Gönderen Konu: Varoa ile mücadelede oksalik asit ile fulumetrin/amitraz sonuç benzerliği  (Okunma sayısı 3619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gultekin18

• Larva
  • **
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1170
Malesef oksalik buharlaştırma aparatım yok. havaların ısınmasını bekleyip (yaklaşık 15-20 gün kadar) formik asitle mücadele etmem gerekecek ama o zaman da şimdi bir iki olan sayı bir hayli artar. 

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
Malesef oksalik buharlaştırma aparatım yok. havaların ısınmasını bekleyip (yaklaşık 15-20 gün kadar) formik asitle mücadele etmem gerekecek ama o zaman da şimdi bir iki olan sayı bir hayli artar.

arıcılığa devam edecem diyorsanız,arıcılık için gerekli ekipmanları  bulundurmanız lazım,varoanın sebep verdiği hasar o alacağınız malzemeden daha pahalıya gelir,260 tlye satılan cihazlar var,siz kendinizde yapabilirsiniz..forumda özer selçuk kardeşimiz çok düşük bir maliyele yaptı ve verimli bir şekilde kullanıyor..varoa büyük bir zararlıdır...

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
bu havada bence yine oksalik uygulanabilir,ama serbetle hazırlalanan değil,buhar ile yada gliserinli karışım(onu hiç denemedim) o halde buhar  ama benim kovanlarımda varoa olsa şu anada yine oksalik yapacam,ki arıların diğer arılarla ortak alan kullanımına başladığı zamanda varoa bulaşıklığı başlıycak bende ona istinaden oksalik buharlaştırmayı bir daha uyguluyacağım,nisandada formik asiti uyguladıktan sonra birbuçuk ay sonrası bala gideceğim..

Ben yılbaşı öncesi oksalik asit gliserin su karışımını her kovana şırınga ile uyguladım.

Dökülme çok iyiydi.

Bal sezon sonu da iki sefer şerit takmıştım.  Kendimizi aldatmışız.

Geçen hafta Salı günü yine oksalik asit şu ve gliserin karısını selpak peçeteye emdirdikten sonra, peçete ikiye bölünmüş olarak her kovana uyguladım.

Sonuçlar çarşamba gidebilirsem göreceğim.

Arılarımız bal polen topladığı sürece arılarımız da varoa olacaktır. Bizler önce kendi arılarımızı ve daha sonra çevremizdeki arici arkadaşların arılarını varoadan ne kadar iyi arındırırsak, varoa yi baskı altında tutabiliriz.

Onun için yapmış olduğumuz uygulamaları tüm arıcılar ile paylaşalım ki onlarda varoadan kurtulsun.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m

Formik asit uygulama başlama tarihine kadar başka bir ilaçla açılış yapmanı tavsiye ederim. Mesela Varostop.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Varroa için yapılabilecek ilaçların yapılma zamanlarını ayarlamak için önce hava durumunu, sonra kovanın durumunu, sonunda da cebimizin durumunu gözden geçirmeliyiz.

Bu günlerde kovanlar uzun süreli açılmayacağına göre dışarıdan veya kısa süre uygulamalı ilaçları düşünmeliyiz.

Formik asit olmaz buharlaşma için yeterli sıcaklık yok, öyleyse yapılması zordur.

Çok sayıda uygulamayla oksalik asit yapmakta sıkıntılı, eğer daha önce oksalik asitten etkilenen arılar kovanda az kalmış veya kalmamışsa olabilir ( arılar hayatında oksalik asitle 1 kere veya daha sayıda karşılaşmalıdır )

En uygunu: kovan dışından veya kovan açıp kısa sürede yapılacak ilaçlamalar düşünülmeli.

Çevrimdışı gultekin18

• Larva
  • **
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1170
hocam teşekkür ederim. bu bağlamda körükle amitraz kullansak uygun olur mu?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
Evet hocam,oksalikle ilgili cogu bilgiyi edinmemize rağmen enbüyük eksigimiz kullanım sıklığının kalıntı üzeeindeki etkisine hicbir bilim yayınının yazılı paylsım yapmamasıdır..onuda yabancı kaynaklarda araştırmak zorunda kalıyoruz..

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
Evet hocam,oksalikle ilgili cogu bilgiyi edinmemize rağmen enbüyük eksigimiz kullanım sıklığının kalıntı üzeeindeki etkisine hicbir bilim yayınının yazılı paylsım yapmamasıdır..onuda yabancı kaynaklarda araştırmak zorunda kalıyoruz..
Oksalik asit doğal-organik asitler grubundan olduğundan pek bi fazla kalıntısı olmuyor diye biliyorum abi.
Ama birden fazla yapıldığında zararın arılar üzerinde olduğunu biliyorum.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+
  • Rakım: 260
Forumda yılboyu okzalik damlatma yapan bir arkadaş vardı.
onun fikirleri yol gösterici olabilir. Ona soralım bence.

