Gönderen Konu: Hakkı EYİLİK'in arılığı  (Okunma sayısı 7557 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
  • Yer: Ordu
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 750
Ynt: Hakkı EYİLİK'in arılığı
« Yanıtla #90 : Haziran 08, 2019, 21:13:49 »
Geçen hafta cumartesi günü ana kontrollerini yapıp tüm kovanlarıma ana ızgaralarını atmıştım. Analar boyalı değil günlük yumurtayla takip ediyordum. Göremeyince tüm çerçeveleri ballığa sirkeleyip ızgaraları takmıştım.

Bu gün yaptığım kontrolde 1 kovanda ananın yukarda kaldığını aşağıya da meme diktiğini farkettim. Aslında katlardan birine günlük yumurta vererek böyle birşey yaptırmak istiyordum. Bu şekilde memeleri kullanarak bir bölme yapmak istiyorum.

Bal gelmeye başlamış( Mevsimi değil, bu gelen bal ana arının yavru atmasını engelliyor diyorlar), arılar petek kabartmıyor. Bölme yapsam zaten karmaşık giden süreci hep karmaşıklaştırırmıyım. Attığım katlar dolmadı. Bu bahsettiğim meme diken kovanda 3 kat attığım tek kovanım. Bu fırsatla bu kovanı 2 kata indirmeyi düşünüyorum.

Geçen Cumartesi meme olmadığınıda hesaplarsak analar ne zaman çıkar? Memeler ne kadar kalitelidir( biraz ortaya dikilmiş gibiler)?
Bölmeyi basıl yapmalıyım? Yaptığım bölme sezonu etkiler mi?
Ne dersiniz ustalarım.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #91 : Temmuz 10, 2019, 21:46:30 »
Merhabalar, bayram dönüşü kovanların üst katlarında bir miktarda olsa bal vardı. Kovanlara ızgara atmıştım. Malum tüm Ülkede olduğu gibi bizdede yağışlı geçti. Sanırım yağmurda çiçeklerin etkilendiği yetmezmiş gibi olan balıda arılar yedi. Bal yenince ve yavru olmayan kat arılar tarafından boşaltılmıştı. Oğul mu verdiler acaba diye düşündüm ama her hafta kontrollerini yapmıştım ve her baktığımda da günlük yumurta vardı. birde anladığım çıta verirken acemiliğin etkisiyle fazla cömert davrandım galiba.Bu saatten sonra arılar bal yapmaz sanırım. Şu anda hazır analarla bölme yapsam nasıl olur.  Sıkıştırdığımda 12 çıta anca olurlar gibi. 6şar çıta bölsem en azından bol bol yavru atmazlar mı? Hatta 4 er çerçeveden 3 bölsem her bir arıyı? Şerbet vermeye başlasam.

Çevrimdışı timuti

• Pupa
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 810
« Yanıtla #92 : Temmuz 10, 2019, 23:17:21 »
4 çerçevede bölseniz yetişir bence. Ana arınız iyi yumurtlarsa tabi. Polen gelişi yoksa proteinli kek verebilirsiniz. Bir de bizim buralarda bal akımı 1 haftadır devam ediyor. Şu an sizin oralarda da bal akımının devam etmesi gerekiyor. Bana göre Haziranın başlarında ana arı ızgarasını koymakla hata etmişsiniz. Ben ızgarayı Bal akımı başladığında koydum. 1 hafta öncede konulsa daha güzel olurdu. Izgarayı erken koyduğunuz için arı gelişimi yetersiz olmuş gibi geldi bana.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #93 : Ağustos 05, 2019, 08:45:15 »
Polen gayet güzel geliyor. Mısırdan alıyor sanırım. Tecrübeli bir abiden kovanlarıma bakmasını rica ettim. Arılar aç kalmış acilen şurupla, bal stokları yok dedi. Çarşamba günü hemen şurup verdim.  Cumartesi günü baktığımda neşeleri yerine gelmişti. Kovanlarımda kapalı yavru yok denecek kadar az. Ben biraz toparlasınlar öyle böleyim dedim. 6-7 Çerçeve olacak gibi duruyor bölünce. Hazır ana kullanacağım. Bölmeleri yaparken kovanları taşımadan, bölünecek kovanın sağına ve soluna iki kovan koyarak ana kovandaki tüm çerçeveleri diğer kovanlara paylaştıracağım. Daha sonra ortadaki ana kovanı tamamen kaldırıp arıların o iki kovana eşit şekilde dağılmasını hedefliyorum. Anasız kovan için yumurtasız-yumurtalı, ballı polenli vs gibi ayrımcılık yapmamı gerektiren bir durum var mıdır? Anasız 1 gün kalmaları yeterli olur mu? kaç günden fazla anasız kalmamalılar. Anayı verirken extra dikkat etmem gereken bir uyarınız var mı? Hayırlısıyla bu günleri de atlatırsam ciddi bir tecrübe daha kazanmış olacağım inşallah.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #94 : Ağustos 10, 2019, 19:05:42 »
4 tane hazır ana arı alıp perşembe günü arıları böldüğüm arılara verdim. 2 kovandan aldığım çıtalarla bir kovan oluşturmaya çalışmıştım. Bu gün onunda anasının kapısını açtım. Kovanı tam iki kovanın ortasına bölmüştüm. Kovanda sarımsak uygulaması yaptım. Ancak ya arılar kovanlarına döndüklerinden yada birbirlerini kırma sebebiyle koloni nufusu gözüme oldukça az göründü. Artık daha sojnra kapalı yavru transferi şeklinde destek olmaya çalışacağım. Bakalım verdiğim 4 anadan kaçı kabul görecek. 1 hafta kovanları açmayacağım.Sonucu merakla bekliyorum.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #95 : Ağustos 10, 2019, 19:07:34 »
4 tane hazır ana arı alıp perşembe günü arıları böldüğüm arılara verdim. 2 kovandan aldığım çıtalarla bir kovan oluşturmaya çalışmıştım. Bu gün onunda anasının kapısını açtım. Kovanı tam iki kovanın ortasına bölmüştüm. Kovanda sarımsak uygulaması yaptım. Ancak ya arılar kovanlarına döndüklerinden yada birbirlerini kırma sebebiyle koloni nufusu gözüme oldukça az göründü. Artık daha sojnra kapalı yavru transferi şeklinde destek olmaya çalışacağım. Bakalım verdiğim 4 anadan kaçı kabul görecek. 1 hafta kovanları açmayacağım.Sonucu merakla bekliyorum.

