Gönderen Konu: Hakkı EYİLİK'in arılığı  (Okunma sayısı 15283 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
Ynt: Hakkı EYİLİK'in arılığı
« Yanıtla #150 : Aralık 07, 2019, 04:53:18 »
Arıların hiç biri 5 çerçeve üzerinde kalmayı başaramadı, ortalama 3 çerçeve kovanlar. Bu durumda damlatma yapmamalımıyım? Birde uygulama ile ilgili güvenilir video önerebilir misiniz?

3 çerçeve arilara damlatma yapma bence.sonucta kendilerini ısıt maya çalışacaklar.eger kurutamazsa soguktan kovan sönebilir
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimiçi iyilik52

• Pupa
  • Yer: Ordu
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5+
  • Rakım: 750
« Yanıtla #151 : Aralık 07, 2019, 16:53:34 »
Anladım Özer Bey. Ben hiç böyle düşünmemiştim. Peki bu durumda yavrusuz dönemde varrova için ne tavsiye edersiniz?

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
« Yanıtla #152 : Aralık 07, 2019, 21:48:59 »
Anladım Özer Bey. Ben hiç böyle düşünmemiştim. Peki bu durumda yavrusuz dönemde varrova için ne tavsiye edersiniz?
3 sene önce dört çerçeve altı arılara damlatma yapmıştım Kovanlari yariyariya kaybetmiştim.26 kovandan 13 u sonmustu. Son iki senedir yapmiyorum 20 kovandan 1 tane kaybim var. Aparat ve maske işini halledebilirsem buhar yapacağım en güzeli.
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

Çevrimiçi iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #153 : Aralık 07, 2019, 22:09:19 »
3 sene önce dört çerçeve altı arılara damlatma yapmıştım Kovanlari yariyariya kaybetmiştim.26 kovandan 13 u sonmustu. Son iki senedir yapmiyorum 20 kovandan 1 tane kaybim var. Aparat ve maske işini halledebilirsem buhar yapacağım en güzeli.

O zaman bende bu konuyu araştırayım. Ben tavsiyeler üzerine son baharda arıları böldüm. Ancak şunu anladım ki bu çok iyi bir fikir değilmiş. Belki 3. katı zorlayan kovanlarda anca yapılır. O yüzden çok güçlü koloniler kalmadı elimde. Stoklarını tamamladım ama kovan yalıtımı, mekan ve varrova konularında ne durumdayım tam kestiremiyorum. Hatta son 20 gün havaların iyi gitmesinden kaynaklımıdır nedir? çerçevelerin sıkıştırma işini bile tam yapabildiğimden emin değilim. Tüm bu sebeplere birde acemilik ve ilk kış deneyimi eklenince herkesin olması gerekenden daha fazla dikkat etmem gerektiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #154 : Aralık 07, 2019, 22:27:26 »
Tüm bu sebeplere birde acemilik ve ilk kış deneyimi eklenince herkesin olması gerekenden daha fazla dikkat etmem gerektiğini düşünüyorum.

Yeni arıcılığa başlama ve ilk kışlamadan dolayı bazı heyecanlar yaşayabilirsiniz.

Siz gereğini yapmaya çalışmışsınız, sonucu baharda görebilirsiniz.

Arılar önümüzdeki 2 aya yakın tam salkım konumunda kışlıyacaklar artık onları rahat bırakalım.

Çevrimiçi iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #155 : Aralık 07, 2019, 22:35:30 »
Yeni arıcılığa başlama ve ilk kışlamadan dolayı bazı heyecanlar yaşayabilirsiniz.

Siz gereğini yapmaya çalışmışsınız, sonucu baharda görebilirsiniz.

Arılar önümüzdeki 2 aya yakın tam salkım konumunda kışlıyacaklar artık onları rahat bırakalım.

Evet tamda dediğiniz gibi Murat hocam. Artık elimden gelen bişey yok. Yavrusuz dönemde varrova için yapmam gereken birşey olurda atlarım diye araştırıyorum. Oksalik damlatma uygulamayı düşünüyordum, yapmamam daha doğru olacak sanırım. Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler... Hayırlısı bakalım.

Çevrimiçi iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #156 : Ocak 02, 2020, 16:24:16 »
Havalar bozmadan evvel(yaklaşık 16-20 derece) 3 gün arayla 3 kez Rulamit uyguladım. Epey vorrova dökültü. İlk uygulamadan önce farkettim ki 1 kovanım daha sönmüş, bende bu kovan ne kadar çalışyor bu mevsimde diyordum. Birde bakarım ki yağma oluyormuş. Son durumda 6 kovan kaldı. Bakalım bahara kaç koloni ile çıkacağız.

Bana arıcılığa başlarken ön ayak olan abilerim bölme işini baldan sonra yapmamı tavsiye etmişlerdi. Şunu anladım ki ilk baharda bölünecek kovana karar verip, son baharda 10 kovanı ikiye böleceğime ilkbaharda 2 kovanı 10a bölerim daha iyi...

