Gönderen Konu: Polen çekmeceleri açılıyor  (Okunma sayısı 173 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı barisbaysall

• Boş Petek
Polen çekmeceleri açılıyor
« : Nisan 13, 2019, 13:41:58 »
Yaşadığım bir sorun için görüşlerinizi almak istiyorum. Kovanlarım plastik tabanlı ve polen çekmeceli. Kış aylarında çekmeceleri biraz açık bırakıyordum. Ne zaman ayrılığa gitsem çekmeceler sonuna kadar çekilmiş vaziyette oluyordu. Önce meraklı bir insanın yapabileceğini düşündüm fakat insan izi bulamadım. En son bu hafta çekmeceleri tamamen kapatıp bırakmıştım bu sefer yine uğraşıp tam kapalı çekmeceleri açmış ve hatta alttaki polen ızgarası da sökülmüş bazı kovanların. İnsan yapmış olamaz diye düşünüyorum yapsa da en azindan kapatır. Bunu bir hayvanın yapabilecegini düşünüyorum. Fakat hiç bir diş ve pençe izi bulamadım. Durum canımı sıkmaya başladı. Arılarım aşırı derece saldırgan oldular. Bunu da gece rahatsız edilmelerine bağlıyorum. Tamamen bir kilit sistemi taksam bu seferde kovanları tamamen devirebilir diye korkuyorum. Bu durum başına gelen var mı? yada bilgisi olan. Bunu ne yapıyor olabilir. Ben porsuk olabileceğini düşünüyorum ama diş ve pençe izi olmayınca emin olamadım.
Lütfen yardımcı olun...

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Arı seven

• Pupa
  • Yer: Amasya-Suluova
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 560
Ynt: Polen çekmeceleri açılıyor
« Yanıtla #1 : Nisan 15, 2019, 16:51:10 »
Benim arılıktada oluyor,kirpi polen çekmecesinden kırıntıları yiyor diye tahmin ediyorum.

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• İşçi Arı
  • Yer: Samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #2 : Nisan 15, 2019, 18:26:37 »
Çok tuhaf bir konu. İnsan haricinde hiçbir canlı o çekmeceyi çekemez diye düşünüyorum. Porsuk vb. gelip, sadece polen tuzağını nazikçe çekip bırakmaz gibi. Meraklı biridir büyük ihtimalle.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 110
« Yanıtla #3 : Nisan 15, 2019, 21:20:40 »
Merhaba barış bunu yapan insan değilse kirpidir benim arılıkta kulibenin(barakanın) altında kirpi yuvası var kirpiden çok memnunum ölü arılar pupa mum atıkları ve saire ne varsa temizliyor,şimdiye kadar kirpiyle aramızda problem olmadı,kolaygelsin.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı barisbaysall

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Nisan 15, 2019, 22:09:35 »
Cevaplar için teşekkürler. Ama insanin yaptığına dair hiç bir iz yok. Olsa ayak izi olurdu bir de dışkı buldum gezdiği yerlerde. Bakalım ne çıkacak bende merakla bekliyorum. Karşılaşacağımız zamanı.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi