Gönderen Konu: Daire Testere ve Vidalama Tavsiyesi?  (Okunma sayısı 3116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Çankırı
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
Ynt: Daire Testere ve Vidalama Tavsiyesi?
« Yanıtla #15 : Mart 10, 2019, 01:20:37 »
1500 liraya  güzel bir tezgah testere ve vidalama seti alınabilir.

Daha önceden makita mlt 100 kullandım şimdi electromachines marka bir tezgah kullanıyorum.

2. el geçen gün 1350 liraya bosc pts 10 görmüştüm.  Çok güzel makineydi.

Daire testere yerine tezgah testere almanızı öneririm.

Teşekkür ederim. Kafamdakileri gerçekleştirebilirsem tezgah tipi testere de almayı düşünüyorum. Şimdilik dekupaj ile idare edeceğim.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+
  • Rakım: 260
« Yanıtla #16 : Mart 10, 2019, 09:44:20 »

letgo da onlarca 2. el kalilteli cihaz bulabilirsin. bence oraya bir bakmalı.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #17 : Mart 10, 2019, 16:14:40 »
letgo da onlarca 2. el kalilteli cihaz bulabilirsin. bence oraya bir bakmalı.

Teşekkür ederim. Ürünleri aldım. Vidalama muhtemelen yarın elimde olur, dekupaj testeresini de bugün Bauhaus'tan aldım.

Günlük fiyat oynamaları bu iki ürünü yaklaşık 150 TL daha ucuza almamı sağladı. Sanırım seçimden sonra iyice artacak. 320 TL'ye aldığım motorlu testere şuan 445 TL olmuş.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+
  • Rakım: 260
« Yanıtla #18 : Mart 10, 2019, 17:40:48 »
hayırlı olsun güle güle kullan.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #19 : Mart 10, 2019, 17:56:03 »
hayırlı olsun güle güle kullan.

Teşekkür ederim abi.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 105
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #20 : Ocak 29, 2020, 16:20:24 »

Bunu almayı düşünüyorum bende kullanan var mı?

Ya da 700-800 bandını geçmeyecek bir öneriniz var mı?

Bu arada Bosch pts10 bende düşünüyordum ama paralellik mesnedi uzatma olan kısıma takılmıyormuş böyle olunca en kesimi küçük kalıyor.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #21 : Ocak 29, 2020, 17:46:06 »
Bu matkabın adı bilek kıran, çok güçlü, çalışırken çok dikkatli olun,batarya ömru çok uzun,şimdiden hayırlı olsun.
Rıdvan (çılgındağlı)

• Ana Arı
    • Blog Sitem
« Yanıtla #22 : Ocak 29, 2020, 20:02:55 »

birde einhell in bu modeli sonradan gördüm bunu tork 60nm stanley olan 50nm fiyatlarıda birbirine çok yakın arada ki diğer fark ta bu einhell kömürsüzmüş

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #23 : Ocak 29, 2020, 22:41:28 »
Ben sadece ahşap işinde kullandığım için darbesiz tercih etmiştim. Çok yoğun bir kullanım da yapmıyorum. Eğer beton filan delmeyi düşünmüyorsanız darbesiz modellere de bakabilirsiniz, fiyatları daha uygun.

Elimdeki darbesiz Einhell akülü vidalamanın mandreninde çok hafif bir yalpalama var. Ancak kesinlikle işi etkilemiyor. İncelediğim bazı markalarda da bu durum vardı. Stanley'de de vardı diye hatırlıyorum. Stanley'in darbesiz vidalamasını kısa süre kullanma imkanı buldum. Einhell'e göre daha kaliteliymiş gibi bir hissiyatı vardı. Özellik olarak birbirine yakın ürünler.

Ben de muhtemelen el frezesi alacağım. Tavsiye edeceğiniz bir marka model var mı? Kovanlara çerçeve için kanalı başka ne ile açabilirim?

• Ana Arı
    • Blog Sitem
« Yanıtla #24 : Ocak 29, 2020, 23:38:30 »
Einhell olan darbesiz, Stanley marka darbeli... Normalde elektrikli yani kablolu darbeli matkapım var o da einhell marka... darbeli olup olmaması fazla önemli değil de benim için önemli olan güçlü olması ve bataryasının uzun gitmesi...

