Gönderen Konu: Yasin YENİLMEZ Arılığı  (Okunma sayısı 4180 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
Ynt: Yasin YENİLMEZ Arılığı
« Yanıtla #45 : Mayıs 06, 2019, 19:40:30 »
Ben öyle olduğunu düşünmüyorum. En azından benim gibi arıcılığa yeni başlayanlar için.

Ana arı her zaman kıymetlidir. Bence yanlış olan yeni gelecek olan kovanlardaki ana arıları direk kötü olarak görmek. Hem anasını değiştirmek istemek hem de bir ay sonra sezona yetişmesini istemek.

Ana arılara değerlendirmek için süre vermiyoruz. Peşinen satın alacağımız ana arının kaliteli olduğunu kabulleniyoruz...

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

En iyisi ben size kendimden bir örnek vereyim.

Bu sene bendeki Anadolu arılarının hepsi de çok saldırgan. Bunlardan üreteceğim bir ana arının uysal olma ihtimali sizce yüzde kaçtır. Ben size söyleyeyim binde bile değildir.

Hadi diyelim dışarıdan tanıdık bir arkadaştan, huyunu beğendiğimiz bir kovandan kapalı ana arı gözleri aldık. Çıkacak olan ana arı adayı bakire arılar yine benim saldırgan arılarımın erkekleriyle çiftleşecekler. Peki burada çıkacak olan işçi arıların iyi huylu olma ihtimali var mı? Yüzde kaç ihtimalle? Ben söyleleyyeim hiç iyimser olmaya gerek yok.

Geçen yıldan kalan 3 kovan saldırgan arımdan, 3 adet oğul aldım. 3 oğulda oldukça kuvvetli ve daha oğul arıları oldukları halde saldırganlıkta hiç geri değiller.
Sizce bu baş oğullara(zaten geçen seneki asıl ana) ve çıktıkları kovanlardaki genç analara bir şans vermeyi düşünmek ne kadar mantıklı.

İşte bu nokta çok önemli. Böyle bir ortamda yeni genç analardan bir şeyler ummak. Türkiye'nin 2023 yılında süper devlet olacağını iddia etmek gibi birşey  ;D ;D ;D

Çevrimdışı kelbar16

• Pupa
  • Yer: Çanakkale
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 32
« Yanıtla #46 : Mayıs 06, 2019, 19:46:52 »
En iyisi ben size kendimden bir örnek vereyim.

Bu sene bendeki Anadolu arılarının hepsi de çok saldırgan. Bunlardan üreteceğim bir ana arının uysal olma ihtimali sizce yüzde kaçtır. Ben size söyleyeyim binde bile değildir.

Hadi diyelim dışarıdan tanıdık bir arkadaştan, huyunu beğendiğimiz bir kovandan kapalı ana arı gözleri aldık. Çıkacak olan ana arı adayı bakire arılar yine benim saldırgan arılarımın erkekleriyle çiftleşecekler. Peki burada çıkacak olan işçi arıların iyi huylu olma ihtimali var mı? Yüzde kaç ihtimalle? Ben söyleleyyeim hiç iyimser olmaya gerek yok.

Geçen yıldan kalan 3 kovan saldırgan arımdan, 3 adet oğul aldım. 3 oğulda oldukça kuvvetli ve daha oğul arıları oldukları halde saldırganlıkta hiç geri değiller.
Sizce bu baş oğullara(zaten geçen seneki asıl ana) ve çıktıkları kovanlardaki genç analara bir şans vermeyi düşünmek ne kadar mantıklı.

İşte bu nokta çok önemli. Böyle bir ortamda yeni genç analardan bir şeyler ummak. Türkiye'nin 2023 yılında süper devlet olacağını iddia etmek gibi birşey  ;D ;D ;D
Benim söylediğim ve sizin söylediğiniz şeyler apayrı. Ben yeni kovan alacak arkadaş daha kovanlar gelmeden anaları değiştirme ve bir ay içinde kolonileri bala yönlenmesini istiyor. Ona istinaden söyledim. Yoksa hırçın olan arıdan çıkacak oğulun yada yapılacak bölmenin de hırçın olma ihtimalinin çok yüksek olduğu aşikar...

