Gönderen Konu: Hakkı EYİLİK'in arılığı  (Okunma sayısı 35426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kupadokuzlu

• Boş Petek
  • Yer: istanbul
  • Hayat kısa kuşlar uçuyor
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Hakkı EYİLİK'in arılığı
« Yanıtla #390 : Kasım 18, 2020, 12:11:27 »
 6
 6,8 link=topic=13893.msg321532#msg321532 date=1589487032]
Hakkı bey işinize karışmak gibi olmason ama bu arı av yavru çevresinde hiç bal ve polen yok.

Artı kemerleri boş ve sırsız.
[/quote]

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kimse anasının karnında öğrenim görmüyo

Çevrimdışı iyilik52

• İşçi Arı
  • Yer: Ordu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+
  • Rakım: 750
« Yanıtla #391 : Şubat 08, 2021, 01:37:45 »
Merhabalar;
Arasıra forumu yoklasamda,  uzun zamandır sanal arılığa uğrayamadım. Bu yıl genel olarak arı kayıpları fazla, benimde 100de 30a yakın kaybım var. Geçen yıl 10 kovandan 6sı ile kıştan çıkmıştım. Bu şekilde bahara ulaşabilirsek durum çok kötü sayılmaz diye düşünüyorum. Hava sıcaklıkları ortalama 20 derece, arılar yavru uçuruyor, sanki bahardaki gibi çalışıyorlar. Yavru konusunda epey açılmışlar, stokları fena değil diye herhangi bir besleme yapmadım. Haftaya eksiye düşüyor, kar geliyor. Hesap kitap yapıp yavru atmışlardır diye düşünüp stokları az görünenlerede besleme yapmadım. Ana arı yetiştirmek için bir kaç kutu yapmayı düşünüyorum. Henüz son şeklini vermiş değilim ama resimdeki gibi bir tasarım olacak. Çerçeveler, hazır kutularda yan duruyor. Kek veya şerbete daha rahat ulaşırlar diye bu şekilde yapmayı düşünüyorum. Önerilere açığım, nelere dikkat etmeliyim?
İnşallah herkes için kayıpsız bir kış, hayırlı bol bereketli bir sezon olur.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı gultekin18

• Pupa
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #392 : Şubat 08, 2021, 09:40:44 »
Güzel olmus. Bende yaptım benzerini ama bir defa kullandım. Altına delik de açtım. Sinek teli tutturdum. Sürekli kullanan ustalar daha iyi bilirler tabi ama havalandırma da olsa iyi olabilir.
Ahmet GÜLTEKİN

Çevrimdışı gaggos0614

• Boş Petek
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #393 : Şubat 08, 2021, 11:17:00 »
Merhaba Hakkı bey, ben de 18 mmlik masif panelden yapmıştım. 4 küçük çerçeve bir normal çerçeve içine sığacak şekilde yaptım. 18 mm ince gelirse dıştan parke altına konulan ince şiltelerden zımbalayıp inşaat tahtası vidalamayi dusunuyorum. Fikir vermesi açısından fotoğraf eklemeye çalışacağım.

https://hizliresim.com/P7m18M

Çevrimdışı iyilik52

• İşçi Arı
« Yanıtla #394 : Şubat 08, 2021, 11:19:01 »
Güzel olmus. Bende yaptım benzerini ama bir defa kullandım. Altına delik de açtım. Sinek teli tutturdum. Sürekli kullanan ustalar daha iyi bilirler tabi ama havalandırma da olsa iyi olabilir.
Teşekkür ederim. Evet delik bende açacağım, girişde oldukça dar olacağı için havalandırm problemi olur yoksa.