Mandren yalpalaması çoğunda var kimi az kimi çok ama takılan ucun da kaliteli ve düz olması önemli o eğri olunca yalpalama çoğalıyor... Bende Bosch var modelini şu an unuttum sanırım fiyatı 800-900 civarı onunda yalpalaması var.

Freze bende bosch'un  var yine ama hemen peşinen söyleyeyim freze ile kanal açmak hiç kolay değil baya uğraştırır. İşin tuhafı bende 2 senedir kovanları kendim yapmaya çalışıyorum en azından montajını yapıyorum :) Bende kanal açmak için almıştım.

Şimdi freze ile açabilmek için öncelikle kanal açan uçtan almanız gerekir ki bilyalı olması şart o ucun bile fiyatı 150-200 lira arasında değişiyor. ayrıca tahtaya direk olarak kullanamazsınız mecburen el yapımı da olsa bir aparat yapmanız lazım ve tahtayı o aparat ile sabitledikten sonra freze kullanabilirsiniz.

Kanal açabilmenin en kolay yolu bence tezgah testere ile yapılır en azından ayarı bir kere yaptıktan sonra seri bir şekilde çalışabilirsiniz.

Yalnız freze veya tezgah testere alsanız bile kovan yapabilmek için yine yetmiyor. En başta tahtaların kalınlık ve planya makinasından geçmesi gerekiyor sonra tezgahta en boy keseceksiniz ve en sonra kanal açtıktan sonra montaja başlarsınız.

Ben tahtaları aldıktan sonra bir marangoza götürüyorum yanında çıraklığını da yaparak dediğim gibi önce kalınlık ve planya ardından tezgah testerede kesim ve kanal açtıktan sonra arılığa götürüyorum orada yavaş yavaş kendim montajını yapıyorum bende tablalı gönye testere de var onunla diğer ufak parçaları vs kolayca hallediyorum...

Ha bazı aletleri niye aldım sadece kovan yapmakla kalmıyorum canım sıkıldıkça bir şeyler yapıyorum işte çocukların yatağından tutun mutfak masasına kadar pek çok şey yaptım. En azından ikea'dan alacağım fiyatın 3 de 1 ine mal oldu :)

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #25 : Ocak 30, 2020, 00:24:45 »
Einhell olan darbesiz, Stanley marka darbeli... Normalde elektrikli yani kablolu darbeli matkapım var o da einhell marka... darbeli olup olmaması fazla önemli değil de benim için önemli olan güçlü olması ve bataryasının uzun gitmesi...

Mandren yalpalaması çoğunda var kimi az kimi çok ama takılan ucun da kaliteli ve düz olması önemli o eğri olunca yalpalama çoğalıyor... Bende Bosch var modelini şu an unuttum sanırım fiyatı 800-900 civarı onunda yalpalaması var.

Freze bende bosch'un  var yine ama hemen peşinen söyleyeyim freze ile kanal açmak hiç kolay değil baya uğraştırır. İşin tuhafı bende 2 senedir kovanları kendim yapmaya çalışıyorum en azından montajını yapıyorum :) Bende kanal açmak için almıştım.

Şimdi freze ile açabilmek için öncelikle kanal açan uçtan almanız gerekir ki bilyalı olması şart o ucun bile fiyatı 150-200 lira arasında değişiyor. ayrıca tahtaya direk olarak kullanamazsınız mecburen el yapımı da olsa bir aparat yapmanız lazım ve tahtayı o aparat ile sabitledikten sonra freze kullanabilirsiniz.

Kanal açabilmenin en kolay yolu bence tezgah testere ile yapılır en azından ayarı bir kere yaptıktan sonra seri bir şekilde çalışabilirsiniz.

Yalnız freze veya tezgah testere alsanız bile kovan yapabilmek için yine yetmiyor. En başta tahtaların kalınlık ve planya makinasından geçmesi gerekiyor sonra tezgahta en boy keseceksiniz ve en sonra kanal açtıktan sonra montaja başlarsınız.

