Gönderen Konu: Varoa ile mücadelede oksalik asit ile fulumetrin/amitraz sonuç benzerliği  (Okunma sayısı 2147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
Oksalik asit yılda 1 defa kullanılmalı diye biliyorum.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
Ana arıdan başka 1 yıldan fazla yaşayan arı varmı acaba?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
Murat hocam, 30 aralıkta oksalik asit uygulaması yaptım. Ölçüler ; 36 gr oksalik asit , 0.60 lt su, 400 ml gram gliserin. Karışımı bir şişede calkalayarak şırınga ile kovanın gücüne göre,  20-30 cc gelecek şekilde orta diskten dış diske doğru azalarak uyguladım.
Yaklaşık bir ay sonraki kontrolde dökülme güzeldi.
2017 -2018 ana Arılarım mevcut . Ana kaybı yaşamadım.
Gözlemlediğim sadece mevcutlarda biraz azalma olabilir. Fakat kontrol yaptığımda hava iyi idi. Uçuş ve polen gelişi mevcut idi.
05.02.2019 yine selpak peçeteye oksalik su gliserin emdirerek verdim.
Sonuçları henüz görmedim.
Kontrolden sonra paylaşırım.
Gliserinli uygulama banada cazip geliyor,ama gliserin yağ bazlı oduğu için kalıntı süresini uzatıyor diye düşünüyorum,kışın sıkıntı sok zaten,ama ben yaz kış oksalik buhar kullanmayı düşünüyorum..

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
Oksalik asit yılda 1 defa kullanılmalı diye biliyorum.
Birkaç defa uygulanabilir..

Çevrimdışı ali kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
Oksalik, arının kitin tabakasına  zarar veriyor.bu durumda 'yılda bir kullanılmalı' ifadesi belki de ana arıyı korumak içindir.yahut bu ifade buharlaştırma için de geçerli midir?sonuçta almanya'da  buharlaştırma yasak olduğu için yılda bir diyorlar.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
Avrupada yılda birkaç defa uygulanabiliyor ve kalıntı süresi maximum 15-20 oldugu ve özelikle buharlaştırmanın faydasından bahsediliyor..

Bu yazıyı okuyunuz..

http://beekeepingnaturally.co.uk/varroa-mite-treatment-using-oxalic-acid-vaporization/#.XGVAih6hkwA

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
Ben de Ana Arı açısından yazmıştım. Diğer arılar zaten 2. uygulamayı görecek kadar yaşamıyor. Sanırım Ali Bey'in de dediği gibi damlatma yoluyla kullanımda 1 defa kullanılması öneriliyor.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
Avrupada yılda birkaç defa uygulanabiliyor ve kalıntı süresi maximum 15-20 oldugu ve özelikle buharlaştırmanın faydasından bahsediliyor..

Bu yazıyı okuyunuz..

http://beekeepingnaturally.co.uk/varroa-mite-treatment-using-oxalic-acid-vaporization/#.XGVAih6hkwA

Oksalik Asit Buharlaşma - Varroa Mite İşlemi

Oksalik asit buharlaştırma şu anda tercih edilen varroa akarı tedavisidir. Oksalik asit, püskürtme, drizzling ve buharlaşma kullanarak birkaç teknik vardır. Çoğu araştırma, buharlaşmanın arılara en az hasara yol açtığını ve akarlara karşı en etkili olduğunu göstermektedir. Ancak tüm teknikler iyi sonuç veriyor, sonuçta arıcıların seçimi olarak kalan farklı avantajlar ve dezavantajlar var. Bu bölüm özellikle Oksalik Asit Buharlaşmasına bakıyor.

