Gönderen Konu: Varraoyla savaşta asitler birinci sıraya oturuyor:  (Okunma sayısı 2000 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Varraoyla savaşta asitler birinci sıraya oturuyor:
« Yanıtla #15 : Ekim 29, 2018, 08:19:43 »
En son seçeneğe dikkat ediniz yazı sizi yanıltmasın oksalik asit % 3 lik olmasın.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Sakarya & Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 7 + 4
  • Rakım: 25 & 1100
« Yanıtla #16 : Ekim 29, 2018, 13:27:45 »
En son seçeneğe dikkat ediniz yazı sizi yanıltmasın oksalik asit % 3 lik olmasın.
Dikkatinize hayranım Murat Bey,

Aslında kağıda 30g ifade niyetim vardı. Hatta onu da 35e güncellemek istiyorum.

Ekim sonrası dönemlerde(0*C üzeri günlük sıcaklıkta) damlatma yöntemi ile çerçeve başına 5ml (50ml max kovan başına) 1:1 şerbet 600şeker/600 su(*)/30(35 )oksalik düşünüyorum.

Aktif sezonda(bal akımları arasında belki) ise 900 su(*)/100şeker/30(35) oksalik ile pulverize yöntemini veya Sn.Fatih Uzuner'in son aktardığı 504gliserin/504oksalik/252su karışımı ve havlu başına 18g ile ilgili hazırlanan karışımdan uygulayarak, işlem düşünüyorum .

Hernekadar aktif sezonda, bal akımında bile rahatlıkla oksalik kullanılabilir dense de, balda kalıntı bırakmadığı araştırmalar ile doğrulanmış olsa bile,  açıkçası uygulanmasında  hala çok kararsızım.  Belkide asit kelimesi beni tedirgin eden, bilemiyorum. Ancak, en azından bal akımına 20gün kala kesinlikle uygulanması gerekiyor sanırım.

(*) bazı yabancı kaynaklarda, suyun destile olması gerektiği ifade ediliyor, ayrıca not etmişim.

...send from my device with using Tapatalk Pro
Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Salih İşlek

• İşçi Arı
  • Yer: ANTALYA/DÖŞEMEALTI
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15 Civarında
  • Rakım: ÇOK YÜKSEK DEĞİL
« Yanıtla #17 : Kasım 02, 2018, 16:49:13 »
      Herkese merhaba ilkdefa formik asit kullanan bir arkadaşımız arılarda ölme olduğunu 8 çerçevelik arının tamamının 5-6 çerçeve gücündeki arılarında 1 çerçeve kaldığını söylüyor.
Uygulama akşamüzeri formik asit aparatlarına % 85 lik formik asit kovan başı 10 cc olarak yapıldı..
Böyle bir durum yaşayan veya yorum yapabilecek olan var mı?
Hak ol ki hüda mertebeni eyleye ali

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #18 : Kasım 02, 2018, 23:06:50 »
85'liği yukarıdan kullanmak biraz riskli anlaşılan. %85'liği buzdolabında iyice soğutarak kullansak ve bu sayede buharlaşma daha yavaş gerçekleşse belki riski azalmış olur. Ya da çekmeceden vermek lazım. En iyisi %60-65 civarına indirmek herhalde.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #19 : Kasım 03, 2018, 05:53:09 »
85'liği yukarıdan kullanmak biraz riskli anlaşılan. %85'liği buzdolabında iyice soğutarak kullansak ve bu sayede buharlaşma daha yavaş gerçekleşse belki riski azalmış olur. Ya da çekmeceden vermek lazım. En iyisi %60-65 civarına indirmek herhalde.
85% formiği, almanlar ancak 10-15*C günlük sıcaklık aralıklarında kullanılması gerektiğini ifade ediyorlar. Hemen bal sağımı sonrası, yani daha yüksek sıcaklıklarda ise sadece 60% formik ile uygulama yapılması öneriliyor.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #20 : Kasım 03, 2018, 20:03:49 »

Diğer sıvılar gibi formik asitin de buharlaşma hızı ortam sıcaklığına bağlı.

Siz soğutup kovana koysanız bile bir süre sonra buharlaşma hızı artar.

Havalar serinleyince yalnızca arıların bulunduğu yerde sıcaklı çok ama formik asit aparatının bulunduğu yerde sıcaklık daha azdır bu yüzden buharlaşma az olur, bu buharlaşmanın da arılara etkisi az olur.

