Gönderen Konu: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)  (Okunma sayısı 5640 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

 • Hakan BOZKURT
 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 456
 • Yer: Manisa-Alaşehir
  Yaş: 51
 • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 12
 • Rakım: 245
ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« : Mayıs 21, 2019, 12:28:00 »
Alman Zander Pratik Kovan Yapımı (Langstroth)
Bu yazının hazırlanmasında imkerverein-gaggenau.de
web sitesindeki bilgilerden yararlanılmıştır.


Herkese merhaba ve hayırlı Ramazanlar;

Kusura bakmayın uzunca bir zamandır bir şey paylaşmadım. Umarım hatamı yeni paylaşımlarım sayesinde affedersiniz.

Hangi arıcıyla konuşsam, sıkıntılarını sorsam; öncelikle kovanlar ve çerçevelerden şikayet alıyorum. Türkiye'de kovan imalatı yapanların büyük çoğunluğunun yaptığı üretimler standart dışı. Hele ki başkasından kovan veya arılı çerçeve satın alındığında, bu sorunu yaşamayan yoktur sanırım.

Kendi bölgemde, yıllardır hatalı kovan imal eden birine, masa başında özenle uğraşıp çizdiğim standart Langstroth kovan ölçülerini götürüp, bundan sonra yapacağı kovanları bu ölçülere göre yapmasını söylediğimde aldığım cevapla hüsrana uğramıştım. "Hakan Bey, ben yıllardır bu ölçülere göre kovan ve çerçeve imal ediyorum. Bundan sonra ölçülerimi değiştiremem. Eğer sizin getirdiğiniz ölçülere göre kovan imal edersem, yıllardır benden kovan satın alanları mağdur etmiş olurum. Onların kovanları bu yeni ölçüye uyumsuz olur. Kusura bakma."

Aradan iki yıl geçti. Sene olmuş 2019, o marangoz hala standart dışı kovan üretmeye devam ediyor. Eskilerin dediği gibi "Bir arpa boyu yol alamamak", buna denir herhalde.

Kovanlarda yaşanan diğer bir önemli sorun da, kullanılan kerestenin fırınlanmamış, kalitesinin düşük olmasıdır. Özellikle satın alınan kovan gövdelerinin daha ilk sene köşelerden açma yapması, ağacın dönmesi (Ahşabın çalışması deniyor) çokça karşılaşılmaktadır. Üstüne üstlük, köşe birleştirmelerde yapılan kalitesiz işçilikler bu sorunun artmasına sebep olmaktadır.

Eğer siz de standart dışı kovanlardan usandınız, bir şeyler yapmak istiyor fakat kovan imalatından korkuyor," Köşe birleştirme, kanal açma gibi şeyler kim, ben kim?" diyorsanız. Ben de size "Durun bir dakika, çok pratik ve kolay şekilde kovan yapabilirsiniz" dersem ne düşünürdünüz?

Yapacağımız Alman Pratik Zander Kovanı, hem işçilik olarak çok kolay, amatörlerin rahatça yapabileceği şekilde, hem de yapısı itibariyle sonradan ahşabın çalışmasına da pek müsaade etmiyor.
Hem modern arıcılığa uygun, hem de elinizdeki standart Langstroth ballık ve çerçevelere uygun. Kovanlara ilave takılan taşıma kulpu gibi parçalara da gerek yok.

Ne dersiniz hadi başlayalım mı?

Zander pratik kovanları, 20 mm kalınlığında kovan gövdelerinden oluşur. Almanya'da uzunca süreden beri kullanılmakta olan bu kalınlıklarda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Almanya'nın soğuk kışlarında kovanlar ilave koruyucularla sarılarak tedbir alınmaktadır. Bahar ve yaz aylarında zaten kalınlıkla ilgili sorunla karşılaşılmamaktadır. Şayet siz illaki 25-30 mm kalınlığında kovanlar yapacağım diyorsanız, iç ölçüler sabit kalmak şartıyla ölçülerde değişiklik yapabilirsiniz.

