ANA ARI > Ana Arı Verme Yöntemleri

ANA ARI SATIN ALMA SONRASI DİKKAT EDİLECEK KONULAR

(1/4) > >>

Pendorya:
ANA ARI SATIN ALMA SONRASI
DİKKAT EDİLECEK KONULAR https://apis-donau.com web sitesinden tercüme edilmiştir.
Tercüme eden: Hakan BOZKURT
Bir koloniye, farklı bir ırktan ana arının kabul ettirilmesi
Ana arıları alır almaz , kafesin havalandırma deliklerine bir damla su koyun, böylece arılar susuzluluğunu giderir, ayrıca şekeri (veya keki) daha kolay çiğnerler.

Kafesteki ana arı, birkaç gün boyunca sorunsuz şekilde hayatta kalabilir, ancak oda sıcaklığında sessiz bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu süre zarfında, bazı bakıcı arılar ölebilir, sorun olmaz. Ana arıları mümkün olan en kısa sürede yeni kolonilere aktarmanızı öneririz.

Ana arı kabul yüzdesi çeşitli faktörlere bağlıdır:
- Doğada nektar eksikliği
- Çiftleşmiş anaların, bakire anaların, ana arı hücrelerinin, larvaların veya yumurtaların varlığı.
- Arıların hırçınlığı (hırçın bir koloni, ana arıyı uysal olandan daha az oranda kabul edecektir)

İyi bir kabul yüzdesi için, tüm yeni ana arı hücrelerinin temizlenmesi ile bununla birlikte 8 günlük bir ana arı dönemi önerilmektedir.
Bu anayı kabulden başka, hayatta kalma şanslarının kalmadığını fark ettiklerinde, arılar memnuniyetle yeni anayı kabul edeceklerdir.
Ana arı kafesini (kovanın ortasındaki) bir çerçeve üstüne asmak en iyisidir, sonra arka taraftan fondan şekerini açığa çıkarmak için ve arılara erişim sağlamak için ana arı kafesinin ucundaki tırnağı çıkarın.
Sonucu 5-6 gün sonra kontrol edebilirsiniz. Yumurtaların olduğunu görmekle ana arıyı bulmak zorunda kalmazsınız.

Bu süre zarfında koloniyi, herhangi bir durum için RAHATSIZ ETMEYİN!

İkinci bir ana kabul yöntemi olarak, daha yüksek bir başarı oranına sahip olan, ana arıya hemen yumurtlama fırsatı veren bir “hapsetme” kafesi kullanılır. Tek sıkıntısı, ana arının taşıma kafesinden çıkarılması ve elle tutulmasıdır; bu işlem biraz daha tecrübeli arıcılar için daha uygundur.

Yumurtlanmaya hazır, açık ve kapalı gözlü hücreleri ve bal hücrelerini içeren bir alan seçin ve hazırladığınız tel kafesi petek üzerine yerleştirirken herhangi bir arının içeri girmemesine dikkat edin. Kafes içinde gözlerden çıkacak genç arılar, ana arıyla temasa geçecek olanlardır.

Kraliçenin kabul edildiği durum:
Yumurtaların varlığı ile birlikte sakin bir davranış olduğunu fark ederseniz ve arılar kafes üstünde sakin ise , ana arınızı endişelenmeden serbest bırakabilirsiniz.

Kraliçenin kabul edilmediği durum:
4 günlük sürenin sonunda, arıların öfkeli bir davranışla kafese girmeye çalıştığını fark ederseniz, yukarıdaki koşullardan birinin karşılanmadığı ve kabul edilme şansının oldukça düşük olduğu anlamına gelir. Bu durumda, ana arı (bakire ya da çiftleşmiş) ya da ana arı hücreleri için tekrar arama yapmak gerekir.

Çok önemli:
Farklı bir ırktan bir ana arıyı kabul ettirirken, başlangıçta arılar onu kabul eder, ancak yumurtlamaya başladıktan sonra, sıklıkla iyi performans göstermesine rağmen, arılar tarafından değiştirilmeye çalışıldığı durumla sık sık karşılaşılır(Süpersedür).

