Gönderen Konu: ANA ARI SATIN ALMA SONRASI DİKKAT EDİLECEK KONULAR  (Okunma sayısı 757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
ANA ARI SATIN ALMA SONRASI DİKKAT EDİLECEK KONULAR
« : Haziran 13, 2019, 22:30:03 »
ANA ARI SATIN ALMA SONRASI
DİKKAT EDİLECEK KONULAR
https://apis-donau.com web sitesinden tercüme edilmiştir.
Tercüme eden: Hakan BOZKURT

Bir koloniye, farklı bir ırktan ana arının kabul ettirilmesi
Ana arıları alır almaz , kafesin havalandırma deliklerine bir damla su koyun, böylece arılar susuzluluğunu giderir, ayrıca şekeri (veya keki) daha kolay çiğnerler.

Kafesteki ana arı, birkaç gün boyunca sorunsuz şekilde hayatta kalabilir, ancak oda sıcaklığında sessiz bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu süre zarfında, bazı bakıcı arılar ölebilir, sorun olmaz. Ana arıları mümkün olan en kısa sürede yeni kolonilere aktarmanızı öneririz.

Ana arı kabul yüzdesi çeşitli faktörlere bağlıdır:
- Doğada nektar eksikliği
- Çiftleşmiş anaların, bakire anaların, ana arı hücrelerinin, larvaların veya yumurtaların varlığı.
- Arıların hırçınlığı (hırçın bir koloni, ana arıyı uysal olandan daha az oranda kabul edecektir)

İyi bir kabul yüzdesi için, tüm yeni ana arı hücrelerinin temizlenmesi ile bununla birlikte 8 günlük bir ana arı dönemi önerilmektedir.
Bu anayı kabulden başka, hayatta kalma şanslarının kalmadığını fark ettiklerinde, arılar memnuniyetle yeni anayı kabul edeceklerdir.
Ana arı kafesini (kovanın ortasındaki) bir çerçeve üstüne asmak en iyisidir, sonra arka taraftan fondan şekerini açığa çıkarmak için ve arılara erişim sağlamak için ana arı kafesinin ucundaki tırnağı çıkarın.
Sonucu 5-6 gün sonra kontrol edebilirsiniz. Yumurtaların olduğunu görmekle ana arıyı bulmak zorunda kalmazsınız.

Bu süre zarfında koloniyi, herhangi bir durum için RAHATSIZ ETMEYİN!

İkinci bir ana kabul yöntemi olarak, daha yüksek bir başarı oranına sahip olan, ana arıya hemen yumurtlama fırsatı veren bir “hapsetme” kafesi kullanılır. Tek sıkıntısı, ana arının taşıma kafesinden çıkarılması ve elle tutulmasıdır; bu işlem biraz daha tecrübeli arıcılar için daha uygundur.

Yumurtlanmaya hazır, açık ve kapalı gözlü hücreleri ve bal hücrelerini içeren bir alan seçin ve hazırladığınız tel kafesi petek üzerine yerleştirirken herhangi bir arının içeri girmemesine dikkat edin. Kafes içinde gözlerden çıkacak genç arılar, ana arıyla temasa geçecek olanlardır.

Kraliçenin kabul edildiği durum:
Yumurtaların varlığı ile birlikte sakin bir davranış olduğunu fark ederseniz ve arılar kafes üstünde sakin ise , ana arınızı endişelenmeden serbest bırakabilirsiniz.

Kraliçenin kabul edilmediği durum:
4 günlük sürenin sonunda, arıların öfkeli bir davranışla kafese girmeye çalıştığını fark ederseniz, yukarıdaki koşullardan birinin karşılanmadığı ve kabul edilme şansının oldukça düşük olduğu anlamına gelir. Bu durumda, ana arı (bakire ya da çiftleşmiş) ya da ana arı hücreleri için tekrar arama yapmak gerekir.

Çok önemli:
Farklı bir ırktan bir ana arıyı kabul ettirirken, başlangıçta arılar onu kabul eder, ancak yumurtlamaya başladıktan sonra, sıklıkla iyi performans göstermesine rağmen, arılar tarafından değiştirilmeye çalışıldığı durumla sık sık karşılaşılır(Süpersedür).