Çevrimdışı iyilik52

• İşçi Arı
« Yanıtla #395 : Şubat 08, 2021, 11:19:45 »
Merhaba Hakkı bey, ben de 18 mmlik masif panelden yapmıştım. 4 küçük çerçeve bir normal çerçeve içine sığacak şekilde yaptım. 18 mm ince gelirse dıştan parke altına konulan ince şiltelerden zımbalayıp inşaat tahtası vidalamayi dusunuyorum. Fikir vermesi açısından fotoğraf eklemeye çalışacağım.

https://hizliresim.com/P7m18M
Bu çok güzel olmuş. Bende aslında böyle bişey yapmak istiyordum ama ev ortamında zor.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Yer: Hatay/ Antakya
« Yanıtla #396 : Şubat 08, 2021, 12:42:46 »
Merhabalar;
Arasıra forumu yoklasamda,  uzun zamandır sanal arılığa uğrayamadım. Bu yıl genel olarak arı kayıpları fazla, benimde 100de 30a yakın kaybım var. Geçen yıl 10 kovandan 6sı ile kıştan çıkmıştım. Bu şekilde bahara ulaşabilirsek durum çok kötü sayılmaz diye düşünüyorum. Hava sıcaklıkları ortalama 20 derece, arılar yavru uçuruyor, sanki bahardaki gibi çalışıyorlar. Yavru konusunda epey açılmışlar, stokları fena değil diye herhangi bir besleme yapmadım. Haftaya eksiye düşüyor, kar geliyor. Hesap kitap yapıp yavru atmışlardır diye düşünüp stokları az görünenlerede besleme yapmadım. Ana arı yetiştirmek için bir kaç kutu yapmayı düşünüyorum. Henüz son şeklini vermiş değilim ama resimdeki gibi bir tasarım olacak. Çerçeveler, hazır kutularda yan duruyor. Kek veya şerbete daha rahat ulaşırlar diye bu şekilde yapmayı düşünüyorum. Önerilere açığım, nelere dikkat etmeliyim?
İnşallah herkes için kayıpsız bir kış, hayırlı bol bereketli bir sezon olur.

Hakkı bey ticari ana üretmeyecekseniz yani ana satısı yapmayacaksanız bence hiç uğraşmayın o stroferleri kapak izalasyonu nede kovan yan duvar izalasyonun da kullanın kesmediklerinizi...

Ben kendime 8 tane palet parçalarından ruset kovan çaktım o kadarda emek harcadım malzeme kıtlığından dolayı, ancak 2 sezon kullandim.
Eksileri : koloni terkleri oldu, petek kabarttirmak için ekstaradan uğraşım oldu, sık sık besleme ihtiyacı oldu. Sezon sonunda bunları tekrardan normal kovanlara aktarma problemleri, bu petekleri saklamak için ekstradan çaba, 2. Sezonda hepsini eritip vaz geçtim bu uygulamadan.
Şimdi ise gecen sezonda normal kovan ebatında çift bölmeli kovanlar almıştım 6 tane e ayriyeten 3 tanede paletten çift bölmeli kovan çaktım, bir tanede büyük aşı taşıma kabından içini kotraplakla kaplama yaptığım çift bölmeli, 2 tanede 10 yıl önce kendim çektiğim kovanım vardı eskimişti onuda çift bolmeliye cevirmistim.
Bunlarla 24 adet yedek ana üretebiliyorum, gecen sezon çok faydasini gördüm, ana kaybima yasadin direk birleştir.
Benim için en önemli nokta bu çerçeveleri istediğim kovana götürüp koyabilmem.   
Simdi hevesli olduğun için biraz hikaye gibi gelmiş olabilir dediklerim fakat sende 1 - 2 sezon bunu deneyimleyince yuksek ihtimalle anı fikre varırız...
Edindiğim tecrübeye istinaden çift bölmeli normal ölçüde kovan yaptır ana  ihtiyacın olduğu kadar, istediğinde ana üretirsin istediğinde aradaki ince kontra plagi çıkarır normal kovan olarak devam edersin... yararlı olması ümidiyle.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #397 : Şubat 08, 2021, 13:30:49 »
petek saklama ve diğer ihtiyaçlar için metro kovan yapın
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı iyilik52

• İşçi Arı
« Yanıtla #398 : Şubat 13, 2021, 14:35:36 »
Hakkı bey ticari ana üretmeyecekseniz yani ana satısı yapmayacaksanız bence hiç uğraşmayın o stroferleri kapak izalasyonu nede kovan yan duvar izalasyonun da kullanın kesmediklerinizi...