2 kovandan oluşturduğum kovan önüne ait foto, çok can sıkıcı...

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #96 : Ağustos 10, 2019, 22:37:59 »
Bu mevsimde çoklu bölme yapmanın yöntemleri var arılara yazık olmuş
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #97 : Ağustos 15, 2019, 11:21:32 »
Bu mevsimde çoklu bölme yapmanın yöntemleri var arılara yazık olmuş
Sarımsakla uygulama yaptık güya ama. Çok başarılı olmadı sanırım. Evet yazık oldu. Sebeblerinden birisi arı verirken bir kovandan daha fazla arı aldım. Sanırım biraz bu durum sıkıntı oluşturdu.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #98 : Eylül 02, 2019, 16:25:23 »
30.08.2019 Cuma günü akşam rulamit(Duman) ile yaptığım ilaçlamada kovan önüne koyduğum uçuş tahtasında bu tablo ile karşılaştım. Bu gün tekrar ilaçlama yapacağım. Bu şekilde 3 gün arayla 4 kez ilaçlama yapmayı düşünüyorum. Kovanın dibinde herhangi bir inceleme yapmadım. Bu görüntüyü nasıl yorumlayacağımı bilmiyorum.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #99 : Eylül 02, 2019, 17:53:49 »
Çok etkili olmuş.

Neden balı az aldığınız belli oldu, baharda yeterli ilaç yapamamışsınız.

Baharda ne kullandığınızı bilmiyorum ama bu ilaç hangi ilaçsa etkili olmuş.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #100 : Eylül 02, 2019, 20:50:57 »
Rulamit Va İsimli bir ilaç körükle uyguladım. Baharda da aynısını uyguladım aslında. Ancak iyi tutuşturamamış olmalıyım ki paket içerisinden çıkan kartonu bir türlü bitirememiştim. Bir paketle(Kutunun içinse 3 paket var) neredeyse 5 kovana 3 kez ilaçlama yapmıştım. Bu sefer aynı Paketle 9 kovanımı ilaçladım. Bal veriminide etkilemiştir değil mi hocam. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. İnşallah seneye hatalarımızdan ders çıkarabiliriz.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #101 : Eylül 02, 2019, 22:28:34 »
Bal verimini varrao etkilemiştir.

Baharda 2. bir ilaç kullansaydınız daha iyi de olurdu.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #102 : Eylül 02, 2019, 23:01:56 »
Ben bu yıl yeni başladım. Aldığım kişi gerekli ilaçlamaları yaptığını söylemişti. Bende sonrasında bu ilacı kullandım. Ama dediğiniz gibi çok başarılı olamamışım. Şimdi tek derdim kışı sorunsuz atlatmak. Bunun için sık sık şuruplama yapıyorum. Ama arıları sıkılaştırma işini pek beremedim. Fazla çercevelerden kurtulmam gerektiğini tüm gerekçeleriyle biliyorum ancak iş uygulamaya geldiğinde stok yaptıracağım ve aynı zamanda anaya yavru atacak yer bırakmam gerektiğini düşünerek sıkılaştırma işini erteliyorum. Birde kışa girmeden oksalit asit uygulaması yapmalıyım sanırım. Bu kış ise hedefim arılarım uyurken forumda okumadık konu bırakmamak olacak inşallah. Daha sonrasında bahar başlangıcında tekerleği bir tur dönmüş tecrübeleri olan bir arıcı olarak yoluma devam etmek istiyorum. Sizlerin sayesinde sürekli güncelliyoruz kendimizi. Sağolun varolun sayın hocam.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #103 : Eylül 06, 2019, 19:22:59 »

Bölünen kovanlardan birinin anası yumurtlamamıştı. Bir süre şans tanıdıktan sonra geçen cumartesi yeni ana verdim( Öncesinde cuma sabah günlük yumurtalı çerçeve verdim ve hemen yüzük oluşturmuşlardı. Yüzükleri bozarak ana verdim.) Bu akşam koştur koştur akşam ezanına çok az bir süre kala arılarımın yanına gelip haftasonu yağışlı olduğu için şuruplama yapayım dedim. İlgili kovanı merakla açıp verdiğim çıtada meme varsa bozup birde günlük yumurtaya göz gezdireyim dedim. Kovan saatin geç olmasına rağmen çok sakindi(Ana veririken ve daha önceki süreçlerde gündüz bile kapak açtırmıyordu) Bir kaç günlük yumurtada görünce herhalde kabul etti diye sevindim. Ancak tam çıtayı yerine bırakırken resimde göründüğü üzere bir hücrede birden fazla yumurtaları farkettim. Sanırım kpvan yalancılamış. Yada ana arı acemiliğinden olabilir mi. Yarın hava müsade ederse daha detaylı inceleyeceğim.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #104 : Eylül 06, 2019, 19:30:40 »
Diğer fotoğrafta çok net belli olmamış. Yakınlaştırıp tekrar attım.