Gönderen Konu: İlkbaharda kovanların ağırlık kontrolu:  (Okunma sayısı 1054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
İlkbaharda kovanların ağırlık kontrolu:
« : Ocak 20, 2019, 22:10:20 »
İlk baharda kovan açmak sıkıntılı olduğundan; ilk yapılacak iş kovanları arka tarafından hafifce sarsmadan ağırlığını anlayacak kadar kaldırmak gerekiyor.

Ağırlık karşılaştırması biraz da önceden yapılan iş alışkanlığı gerektiriyor.

İçinde arı olmayan bir kovanın ağırlığını önceden bilmek gerekiyor, buna göre kovan içinde yiyecek olup olmadığını karşılaştırmalı olarak bilinebiliyor.

Ağırlık durumlarına göre kovanların üzerine kalemle not alarak, daha sonra yapılacak besleme miktarı ortaya çıkıyor.

Ağırlık kontrolunda kovanın ıslak olduğu ve kovanın yapıldığı ağacın cinsi de göz önünde tutuluyor.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 11
  • Rakım: 1100
Ynt: İlkbaharda kovanların ağırlık kontrolu:
« Yanıtla #1 : Ocak 23, 2019, 19:38:06 »

İlk baharda kovan açmak sıkıntılı olduğundan; ilk yapılacak iş kovanları arka tarafından hafifce sarsmadan ağırlığını anlayacak kadar kaldırmak gerekiyor.

Ağırlık karşılaştırması biraz da önceden yapılan iş alışkanlığı gerektiriyor.

İçinde arı olmayan bir kovanın ağırlığını önceden bilmek gerekiyor, buna göre kovan içinde yiyecek olup olmadığını karşılaştırmalı olarak bilinebiliyor.

Ağırlık durumlarına göre kovanların üzerine kalemle not alarak, daha sonra yapılacak besleme miktarı ortaya çıkıyor.

Ağırlık kontrolunda kovanın ıslak olduğu ve kovanın yapıldığı ağacın cinsi de göz önünde tutuluyor.

Bu bahsettiğiniz amaç doğrultusunda, şöyle bir alet üzerinde çalışıyorum hocam, bitmek üzere, en kısa sürede tamamlamış olacağım.

...send from my device with using tapatalkPro.

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Ocak 23, 2019, 20:14:44 »
Kovan ağırlıkların bakılması zamanına az kaldı,

Bu bahsettiğiniz amaç doğrultusunda, şöyle bir alet üzerinde çalışıyorum hocam, bitmek üzere, en kısa sürede tamamlamış olacağım

Elinizi çabuk tutunuz, ağırlık belirleme zamanı gelmek üzere.

Sizin yaptığınız alet düzgün yüzey için uygun düşünülmüş ama  düzgün olmayan yüzeyler için de bir araç geliştirilmeli.

Onu da başaracağınızı düşünüyorum kolay gelsin.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #3 : Ocak 23, 2019, 20:52:04 »
Kovan ağırlıkların bakılması zamanına az kaldı,

Elinizi çabuk tutunuz, ağırlık belirleme zamanı gelmek üzere.

Sizin yaptığınız alet düzgün yüzey için uygun düşünülmüş ama  düzgün olmayan yüzeyler için de bir araç geliştirilmeli.

Onu da başaracağınızı düşünüyorum kolay gelsin.
Seyahatteyim şu anda, herşeyi hazır hocam, montajı ve testleri yapılacak sadece. Bir aksilik olmaz ise haftasonu tamamlanmış olacak inşallah.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2019, 11:18:00 »

Evet hocam, teşekkür ederim, dediğiniz gibi, kantarı tamamladım ilgili tarihte, ancak düzgün olmayan zeminde, yani kovanların hafif öne eğik bile olması, sonucu ciddi etkilediğinden klasik Arşimed metoduna geçtim, "...bana bir dayanak noktası gösterin dünyayı yerinden oynatayım..." misali bir kalas, bu kalasa uygun yukseklikte 2. bir kısa kalas, 1/4 mesafeden diğer kalasa(kuvet x kuvet kolu) uygun civata ile monteli, ve kısa tarafın ucunda elektronik 300kg kantar(inşallah 300kg kantar kapasitesini test edeceğimiz bir kovanımuz da olur birgün ), zemin ne olursa olsun her zaman net ve doğru sonuç.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #5 : Nisan 04, 2019, 04:59:02 »
Bu arda çok katlı kovanlarımda kullandığım çok fonksiyonlu derin tabanımda bir güncelleme yaparak, kendisine elektronik ağırlık ölçme özelliğini kazandırdım, bu sezon test edeceğim inşallah.