Oksalik asit

Oksalik Asit doğal olarak oluşan bir organik bileşiktir. Birçok meyve ve sebzede bulabilirsiniz.Ravent içerir ve o dilde garip bir tanga verir. Ayrıca balda doğal olarak bulunur (40-400 mg / kg).Kimyasal mı? Bir çeşit şeker gibi bir kimyasaldır.Doğal mı? Evet, doğal olarak oluşur. “Organik” mi, evet sadece organik bir bileşik değil, aynı zamanda Varroa Mite Muamelesi'nin “organik” bir metodu olarak da onaylandı (Oxalic Asit ABD'de arı tedavisi için onaylanmamıştır). Aynı zamanda çok dikkatli muamele edilmesi gereken oldukça tehlikeli bir bileşiktir. Yutulması veya buharını emmesi, ciddi zararlara neden olabilir ve yüksek dozlarda ölümcül olabilir. Genellikle oldukça yumuşak olan diğer asitlerin (asetik asit) aksine,
Arıcılar açısından, buharlaşma için olan Oksalik Asit ucuzdur ve kolayca beyaz renkli bir kristal toz olan "oksalik asit dihidrat" olarak elde edilebilir.
Oksalik asidin varroa akarlarına karşı etki şekli tam olarak anlaşılmamıştır, fakat akarlara fiziksel olarak zarar verdiği düşünülmektedir. Oksalik asit, arılar arasında vücut teması ile yayılır gibi görünmektedir, ancak aslında akarları nasıl öldürdüğü henüz bilinmemektedir.

Oksalik Asit Buharlaşma

“Çiseleme” ve “Sprey” uygulama yöntemleri, şeker şurubunda çözülmüş olan ve daha sonra arıların yuttuğu oksalik asidi kullanır. “Buharlaşma” özel bir cihaz kullanarak kovan içinde az miktarda oksalik asit dihidratın ısıtılmasını içerir. Oksalik asit dihidrat önce sıvılaştırır, sonra da bütün kovana nüfuz eden gaz halinde bir buhar haline gelir.Buhar, kovanın tüm iç yüzeylerinde ve arılarda ince bir oksalik asit kristalleri kaplaması olarak yeniden kristalleşir. Bu kristaller akarlara ölümlüdür. Aşırı istila edilmiş bir kovanda, ilk 24 saatte 1000'den fazla akar düşüşü bekleyebilirsiniz, ancak tedavi bir hafta kadar etkili olmaya devam edecek ve önümüzdeki birkaç gün boyunca devam eden ancak azalan bir düşüş göreceksiniz.
Genel olarak, bu tedavi en az yavru olduğunda ya da hiç kullanılmadığında en iyisidir, çünkü sadece “phoretic” durumunda (arılar üzerinde) varroa üzerinde gerçekten etkilidir. Kuluçka ile Varroa genellikle tedavinin etkilerinden korunur. Eğer yavru varsa, tüm arı döngüsünü kapsayacak şekilde tekrar tedavileri yapmak mümkündür.Genellikle 3-4 hafta boyunca haftada bir yapmanız gerekir. Tek bir ölümcül muamele yapmanın en iyi zamanı, çoğu kovanın en az miktarda yavruya sahip olduğu ve akarların maruz kaldığı Noel ve Yeni Yıl arasındadır.
Üreticiler tedavileri yaparken koruyucu kıyafetler, gözlükler, buhar maskeleri ve eldivenler önermektedir. Kovan bir sürü yapıyorsanız o zaman bu gerçek mantıklı. Oksalik asit tehlikeli bir üründür - çamaşır suyu ve diğer bazı ev tipi kimyasal maddelerdir. Bu maddeleri güvenli bir şekilde kullanmak ve bunları çocuklardan uzak tutmak için yeterli sağlığa sahipseniz, OTT'ye girmeden oksalik asitle başa çıkabilmelisiniz. Ben her zaman eldiven kullanırım ve buharlaşırken iyi dururum.

Oksalik Asit Buharlaşmasının Artıları ve Eksileri

Artıları

Oksalik Asit Buharlaşma% 96'nın üzerinde etkilidir (kuluçka olmadan)

Oksalik asit doğal olarak kovana girer ve İngiltere'de “organik” bir tedavi olarak kabul edilir.

Diğer oksalik asit yöntemlerinin aksine, arılar zarar vermeden tekrarlama tedavileri verilebilir

Kovanı açmak veya rahatsız etmek zorunda değilsiniz

Arılar veya yavrular üzerinde bilinen hiçbir olumsuz etkisi yoktur

Hareket tarzının fiziksel olduğuna inanıldığından, akarların direnç geliştirmesi çok daha az olasıdır

Eksileri

Oksalik Asit Buharlaştırma, arıcılar için potansiyel olarak diğer oksalik asit yöntemlerinden daha tehlikelidir

Buharlaştırıcılar pahalı bir başlangıç ​​maliyeti olabilir - 100 sterline kadar mal olabilir

"Çiseleme" yönteminden daha yavaş

Tüm “asit” tedavileri gibi, kuluçka akarlarına karşı da etkili değildir

Neden “Buharlaşma” seçtim?

