Bey, varoa da benzer duruma sebep olduğu kesinlikle doğrudur, Murat hocam ve size aynen katılıyorum, hücrelerde aşırı varoğa mevcudieti bu duruma neden olabilir, kesindir, ancak kaynaklarda varoğa nedenli olanlar daha dağınık bir yayılım gösterdiğinin de altı çizilerek ifade edildiği için bald brood olabileceğini işaret ettim. 

Daha geniş açıdan çekilmiş bir fotoğraf, sanırım daha açıklayıcı ve anlamamıza yardımcı olacaktır.

Selamlar.

...send from my device with using Tapatalk Pro

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Dolumay

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Eylül 01, 2018, 23:02:48 »
Yorum ve görüşleriniz için teşekkürler.
Eski peteklerden de olabilir varroa dan olabilir en iyisi Varroa için ilaçlamaya devam güve için arıyı sıkıştırmalı galiba

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
« Yanıtla #7 : Eylül 02, 2018, 11:32:02 »
Varroa hasarı benzer durum bende de vardı bir kaç göz açtım içinden varroalar çıktı.
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Çevrimdışı MEHMET AKIN

• Boş Petek
  • Yer: Canakkale.bayramic
  • Kovan Sayısı: 23
  • Rakım: 105
« Yanıtla #8 : Eylül 17, 2018, 01:53:27 »
MERHABA bence varrova bu kadar büyük delik açmaz kendi büyüklüğü kadar delik açıyor kendi kovanlarımda gözlemledim.bence bu pupaları arılar kapatamamış.yavru çürüğü ihtimali yüksek çünkü bazı pupalarda ice çöküklük ve siyahlaşma gözleniyor.bence y.çürüğü başlangıcı. adi y.çürüklüğü genelde ilkbaharda gece ve gündüz ısısının değişken olduğu zamanlarda arının gece yavru üzerinden çekilmesi sonucu ortaya çıkıyor bir diğer etkende varovanın kovanda yaz boyunca çoğalarak pupaları dışarı çıkmak için delmesidir.bir diğeri ise Nosama sonucu kadronun düşerek arı popilasyonunun azalmasıdır.mayıs ayı başında kovanımın birinde 7çıta vardı fakat arısı 5çıtaydı 3çıtada adi y.çürüğü gördüm hstalıklı çıtaları yaktım.200gr.şüruba teramisin karıştırıp arılara verdim birmiktar pudraşekerine teramisin karıştırıp arıların ve peteklerin üzerine serptim arıyı 4çıtaya sıkıştırdım.koloni kurtuldu şuan 23kovan arımın en iyisi bu kovan anası sarı boyalı anaları kendim yeriştiritorum.ilaç şart çünkü arıların barsaklarında bu mikrop kalıyor.hastalıklı çıtaları alsakta virüs arının barsağında kalıyor onun için ilaç şart bence..sağlıklı arılarla bol bereketli günler dilerim.

ARI DEDİĞİN SOKAR,BAL DEDİĞİN DONAR