Gönderen Konu: VARROA MÜCADELESİNDE YENİ GELİŞME -- VARROA KAPISI  (Okunma sayısı 629 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

 • Hakan BOZKURT
 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 454
 • Yer: Manisa-Alaşehir
  Yaş: 51
 • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 12
 • Rakım: 245
VARROA KAPISI -

SAĞLIKLI BAL ARILARI KOVANLARI İÇİN YENİ BİR ÇÖZÜM
https://beecare.bayer.com sitesinden tercüme edilmiştir

Batı bal arısının en büyük düşmanı Varroa, bal arısı yıkıcısı olarak adlandırılıyor. Akar, tehlikeli hastalıkların bulaşmasından dolayı bal arılarının sağlığına büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu videoda, Bayer'in arıcılara bal arıları korumak için nasıl destek vermeyi amaçladıklarını gösteriyoruz;
 
Video İngilizcedir : https://youtu.be/jfIT5vi9buc

Batı bal arıları tehlikede: Amerikan ve Avrupalı ​​arıcılar, yıllardır büyük arı kayıplarını bildiriyorlar. Bu kayıpların ana nedenlerinden biri varroa bitidir. Geçmişte, bu paraziti kontrol etme çabaları yalnızca kovandaki tedaviye yoğunlaşmıştır, ancak tarlacı arılar daha sonra kovana döndüklerinde yeni akarları geri getirmektedir. Bayer bilim adamları, tekrar bulaşmayı önlemek için tasarlanan varroa kapısını geliştirmek için Frankfurt Üniversitesi'nden arı araştırmacılarıyla birlikte çalışıyorlar. Bu yenilikçi ön kapı, kovanı ölümcül parazite karşı etkili bir şekilde koruyacaktır.


Kovandaki yaşam, kraliçenin her yerinde çalışan yoğun böceklerle birlikte, oldukça organizedir. İşçi arılar polen dağıtır, temizler ve larvalara bakar veya girişi eşekarısı ve diğer bal hırsızları gibi düşman işgalcilere karşı korurlar. Ancak Varroa akarı Varroa yıkıcısı, bazı işçi arıların bedenlerinde farkedilmeden kovana giriyor. Yanında ölümcül bir tehlike getiriyor; Bu küçük, kahverengi örümcek, arı kolonilerinin tamamını silebilir. Bir kene gibi, çenesiyle kendini bir arıya bağlar ve çalışkan nektar toplayıcılarının alanına girer. İçeri girdikten sonra akarlar, yeni arıların yetiştirildiği peteklere yumurtalarını bırakarak ürerler. On ila on dört gün sonra yavruları, yeni ortaya çıkan arılarla birlikte arı popülasyonu boyunca yayıldı.


Varroa akarları tehlikeli virüs ve bakteri bulaştırır

Varroa akarları, arı sağlığına zarar veren virüs ve bakteri gibi patojenleri aktarır. Bu parazit, son yıllarda Batı bal arıları popülasyonlarını yok etti. İnsan müdahalesi olmadan, varroa ile istila, Avrupa ve Amerika'daki bal arıları için er ya da geç kesin ölüm demektir. Ölümcül akarların ortaya çıktığı Asya'da işler farklı. Orada, parazit ile asıl konağı, Doğu bal arısı veya Apis cerana arasında dengeli bir ilişki birçok nesilde evrimleşmiştir.

Varroa akarı Avrupa'da 1970'li yıllara kadar ve Amerika'da 1980'li yıllara kadar görülmedi, ancak tanıtılmasından bu yana Batı bal arısının parazite karşı savunması olmadığı için büyük arı ölümlerine neden oldu.

Bu sadece arıcılar için bir felaket değildi: çoğu ülkede bal arıları elma, yağlı tohumlu bitkiler ve badem gibi mahsullerin başlıca tozlayıcılarıdır. Avrupa'da, bu nedenle, sığır ve domuzlardan sonra üçüncü en önemli evcil hayvan olarak kabul edilirler.


“Ancak doğanın sağladığı bu hizmet tehdit altında - ve gıda tedarikimiz de - eğer varroa yeterince kontrol edilmezse” diyor Bayer'in Hayvan Sağlığı Bölümünde çalışan bir parazitolog olan Dr. Klemens Krieger.

