Gönderen Konu: Arı bölme  (Okunma sayısı 395 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hobici

• Boş Petek
  • Yer: Uşak
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3
Arı bölme
« : Mart 29, 2019, 01:17:22 »
Saygı değer abiler ve arkadaşlar benim hobi olarak iki kovan arım var dünkü kontrolumde birisi 9 birisi 8 çıtaya basmış. 9 çıta olan yemligin altına dalak atıp yumurta birakmis. Erkek arılarda çıkmış kovanda geziniyor.
Sorum şu ki ben bu arıları bole bilir miyim. Bölme yaparsak kaça bolmeleliyim. Ne zaman bolmem gerekir. Nasıl bir besleme yapmam gerek. Not. Kendi anasını kendi yapacak.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: Arı bölme
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2019, 10:35:22 »
bölmek için acele etmeyin , bekleyin biraz daha gelişsin arınız. 2. katı atın nisan sonuna kadar ikinci katta dolar ozaman.
Hazır ana ile ikiye bölerseniz eğer her iki bölmeden de bu sene bal alırsınız .
analarını kendim yaptıracağım derseniz eğer , 2. kat dolunca 2-3 çerçeve alarak bölmeyi yaparsınız ana kovan bala gider bolme de bu sezon kendini toplar seneye hazır olur
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 110
Ynt: Arı bölme
« Yanıtla #2 : Mart 29, 2019, 19:24:51 »
Bölmeyi Hakan arkadaşımızın dediği gibi yapabilirsiniz,eğer kovan sayısını çoğaltmak istiyosanız bir kovanı üçe bölebilirsiniz ama zaman olarak daha erken erkekler çitleşme olgunluğuna ulaşması gerekir, birde hava şartları önemli ananın çiftleşmeyece çıkacağı tarihler iyi  olması gerekir, kolay gelsin,bereketi bol olsun.
Rıdvan (çılgındağlı)