Gönderen Konu: KANADA'DA BAL ÖRNEKLERİNİN %98'İNDE YABANCI OT İLACI KALINTISI BULUNDU  (Okunma sayısı 1861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

 • Hakan BOZKURT
 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 456
 • Yer: Manisa-Alaşehir
  Yaş: 53
 • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 12
 • Rakım: 245
 
www.beeculture.com Sitesinden alıntıdır.

ABD'deki araştırıcılar gıdaları glifosat ot ilaçlarının kalıntıları konusunda araştırma yapmaktayken, Kanada'daki bilim insanları da 200 bal örneğinin 197'sinde ot ilacı kalıntısı buldular.

Alberta Tarım ve Orman Bakanlığı'ndaki Agri-Gıda Laboratuarları için çalışan araştırmacılar; bal örneklerinde glifosat kalıntılarına rastlanmasının - yüzde 98,5-, diğer ülkelerde son beş yıl içinde yapılan benzer bir çok araştırmada bildirilenlerden çok daha yüksek olduğunu söylediler.

Glyphosate, dünyada en yaygın kullanılan herbisittir ve Roundup markasının yanı sıra, dünya genelinde tarım ve diğer amaçlar için satılan yüzlerce başka aktif bileşeni vardır. Kullanım, son 25 yılda çarpıcı bir şekilde artmıştır ve tüketiciler, yiyeceklerinde herbisit kalıntıları konusunda endişelenmeye başlamıştır.

Veriler, glifosat herbisitlerinin çevrede o kadar yaygın olduğuna dair taze kanıtlar sağlamaktadır: kalıntılar, glifosat kullanmayan çiftçiler tarafından üretilen gıdalarda bile bulunabilir. Araştırmacılar raporlarında, “glifosat izleri içermeyen bir bal numunesi elde etmede karşılaşılan zorluklar nedeniyle” test ekipmanlarını kalibre etmeye çalışırken gecikmelerle uğraşmak zorunda kaldıklarını belirtiyorlar.

Arılar, bitkiden bitkiye geçerken pestisit kalıntılarını toplarlar, istemeden artıkları glifosatla bulaşık bitkilerden veya yabancı otlardan kovanlarına taşırlar.

Farklı bir çalışmada, Hawaii'deki Kauai adasındaki araştırmacılar doğrudan 59 arı kovandan bal alıp bunların yüzde 27'sinde glifosat kalıntıları buldular. Hawaii'li araştırmacılar, tarım alanlarının yanı sıra glifosatın kullanıldığı golf sahalarının, zirai ilacın daha yüksek konsantrasyonlarına sahip olduğunu belirtti.

ABD balında FDA bilim insanının bulduğu kalıntı seviyelerinin birçoğu, Avrupa Birliği'nde geçerli olan sözde güvenli seviyenin üzerindeydi. Ancak FDA, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) ve EPA gibi, pestisit kalıntıları yasal sınırların altında olduğu sürece zararlı olmadıklarını iddia ediyor.

Ancak birçok bilim adamı, yasal sınırların halk sağlığını koruduğu konusunda hemfikir değildir.

Boston Üniversitesi Küresel Halk Sağlığı Programı Direktörü Dr. Philip Landrigan, “İnsanlar standartların halk sağlığını koruduğunu düşünüyorlar, ancak değiller” dedi. Gıdadaki pestisit kalıntılarının “Olması gereken miktarı sıfırdır” demiştir. “Unutmayın, bal yiyenlerin çoğu çocuktur.

Harvard bilim adamlarından oluşan bir ekip, Amerikan halkının yüzde 90'ından fazlasında idrar ve kanlarında pestisit kalıntıları bulunduğundan, acil olarak, hastalıklarla ve pestisit kalıntılarının vücuda alınması arasındaki potansiyel bağlantılarla ilgili daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu belirten bir rapor yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri, gıdaları glifosat kalıntıları için test etmede Avrupa, Kanada ve diğer ülkelerin gerisinde kalmıştır. Hem FDA hem de USDA her yıl pestisit kalıntıları için binlerce gıda örneğini test etse ve verileri raporlarda raporlasa da, her iki kurum da yıllık test programlarına glifosatı dahil etmemiştir.