Aşağıdaki nedenlerden ötürü diğer oksalik asit işlem şekillerine göre Oksalik Asit Buharlaştırmasını seçtim

Oxalic Acid'i mantıklı bir şekilde kullanmak için yeterince sağduyum var!

Arılara veya yavrulara zarar vermedi. Diğer uygulama yöntemlerinin arılar veya yavruların gelişimi üzerinde bazı hassas etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Kovan açmak veya kümeyi rahatsız etmek zorunda değilsiniz

Varroa akarlarının “geri çalınması” gerektiğinde tekrar tedavileri yapabilir ve bunları kullanabilirim

Paketlerin ve çekirdeklerin tedavisi için ideal

Varroa İçin Arı Kovanlarının Oksalik Asit Tedavisi Videosu

Oksalik Asit Buharlaşma Arıtma Rehberi

Başlamadan önce ekipmanınızı ve gerekirse kovanlarınızı hazırlamanız gerekecektir. Çok fazla rüzgar olmadığından emin olun ve uçan birçok arının olmadığı bir zaman seçin. Sıcaklık 4 ° C'nin üzerinde olmalıdır. En azından aşağıdaki öğelere ihtiyacınız olacak:

Bir buharlaştırıcı (bir Varrox kullanırım) ve normalde 1g'lik bir ölçüm kaşığıyla birlikte gelen Oksalik Asit kristalleri.

Buharlaştırıcıya güç vermek için 12v batarya.

Kovandaki tüm girişleri ve havalandırma boşluklarını tıkamak / tıkamak için nemli bezler veya köpük

Arı kıyafeti, ekipman ve eldivenler

Varsa rüzgar yönünü belirleyin (ve buharlaşırken “rüzgarın altında kaldığınızdan” emin olun.

Gerçek buharlaşma süreci basittir:

Varsa ekranlı alt tahtayı kapatın ve arka muayene alanını nemli bezlerle veya köpükle engelleyin

Eldiven giymek, Her kovan öyküsü için buharlaştırıcıya 1 g OA ölçün

Buharlaştırıcıyı girişe yerleştirin ve etrafındaki nemli bezler / köpükle bloke edin. Giriş küçükse, ekranlanmış alt panel kontrol tepsisi girişinden yerleştirebilirsiniz. Bu aşamada buharlaştırıcı kanadın kovanınızın dibinde durması ve kovanın tamamen kapatılması gerekir.

Buharlaştırıcıyı 12v beslemeye bağlayın.Kovandan sızıntı yapan buharları önlemek için yukarı doğru ve kovandan olabildiğince uzağa doğru durmalısınız. Tüm oksalik asidi yakmak için iki dakika yeterli olmalıdır.Duman / buhar bazen bazı bölgelerden “sızıntı” görebilir, herhangi bir büyük sızıntıyı tekrar takın ancak rüzgarda kalın!

2 dakika sonra bağlantısını kesin ve buharlaştırıcı çekilmeden önce 2 dakika daha bırakın. Boşluğu derhal tekrar takın. Gidecek başka kovanınız varsa, buharlaştırıcıyı su içinde soğutun

Kovanı 10 dakika boyunca kapalı tutun, ardından tüm nemli bezleri / köpükleri girişlerden ve diğer boşluklardan çıkarın. İŞ BİTMİŞ!

Oksalik Asit Buharlaşma - Tek İşlem

Oksalik asit buharlaşması arılardaki akarlar üzerinde çalışır. Kapaklı kuluçkadaki akarlar korunur. Normalde 2/3 akar, herhangi bir zamanda kapaklı yavrularda bulunur. Bu nedenle, mantık açıktır, tedavi için en etkili zaman kovanda en az miktarda kaplanmış yavru olduğu zamandır.Bu an yaşadığınız dünyanın neresine bağlı olarak değişecektir, İngiltere'de ideal zaman yeni yıldan önce olacaktır. Kışlar ılık ise, o zaman bile az miktarda damızlık bulunabilir. O sırada yapılan tek bir oksalik asit işlemi varroayı geri alabilir ve kovana arılara asgari etkiyle yeni mevsime girme şansı verebilir.