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
« Yanıtla #157 : Ocak 02, 2020, 16:35:58 »
Havalar bozmadan evvel(yaklaşık 16-20 derece) 3 gün arayla 3 kez Rulamit uyguladım. Epey vorrova dökültü. İlk uygulamadan önce farkettim ki 1 kovanım daha sönmüş, bende bu kovan ne kadar çalışyor bu mevsimde diyordum. Birde bakarım ki yağma oluyormuş. Son durumda 6 kovan kaldı. Bakalım bahara kaç koloni ile çıkacağız.

Bana arıcılığa başlarken ön ayak olan abilerim bölme işini baldan sonra yapmamı tavsiye etmişlerdi. Şunu anladım ki ilk baharda bölünecek kovana karar verip, son baharda 10 kovanı ikiye böleceğime ilkbaharda 2 kovanı 10a bölerim daha iyi...
Bende tüm bölmeleri hatta yedek analarida ilkbaharda ürettim bal sagimindan sonra performansını beğenmediğim tum analari öldürüp birleştirme yaptim...
Bal sagimindan sonra yaptığın bölmelerde analarin performasını degerlerinceye kadar kış geliyor, yani geç oluyor...
Benim 4 ana arim problemli hala devam ediyor, ama daha önce performansları da iyiydi...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #158 : Ocak 02, 2020, 19:20:19 »
Bende tüm bölmeleri hatta yedek analarida ilkbaharda ürettim bal sagimindan sonra performansını beğenmediğim tum analari öldürüp birleştirme yaptim...
Bal sagimindan sonra yaptığın bölmelerde analarin performasını degerlerinceye kadar kış geliyor, yani geç oluyor...
Benim 4 ana arim problemli hala devam ediyor, ama daha önce performansları da iyiydi...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende ayni saldirgan olan.
Duzensiz yumurta atanların hepsinin boynuna bastım.
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimiçi iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #159 : Ocak 02, 2020, 20:01:16 »
yani sonbahar bölme değil, birleştirme mevsimidir demek mi bu?

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #160 : Ocak 03, 2020, 16:06:03 »
yani sonbahar bölme değil, birleştirme mevsimidir demek mi bu?
Aynen abi.curuklerle kışa girersen seni yarı yolda bırakır.bosuna uğraş.
Saglam kovana birsey olmaz.
Baharda bol
Son baharda kötüleri ele
Kötüleri saglamla birlestir.
Kışa kafan rahat gir.

Hb hep der.2 yarım her zaman bir tam etmiyor

LG-H870 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimiçi iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #161 : Ocak 03, 2020, 16:39:49 »
Evet, inşallah kovanları da yakında bir yere yerleştirebilirsem bu baharda bölme işini çözüp kovan sayısını biraz artırmak istiyorum. Say az olunca kaygı bir o kadar büyüyor. Ve çoğu zaman bu kaygı hata yapmaya sebep oluyor.

Çevrimiçi iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #162 : Ocak 06, 2020, 18:39:32 »

Arılar aklıma düştükçe arılarla ilgili bir şeyler yapayım istiyorum çıta çakayım, kovan yapayım ancak köy uzakta çok vakit olmuyor bende foruma giriyorum, öyle okuyup duruyorum. Bazen facebookta falan denk geliyorum sepet tarzında kovanlar paylaşıyorlar. Gerçekten onların içinde arı yaşıyor mu bilmiyorum ama yorumlarda herkesin ilgisini çekiyor. Birde bu yıl Halil BİLEN'in Dalda duran Berduşu meşhur malum. Diyorum ki şöyle bir sepet öreyim. Yaklaşk 30 cm çapında ve en fazla 1m uzunluğunda olsun. Tam baharda içine 3 çıta arı koyayım. Orada takılsınlar. Bizim burada fındık çalısı bol. Bu tarz sepet örmek için birebir. Ne dersiniz böyle bir şeyde arı yaşar mı?

Aşağıdaki resmin kovan şeklini düşünelim.

Çevrimiçi iyilik52

• Pupa
« Yanıtla #163 : Ocak 06, 2020, 18:40:47 »

Örnek olarak bu resmi aldım ama buda kovan için tasarlanmış sanırım. Hemde tasarlayanın ismi kulağa çok tanıdık geldi  ;D ;D

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #164 : Ocak 06, 2020, 20:37:07 »
Sepet nerelere kadar gitmiş.

Sepet için yaklaşık ölçü yazayım çünkü yapanlar bunu göz kararı yaparlar.

Alt çapı 42 cm, iç yüksekliği 45 cm olur.

Dışı sıvanır, tabla üzerine konulur.

Ağaç kovanda arı ölürken, aynı sayıda arı sepette ölmez.

Bunlar satır başı diğer bilgileri bulamazsan yardım ederim.