Gönderen Konu: Daire Testere ve Vidalama Tavsiyesi?  (Okunma sayısı 3323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 105
  • Rakım: 350--1800
Ynt: Daire Testere ve Vidalama Tavsiyesi?
« Yanıtla #30 : Ocak 30, 2020, 10:31:38 »
Murat abi selamlar nasılsınız...

Öncelikle kesinlikle haklısınız standart olmalı ama maalesef onun oturabilmesi için uzunca bir süre geçmesi gerekiyor. Çünkü  insanlar bölgesinde ki kovancıların ölçüsünde başlamış ve öyle de gidiyor.

Kanal derinliği 10mm olursa 47.5cm  12.5mm derinliğinde olursa 48cm kesiliyor iç yükseklik buralarda genelde 27cm oluyor abi çünkü çerçeve yanak uzunluğu hep 24 cm'lik kullanıyorlar. Muhtemel TSE standartı 23cmdir Ben plastik taban kullandığım için 26 kestiriyorum çünkü plastik tabanında 1cm duvarı var.

Keşke dediğiniz gibi herkes standart ölçüde olsa sorunlar büyük oranda çözülürdü. Mesela benim çerçeve komşum sivaslı bir arıcının kovanına koyduğumuzda tabana oturuyor. Yine komşumun sivas tipi çerçevesi benim kovana uzun geliyor oturmuyor. Standartlaşma olsa böyle sorunlarla hiç karşılaşmazdık

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Daire Testere ve Vidalama Tavsiyesi?
« Yanıtla #31 : Ocak 30, 2020, 11:50:29 »
Murat abi selamlar nasılsınız...

Öncelikle kesinlikle haklısınız standart olmalı ama maalesef onun oturabilmesi için uzunca bir süre geçmesi gerekiyor. Çünkü  insanlar bölgesinde ki kovancıların ölçüsünde başlamış ve öyle de gidiyor.

Kanal derinliği 10mm olursa 47.5cm  12.5mm derinliğinde olursa 48cm kesiliyor iç yükseklik buralarda genelde 27cm oluyor abi çünkü çerçeve yanak uzunluğu hep 24 cm'lik kullanıyorlar. Muhtemel TSE standartı 23cmdir Ben plastik taban kullandığım için 26 kestiriyorum çünkü plastik tabanında 1cm duvarı var.

Keşke dediğiniz gibi herkes standart ölçüde olsa sorunlar büyük oranda çözülürdü. Mesela benim çerçeve komşum sivaslı bir arıcının
kovanına koyduğumuzda tabana oturuyor. Yine komşumun sivas tipi çerçevesi benim kovana uzun geliyor oturmuyor. Standartlaşma olsa böyle sorunlarla hiç karşılaşmazdık

TS 3409 standartı 1970 yılların başında kabul edilmiş 50 yıl olmuş oturması için kaç yıl geçmesi gerekir.

Arıcılar çok inat ben her şeyin iyisini bilirim diyorlar, kovan yapanlarda onları kandırıyorlar.

TS 3409 da çerçeve toplam yüksekliği 250 mm yani yanak ağacı 240 mm dir.
Böyle olunca ballık yükseliği 260 mm
Kuluçkalıkta ise artı olarak alt boşluk ölçüsü var.
Plastik taban kullanıyorsan hepsi ballık gibi olur.

475 olması gerekir 480 mm ölçüsü yanlıştır, ağaç dayanımından kaybeder.