Ben tahtaları aldıktan sonra bir marangoza götürüyorum yanında çıraklığını da yaparak dediğim gibi önce kalınlık ve planya ardından tezgah testerede kesim ve kanal açtıktan sonra arılığa götürüyorum orada yavaş yavaş kendim montajını yapıyorum bende tablalı gönye testere de var onunla diğer ufak parçaları vs kolayca hallediyorum...

Ha bazı aletleri niye aldım sadece kovan yapmakla kalmıyorum canım sıkıldıkça bir şeyler yapıyorum işte çocukların yatağından tutun mutfak masasına kadar pek çok şey yaptım. En azından ikea'dan alacağım fiyatın 3 de 1 ine mal oldu :)

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben Einhell'in darbeli modelini attınız sandım. Einhell Darbeli Matkap

Sanırım Alman Zander tipi kovanlardaki gibi kanal açmadan halletmek daha mantıklı olacak. Yaklaşık 10 adet ruşet ihtiyacım var. Bölme ve oğullarda kullanmak için yapacağım.

Tablalı gönye testere veya tezgah testere almaya niyetim var ancak bu sene zor.

Memleketimde fırınlanmış veya kurutulmuş kereste bulamıyorum. Ankara'da hazır kalınlık ve planyadan geçirip, 55 cm uzunluğunda kestirerek memlekete götürme niyetindeydim. İnce işçiliği kendim yaparım diye düşündüm.

Benim de niyetimde bir atölye kurmak var. Bölgemde kovan imalatı yapan da yok. Marangozlara yaptırılan kovanlarda çok hata çıkıyor. Adamlar bir ballık yapmış, her kuluçkalığa uymuyor :). Hem kendimin hem de çevremdeki ihtiyacı gidermeye yönelik bir atölye kuracağım nasipse. Muhtemelen yine hazır kalınlıktan geçmiş ve silinmiş olarak alır, gerisini kendim hallederim.

• Ana Arı
    • Blog Sitem
« Yanıtla #26 : Ocak 30, 2020, 00:43:33 »
Estağfurullah... az çok yaşadığım için söyledim freze ile kanal açmak cidden zor... Benim götürdüğüm marangozda arı kovanı yapmıyor ama adamın ustalığı iyi yani ölçüleri istediğim gibi kesebiliyor. Önemli olan bu zaten Maalesef ülkemizde her bölgenin kendine has kovan ölçüsü var hatta mersinde bile en az 3 farklı ölçüde yapan kovancılar var o yüzden kendi ölçünüz neyse ona sadık kalmak gerek...

55 cm kestirmeye kalarsanız fireniz çok fazla olur. Hani 3 aşaı 5 yukarı kovan ölçüleri belli bizde 42,5 50,5 ama diyelim ki sizde kovan ölçüsü 43,5 50,5 sa size gerekli olan parçalar 43,5 / 48 dir uzun parça diğerinin üzerine bineceği için 50 cmden uzun parça gerekmez size.

öte yandan keresteler genelde 2 metre veya 3 metrelik kesildiği için 55 cm keserseniz çok fazla fireniz olur

Yalnız şunu da belirteyim ben adana imamoğlundan tutunda sivas yapısı mersin tarsus yapısı kovanlar satın aldım başlangıçtaki acemilikten dolayı çeşit farklı oldu ama hiç birisi kendi kovanını yapmak kadar güzel olamadı :) Zaten plastik taban kullandığım için montaj vs zor olmuyor mesela geçen ay 22 kovan yaptım 1 günde gövdeleri kesip biçip montajı bitirmiştim. 3 4 günde kapak kenar çıtaları boyası vs tuttu Maliyette ciddi oranda düşüyor. Mesela ballık bile 60 65 liraya satıyorlar ben Yaz başı yaptığımda 35 liraya mal oldu

Ben de tezgah testere alacam bakalım ama öncelik motorlu testere onun taksiti bittikten sonra anca alabilirim

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #27 : Ocak 30, 2020, 01:19:07 »
Estağfurullah... az çok yaşadığım için söyledim freze ile kanal açmak cidden zor... Benim götürdüğüm marangozda arı kovanı yapmıyor ama adamın ustalığı iyi yani ölçüleri istediğim gibi kesebiliyor. Önemli olan bu zaten Maalesef ülkemizde her bölgenin kendine has kovan ölçüsü var hatta mersinde bile en az 3 farklı ölçüde yapan kovancılar var o yüzden kendi ölçünüz neyse ona sadık kalmak gerek...