Ana arı hücrelerinin varlığını periyodik olarak kontrol etmek ve eski ana arının işçi arı kadrosu tamamen yeni ana arının işçi arılarıyla yer değiştirene kadar, düzenli kontrol ile ana arı gözlerini temizlemek gerekir.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: ANA ARI SATIN ALMA SONRASI DİKKAT EDİLECEK KONULAR
« Yanıtla #1 : Haziran 14, 2019, 09:50:28 »
Eskiden en çekindiğim konu idi ana arı kabulu ,
geçen seneden beridir tek bir firem yok şükürler olsun,

Bunu geçen sene kimden öğrendiğimi şu an hatırlayamadığım bir teknikle yapıyorum ,
Bol duman tekniği :) Bölmeyi ana arı geldikten sonra sonra yapıyorum , yapılan bölmeye aşırı duman veriyorum ve hemen ana arı kafesini çerçeve arasına sıkıştırıyorum , 1-2 gün sonra meme kontrolü ( ki genelde yapmıyorlar ) meme varsa temizleyip kek bölümünü açıyorum. 4.veya 5.günü genelde yumurtayı görüyorum.

yukarıdaki yazıda dikkatimi çekti, süpersedure konusu,

bu sene bi kovanım sürekli süpersedure yapıyordu 2 supersedure memesini başka kovanları analandırarak kullandım 1 tanesini de kendi kovanına bıraktım kendi kovanında ana arı doğdu çiftleşti geldi ana arının görüntüsü sağlıklı  ve yumurtlama gayet güzel ama son kontrolde 2 supersedure daha gördüm :) sanırım otomatiğe bağladı :)
dün gödüğüm iki memeden birini yandan bozmuş ana arı diğerini de ben bozdum çelimsiz bir memeydi ,

ana arı yeni ve iyi olmasına rağmen neden hala meme yapıyorlar anlamadım
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı gultekin18

• Larva
  • **
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 7 dolu 3 boş
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #2 : Haziran 14, 2019, 11:02:23 »
Bende 3 çerçeve böldüğüm arıya yeni ana verdim. 5 gün sonra ana kafesten çıktı ve yumurta attı. sonraki hafta anayı göremedim. yalancı ana yumurtaları vardı. erkek gözleri oluştu. şu an ana memesi yalancı ana yumurtasının erkek gözleri ve normal yumurtalar var bekliyorum bakalım ne olacak

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #3 : Haziran 14, 2019, 15:25:49 »

bu sene bi kovanım sürekli süpersedure yapıyordu 2 supersedure memesini başka kovanları analandırarak kullandım 1 tanesini de kendi kovanına bıraktım kendi kovanında ana arı doğdu çiftleşti geldi ana arının görüntüsü sağlıklı  ve yumurtlama gayet güzel ama son kontrolde 2 supersedure daha gördüm :) sanırım otomatiğe bağladı :)
dün gödüğüm iki memeden birini yandan bozmuş ana arı diğerini de ben bozdum çelimsiz bir memeydi ,

ana arı yeni ve iyi olmasına rağmen neden hala meme yapıyorlar anlamadım

Senin arılar süper+süpersedür moduna geçmişler  ;D ;D ;D

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #4 : Haziran 14, 2019, 15:37:22 »
Bende 3 çerçeve böldüğüm arıya yeni ana verdim. 5 gün sonra ana kafesten çıktı ve yumurta attı. sonraki hafta anayı göremedim. yalancı ana yumurtaları vardı. erkek gözleri oluştu. şu an ana memesi yalancı ana yumurtasının erkek gözleri ve normal yumurtalar var bekliyorum bakalım ne olacak

Sizinki de ilginç olmuş. Fakat siz gene de ana arıyı iyice bir arayın kovanda, benim başıma bu sene geldi benzer bir olay.

Aydın'dan aldığım analardan biri kabul edildikten sonra, yumurtlamaya başladı. Fakat ana hem verimsiz çıktı hem de işçi arı gözlerine dişi erkek karışık yumurta atıyordu. Bozuk bir yumurtlama alanı oluştu.(dişi erkek karışık bir görüntü)

Hemen ananın kafasını uçurup, yeni bir ana verdim.

Beklemeyin boşuna, kovanı kaybedebilirsiniz. Anayı mutlaka dikkatlice arayın. Bulsanız bile anayı değiştirin. Yalancı analı kovanlara uygulanan prosedürü uygulayıp, yeni bir ana veya kapalı bir ana yüksüğü verin.

