Gönderen Konu: Hakkı EYİLİK'in arılığı  (Okunma sayısı 7366 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
  • Yer: Ordu
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 750
Ynt: Hakkı EYİLİK'in arılığı
« Yanıtla #120 : Eylül 17, 2019, 05:51:49 »
Neden 2 kat onu anlamadim.
Ben pazar ogle yaptim pazartesi birleşmiş aldim alt kata.videosu var.
4 çerçeve olan kovana farkli iki kovani tek kata koyarak birlestirdim.
İcinde yedek ana ari duran 2 çerçeve olan kovanlardi.
Analari kullandim.
Arilari direk tek kat kagit ile kata dizdim
Birleştirirken iki kovnın ister istemez karışmasından çekindim. Aradaki bölmeyi iyi yapamazsam birbirlerini kırarlar diye korktum. Hava şartlarıda çok müsait değildi. Tüm bunlara birde  acemilik eklenince kolayıma geleni yaptım, risk almak istmedim.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #121 : Eylül 17, 2019, 06:01:53 »
Alt kata inmiş ust kattakiler.bende sabah anasini kontrol ettim sıkıntı yok birlestirdim.bos petekleri yemligin disina attim

ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #122 : Eylül 17, 2019, 08:44:40 »
Alt kata inmiş ust kattakiler.bende sabah anasini kontrol ettim sıkıntı yok birlestirdim.bos petekleri yemligin disina attim

Ben kat olayını yanlış anlamışım Özer bey. Neden iki kat diye kastettiğiniz gazete imiş. Erken birleşmeleri kırılmaya sebep olur diye çift kat serdim. Aşağıda yaklaşık 5 çerçeve, yukarıda 4 çerçeve vardı. Arı nufusu daha az olsa(2 çerçeve mesela) birleşmeleri daha fazla zaman alır diye bende tek kat gazete sererdim.
Çarşambaya kadar bakmayacak olmamın sebebi ise o zaman ancak vakit bulacak olmamla ilgili. Hafta sonu köye gidiyorum. Pazar şuruplama yapıp dönüyorum. Hafta arası bir akşam üzeri(çarşamba) tekrar şuruplayıp dönüyorum.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #123 : Eylül 19, 2019, 08:49:34 »
Dün öğle arası hızlıca arıların yanına gidip birleştirdiğim kovanın durumuna baktım. Gazeteyi delip kolonilerin birleşmesi gerçekleşmiş. Herhangi bir zayiat yok. Yalancı arılara ne oldu fikrim yok, nasıl bir tespitte bulunacağımı da bilmiyorum. Ancak aşağıdaki ana arı yukarıya çıkmış 1 çerçeveye yumurtlamış bile.

Bu birleştirmeyi de yaptıktan sonra şöyle bir özet yapabilirim:

1-Bu yıl nisan ayında 5 kovan arı aldım.
2-Bunlardan 3. katı zorlayan bir kovandan 4 çerçeveli bölme yaparak anasını kendisinin yapmasını sağladım.
3-Yağmurların yaklaşık olarak 10 gün aralıksız yağdığı dönemde arıya şuruplama yapmadığım için yaptıkları balı yemelerine sebep oldum ve hiç bal almadım.
4-Daha sonra hazır analar ile 3 kovanı böldüm. geriye kalan 2 kovandan da karma 1 kovan oluşturdum.
5-Karma oluşturduğum kovan yarı birbirini kırdı yarı yağmaya kurban gitti. Hep yağmaya kurban gitmiş olma ihtimalide var.
6-Hazır ana ile böldüğüm bir kovan ana kesti(bölerken anayı görememiştim. Günlük yumurtaların olduğu taraf anasız kalmış, ana yumurtasız tarafa düşmüştü. Sanırım bunun etkisi oldu.) tekrar ana verdim ama yalancılama başlamış. Dolayısıyla o kovanı dün başka bir kovanla birleştirdim.
7-Varrova için rulamit duman kullandım. Yalancılayan kovandaki erkek gözlerini açıp baktığımda varrova göremedim.