55 cm kestirmeye kalarsanız fireniz çok fazla olur. Hani 3 aşaı 5 yukarı kovan ölçüleri belli bizde 42,5 50,5 ama diyelim ki sizde kovan ölçüsü 43,5 50,5 sa size gerekli olan parçalar 43,5 / 48 dir uzun parça diğerinin üzerine bineceği için 50 cmden uzun parça gerekmez size.

öte yandan keresteler genelde 2 metre veya 3 metrelik kesildiği için 55 cm keserseniz çok fazla fireniz olur

Yalnız şunu da belirteyim ben adana imamoğlundan tutunda sivas yapısı mersin tarsus yapısı kovanlar satın aldım başlangıçtaki acemilikten dolayı çeşit farklı oldu ama hiç birisi kendi kovanını yapmak kadar güzel olamadı :) Zaten plastik taban kullandığım için montaj vs zor olmuyor mesela geçen ay 22 kovan yaptım 1 günde gövdeleri kesip biçip montajı bitirmiştim. 3 4 günde kapak kenar çıtaları boyası vs tuttu Maliyette ciddi oranda düşüyor. Mesela ballık bile 60 65 liraya satıyorlar ben Yaz başı yaptığımda 35 liraya mal oldu

Ben de tezgah testere alacam bakalım ama öncelik motorlu testere onun taksiti bittikten sonra anca alabilirim

Zander tipi yapacağım için kabaca 55 olarak hesap ettim. 6 çerçevelik ruşet yapacağım. Kat olmayacak. 3 metrelik kerestelerden çıkacak fireler de işimi görür sanıyorum. İç ölçüleri langstroth ölçülerinde olacak.

Ben hazır alınca açıkçası rahatsız oluyorum. Pahalıya gelmesi bir yana, özensiz yapılmış gibi geliyor. Bu sebeple her işimi kendim yapmaya çalışıyorum. Yaparken de öğreniyorum. Hatta kendi evimi de yapacağım nasipse :). Bir yandan eksik makineleri, el aletlerini toparlıyorum, bir yandan da araştırıyorum. Bu sene ruşetlerle, kümesle ve ahırla uğraşacağım.

Plastik tabanlar gerçekten kolaylık sağlıyor. Yalnız onların fiyatları da epey artmış.

• Ana Arı
    • Blog Sitem
« Yanıtla #28 : Ocak 30, 2020, 09:46:40 »
Plastik taban geçen sene aldığım fiyatlara yakındı yine. Gerçi piyasa da firma sayısı baya çoğaldı ama tabi kalite farkı da çoğaldı. Ben happybees kullanıyorum memnunum kargo dahil 35 liraya gelmişti.

Alman tipi kovan maalesef bize uymaz o daha çok sabit arıcılar için gezginci arıcıya gelmez

Allah gönlünüze göre versin yaptığınız işi severek yaptıktan sonra ve kendi üretiminiz olunca onun mutluluğu paha biçilmez oluyor.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #29 : Ocak 30, 2020, 09:47:24 »
kendi ölçünüz neyse ona sadık kalmak gerek...

55 cm kestirmeye kalarsanız fireniz çok fazla olur. Hani 3 aşaı 5 yukarı kovan ölçüleri belli bizde 42,5 50,5 ama diyelim ki sizde kovan ölçüsü 43,5 50,5 sa size gerekli olan parçalar 43,5 / 48 dir

Kendi ölçü diye bir şey olmamalı yoksa dar bölgede sıkışıp kalırsınız , bütün ölçüler TS 3409 a uygun olmalı.

Kovan dış ölçüler 435 x 505 mm dir ama yüksekliğinde 260 mm olduğunu unutmayalım.

Langstroht kovanda 48 ölçüçüsü yanlıştır öyle olursa kovanın ağız kenarı ince olur çok çabuk yıpranır, kırılır bu ölçü 475 mm dir.

Ölçülerde takıldığınız yer olursa nedenleriyle birlikte yardım ederim.