Oksalik Asit Buharlaşma - Çoklu İşlemler

Genel olarak, arıların tedavi edilmemesini destekliyorum ancak kovanın çökmesine izin vermenin bir anlamı yoktur, sadece bir kovanın olması böyle bir durumdur! Bu koşullar altında, kriz kış ortasında geldiğinde, oksalik asit buharı tedavisi çok etkili olabilir. Ancak bu normal bir durum değildir; sonbahar, varroa'nın elinden çıkabileceği ve OA ile tedavi etmek için o zaman tedavi etmek için birden fazla tedavi gerektirir, çünkü hala damızlık mevcuttur.
Bazı arı ve akar gerçeklerine bakalım ve biraz matematik yapalım! Bu alıştırma için tam hücre büyüklüğünü üstleneceğim.

Brood, küçük hücrelerde daha az 12-14 gün (işçi ve erkek arı) arasında kapanır

Varroa akarları, üreme döngüleri arasında ortalama 7 gün boyunca (arılardaki) phoretik halde kalırlar.

Oksalik asit buharlaşmasının phoretic varroa mitesinde% 95 etkili olduğu kabul edilir.

Bu nedenle, 5 gün aralıklarla 3 oksalik asit buharlaştırma işlemi, kovandaki her akarın tedaviye maruz kalmasını sağlayacaktır. Bundan sonraki tedaviler azalan getiriler kanununa tabi olacaktır.

Oksalik Asit Buharlaştırmayı Kullanma Deneyim

Ekim ayının sonlarında, 24 saatte 100 civarında bir Varroa sayısıyla ilk ve tek kovanımın kesinlikle çökeceğini fark ettim. Bu yüzden Oxalic Acid Vaporization kullanarak tedaviye karar verdim.Hava ılımandı ve hala da mevcut değildi.
5 gün arayla bir dizi 6 oksalik asit buharlaştırma işlemine başladım. İlk tedavi 1000 akardan fazla bir damla üretti ve takip eden günlerde düşüş hızı 700 ila 200 arasında yavaş bir düşüş gösterdi. İlk 3 tedavi benzer sonuçlar verdi. Sadece 3. tedaviden sonra, ilk düşüşümde gerçek bir düşüş görmeye başladım. Hala birkaç yüz, ama çok az.
6. tedaviden sonra yaklaşık 50 başlangıç ​​damlası görüyordum. Son tedavinin iki haftasında günde 1-2 civarında bir varroa damlası görüyordum.
Hava koşullarına ılımlı kaldığı için şanslıydım, kovana varroa stresi barındırmayan yeni bir yavru üretme fırsatı verdi. 6 tedavi yapmamın nedeni, durumun elden çıkmasına izin vermemdi, normalde sadece 3 tedavi gerekli olurdu.
Arı ölümünde hafif bir artış gördüm - ya da en azından ölü aktif arıları daha aktif olarak arılarla kapattım ve mağaza alımlarında da bir artış olduğunu fark ettim.
Aralık ayının sonlarında, normalde en az miktarda damızlık olduğunda ve Varroa bu tedaviye karşı en savunmasız durumdayken, “önleyici” bir muamele izledim, bu sadece 21 akarlık bir başlangıç ​​damlası üretti. Bakınız: Oksalik Asit Buharlaşma Yıllık Arıtımı .

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
Gliserinli uygulama banada cazip geliyor,ama gliserin yağ bazlı oduğu için kalıntı süresini uzatıyor diye düşünüyorum,kışın sıkıntı sok zaten,ama ben yaz kış oksalik buhar kullanmayı düşünüyorum..

İsmail yılda iki üç defa varoa ile mücadele etsen yeterli gelebilir.
Çok fazla uygulama arıyı yorar.
Baharda güzel temizlik yapmak arıyı rahatlatır.  Tamamen varoa bitmesede.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
Bugün 14.02.2019 günü  arılarımızı köyden orman naklettim.

Arı uçuşu azda olsa vardı.

Kovanları  kontrol ettim.

İkinci oksalik ten sonra kayda değer bir dökülme görülmedi.
Bir kovanda bir varoa iki kovanda da iki adet dökülme tespit edildi.

İlk temizlik güzel olmuş.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
Ayrıca  kadrolarda da söylendiği gibi kadrolarda bir çöküş gozlenmedi.
Aksine bariz gözle görünür kadrolar artış görüldü.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı

İsmail yılda iki üç defa varoa ile mücadele etsen yeterli gelebilir.
Çok fazla uygulama arıyı yorar.
Baharda güzel temizlik yapmak arıyı rahatlatır.  Tamamen varoa bitmesede.