İsterseniz 20 mm kalınlığında kontraplak kullanabilirsiniz. Mükemmel düzgünlükte kovanlar imal edebilirsiniz fakat Türkiye'deki fiyatları keresteye göre çok pahalı olduğu için, maliyetiniz iki misline yakın artacaktır.Kovanların yapımı için iyi bir masa yatar daire testeresi, bir matkap, vidalar ve gemici tutkalı gereklidir. İnce zımparalama için, bantlı zımpara makinesi faydalıdır, ancak gerekli değildir.
Kesimlerde öncelikle büyük parçaları kesip hazırlamalıyız. Kalan parçalardan küçük parçaları çıkarmak daha kolay olacaktır. Bu şekilde ahşap zaiyatını da azaltmış olursunuz. Vidalama yapılarak yapıştırılacak yüzeylere ilk önce gemici tutkalı sürüyoruz. Daha sonra bir matkapla delip havşa açıyoruz, vidalamadan önce delmek montajda büyük kolaylık sağlayacaktır.

Unutmadan hatırlatmak isterim, Orjinal Alman Zander pratik kovan ölçüleri benim aşağıda paylaştığım ölçülerden farklıdır. Türkiye'de baskın olarak Langstroth kovan ölçüleri kullanıldığı için,  Zander ölçülerini Langstroth ölçülerine uygun olacak şekilde değiştirdim.

Şimdi yukarıdaki resimdeki çerçeve destek saçlarının arkasında, polen çekmecesi raylarının ne işi var diye bir soru sorabilirsiniz. Şöyle izah edeyim. Standart kovanlarda çerçeve askı kanalının derinliği 10 mm. dir. Zander pratik kovanlarında imalat kolaylığı için kanal açmayla uğraşılmadığından, burada gövde kalınlığı olan 20 mm oluyor. Dolayısıyla çerçeve üst çıtası kulaklarının dayanacağı mesafeden uzun olduğu için çerçevelerin kayıp, yan alınlıklarının gövdeye dayanmasına sebep olacaktır. Normalde arıların çalışması için, 7.5 mm kalması gereken bu boşluk, alınlıkların dayanmasıyla kalmayacak ve arılarda çerçeveleri gövdeye propolisle yapıştıracaktır. Bunu önlemek için internette satılan ucuz alüminyum veya plastik polen çekmesi rayı kullandım. Bu rayı resimde görüldüğü gibi monte edersiniz, boşluğu 10 mm ye düşürecek ve çerçevelerin kaymasını önleyecektir. İsterseniz bu parçaları kendinizde yaptırabilirsiniz.

Resimde gördüğünüz gibi ana arı ızgarası katlar arasına değil, direk olarak çıtaların üzerine oturacak şekilde kullanılıyor. Bu şekilde katların birbiri üstüne oturmasında sıkıntı yaşanmıyor. Bu konuda olumsuz düşünceleri olanlar mutlaka olacaktır. Yorum ve uygulama size kalmış. Elçiye zeval olmaz.İşte Alman Zander Pratik kovanımızın ( Türkiye'ye uyarlanmış, Hakan BOZKURT versiyonu) bitmiş hali. Resimde kapak saçı çakılmamış şekilde huzurlarınızda.

Bu sayfada görmüş olduğunuz çizim ve resimlere daha rahat ulaşımınız için, hepsini bir PDF dosyası haline getirip yükledim. Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
https://drive.google.com/file/d/1bYlW6GqHn6Wiahuzdbh36tk9wHYIljIt/view?usp=sharing

Almanya'dan Gökhan Dellal beyin Alman Zander pratik kovanının montaj videosu de montajda size faydalı olacaktır.
https://www.youtube.com/watch?v=BmFgUc0tmF8

Bu paylaşımdaki yazı ve resimleri serbestçe kullanabilirsiniz. Ancak kaynak göstermek şartıyla. Arkadaşlar bazı arıcılık sitelerinde benim yazılarım paylaşılmış. Benim buna bir itirazım yok, ancak keşke bir yerlerinde alıntı yaptığı kaynağı belirtse idiler.

EMEĞE SAYGI. Çok mu şey istiyoruz. Para, maddiyat gibi şeyler benim umurumda değil. Sadece biraz saygı . Ramazan mübarek günlerinde, lütfen emek hırsızlığı yapıp haram yemeyelim.

Sağlıcakla kalın. Bol bereketli bir yıl olması dileklerimle.

Hakan BOZKURT (Ziraat Müh. - Hobi Arıcı)

Çevrimdışı Murat AKIN

 • Genel Moderator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 12382
 • Yer: Tekirdağ
  Yaş: 73
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
 • Rakım: 74 metre
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #1 : Mayıs 21, 2019, 17:14:49 »
Sayın Hakan BOZKURT:

Link adreslerini verdiğiniz sayfaları incelemedim ama boş olduğum zaman 1 tane bu kovandan yaparım.