Şahsi fikrim formik asit daha sıkıntılı olmasına rağmen, kapalı gözlere de etkisi olduğundan daha etkili gibi.
Onun da %85 lik olanını değil de 65 lik kullanmak daha uygun gibi.
(Ben hiç 65 lik kullanmadım bu arada)
Ana kaybını göze almak lazım.

Ben okzaliğin etkisini net ölçemiyorum sanki.
Bazen dökülme iyi oluyor bazen olmuyor.
Amitraz dumanında körüğü vurdun mu ertesi gün tepsilerde 2-3 tane varroa varsa,
arı üstünde varroa kalmadı diyebilirsin ama okzalikte zor.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
Organik asitler varroa etkisini en çabuk 3 gün sonra görmeye başlıyoruz.

İlacı yaptın ertesi gün dökülme olmadı demek uygun değil.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+
  • Rakım: 260
Murat hocam dediğiniz doğru ama kasdettiğim 3 gün sonra bile dökülme yoksa
Varroa döküldü diyemiyoruz.
Çünkü bazı sebeplere bağlı olarak okzalik işe yaramamış olabiliyor.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
Murat hocam dediğiniz doğru ama kasdettiğim 3 gün sonra bile dökülme yoksa
Varroa döküldü diyemiyoruz.
Çünkü bazı sebeplere bağlı olarak okzalik işe yaramamış olabiliyor.

3 gün sonra dökülme yoksa asitte sorun olabilir veya etkin varroa yoktur diyebiliriz herhalde.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
Forumda yılboyu okzalik damlatma yapan bir arkadaş vardı.
onun fikirleri yol gösterici olabilir. Ona soralım bence.

Şahsi fikrim formik asit daha sıkıntılı olmasına rağmen, kapalı gözlere de etkisi olduğundan daha etkili gibi.
Onun da %85 lik olanını değil de 65 lik kullanmak daha uygun gibi.
(Ben hiç 65 lik kullanmadım bu arada)
Ana kaybını göze almak lazım.

Ben okzaliğin etkisini net ölçemiyorum sanki.
Bazen dökülme iyi oluyor bazen olmuyor.
Amitraz dumanında körüğü vurdun mu ertesi gün tepsilerde 2-3 tane varroa varsa,
arı üstünde varroa kalmadı diyebilirsin ama okzalikte zor.

bende yaptığım araştırmada yılda 4-5 defa uygulama yapanları gördüm,bahsettiğiniz arkadaşı tanımak isterim,zaten mantık olarak amitrazı 4 defa 4 gün ara ile uyguluyorsak ve oksalik daha masumsa amitrazı hayatımızdan çıkarıp yerine oksaliği koymalıyız diye düşünüyorum..

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
bende yaptığım araştırmada yılda 4-5 defa uygulama yapanları gördüm,bahsettiğiniz arkadaşı tanımak isterim,zaten mantık olarak amitrazı 4 defa 4 gün ara ile uyguluyorsak ve oksalik daha masumsa amitrazı hayatımızdan çıkarıp yerine oksaliği koymalıyız diye düşünüyorum..

Varroa için yapılan bütün ilaçlar varroa tam öldürme noktasına çıkarıyor ama gelinen o nokta arıyı öbür tarafa gidip gelme noktasına getiriyor.
Yani arıyı en tepeden, bir ayağı uçurumdayken geri döndürüyor.

Elimizdeki bilgiler ve veriler yüzde yüz doğru değil, bir çoğuda ben yaptım oldu gibi yazanların yorumları.

Yorumların ve ilaçlamanın etkili olması için biz yalnızca ilacı nasıl yapacağımızı öğrenmeye çalışıyoruz ama hava durumunu kovanın gücünü, arıların yaşlılık durumunu, ana arının yaşını, arının bölgeye uyumunu daha bir çok yazılacak etkenleri düşünmüyoruz.

Bir zamanlar "amitraz" masumdu şimdi tu kaka oldu.

İlaçlar konusunda elden geldiğince doğal veya insana etkisi az olan ilaçları kullanmak daha iyidir.

Merak etmeyin Avrupa arıcılık konusunda bizden ileri değil ama araştırma konusuna özen gösteriyorlar.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
Murat hocam, 30 aralıkta oksalik asit uygulaması yaptım. Ölçüler ; 36 gr oksalik asit , 0.60 lt su, 400 ml gram gliserin. Karışımı bir şişede calkalayarak şırınga ile kovanın gücüne göre,  20-30 cc gelecek şekilde orta diskten dış diske doğru azalarak uyguladım.
Yaklaşık bir ay sonraki kontrolde dökülme güzeldi.
2017 -2018 ana Arılarım mevcut . Ana kaybı yaşamadım.
Gözlemlediğim sadece mevcutlarda biraz azalma olabilir. Fakat kontrol yaptığımda hava iyi idi. Uçuş ve polen gelişi mevcut idi.
05.02.2019 yine selpak peçeteye oksalik su gliserin emdirerek verdim.
Sonuçları henüz görmedim.
Kontrolden sonra paylaşırım.