Son durumda 8 kovanım var. 5 tanesi satın aldığım analarla duruyor. 1 tanesi anasını kendisi yaptı. Diğer 2 kovanda ise hazır aldığım analar var. Kıştan çıkma durumlarını gözlemleyip yine burada paylaşırım.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #124 : Eylül 19, 2019, 21:13:07 »
Bölmeyi hatalı yapmışsınız.

Biraz gırgır ama benim adını koyduğum "kör bölme" var bulursanız orasını okuyunuz.

Bir kovanda döllü yumurta atan olduktan sonra yalancı analar "Harç bitti, yapı paydos" derler.
Yani kovan iç düzeni kurulmuş olur.

Artık önümüz kış kovanları kış durumuna göre düzenlemelisin.

Yaptığınız dumanlı mücadele şimdi erkekler olmadığından 3 gün arayla 4 kere yeterlidir.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #125 : Eylül 19, 2019, 21:30:22 »
Bölmeyi hatalı yapmışsınız.

Biraz gırgır ama benim adını koyduğum "kör bölme" var bulursanız orasını okuyunuz.

Bir kovanda döllü yumurta atan olduktan sonra yalancı analar "Harç bitti, yapı paydos" derler.
Yani kovan iç düzeni kurulmuş olur.

Artık önümüz kış kovanları kış durumuna göre düzenlemelisin.

Yaptığınız dumanlı mücadele şimdi erkekler olmadığından 3 gün arayla 4 kere yeterlidir.
Arkadaşlar arı bölüyorlar bende en kolaylarından birisini yazayım:
Arıcılığa yeni başlıyan, hatta ana arı, işçi arı,erkek arıyı bile ayıramayanlar için, hatta gözleri iyi görmeyenler için bir yol:
Yeterki kovanı açınca içindeki çerçeveleri görsün veya elinle dokunup hissetsin. onun için adını kör bölmesi koydum.

Anaç kovanımızın uçuş deliği hizasına bir sopa koyarız veya kazık çakarız yani uçuş hattını belirleriz.sonra anaç kovanı geriye alırız, onun yerine arasında bir karış kadar boşluk olacak şekilde iki boş kovan koyarız, eski uçuş hattı iki kovanın tam ortasında kalmasını sağlarız

Sonra anaç kovanı açıp elimizdeki kalemle çerçevelerin üzerine 1 den 10 kadar sırasıyla numara yazarız.

1-3-5-7-9 numaralıları bir kovana çift numaralıları bir kovana sırasıyla koyarız, her iki kovanı da iç hacmını daraltmak amacıyla sararız ve kovanları kapatırız.

Anaç kovanda kalan arıları da iki yeni kovanın önüne silkeleriz ve eski kovanı depoya kaldırırız.

Her iki kovanı akşamları biraz besleriz .
Birisinde ana kalır birisi anasız olduğundan yeni ana arı yapar, analıya petek, yeni ana arı çıkaracak olana da ilerde yavrulu çerçeve yardımı yapılarak iki yeni kovan oluşturulur.

İki yeni kovan yapıldığı gibi kalabalık arılı kovanlarda ikiden çok kovana da bölünebilir.

Daha başka işlemlerde var ama adını kör bölmesi koyduk onlarıda yazarsak hani kör bölmesiydi denilmesin.

Aslında yaptığım işlem buna çok benziyor hocam. Hiç bir bölmede Anaç kovanı tekrar kullanmadım.( Başka kovanları bölerken kullndım). Yanlız dediğiniz gibi numara sistemi vermek yerine tüm günlükleri bir kovanda toplayıp(mümkün olduğunca) o kovana eski anayı bıraktım. Diğer günlük bulunmayan kovanada hazır ana verdim.

Tek bir kovanda anayı bulamadım ve herhalde günlüklerin olduğu kovandadır diyerek bir kaç gün gözlemledim. Baktım ki ana günlük olmayan kovana gitmiş. Daha sonra hazır ananın telini açıp 1 hafta bekledim. Kovanı açtığımda hazır ananın yumurtlamadığını gördüm. Diğer ana memelerinin yandan kesildiğini görünce herhalde henüz yumurtlamadı diye düşündüm. işte beklerken yalancılamaya sebep olduk. Ve tekrar verdiğim anayı da kabul etmedi.