Çevrimdışı gultekin18

• Larva
  • **
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 7 dolu 3 boş
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #5 : Haziran 14, 2019, 16:45:42 »
Aynen hocam. Yarın tekrar bakacağım. Ana arı görmede sıkıntı yaşıyorum. Şimdiye kadar günlük yumurta takip ediyordum. Ama bunda dediğiniz gibi anayı bulmam gerek. Arı iki çerçevede bölme idi. Ana arı ızgarası ile silkeleyip çerçeveleri diğerlerine dağıtmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 11
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #6 : Haziran 15, 2019, 19:13:18 »
Merhaba,

110% garantili ana değiştirebilirsiniz, özellikle pahalı damızlıklarda güvenle kullanılabilir, denemelerini yaptığım ve ana üreticisi bir arkadaşıma da pahalı bir damızlıkta kullanmasını ikna ederek denettiğim bir yöntemdir(bkz, ek foto), Erdinc'in garantili yöntemi diyebiliriz metodun adına:

Malzemeler:
- Doğmakta olan kapalı yavrulu 2 çerçeve,
- Ballı polenli iki çerçeve.
- Boş bir kat.
- Sineklik(katı kapatacak boyutta)
- Bölme tahtası
- Kafeste damızlık ana.

Uygulama:
- Ana kovan üzerine sineklik
- Sinekliğin üzerine boş kat
- Çerçeveleri tamamını kovan önüne silkele
- Arısız ballı polenlileri duvar yap
- Ortaya arısız kapalı yavruları yerleştir
- Tüm çerçeveler kovanın sıcak tarafına yasla, bölme tahtası ile iç taraftan duvar yap
- Kafesteki ananın kapağını aç ve kapalıların üzerine sal.
- Kovanı kapat ve işlem tamam, doğmakta olan yavrular hemen anayı kısa sürede beslemeye başlayacaktır.

Kısaca böyle ve uygulamanın en önemli şartı, doğmakta olan kapalı yavrulu çerçevelerdir.

Türk arıcılığına armağanım olsun :)

Tüm hakları saklıdır, tek şartım, kopyalayıp çoğaltırken, metodun/yöntemin adına dikkat etmeniz kafi olacaktır.

...send from my device with using tapatalkPro.

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #7 : Haziran 15, 2019, 20:00:21 »
Peki bu sırada alt kattakiler ne olacak?

Kuluçkalığı telle ayırdıktan sonra alt kattakiler kendi bağımsızlıklarını ilan ederlerse ne yapacağız?
Kendi ana yüksüklerini atarlarsa veya yalancı anaya giderse ne yapacağız?
Alt katta yoğun tarlacı nüfusunun ne yapacağını öngörmek bence zor.

Ben geçen sene ballık verirken, üst kata kapalı gözlü peteklerden çekip araya ana arı ızgarası koymuştum. Yukarı aldığım çerçevelerde az sayıda günlük yumurta da vardı. Bir hafta sonra baktım ki üste aldığım çerçeveye üst kattakiler 3-4 tane ana memesi dikmişler.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #8 : Haziran 15, 2019, 20:13:05 »
Peki bu sırada alt kattakiler ne olacak?

Kuluçkalığı telle ayırdıktan sonra alt kattakiler kendi bağımsızlıklarını ilan ederlerse ne yapacağız?
Kendi ana yüksüklerini atarlarsa veya yalancı anaya giderse ne yapacağız?
Alt katta yoğun tarlacı nüfusunun ne yapacağını öngörmek bence zor.
Alt katta şu anda bir sıkıntım olmadı, olmasını da beklemiyorum, sadece ileriye yönelik, olası 2 ana karşılaşmaması için sinekliği 2 kat ve sineklik katları arası en az 10mm mesafe şeklinde universal bir tabla düşünüyorum. Benzer sineklik/elek telli uygulaması ile 2 analı sistemler var ve herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor, hali hazırda bu sistemlerden biri için hazırlık yapıyorum, deneyeceğim, sistem sahibinin açıklamasına göre, aksine analar birbiri ile  yarışmaya başlıyor.

Denemeye düşündüğüm kovan tipi ise resimdeki farrar'dır.