Formik asitin bome yüzdesi yüksek olunca aşırı buharlaşma da buna eklenince arıları kötü yönde etkiler.

Aşırı buharlaşma ve baskın formik asit kokusu ana arı kokusuna baskın olur ve ana arı herhangi bir arı veya yabancı arı gibi düşünülür öldürülür.

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
« Yanıtla #21 : Kasım 04, 2018, 00:06:08 »
Diğer sıvılar gibi formik asitin de buharlaşma hızı ortam sıcaklığına bağlı.

Siz soğutup kovana koysanız bile bir süre sonra buharlaşma hızı artar.

Havalar serinleyince yalnızca arıların bulunduğu yerde sıcaklı çok ama formik asit aparatının bulunduğu yerde sıcaklık daha azdır bu yüzden buharlaşma az olur, bu buharlaşmanın da arılara etkisi az olur.

Formik asitin bome yüzdesi yüksek olunca aşırı buharlaşma da buna eklenince arıları kötü yönde etkiler.

Aşırı buharlaşma ve baskın formik asit kokusu ana arı kokusuna baskın olur ve ana arı herhangi bir arı veya yabancı arı gibi düşünülür öldürülür.

Haklısın abi. En azından ilk şoku atlatma, kokuya alıştırma ve kademeli buharlaşma açısından soğutma belki etkili olabilir ama en sağlıklısı %60-65 civarında kullanmak sanırım. Ayrıca önden az miktarda koklatmak lazım. İsmail Abi'nin yaşadığı gibi üretim hatası formik asitlere filan da denk gelebiliriz. Bütün arılığa tek seferde uygulamak gerçekten riskli. 1-2 kovanda deneyip öyle uygulama yapmak lazım sanırım.

85% formiği, almanlar ancak 10-15*C günlük sıcaklık aralıklarında kullanılması gerektiğini ifade ediyorlar. Hemen bal sağımı sonrası, yani daha yüksek sıcaklıklarda ise sadece 60% formik ile uygulama yapılması öneriliyor.

Almanya'da ayrıca Liebig Dispenser de kullanıyorlar. Kontrollü buharlaşma olduğu için %85'liği bile rahatlıkla kullanabiliyorlar. Bizdeki formik asit aparatından kullanan görmedim. Bizdeki malzemenin kullanımı kolay ama çok kontrolsüz.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #22 : Kasım 04, 2018, 08:32:33 »
Alıntı
Almanya'da ayrıca Liebig Dispenser de kullanıyorlar. Kontrollü buharlaşma olduğu için %85'liği bile rahatlıkla kullanabiliyorlar. Bizdeki formik asit aparatından kullanan görmedim. Bizdeki malzemenin kullanımı kolay ama çok kontrolsüz.

Bizdekiler kayık usulü, içine günlük dozlar ekleyip kontrolsüz buharlaşmasını bekliyorsun, o da iç ortam ve dış ortam sıcaklığı ile doğrudan ilintilidir(aşağıda kovan içi sıcaklıklar hareketlerini ekledim). Ayrıca, kayık sistemi yavru alanını olumsuz etkiliyor, Murat hocamın anlattıkları gerçekleşiyor. Bu sebep ile Dr.Gerhard Liebig'in(*) kullandığı ünite ve asıl kanunla Alman resmi gazetesinde de yayınlanan (№31/11.7.2000) ve izin verilen diğer kontrollü buharlaşma cihazı Nh tek olduğunu ve yavru alanına dolaylı etki ederek yavruyu ve anayı korudukları, uzun "soluklu" etki ile de(10-14gün kovan içinde kalıyor) varroa'yı kapalı yavru gözlerinde de imha ettikler ifade ediliyor.

İzin verilen Nh cihaz:

Benim kovandan bir kare

Nh etki alanı/yöntemi

Ayrıca, çokgövdeli kışlatma pozisyonunda, kovan içi sıcaklıklar hareketlerini ve (konu dışı ama) kuluçka pozisyon önemini aşağıda ekledim.

(*) Dr.Gerhard Liebig, bildiğim kadarı ile, bir üniversite hocasıydı(şu anda emekli) ve varroa hedefli organik asitler ile mücadelenin mucididir. Ayrıca, Liebig kovanları ve arıcılık yöntemi Almanya'da çok yaygındır.