Bu uygulama sonunda şöyle bir fikir oluştu: Hazır ana vereceksem günlük yumurta olmayan bölmeye en hızlı şekilde vermeliyim. Bu durumda bölme daha başarılı oluyor.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #126 : Eylül 20, 2019, 00:10:54 »
Ne yaptın hakkı arıları mahvetmişin bölme yaparken çok dikkat etmen gereken kriterler var,usta bir arıcının yanında pratik yapman gerekiyor
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #127 : Eylül 20, 2019, 00:31:16 »
Aslında yaptığım işlem buna çok benziyor hocam. Hiç bir bölmede Anaç kovanı tekrar kullanmadım.( Başka kovanları bölerken kullndım). Yanlız dediğiniz gibi numara sistemi vermek yerine tüm günlükleri bir kovanda toplayıp(mümkün olduğunca) o kovana eski anayı bıraktım. Diğer günlük bulunmayan kovanada hazır ana verdim.

Tek bir kovanda anayı bulamadım ve herhalde günlüklerin olduğu kovandadır diyerek bir kaç gün gözlemledim. Baktım ki ana günlük olmayan kovana gitmiş. Daha sonra hazır ananın telini açıp 1 hafta bekledim. Kovanı açtığımda hazır ananın yumurtlamadığını gördüm. Diğer ana memelerinin yandan kesildiğini görünce herhalde henüz yumurtlamadı diye düşündüm. işte beklerken yalancılamaya sebep olduk. Ve tekrar verdiğim anayı da kabul etmedi.

Bu uygulama sonunda şöyle bir fikir oluştu: Hazır ana vereceksem günlük yumurta olmayan bölmeye en hızlı şekilde vermeliyim. Bu durumda bölme daha başarılı oluyor.

Aldigim ana ari benim icin degerli ise .
Her kovandan balli çerçeve alirim.sonra her kovandan anasina iyice bakmak sureti ile gucune gore 1 yada 2 çerçeve ari silkelerim.
O gun duru dönen döner.ertesi gun anayi takar kek kısmını açarım.ana cikar ve yumurta atar bu kadar basittir aslinda
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #128 : Eylül 20, 2019, 09:14:28 »
Ne yaptın hakkı arıları mahvetmişin bölme yaparken çok dikkat etmen gereken kriterler var,usta bir arıcının yanında pratik yapman gerekiyor

Dediğim gibi 1 kovanda böyle bir problem yaşadım. Diğerindeki birleştirmeden kaynaklı diye düşünüyordum ama sonradan anladım ki yağmaya kurban gitmiş. Toplamda 2 çerçeve arı telef etmiş oldum. Tabii 3 tane hazır anayı saymıyorum. Yakında yanında pratik yapacağım bir arıcı yok. İşin aslı ufak bir dikkatsizlikle 10 yıl bu işi yapsamda bunlar başıma gelebilirdi. Çok büyük problem olarak görmedim.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #129 : Eylül 20, 2019, 09:21:14 »
Aldigim ana ari benim icin degerli ise .
Her kovandan balli çerçeve alirim.sonra her kovandan anasina iyice bakmak sureti ile gucune gore 1 yada 2 çerçeve ari silkelerim.
O gun duru dönen döner.ertesi gun anayi takar kek kısmını açarım.ana cikar ve yumurta atar bu kadar basittir aslinda

Aslında tamda böyle yapmak istedim. Hatta içine sarımsaklı su yapıp serpiştirdim. Anayı da 1-2 gün sonra verdim. İlk zaman problem yoktu. Sanırım yağma daha çok etkili oldu bende. Fark edemedim...  :-\

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #130 : Eylül 20, 2019, 10:34:26 »
Hatta içine sarımsaklı su yapıp serpiştirdim. Anayı da 1-2 gün sonra verdim. İlk zaman problem yoktu. Sanırım yağma daha çok etkili oldu bende. Fark edemedim...  :-\

Bölünen veya ana arısı ölen kovanda ana arı kokusu bir daha sürer.