Ana ızgarasının altında ve üstünde 10 mm boşluk kalmasını istiyoruz Yapışık olmasına siz elçi olmuşsunuz size söz yok.

Eğer ızgara alt ve üstünde boşluk kalmazsa çerçeveye değen yerlerini yapıştırırlar ve delikleri de tıkarlar.

Hava akımı az olan kovanda ise  oğula kaçma nedenidir.

Tıkanmış ızgaradan geçememe ballıkta çalışmayı azaltır.

Kaymayı önleyen malzeme nedir?

Kapakta hiç boşluk yok Almanya gibi bize göre daha soğuk ülke için geçerli olabilir ama bizim gibi güneşi bol bir ülkede kapak içinde hava boşluğu yani hava yastığı gerekli, köpük havanın yaptığı etkilerin hepsini yapmayabilir.

Çiçek tozu kapanı konusunda ayrıntılar yok.

Almanya için düşünülmüş bazı özellikler bizim ülkemiz için farklı olabiliyor, hatta kovanın rengi bile etkili oluyor.


Çevrimdışı Pendorya

 • Hakan BOZKURT
 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 456
 • Yer: Manisa-Alaşehir
  Yaş: 51
 • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 12
 • Rakım: 245
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #2 : Mayıs 21, 2019, 20:05:12 »
Ana arı ızgarası konusunda hemen tepki geleceğini bildiğim için şakayla karışık öyle yazdım. Haklısınız Murat Ustam, sizinle aynı fikirdeyim.Benim de ana arı ızgaralarımın bir yüzündeki köşelerde  1 cm kalınlığında çerçeve çakılı öyle kullanıyorum.

Kaymayı önleyen malzeme aslında 0,5 cm kalınlığında ince bir çıta. Gördüğünüz yer alt katın çerçeve kanalının üstüne denk geliyor. Bu çıta alt katın çerçeve kanalının üstündeki boşluğa girerek, konan ilavenin sağa, sola, öne veya arkaya kaymasını engelliyor. Bu nedenle ilave katın çevresinde pervaz dönmeye de gerek kalmıyor. İlave olarak koyduğum Gökhan Dellal beyin videosuna bakarsınız, kaymayı önleyen parça ve faydası net şekilde görülüyor.

Türkiye'de kapaklardaki boşluklar yemlik koymak amacıyla yapılıyor. Faydalı mı ? faydalı. Zander kovanlarında yemlik için yarım ballığın modifiye edilmiş tipini kullanıyorlar.

Türkiye'de kullandığımız kapaklar tam bir facia. Kapakların iç kısmından dıştaki saç gözüküyor. Kapak yapımına hiç özen gösterilmiyor. Böyle olunca aradaki hava boşluğu da kapak saçının sıcaklığıyla faydasız kalıyor. Ben 4 cm strafor köpüğün harika bir izolasyon sağlayacağını düşünüyorum (bizim kapaklarla karşılaştırılınca). Yemleme konusuna gelince, biraz modifiye ile bu kapak yemlik konabilir hale getirilebilir. Hatta şimdiden kafamda yıldızlar çakmaya başladı bile.  ;D ;D ;D

Polen çekmecesi ve uçuş tahtasını bilerek koymadım. Daha önceki çalışmamda detaya inince hemen insanların kafası karışıyor ve bu zor galiba diyorlar. Gördüğünüz gibi tabanlık planını da değiştirip, daha basit bir modelini çizdim. Polen çekmecesi için 2 cm yüksekliğinde bir boşluk kalıyor. Almanya'da buraya, kenarlarına çıta dönülüp tepsi haline getirilmiş 1-2 mm kalınlığında düz bir PVC levha kullanıyorlar. Basit oluyor.

Uçuş tahtası ise 2 cm x 2 cm x 385 mm ölçülerinde sarı ile kırmızı parçalar arasında kalan boşluğa oturuyor.

Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. Her yorum ve görüşünüzden faydalı bir şeyler çıkarıyorum. Sağolun. İyi ki varsınız.

Çevrimdışı Furkan Güner

 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 432
 • Yer: Çankırı
  Yaş: 27
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 8
 • Rakım: 1490
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2019, 23:29:30 »
Çok teşekkür ederim. Kendi kovanımı yapmak istiyorum, bu sebeple çok faydalanacağım bir konu olmuş.