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
« Yanıtla #23 : Kasım 04, 2018, 22:26:09 »
Bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Kullandığınız aparat Nassenheider Professional diye geçiyor ve işleyişi de çok mantıklı. Ne yazık ki bu tarz ürünler ülkemizde yok denecek kadar az. Ama kısa sürede yaygınlaşacağına, belki daha kullanışlı, daha güvenli olanlarını bile üreteceğimize inanıyorum.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #24 : Kasım 04, 2018, 23:12:06 »
Alıntı
Bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Kullandığınız aparat Nassenheider Professional diye geçiyor ve işleyişi de çok mantıklı. Ne yazık ki bu tarz ürünler ülkemizde yok denecek kadar az. Ama kısa sürede yaygınlaşacağına, belki daha kullanışlı, daha güvenli olanlarını bile üreteceğimize inanıyorum.

:) evet, ismi o kadar uzun ki, araç kullanıyordum ve mesajı durup yazdım,  o anda aklıma gelmedi ve kısaltılmışını yazdım.

Çok pahalı bir cihaz maalesef, son döviz hareketlerinden sonra kovan başı maliyeti hayli yüksek.

Dolayısıyla, bu noktadan hareket ile ben aslında kendimce çok basit bir benzerini yaptım, arge ve test aşamalarım tamamlanmak üzere, şu anda sadece su ile denemelerim oldu. Ufak tefek rötüşler dışında durum ok. Çok yakında asit ile de doz denemelerim olacak ve kendi cihazım ile muhtemelen önümüzdeki yıl gerçek testlerimi de yapmış olacağım.

Bu arada da önümüzdeki hafta içinde, bulunduğum yerde dış sıcaklıklar 15-10*C mertebesinde olacağı rapor ediliyor ve gerçek aparatları bu sene için son kez kovanlara bir defa daha yerleştireceğim, çünkü varroa açısından hala istenen seviyede değil bendeki durum.

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
« Yanıtla #25 : Kasım 05, 2018, 00:42:45 »
:) evet, ismi o kadar uzun ki, araç kullanıyordum ve mesajı durup yazdım,  o anda aklıma gelmedi ve kısaltılmışını yazdım.

Çok pahalı bir cihaz maalesef, son döviz hareketlerinden sonra kovan başı maliyeti hayli yüksek.

Dolayısıyla, bu noktadan hareket ile ben aslında kendimce çok basit bir benzerini yaptım, arge ve test aşamalarım tamamlanmak üzere, şu anda sadece su ile denemelerim oldu. Ufak tefek rötüşler dışında durum ok. Çok yakında asit ile de doz denemelerim olacak ve kendi cihazım ile muhtemelen önümüzdeki yıl gerçek testlerimi de yapmış olacağım.

Bu arada da önümüzdeki hafta içinde, bulunduğum yerde dış sıcaklıklar 15-10*C mertebesinde olacağı rapor ediliyor ve gerçek aparatları bu sene için son kez kovanlara bir defa daha yerleştireceğim, çünkü varroa açısından hala istenen seviyede değil bendeki durum.

İnşallah, başarılı olacağınıza inanıyorum.

Çevrimdışı Salih İşlek

• İşçi Arı
  • Yer: ANTALYA/DÖŞEMEALTI
  • Kovan Sayısı: 15 Civarında
  • Rakım: ÇOK YÜKSEK DEĞİL
« Yanıtla #26 : Kasım 05, 2018, 10:19:58 »
         Yanıtlar için herkese teşekkür ederim....
Hak ol ki hüda mertebeni eyleye ali

Çevrimdışı iucar

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Denizli
  • Kovan Sayısı: 8 Kovan- Ana bu ölür de dirilirde...
  • Rakım: 900-1000
« Yanıtla #27 : Kasım 07, 2018, 18:58:20 »
3 çerçeve sıkıştırılmış Arıya iki gün ara ile 2 kere 5 ve 4.5cc uyguladım. Herhangi bri sıkıntı olmadı

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #28 : Kasım 08, 2018, 20:08:44 »
3 çerçeve sıkıştırılmış Arıya iki gün ara ile 2 kere 5 ve 4.5cc uyguladım. Herhangi bri sıkıntı olmadı

Uygulanan nedir?

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 6 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #29 : Kasım 09, 2018, 11:40:43 »
Uygulanan nedir?

evet flumetrin mi formik mi amitraz mı vs.. ne?