Gönderen Konu: Vakit Yetersziliğinden Dolayı Bakımsız arının son durumu nasıl olur..  (Okunma sayısı 664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Gaziantep
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: yok
  • Rakım: 820
Merhaba Arkadaşlar  Geçen Sene İki Kovanım vardı şehirde arıcılık acemi biri için oldukca zor olmuşdu başarılı bi şekilde kat atmış ve baya güzelde bakmışdım fakat kovanımın biri  oğula kaçınca binlerce arıyı bi arada gören komşular  baya şaşırmış ve tedirgin olmuşlardı hiç kimseden şikayet gelmemesine rağmen ilerde sıkıntı çıkmasından endişe edip şehirde arıcılık bana göre değil diyip kovanlarımı satma kararı almış ve satmışdım
Bu sene aklım gidip geliyor içim kıpır kıpır oluyor yine bi kovan arı almak istiyorum fakat forumdaki usta abilerimin görüşünü almak istedim söyleyeceklerim teknik arıcılığa ters olduğu için kızmadan:) yardımcı olursanız çok sevinirim olumlu veya olumsuz görüşlerinize ihtiyacım var
►Bu sene şehir değilde  köye koymayı düşünüyorum yalnız bakım yapamayacağım için karakovan misali  1 kovan arı alıp 3 kat veya 4 kat çıkıp çerçevelerini hazır petek değil boş çerçeve olarak  versem bu arının gidişatı ne olur çok merak ediyorum hatta 3ve 4. kat arasına ana arı ızgarası koysam 4.kata da kasnak çerçeve koysam dahamı iyi olur  katları aniden vermemin sebebi arı köyde olacağı için bakım yapma fırsatım olmamasından  ... uzun oldu umarım derdimi anlatabilmişimdir  sizce bunu denemelimiyim yoksa vazgeç bu sevdadan hiç uğraşma 1 kg bal bila alamazsın mı dersiniz?

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• Pupa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Çocuk uzmani olarak görev yapan bir arkadasa mart sonunda 9 -10 cerceveye basmis 2 koloni alip bahcesine getirecez, bahceye biraktiktan bir kaç saat sonra balligi oldugu gibi kasnak cerceve olarak koyacaz. Vede o sekilde birakacaz bakim besleme hicbirsey yapmayacak. Bakalim ne olacak...  akdeniz oldugu icin iklimde biraz musade eder diye düşündük... hava sicakliklarindan dolayi

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
Cuneyt bey bende aynı şeyi düşünüyorrum işte yapsammı yapmasammı çok kararsız kaldım tarlada yerden yüksek bi sehpaın üzerine 4 katıda birden koyup doğaya bırakcam yer ş.urfa halfeti köyü  katı koymamın sebebi içeri geniş olsun petekleride kendileri kabartsın ki bi nebzede olsa sıkışmamış olur ve oğul eğilimi az olur diye düşündüm

Çevrimdışı Salih İşlek

• İşçi Arı
  • Yer: ANTALYA/DÖŞEMEALTI
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15 Civarında
  • Rakım: ÇOK YÜKSEK DEĞİL
          Merhaba size bir atasözü ile cevap yazacağım;

''Bakarsan bağ,bakmazsan dağ olur''
Hak ol ki hüda mertebeni eyleye ali

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
Merhaba Salih bey :) Gönül ister ki  4 4 lük olmasada 4 3 lük bakımını yapayım ama imkanlar kısıtlı ve merakda var hani geçen sene  kursamda kaldı devam eddiremedim bu sene en azından ayda bir flan gittiğimde bakarım tabi ama işte besleme yapamayacağım için sonu ne olur hani koca bi bağ olmasada küçük bi bahçedemi olmaz yani demek istediğim  10 kg vermesin 1 kilo versin çok büyük beklentim yok zaten he güzel olursa bi bakarsın seneye  3 5 kovan daha koyarım yanına o olur yani

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre

biraktiktan bir kaç saat sonra balligi oldugu gibi kasnak cerceve olarak koyacaz.

Bıraktıktan bir kaç saat sonra kovan açarsanız bir şey olmaz ama çok küçük bir hatayı affetmez, kaçacak yer ararsınız.

Lümbürt diye kasnak çerçeveleri koyarsınız hepsini düzgün alamazsınız birbirine yapıştırırlar hiç bir işe yaramaz.

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
Bıraktıktan bir kaç saat sonra kovan açarsanız bir şey olmaz ama çok küçük bir hatayı affetmez, kaçacak yer ararsınız.

Lümbürt diye kasnak çerçeveleri koyarsınız hepsini düzgün alamazsınız birbirine yapıştırırlar hiç bir işe yaramaz.
Murat abi tecrubelerine göre  sence benim düşündüğüm nasil olur ? Yapsammi yapmasam mi hiç besleme yapmadan  ari kendini  doyurup balindan  banada ucundan  koklatirmi acaba denemeyep degermi ? 3 ve 4. Kat arasina direk ana ari ızgarası  koysam 1 2 3 uncu kovan dolmayana kadar ari 4 e bal yapmazmi  gibi sorullarp aklımı  celiyor  4 katli degil de 3 katlimi yapsam kovani

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Arı gelişimi ve bal yapması için insana ihtiyaç duyar.

Sizin yapmak istediğiniz uygulama ancak arının kendi yönetmesiyle yapılacak bal üretimi kara kovan sistemiyle olabilir.

Aslında arı ilgi ister ve düşündüğünüz çok zor.