Bununla birlikte, yıllarca akar, büyük çapta arı ölümünün ana nedeni olarak tanınmamıştır. Krieger, “Birçok bilim adamı viral enfeksiyonlara veya genetik olarak değiştirilmiş mahsullerden elde edilen böcek ilacı veya polen gibi faktörlere odaklanarak varroa bitinin zararlı etkilerini göz ardı ediyor” diyor.

“Neden virüslere odaklanıyoruz, örneğin onları taşıyan akar olmadan herhangi bir zarar veremiyorlarsa?” Diye düşünerek farklı bir yol izledi. Oberursel'deki Bee Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan dört yıllık bir alan araştırması, Almanya’nın parazit sorununun merkezinde: “Varroa akarı kontrol etme çabalarımızı sürdürürsek, daha fazla arı popülasyonu hayatta kalacak” diye açıklıyor enstitünün yöneticisi olan Profesör Nikolaus Koeniger; O ve karısı kendilerini on yıllardır varroa akarını incelemeye adamıştır.

Bu ünlü arı uzmanı çiftinin bildiği gibi, en tehlikeli olan yatay enfeksiyondur. “Özellikle çiçeklenme periyodunun sonunda, sağlıklı kolonilerden yiyecek arayan arılar, bal çalmak için varroa tarafından zayıflatılmış kolonileri istila eder.

Daha sonra enfekte olurlar ve çok sayıda akarları kendi popülasyonlarına geri alırlar. ”Araştırmacılar, akarların bu transferini önlemek istiyor. Çünkü etkin akar kontrolünde yeni zararlıların kovana girmesini engellemek, durdurmak çok önemli. ”Köpek ve kediler için kullanılan parazit tasmalarından esinlenildi

Bu nedenle stratejik olarak en önemli noktaya odaklandılar ve Bee Institute ve Bayer'nin ortak çabaları, kovana girişte bir yapı olan varroa kapısının bulunmasına yol açtı. Her arı kendi kovanına girerken ya da çıkarkenrken bu kapıdan geçmektedir. İlk bakışta özel bir şey görünmüyor: Sadece arıların girip çıktığı delikleri olan plastik bir şerit.

Sadece daha yakından bakmak, bu yeniliğin muazzam faydalarını göstermektedir. Plastik şerit kimyasallarla kaplanmıştır. Bir arı geçitten ne zaman geçerse, bir kenara dokunur. Bu arıya bir akar zehiri (akarisit) aktarır ve taşıyabileceği akarları öldürür. Maddenin şeridin yüzeyinde kalıcı olarak bulunması gerekir, böylece koruma birkaç hafta sürebilir. Bu, belirli bir teknik zorluk olduğunu kanıtladı. Bayer'in bilim adamları daha önceki bir projeye geri dönüp düşündüklerinde çözüldü: köpekler ve kediler için pire ve kene tasması Seresto ™.

Bu yenilikçi tasma, Bayer HealthCare'in Hayvan Sağlığı Bölümü, Bayer MaterialScience ve Bayer CropScience'ın bilim adamlarının ortak girişiminin sonucuydu.

Bilim adamları şimdi arıları korumak için aynı sistemi kullanıyorlar: “Akarisit plastiğe gömülü. Bazıları bir arının bacaklarına veya tüylerine aktarıldığında, plastik matris ve yüzey arasındaki konsantrasyondaki boşluğu dengelemek için şeritten yeni malzemeler otomatik olarak serbest bırakılır ”diye açıklıyor. Bu, cihazın tedavi için gereken birkaç hafta boyunca tamamen etkili kalması anlamına gelir. Aynı zamanda, mevcut kimyasal miktarı asla gereğinden fazla değildir. Bilim adamları formülasyonu ve uygulama oranını hala iyi ayarlıyor ve alandaki arı popülasyonları üzerinde iki Bayer maddesini çeşitli konsantrasyonlarda test ediyorlar.

Bees Gudrun Koeniger, şu ana kadar elde edilen bulgular “arının yeniden kirlenmeye karşı tamamen korunduğunu ve hiçbir yan etkinin olmadığını” gösteriyor.