Polen konusunda yanlış bilmiyorsam Almanya'da pek fazla polen toplanmıyor. Herhalde talep kısıtlı.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı zafer_

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 129
 • Yer: balıkesir
  Yaş: 46
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
 • Kovan Sayısı: 25
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #4 : Haziran 08, 2019, 19:39:01 »
Uygulanabilir gibi gözüküyor. Emeğinize sağlık .

Kapak ölçülerini birkaç kez kontrol ettim , tam üstüne denk geliyor , kenarlardan  etek gibi taşma yapmıyor . Saç ile sağlanıyor galiba bu taşma?

Hazır plastik altlıklardan uygulanabilir , sizin uygulama da taban , alıştığımız  sisteme benze miyor. (alışmadık ballıkda , kapak durmayabilir)

Piyasa da 5 çerçevelik ruşet bulunmuyor , olsa da kovan parası isteniyor , sizin modifiye ye , ruşet katkısı yapılabilir mi?

Çevrimdışı Pendorya

 • Hakan BOZKURT
 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 456
 • Yer: Manisa-Alaşehir
  Yaş: 51
 • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 12
 • Rakım: 245
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #5 : Haziran 08, 2019, 21:35:53 »
Uygulanabilir gibi gözüküyor. Emeğinize sağlık .

Kapak ölçülerini birkaç kez kontrol ettim , tam üstüne denk geliyor , kenarlardan  etek gibi taşma yapmıyor . Saç ile sağlanıyor galiba bu taşma?

Hazır plastik altlıklardan uygulanabilir , sizin uygulama da taban , alıştığımız  sisteme benze miyor. (alışmadık ballıkda , kapak durmayabilir)

Piyasa da 5 çerçevelik ruşet bulunmuyor , olsa da kovan parası isteniyor , sizin modifiye ye , ruşet katkısı yapılabilir mi?

Evet izolasyonlu kapak çizimleri doğru, gördüğünüz gibi. Alman Zander kovanında kapak bizdekiler gibi gövde üzerine geçmeli değil. Açıklamada da yazdığım gibi kapak üstüne çakılacak galveniz saç, kapaktan 2-3 cm geniş olacak ve dolayısıyla gövdeyi 2-3 cm örtecek. Bu şekilde kapak saç sayesinde gövdeyi kavrayacak ve tutunacak. Bu kapak modeli gezginci arıcılar içinde ilaç niyetinedir. Çünkü kapaklar gövdeyle aynı genişlikte olduğu için nakliyede daha fazla kovan taşıma şansı vermektedir.

Tabandan bahsetmişken; tüm dünya artık varroa ile mücadele için tam ızgaralı tabanlara geçiyor. Bu dönüşüme bizim de ayak uydurmamız gerekiyor.

Plastik tabanlar, çürümeye dayanıklı olması ve polen tuzaklı olması nedeniyle pratiklik sağladılar. Fakat fiyatlarının yüksek olması (35-80 TL arası) ve plastik tabandaki ızgaranın bazı modellerde yarım olması, plastik ızgara aralıklarının geniş olması nedeniyle varroa mücadelesinde tam başarıyı kısıtlamaktadır.

Bildiğiniz gibi kalıntı olmaması amacıyla kullanılan organik bileşikler varroayı tam öldürmemekte, bazılarını bayıltarak arıdan düşürmektedir. İlaçtan bayılıp düşen varroalar yarım ızgarada kovandan aşağıya düşmemekte, ayıldıklarında arılara tekrar tutunmaktadırlar. Aynı olay plastik ızgaranın ızgara arasının tam dökülmeyi önlemesinden dolayı da sakıncalıdır.
Hatta polen çekmecesinin ızgarası da ikinci bir katman olarak varroalar için ikinci bir şans oluşturmaktadır.

Benim planını verdiğim tam ızgara telli tabanda bu saydığım sorunlar yoktur. Maliyet faktörünü de hesaba katarsanız plastik tabanlardan çok daha ucuza rahatlıkla mal edilebilir. Tabanlıktaki alt tahtaları meşe gibi dayanıklı ahşaptan ya da su kontrasından yaparsanız oldukça ömürlü olacaktır.