Ana arı hücrelerinin varlığını periyodik olarak kontrol etmek ve eski ana arının işçi arı kadrosu tamamen yeni ana arının işçi arılarıyla yer değiştirene kadar, düzenli kontrol ile ana arı gözlerini temizlemek gerekir.

bestofwesd:
Eskiden en çekindiğim konu idi ana arı kabulu ,
geçen seneden beridir tek bir firem yok şükürler olsun,

Bunu geçen sene kimden öğrendiğimi şu an hatırlayamadığım bir teknikle yapıyorum ,
Bol duman tekniği :) Bölmeyi ana arı geldikten sonra sonra yapıyorum , yapılan bölmeye aşırı duman veriyorum ve hemen ana arı kafesini çerçeve arasına sıkıştırıyorum , 1-2 gün sonra meme kontrolü ( ki genelde yapmıyorlar ) meme varsa temizleyip kek bölümünü açıyorum. 4.veya 5.günü genelde yumurtayı görüyorum.


yukarıdaki yazıda dikkatimi çekti, süpersedure konusu,

bu sene bi kovanım sürekli süpersedure yapıyordu 2 supersedure memesini başka kovanları analandırarak kullandım 1 tanesini de kendi kovanına bıraktım kendi kovanında ana arı doğdu çiftleşti geldi ana arının görüntüsü sağlıklı  ve yumurtlama gayet güzel ama son kontrolde 2 supersedure daha gördüm :) sanırım otomatiğe bağladı :)
dün gödüğüm iki memeden birini yandan bozmuş ana arı diğerini de ben bozdum çelimsiz bir memeydi ,

ana arı yeni ve iyi olmasına rağmen neden hala meme yapıyorlar anlamadım

gultekin18:
Bende 3 çerçeve böldüğüm arıya yeni ana verdim. 5 gün sonra ana kafesten çıktı ve yumurta attı. sonraki hafta anayı göremedim. yalancı ana yumurtaları vardı. erkek gözleri oluştu. şu an ana memesi yalancı ana yumurtasının erkek gözleri ve normal yumurtalar var bekliyorum bakalım ne olacak

Pendorya:

--- Alıntı yapılan: bestofwesd - Haziran 14, 2019, 09:50:28 ---
bu sene bi kovanım sürekli süpersedure yapıyordu 2 supersedure memesini başka kovanları analandırarak kullandım 1 tanesini de kendi kovanına bıraktım kendi kovanında ana arı doğdu çiftleşti geldi ana arının görüntüsü sağlıklı  ve yumurtlama gayet güzel ama son kontrolde 2 supersedure daha gördüm :) sanırım otomatiğe bağladı :)
dün gödüğüm iki memeden birini yandan bozmuş ana arı diğerini de ben bozdum çelimsiz bir memeydi ,

ana arı yeni ve iyi olmasına rağmen neden hala meme yapıyorlar anlamadım

--- Alıntı sonu ---

Senin arılar süper+süpersedür moduna geçmişler  ;D ;D ;D

Pendorya:

--- Alıntı yapılan: gultekin18 - Haziran 14, 2019, 11:02:23 ---Bende 3 çerçeve böldüğüm arıya yeni ana verdim. 5 gün sonra ana kafesten çıktı ve yumurta attı. sonraki hafta anayı göremedim. yalancı ana yumurtaları vardı. erkek gözleri oluştu. şu an ana memesi yalancı ana yumurtasının erkek gözleri ve normal yumurtalar var bekliyorum bakalım ne olacak

--- Alıntı sonu ---

Sizinki de ilginç olmuş. Fakat siz gene de ana arıyı iyice bir arayın kovanda, benim başıma bu sene geldi benzer bir olay.

Aydın'dan aldığım analardan biri kabul edildikten sonra, yumurtlamaya başladı. Fakat ana hem verimsiz çıktı hem de işçi arı gözlerine dişi erkek karışık yumurta atıyordu. Bozuk bir yumurtlama alanı oluştu.(dişi erkek karışık bir görüntü)

Hemen ananın kafasını uçurup, yeni bir ana verdim.

Beklemeyin boşuna, kovanı kaybedebilirsiniz. Anayı mutlaka dikkatlice arayın. Bulsanız bile anayı değiştirin. Yalancı analı kovanlara uygulanan prosedürü uygulayıp, yeni bir ana veya kapalı bir ana yüksüğü verin.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git