Bu süre 16 - 24 saat arasındaymış.

Bu süre sonunda arılar ana memesi yapmaya başlarlar.

2 gün olduğuna göre 48 saat oluyor yani ana arıyı verirken kovanda ana arı memesi kontrolu yapılıp verilir.

Bu kontrolu yapmazsanız kendi yaptıkları ana arı memesinden dolayı yeni ana arıyı öldürürler.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #131 : Eylül 20, 2019, 11:42:10 »
Bölünen veya ana arısı ölen kovanda ana arı kokusu bir daha sürer.

Bu süre 16 - 24 saat arasındaymış.

Bu süre sonunda arılar ana memesi yapmaya başlarlar.

2 gün olduğuna göre 48 saat oluyor yani ana arıyı verirken kovanda ana arı memesi kontrolu yapılıp verilir.

Bu kontrolu yapmazsanız kendi yaptıkları ana arı memesinden dolayı yeni ana arıyı öldürürler.
Kontrol yapıp verdim aslında ama gözden kaçan olmuş olabilir tabii. Çünkü açtığımda( Bir hafta açmadım.) yandan kesilmiş ana memeleri vardı. En doğrusu bölünüp ananın hemen verilmesi midir? Bana göre daha kolay olur.

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #132 : Ekim 05, 2019, 21:31:50 »
Bu gün kontrol yapayım dedim. 3 gün arayla şuruplama yapmama ve kek( Yumurtalamaya yardımcı olacağı söylenenden) vermeme rağmen günlük bulamadım. hatta kovanda kapalı bile yok. Anayı detaylı bir şekilde arayınca. Resimdeki anayı buldum önceki ana olmasına rağmen gözüme çok çelimsiz geldi. Acaba değiştirdiler mi?

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
« Yanıtla #133 : Ekim 05, 2019, 22:25:16 »
Hakki bey birleştir gitsin. Sürekli nufus kaybedecek arkadan yeni yavru gelmeyince, yavru atimi iyi fakat zayif bir bir koloniyle birleştirirsen daha iyi olur. Hemde bu kolonideki işçilerde bir işe yaramış olur.
Benim gecen sezon 19 koloniden kala kala 7 koloninin kalmasının sebebi zayif olmalarıydı.
Bu yıl 6 koloniyi birleştirdim hatta  bir kaç performası düşük anayi öldürüp birleştirmeyi daha düşünüyorum.
Bu arada ana yumurtayı azaltinca veya kesince daha önce gösterişli olarak gördüğün ana çelimsiz küçücük kalıyor...
Diğer taraftan küçük ana ya bakıyorsun irileşmiş tabi beraberinde yavruyu döşemiş de oluyor.
Bu anadaki ebat değişimi genel gözlemim beslenmeyle alakalı.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #134 : Ekim 05, 2019, 22:43:27 »
Hakki bey birleştir gitsin. Sürekli nufus kaybedecek arkadan yeni yavru gelmeyince, yavru atimi iyi fakat zayif bir bir koloniyle birleştirirsen daha iyi olur. Hemde bu kolonideki işçilerde bir işe yaramış olur.
Benim gecen sezon 19 koloniden kala kala 7 koloninin kalmasının sebebi zayif olmalarıydı.
Bu yıl 6 koloniyi birleştirdim hatta  bir kaç performası düşük anayi öldürüp birleştirmeyi daha düşünüyorum.
Bu arada ana yumurtayı azaltinca veya kesince daha önce gösterişli olarak gördüğün ana çelimsiz küçücük kalıyor...
Diğer taraftan küçük ana ya bakıyorsun irileşmiş tabi beraberinde yavruyu döşemiş de oluyor.
Bu anadaki ebat değişimi genel gözlemim beslenmeyle alakalı.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bu kolonin nufusu iyi görünüyor şu anda. Ama yumuttayı kesen bir koloni daha var onun nufusu epey düşmüş. Bu ana sağlam ise ikisini birleştirmeyi düşünüyordum. Çümkü diğerinde anayı göremedim.