Gönderen Konu: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)  (Okunma sayısı 1441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: ALMAN ZANDER PRATİK KOVAN YAPIMI (LANGSTROTH)
« Yanıtla #15 : Haziran 20, 2019, 21:52:16 »

Köşe geçmeleri gerçekte böyle mi yapıyorsunuz?

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 11
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #16 : Haziran 21, 2019, 03:33:13 »
Köşe geçmeleri gerçekte böyle mi yapıyorsunuz?
Hocam, bu en son geliştirdiğim ve uygulamaya düşündüğüm bir yöntem, çünkü aynı zamanda benzer bir uygulama alt demir sehpadan da kurtulma yöntemim/nedenim olacaktır. Birkaç denemem oldu, zorlanmadan yapabileceğimi düşünüyorum.

Sadece, toprakla temas kısımlarına bir çözüm bulmam lazım, çünkü uzun vadede ahşapta sıkıntı oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Kovanın oturacağı yüzey, yerden 30-35cm yükseklikte olacaktır.

...send from my device with using tapatalkPro.

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #17 : Haziran 21, 2019, 09:24:45 »

Hocam, bu en son geliştirdiğim ve uygulamaya düşündüğüm bir yöntem,

Düşündüğünüz yöntemse Ağaçta öyle derin ve ince kesme yaparak dayanım sağlayamazsınız.

Köşe birleştirmeleri dayanım teknolojisine uygun bir şekilde yeniden tasarlamalısınız.

Burada bilgisayar malzeme cinsini düşünmeden yalnızca çizim üretmiş.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 11
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #18 : Haziran 21, 2019, 12:28:24 »
Düşündüğünüz yöntemse Ağaçta öyle derin ve ince kesme yaparak dayanım sağlayamazsınız.

Köşe birleştirmeleri dayanım teknolojisine uygun bir şekilde yeniden tasarlamalısınız.

Burada bilgisayar malzeme cinsini düşünmeden yalnızca çizim üretmiş.

Bilgisayar sadece aracıdır hocam, kesim /montaj şeklini bir benzer masa ayağı montajından esinlenerek ben kendime göre uyarlamıştım.

https://youtu.be/ZVDGqMSmPMw

Hocam inanın, İşin içüne Titebond Ultimate III yapıştırıcısı da girince, gerekli min boşluklar ile doğru bir kesim sonrası montajı yapılan benzer bir kavramanın, teğmin ederim ki gereğinden çok fazla sağlam olacaktır.

Uyarınızı da dikkate alarak, ayakları çapraz veya yanal birer 30x10 çıtalar ile içten sağlamlaştırma seçeneğini düşünebilirim, ayrıca, yanal olarak bir L 1mm saç profil ile de birleşim noktalarından güçlendirilebilir, gerekir ise tabi.

Ayaklar şekilde görüldüğünden daha kısa olacaktır, yani maks.30-35cm kovan oturma yüzeyinden yere yükseklik olacaktır, bu da demektir ki ayaklar 20-25cm olacaktır(dışarda kalan kısım)

Diğer yöntem, ayağa L kesit ile alttan ve yandan ilgili yapıya sabitlemek olabilir, ancak inanın o buna göre çok daha zayıf bir birleşmedir.

Veya alttan üst tarafa ortadan tek noktadan geçecek şekilde bir montaj şekli olabilir(belki bu da düşünülebilir, hem daha kolay olur sanırım)

Aslınfa en mükemmeli japon bağlantı modelleridir, ancak o bizi aşar be hocam.

Teşekkürler.

...send from my device with using tapatalkPro.
Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimiçi Kolistirva

• Boş Petek
  • Yer: Rize
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #19 : Eylül 07, 2019, 14:47:57 »
Bu konu için foruma üye oldum. Hakan bey yaşadığınız şeyi aynen yaşıyorum bir türlü istediğimiz gibi Türkiye standartlarında kovan yaptıramamaktayım. Kimine çerçeve oturur kimine oturmaz kimi fark farklı şeyler.

Büyüklerim değerli arıcılar, şu kovanı ben projeden anlayıp yapamam. Keşke biriniz güzel bi youtube vidyosu hazırlasa bu kovanın adım adım yapılısı ile alakalı da bizde basit el aletleri ile bir şeyler çıkartsak ortaya.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #20 : Eylül 07, 2019, 21:34:30 »
Bu konu için foruma üye oldum. Hakan bey yaşadığınız şeyi aynen yaşıyorum bir türlü istediğimiz gibi Türkiye standartlarında kovan yaptıramamaktayım. Kimine çerçeve oturur kimine oturmaz kimi fark farklı şeyler.

Büyüklerim değerli arıcılar, şu kovanı ben projeden anlayıp yapamam. Keşke biriniz güzel bi youtube vidyosu hazırlasa bu kovanın adım adım yapılısı ile alakalı da bizde basit el aletleri ile bir şeyler çıkartsak ortaya.

Youtube var mı bilmiyorum ama bu form sitede standart kovanla ilgi çok konu var.

Buradan ölçülerle ilgili yardım edebiliriz.

Marangoza gidip benim ölçülerime göre kovan yapalım dersin.

Marangoz kendi istediği gibi kovan yapar ölçüleri değiştirmeye kalkarsanız size aslı olmayan şehir efsanelerine dayanan bir çok masal anlatır.

Standartın ne olduğunu bilmez ama aldığı vida, matkap, sunta, kontraplak hatta takımların ölçülerinin standart olduğunu düşünmez.

Çevrimiçi Kolistirva

• Boş Petek
  • Yer: Rize
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #21 : Eylül 08, 2019, 21:18:25 »
Değerli abim sıkıntı şu her yerde farklı ölçü kullanılıyor. Rizede 22 cm çerçeve kullanılıyorlar fakat standart olan 25, 22 cm kovanın içine düşüyor yapayım desen yapamıyorsun. Alayım desen uymuyor.

Şu kovan olayı çok hoşuma gitti, konuyu açan değerli ağabeyimiz belki bi vidyo çeker yapımını anlatır. Benim gibi böyle teknik konulardan anlamayan bir kişi de baka baka yapar.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #22 : Eylül 14, 2019, 11:40:17 »
Sayın Kolistirva;

Marangozluğuna güvendiğiniz, bu ölçülere riayet edecek sağlam bir usta bulun yeter.
Resimlerdeki ölçüler bir marangoz için çok açık ve net şekilde, işini bilen bir marangoz için çocuk oyuncağı.

Zaten konu başlığında ölçüleri bilgisayarınıza indirip yazdırabileceğiniz şekilde PDF dosyasını paylaştım. Ayrıca Gökhan Dellal beyin youtube'taki montaj videosunun bağlantısını da paylaştım. Oradan seyrederek montajı görebilirsiniz.

Zaten marangozluktan anlamıyorsanız sakın tecrübe etmeye kalkmayın derim, çünkü bu hobi uğruna bir çok yerini kesen, kaybeden insanlar var Allah korusun.

Selamlar.