Ruşet katkısı derken anlamadım  ???. Ruşet kovan çizmemi mi istiyorsunuz? Bu kovanı tam ortadan ince bir bölme tahtasıyla (örneğin 3 mm kontrplak ile) bölüp, ikili ruşet kovan rahatlıkla yapabilirsiniz.( Tabi uçma deliğini de ikiye böleceksiniz)Çevrimdışı Murat AKIN

 • Genel Moderator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 12382
 • Yer: Tekirdağ
  Yaş: 73
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
 • Rakım: 74 metre
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #6 : Haziran 08, 2019, 21:50:47 »
Eski yıllarda bir kaç tane yapılışı böyle olan 5 çerçevelik kovancıklar yapmıştım.

Taşıması kolay olması için tamamını kavaktan ve daha ince yapmıştım.

1 tane kullanılmadık vardı bulursam fotosunu çeker gönderirim.

Taşımacılıkta kullanmak üzere bazılarının önüne dar bir şerit olarak tel kafes koymuştum.

Çevrimdışı zafer_

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 129
 • Yer: balıkesir
  Yaş: 46
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
 • Kovan Sayısı: 25
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #7 : Haziran 08, 2019, 23:25:13 »
Ruşet katkisi derken , ölçü yü , ruşete göre modifiye edebiliriz demek istedim.

Siz zaten ölçüleri verdiniz , rusete uydurmak zor olmasa gerek uygulamak isteyenler için.

Size birde ruset icin ölçü verin demek , olsa olsa karakaçanlık olur.

Peki tavsiye ettiğiniz tabanda polen toplama nasil olacak , ppanlar bu aşamada eksik sanki

Çevrimdışı zafer_

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 129
 • Yer: balıkesir
  Yaş: 46
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
 • Kovan Sayısı: 25
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #8 : Haziran 08, 2019, 23:30:02 »
Eski yıllarda bir kaç tane yapılışı böyle olan 5 çerçevelik kovancıklar yapmıştım.

Taşıması kolay olması için tamamını kavaktan ve daha ince yapmıştım.

1 tane kullanılmadık vardı bulursam fotosunu çeker gönderirim.

Taşımacılıkta kullanmak üzere bazılarının önüne dar bir şerit olarak tel kafes koymuştum.

Kavak ağacindan balliklarimı , kovan ihtiyacimdan dolayi , plastik taban ile kovan haline getirip ,2 kış arı kışlattım , ilk baharda , tabanindan ayirip , su bazli boya ike bakimini yapip bu yilda kullanmaya devam ediyorum .

Kisin su gorunce patlar , atma yapar diye korkmuştum halbuki.

Çevrimdışı Pendorya

 • Hakan BOZKURT
 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 456
 • Yer: Manisa-Alaşehir
  Yaş: 51
 • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 12
 • Rakım: 245
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #9 : Haziran 10, 2019, 15:05:30 »
Ruşet katkisi derken , ölçü yü , ruşete göre modifiye edebiliriz demek istedim.

Siz zaten ölçüleri verdiniz , rusete uydurmak zor olmasa gerek uygulamak isteyenler için.

Size birde ruset icin ölçü verin demek , olsa olsa karakaçanlık olur.

Peki tavsiye ettiğiniz tabanda polen toplama nasil olacak , ppanlar bu aşamada eksik sanki

Evet dediğiniz gibi polen toplama yapılamaz. Tabana biraz modifiye yapmak gerekiyor veya bu iş için kovan önüne takılan hazır polen toplama kutularından faydalanabilirsiniz. Uğraşamam polen tuzaklı olsun diyorsanız plastik taban kullanacaksınız.

Kavak ağacı ucuzdur. Yapısı gereği suyu tutma ve küf yapma özelliğinden dolayı çok dikkatli kullanmak gerekir. Yavru hastalıkları için biraz daha fazla risk taşıyan bir ahşap çeşididir. Ballıklarda yaz dönemi için bir şey demem ama, kuluçkalık için aman dikkat diyorum.

Çevrimdışı Murat AKIN

 • Genel Moderator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 12382
 • Yer: Tekirdağ
  Yaş: 73
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
 • Rakım: 74 metre
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #10 : Haziran 10, 2019, 21:52:09 »
Kovan yaparken iç ölçü önemlidir.

İç ölçüler önden arkaya doğru sabittir 455 mm.

Ama bizde kovan standart olarak 10 çerçeveli kabul edilmiştir.

Kaç çerçeveli yapılırsa yapılsın ölçü şöyle bulunur:

Çerçeve yanak genişliği 37 mm x çerçeve sayısı + iki yandaki çalışma boşluğu 2 x 7,5 mm.