Serdar ÇOKGENÇ...

Çevrimdışı Murat İlhan

• Ana Arı
  • Yer: Karacabey, Bandırma
  • Murat İLHAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 100
« Yanıtla #47 : Mayıs 06, 2019, 20:03:50 »
Tamam da Murat Bey, Hakan'la benim yanlışım nerede anlamadım?

O paylaştığınız videolar paket arı için olan uygulamalar.

Önemli değil, sizin aklınıza yatmadıysa siz bildiğiniz gibi devam edebilirsiniz.
Estağfurullah, yanlış demek haddime değil. Daha önce sizin anlattığınız şekilde yaptığım uygulamalarda ana kabul ettirmekte zorlandim. Kafesin kek kısmını biraz daha geç acsaydim belki olacaktı. Ama son yaptığım uygulama yukarıda anlattığım gibi. Bundan sonra da yine ayni  şekilde yaparım. Yoğurt yeme farklılığı yani.

Lenovo A6020a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok!

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #48 : Mayıs 06, 2019, 20:35:01 »
(kendimi damat gibi hissettim bir anda :) )

Hep damat gibisin.......

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #49 : Mayıs 06, 2019, 20:58:43 »
Benim söylediğim ve sizin söylediğiniz şeyler apayrı. Ben yeni kovan alacak arkadaş daha kovanlar gelmeden anaları değiştirme ve bir ay içinde kolonileri bala yönlenmesini istiyor. Ona istinaden söyledim. Yoksa hırçın olan arıdan çıkacak oğulun yada yapılacak bölmenin de hırçın olma ihtimalinin çok yüksek olduğu aşikar...

Çok farklı değil aslında. Örneğin yakınlardaki bir arıcıdan 10 kovan arı almak istiyorum. Arıların ırkı ise yerli arılar. Arıcı arılarını bana övebilir. Eğer ben zaten yerli arıyla çalışmak gibi bir düşüncem yoksa ilk hedefim satın aldığım bu kovanların analarını gelir gelmez başka bir ırkla değiştirmek olur.

Yoksa benimde arılığım komple yerli arılardan oluşuyorsa, niye ana değiştirme zahmetine ve masrafına katlanayım ki.

Diyelim ki satın alacağım bu 10 kovan arının ırkı Karniyol. Ben bu arı ırkına itiraz edecek bir arıcı görmüyorum. Ama bu da arıcıya ve şartlara göre değişir.
Eğer ben arılığımda çok elit düzeyde bir Karniyol ırkı oluşturmuş bir arıcıysam ve bu ırkın bütün iyi özelliklerinin çoğunu ana arılarımda oluşturmuş biriysem. Dışardan gelecek bu 10 ana arının kendi gen havuzumu bozma ihtimaline karşı çok sert davranabilirim. Yani kısacası yeni gelenlerin kafasını hiç acımadan koparabilirim.

Bilmem anlatabildim mi? Selamlar.

Çevrimdışı kelbar16

• Pupa
« Yanıtla #50 : Mayıs 06, 2019, 21:03:26 »
Çok farklı değil aslında. Örneğin yakınlardaki bir arıcıdan 10 kovan arı almak istiyorum. Arıların ırkı ise yerli arılar. Arıcı arılarını bana övebilir. Eğer ben zaten yerli arıyla çalışmak gibi bir düşüncem yoksa ilk hedefim satın aldığım bu kovanların analarını gelir gelmez başka bir ırkla değiştirmek olur.

Yoksa benimde arılığım komple yerli arılardan oluşuyorsa, niye ana değiştirme zahmetine ve masrafına katlanayım ki.