Arı uzmanları ayrıca bal ve balmumundaki kalıntıları test ediyor.

Krieger’e göre, “analistler ekipmanlarının ve yöntemlerinin sınırlarında çalışıyorlardı.” Fakat formülasyon, akarlara giden yolu engellemenin tek önemli faktörü değil.


Gerçek koruma için hayati öneme sahip entegre kontrol yaklaşımı

Nikolaus Koeniger, “Kapının şekline de dikkat etmek gerekir. Yaptığımız şey arı kovanına engel oluşturmamalıdır, kovan havalandırma veya trafiğine müdahale etmemelidir ”diyor. Yine de akarları kontrol etmek için yeterli miktarda kimyasal salması gerekir. Bilim adamları, örneğin şekil, formülasyon ve işlev arasında doğru hassas dengeyi bulmak için çeşitli testler yaparlar, örneğin çeşitli delik boyutları ve mesafeleri test ederler.

Batı bal arılarının gelecekte hayati bir tozlaşma çalışmalarını sürdürmeye devam edebilmelerini sağlamak için, arıcılar kışın uyuşuk hale gelmeden ve uçmayı bırakmadan önce yazın sonlarında kolonilerini parazitlere karşı korumak için bu yenilikçi arı koruma kapısını kurabilecekler. O zaman koloninin uzun ömürlü kış arıları ortaya çıkar. “Son birkaç on yılda akarların kontrolünde hiçbir silahın etkili olmadığını öğrendik. Akar kontrolü için entegre bir yaklaşıma ihtiyacımız var, ”diyor Gudrun Koeniger. Arı kapısı, entegre kontrol konseptinde önemli bir boşluğu kapatmalıdır.

Mariano Higes    
Röportaj: “Varroa akarlarının etkili kontrolü”

Mariano Higes, İspanyol arı araştırma enstitüsü Centro Apícola de Castilla-La Mancha'nın Arı Hastalıkları Laboratuvarında arı araştırmacısıdır.
Araştırma, onunla arı sağlığı hakkında konuştu.

Varroa'ya ek olarak arı ölümünden başka hangi faktörler sorumludur?
Bölgeden bölgeye değişir. Örneğin, İspanya'da Varroa yıkıcısının tek sorun olmadığını gördük. Asya'da da bulunan tek hücreli parazit Nosema ceranae, varroa ve nosema tarafından yayılan virüsler gibi önemli bir rol oynar.

Mahsul koruma ürünleri arılar için tehlikeli midir?
Suç parmağı genellikle böcek ilaçlarına işaret ediyor, ancak araştırmalarımız İspanya'da arı kayıplarına hiç katılmadıklarını gösteriyor. Bu, ülkenin bazı bölgelerinde kontrolsüz bir şekilde bu böcek öldürücülerin kullanılmasının arı kaybına neden olamayacağı, ancak yaygın arı ölümünün arkasında olmadığı anlamına gelmez.

Arı sayıları iyileşir mi?
Uygun mite kontrollerinin hedefe yönelik kullanımıyla varroa biti üzerinde etkili bir kontrol olmadan, o kadar kesin değildir. Ayrıca Nosema ceranae'yi kontrol etmek için ürünlere de ihtiyacımız var.


Çevrimdışı Pendorya

 • Hakan BOZKURT
 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 454
 • Yer: Manisa-Alaşehir
  Yaş: 51
 • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 12
 • Rakım: 245
Ynt: VARROA MÜCADELESİNDE YENİ GELİŞME -- VARROA KAPISI
« Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2019, 19:58:30 »
Bu yazıyı az önce paylaştım ama 2017 yılında Türkiye'de Varroa kapısı diye bir aparat üretilmiş.
Aynı ürün olmayabilir veya olabilir benim kafam karıştı.

ilacını kendimiz hazırlıyoruz.
https://www.aricimarketi.com/urun/varroa-kapisi-varroa-onleyici-kovan-girisi

Bu da videosu:https://youtu.be/xQnpcv--cTA

TAMAM. Bayerin ürününü buldum. Adı PolyVar.

Videosu:https://www.youtube.com/watch?v=fvvVGPTjxWQ