Ben kendime 8 tane palet parçalarından ruset kovan çaktım o kadarda emek harcadım malzeme kıtlığından dolayı, ancak 2 sezon kullandim.
Eksileri : koloni terkleri oldu, petek kabarttirmak için ekstaradan uğraşım oldu, sık sık besleme ihtiyacı oldu. Sezon sonunda bunları tekrardan normal kovanlara aktarma problemleri, bu petekleri saklamak için ekstradan çaba, 2. Sezonda hepsini eritip vaz geçtim bu uygulamadan.
Şimdi ise gecen sezonda normal kovan ebatında çift bölmeli kovanlar almıştım 6 tane e ayriyeten 3 tanede paletten çift bölmeli kovan çaktım, bir tanede büyük aşı taşıma kabından içini kotraplakla kaplama yaptığım çift bölmeli, 2 tanede 10 yıl önce kendim çektiğim kovanım vardı eskimişti onuda çift bolmeliye cevirmistim.
Bunlarla 24 adet yedek ana üretebiliyorum, gecen sezon çok faydasini gördüm, ana kaybima yasadin direk birleştir.
Benim için en önemli nokta bu çerçeveleri istediğim kovana götürüp koyabilmem.   
Simdi hevesli olduğun için biraz hikaye gibi gelmiş olabilir dediklerim fakat sende 1 - 2 sezon bunu deneyimleyince yuksek ihtimalle anı fikre varırız...
Edindiğim tecrübeye istinaden çift bölmeli normal ölçüde kovan yaptır ana  ihtiyacın olduğu kadar, istediğinde ana üretirsin istediğinde aradaki ince kontra plagi çıkarır normal kovan olarak devam edersin... yararlı olması ümidiyle.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Epey emek vererek açıklama yapmışsınız teşekkür ederim. Nasıl göründüğüne bakmak için şimdilik Sadece 1 tane yaptım. İçine koyduğum minik çerçeveleri, kovan ve standart çerceveleri aldığım ustaya yaptırdım. 1 tam çerçeve 4 minik çerçeveden oluşuyor. Kabarttırmak için yavru attırmak için büyük çerçeveleri kullanacağım. Sezon sonunda kalan ana arı kutularınıda yine aynı yolla normal kolonilere katmayı planlıyorum. Bu yıl ana arı konusunda çok sıkıntı çektim. Kış kayıplarıma baktığımda ana arısı yaşlı ve verimsiz olan kolonilerde kayıplar yaşadığımı gördüm. Şimdilik elimdeki çerçeveleri değerlendirecek kadar 3-5 kutu yapıp denemeyi düşünüyorum. Sonuçları yine buradan paylaşırım inşallah.Katkılarınız için tekrar teşekkür ederim.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #399 : Şubat 14, 2021, 10:02:52 »

1 tam çerçeve 4 minik çerçeveden oluşuyor. Kabarttırmak için yavru attırmak için büyük çerçeveleri kullanacağım. Sezon sonunda
kalan ana arı kutularınıda yine aynı yolla normal kolonilere katmayı planlıyorum.

Zamandan kazanmak amacıyla.

Ana üretim kovancıklarını arılandırmak ve üretime kısa zamanda sokmak için, büyük kovanda yumurta atılmış ve kapalı gözlü bir çerçeveyi küçük çerçeveye sıkıca girecek gibi kesip arıyla birlikte kovancığa koyunuz, yanına da 1 çerçeve bakıcı arı silkeleyiniz.

Keserken petek gözü eğimlerini bozmadan kovana koyunuz.