Örnek yapalım: kovan 3 çerçeve olsun:

( 3 x 37 )+ ( 2 x 7,5 ) = kovan iç genişliği .....111 + 15 = 126 mm gibi.

Kovan iç yüksekliği: çerçeve yüksekliği + üstte 10 mm altta en az 10 bırakılsa 250 +10 + 10 = 270 mm olur, en düşük ölçü bu olur.

Çevrimdışı cnidre

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 216
 • Yer: Ankara
  Yaş: 53
 • -
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 22
 • Rakım: 1100
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #11 : Haziran 18, 2019, 03:44:57 »
Benimde severek kullandığım kovan tipi ve diptir. Özellikle tercih etmemin sebebi, basitçe yapılabilir olmasıdır, özellikle dip yapımı çok basittir. Şu anda yaptıklarımda ise üst ve alt kavramayı aynı ölçülerde yapıyorum ki tek seferde halletmiş olayım. Ayrıca benimkiler 230mm çerçeveye göredir, çerçeveleri mi de kendim yapıyorum. Tüm parçaları, önce bilgisayarda çizer, sanalda birbirileri ile uyumunu kontrol eder, ancak kontroller sonucu doğruluk teidi sağlandıktan sonra gerçeğini yaparım.

...send from my device with using tapatalkPro.
Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Pendorya

 • Hakan BOZKURT
 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 456
 • Yer: Manisa-Alaşehir
  Yaş: 51
 • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 12
 • Rakım: 245
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #12 : Haziran 18, 2019, 17:13:36 »
Kovanınız güzel olmuş. Elinize sağlık.
Alman Zander kovanında çerçeve ölçüleri farklı ve Türkiye'dekilerle uyumsuz olduğu için, Langstroth ölçülerine uyarlayarak çizmiştim.

Gördüğüm kadarıyla, siz herşeyi kendiniz yaptığınız için Zander ölçülerinde yapmakta sıkıntı görmemişsiniz. Kullandığınız ahşaplar birinci sınıf, işçiliğiniz de kaliteli.

Güle güle kullanın.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 473
 • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  Yaş: 50
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 21
 • Rakım: 110
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #13 : Haziran 18, 2019, 17:36:31 »
Çok güzel işçilik en çokta uçma tahtasını beğendim ilk baharda dolu gelen tarlacılar bazen yorgunluktan yere konuyor zemin soğuk olduğu için birdaha havalanamıyor,bulgarın bir sözü var ilk baharda yitirilen bir arı  yitirilen bir kaşık bal demektir.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı cnidre

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 216
 • Yer: Ankara
  Yaş: 53
 • -
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 22
 • Rakım: 1100
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #14 : Haziran 20, 2019, 16:47:33 »
Kovanınız güzel olmuş.
Güle güle kullanın.

Çok teşekkür ederim, önce bilgisayarda çizimlerini yaptıktan sonra, ölçü sağlamasını yapar ve ondan sonra yapıma geçerim, o sebep ile neredeyse sıfır hata ile çıktım tüm işlerden.

Çok güzel işçilik en çokta uçma tahtasını beğendim ilk baharda dolu gelen tarlacılar bazen yorgunluktan yere konuyor zemin soğuk olduğu için birdaha havalanamıyor,bulgarın bir sözü var ilk baharda yitirilen bir arı  yitirilen bir kaşık bal demektir.

Çok teşekkür ederim,

Uçuş tahtalı alt kısmı maliyeti çok arttırdığından şu anda kısıtlı olarak yaptım, ancak malzmelerimin çoğunu toparladım(özellikle alt kalaslar hem çok ağırığı artttırıyor, hem maliyetli) ilk fırsatta eksiklerimi tamamlayacağım, hatta farklı varyasonları da düşünüyorum, doğrudan mevcut Alman zander dip kısmını upgrade edeceğim . Dediğiniz gibi inanılmaz yardımcı oluyor, ayrıca ana bal akımında yüklü gelenler piste erken dalıyorlar ve doğrudan kovanın altına giriyorlar, bu uçuş tahtası olmayanlara(strafor kovanlara özellikle) birer laminat ekledim ve problemi kısmen de olsa çözmüş oldum.

Bu arada benimde geçmişim Bulgaristan'a dayanır.
...send from my device with using tapatalkPro.

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)