Diyelim ki satın alacağım bu 10 kovan arının ırkı Karniyol. Ben bu arı ırkına itiraz edecek bir arıcı görmüyorum. Ama bu da arıcıya ve şartlara göre değişir.
Eğer ben arılığımda çok elit düzeyde bir Karniyol ırkı oluşturmuş bir arıcıysam ve bu ırkın bütün iyi özelliklerinin çoğunu ana arılarımda oluşturmuş biriysem. Dışardan gelecek bu 10 ana arının kendi gen havuzumu bozma ihtimaline karşı çok sert davranabilirim. Yani kısacası yeni gelenlerin kafasını hiç acımadan koparabilirim.

Bilmem anlatabildim mi? Selamlar.
Peki öyle olsun...

Serdar ÇOKGENÇ...

Çevrimdışı kelbar16

• Pupa
« Yanıtla #51 : Mayıs 06, 2019, 21:14:56 »
Benim anlamadığım şu. Bu sene değiştirdik seneye değiştirdik.......

Sonrasında;

Kendimiz ürettik ki her sene veya iki senede bir ana satın almayacağız diye düşünüyorum.

Peki bu ürettiğimiz anaların çiftleşeceği erkek arıları biz mi seçiyoruz?

Suni dölleme diyorsanız konu başka; ama değilse bundan sonraki ana arılar nasıl oluyor da aldığınız ana arılar gibi oluyor veya kaç kuşak böyle gidiyor?

Tabi ki sakin, verimli, kışa dayanıklı vb. özelliklere sahip bir anadan üreteceğimiz ana arılar da çok büyük ihtimalle bu özellikleri taşıyacak; ama aldığımız ana gibi değil artık..

Belki daha da iyi; ama belki de daha zayıf...

Serdar ÇOKGENÇ...

Çevrimdışı Yasin YENİLMEZ

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Ankara/Mamak/Lalahan Mah.
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 1
  • Rakım: 1116
« Yanıtla #52 : Mayıs 06, 2019, 21:15:12 »
Herşey iyi gidiyordu taa ki çerçeveleri yeni kovana köy ana kadar.

Çerçeveler uymadı kovana. Bütün hevesim kaçtı. Bende kat attım kapattım kapağı

Çevrimdışı kelbar16

• Pupa
« Yanıtla #53 : Mayıs 06, 2019, 21:18:36 »

Aynısı başıma geldi. Çok gıcık bir durum. Maalesef..

Serdar ÇOKGENÇ...

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #54 : Mayıs 06, 2019, 21:19:26 »

Acilen kovanlarınızı bir standarda oturtun. Bunun acısını ben de çok çektim. Sizi çok iyi anlıyorum. Ne kadar erken başlarsanız düzeltmeye o kadar rahat edersiniz. Geçmiş olsun.
Son söz: EĞİTİM ŞART  ;D ;D ;D

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #55 : Mayıs 06, 2019, 21:37:34 »
Aynen eğitim şart. Acemilikte çok zor iş. Anayı bulamadım.

Muhtemelen oğula kaçmış. Günlük yoktu ama kocaman meme vardı :)

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #56 : Mayıs 06, 2019, 21:44:16 »
Benim anlamadığım şu. Bu sene değiştirdik seneye değiştirdik.......

Sonrasında;

Kendimiz ürettik ki her sene veya iki senede bir ana satın almayacağız diye düşünüyorum.

Peki bu ürettiğimiz anaların çiftleşeceği erkek arıları biz mi seçiyoruz?

Suni dölleme diyorsanız konu başka; ama değilse bundan sonraki ana arılar nasıl oluyor da aldığınız ana arılar gibi oluyor veya kaç kuşak böyle gidiyor?

Tabi ki sakin, verimli, kışa dayanıklı vb. özelliklere sahip bir anadan üreteceğimiz ana arılar da çok büyük ihtimalle bu özellikleri taşıyacak; ama aldığımız ana gibi değil artık..

Belki daha da iyi; ama belki de daha zayıf...

Sayın kelbar16  adınızı da bilgileriniz içine eklerseniz size adınızla hitap etmek isterim.

Sizin sorduğunuz sorular biraz derin mevzular. Ama kısa kısa notlarla ışık tutmaya çalışacağım.

--- Diyelim ki elinizdeki ırkı değiştiriyorsunuz veya çok yüksek ücretlerle süper kalitede analar satın aldınız. Bu olayı her iki senede bir tekrar etmek maliyetli. Bu yüzden elinizdeki 20 kovan arıdan sadece 5 tanesini bu yüksek fiyatlı analarla değiştirdiniz.
--- Anaları da bunlardan çoğaltıp, diğerlerinin analarıyla değiştirmek istiyorsunuz.
--- Burada ana arıları elde etme konusuna girmiden devam ediyorum.(Bildiğinizi veya kolayca öğrenebileceğinizi farzediyorum)
--- Buradaki sorun ürettiğiniz genç bakire arıların diğer istemediğiniz kovanların erkekleriyle çiftleşip, ırkın bozulması.
--- Bunu önlemek için yapılan bir uygulama;
Anaları değiştirilecek olan kolonilerin ön giriş deliğine erkek arı ızgarası konur. Bu kovanlarda üretilen hiçbir erkek arı dışarıya çıkamaz.
Fakat içeride yüzlerce sayıda üreyen erkek arılar kapıya yığılıp, deliği tıkarsa ne olur diye soracaksınız. Bunun da kolayı var. Kovan örtü tahtası ortadan kesilip açılır ve eşek arı kapanına benzer bir kafes yerleştirilir. Sizde bilirsiniz ki erkek arılar ballığı çıkmayı çok severler ve ikindi civarında dışarı uçmak için çok heyecanlıdırlar.
Bu kafes erkek arıların çoğunu toplayıp hapseder. Suni tohumlamada kullanılan bu yöntem, istenmeyen erkek arıların imhası için de kullanılabilir.
--- Bu şekilde arılığınızda dolaşan erkek arılar sadece  5 adet elit kovanın erkekleridir. Bakire arılarınızı da bu erkekler dölleyecektir.

--- Diğer bir yöntem ise daha kolay bir yol. Ana arı üretimi yapacağınız bu 5 adet kovanı, imkanınız varsa arılıktan alıp, en az 5 km uzağa götürüp, orada ana arı üretimi yapmaktır. Bu 5 kovandan üreteceğiniz bakire analar bu kovanların erkekleriyle çiftleşecektir. ( Tabi bu arada yakınlarda başka bir arılığın olmadığını farzediyorum)

--- Burada dikkat edilmesi gereken konu en fazla 2 nesil sonra kan tazeleme işlemi gerekliliğidir. Akrabalı yetiştirmenin sakıncaları 2. nesilden itibaren ortaya çıkmaya başlar.   

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #57 : Mayıs 13, 2019, 08:42:02 »
Cümleten hayırlı haftalar ustalarım bildiğiniz üzere bölme yapamamıştım teknik zorluklardan dolayı :)

Cumartesi günü kovanım ilk oğulunu verdi. Üzülerek aldım kovana.

Çok güçlü bir oğul değildi. 2 çerçeve ancak kaplıyor. bugün sabah yeni kovana baktığımda ne giren var ne çıkan kovana.

Bunlar neden çalışmıyor olabilir.

Birde yeni kovanıma ve eski kovanıma neler yapmamı tavsiye edersiniz bundan sonraki süreçte.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

(Oğulu aldıktan sonra gözümden bir mermi yediğim için tekrar bakamadım ne durumdalar diye. Ağabeyim dün bakmış az bi şerbetleme yapmış yeni koloniye.)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #58 : Mayıs 13, 2019, 10:21:42 »

gözümden bir mermi yediğim için

Geçmiş olsun.

Çevrimdışı kelbar16

• Pupa
« Yanıtla #59 : Mayıs 13, 2019, 10:27:13 »
"Bugün sabah yeni kovana baktığımda ne giren var ne çıkan kovana.

Bunlar neden çalışmıyor olabilir."

Nedeni bence basit.

Sabah!

Erken saatlerde özellikle zayıf kovanların uyanışı diğerlerine göre daha geç oluyor.

Serdar ÇOKGENÇ...