Örneğin bu resimde, 2 ana 2 dar ballıkta,  tabi kesik çizgiler ana ızgarasını temsil ediyor.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #9 : Haziran 15, 2019, 20:40:13 »
2017 yılında paylaştığım konuya bir göz atın isterseniz.
İlginizi çekecektir.

https://www.aricilik.gen.tr/index.php/topic,13429.0.html

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #10 : Haziran 15, 2019, 20:54:49 »
2017 yılında paylaştığım konuya bir göz atın isterseniz.
İlginizi çekecektir.

https://www.aricilik.gen.tr/index.php/topic,13429.0.html

Teşekkür ederim, atlamışım, ilgi ile okuyacağım.

Aslında, bende şu anda benzer bir çalışma ile, yaptığım bölmeleri yıl içinde nasıl değerlendirir ve maks.fayda sağlarım araştırmasındaydım.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #11 : Haziran 15, 2019, 22:05:29 »
Erdinç Bey: Ana arıların salgıladıkları fremon kokusunun etki alanı 48 cm miş.

O yüzden 2 analı çalışma sisteminde analar bir birine 48 cm den daha çok yaklaşınca koku karışmasından dolayı kendi işçi arıları tarafından da öldürülebiliyor.

2 analı sistemde işlemlerin sağlıklı yürümesi için bu aralığa dikkat etmek uygun olur sanıyorum.

Birbirine  yakın analarla yapılan çalışmalarda ananın birinin ömrü kısa oluyor.

Benim dediğim ölçüye uygun 2 analı çalışmada ölüm olmuyor.

***********************************************************************************************************                  Figura 2 ile figura 3 arasında uçma tahtası değişikliği var bu hangi durumda oluyor

Çevrimdışı ali kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #12 : Haziran 15, 2019, 22:33:57 »
Biri önden görünüş, diğeri arkadan görünüş. Yani aynı koloniler.kovanların üzerindeki numaralandırmalarin biri diğerine göre ters olmuş.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • -
« Yanıtla #13 : Haziran 16, 2019, 06:55:57 »
Erdinç Bey: Ana arıların salgıladıkları fremon kokusunun etki alanı 48 cm miş.

O yüzden 2 analı çalışma sisteminde analar bir birine 48 cm den daha çok yaklaşınca koku karışmasından dolayı kendi işçi arıları tarafından da öldürülebiliyor.

2 analı sistemde işlemlerin sağlıklı yürümesi için bu aralığa dikkat etmek uygun olur sanıyorum.

Birbirine  yakın analarla yapılan çalışmalarda ananın birinin ömrü kısa oluyor.

Benim dediğim ölçüye uygun 2 analı çalışmada ölüm olmuyor.

Figura 2 ile figura 3 arasında uçma tahtası değişikliği var bu hangi durumda oluyor

Hocam not ettim, ancak sırplar bu hususta eminler ve bu sistemi başarı ile kullanıyorlar, aynı sisteme hazırlık içün ben geçen sene iki bölmeyi iki analı oşarak aynı bu kovanda yetiştirmiş ve kışlatma öncesi anasını yakalamaya çalışırken zarar vermiş ve hemen iki aileyi aradan tel örgüyü alarak birleştirivermiştim. Hiçbir sıkıntım olmadı, kardeş kardeş anında geçinmeye başladılar, çünkü kokuları ortaktı kanımca.

Bir başka sırp arıcı, iki aileli koloniler ile çalışır ve snelgrove tahtası ile yine kokularını ortak muhafaza eder. Belirli dönemlerde bu iki aileye yer değiştirir, kuluçkaları bile kendi ekseninde rotasyon yapar ve benzer bir koloninin oğula pek gitmediğini ve bal hasadını maksimum düzeyde sonuçlandırır.(bkz.ek resim)

Bu insanlarda, kanola, akasya, ıhlamur, kestane, ayçiçeği vb. ana akımları vardır(1900lerde oluşturulan balormanları meşhurdur balkanların) ve kendilerine bu iki aileli kovanlar her bakımdan isabetli olur.

Asıl mesele bende 1 ana akım vardır ve gün dönümü ile başlar, ben bu bir ana akıma göre kendi sistemimi oluşturmak istiyorum, basitçe ifade etmem gerekir ise,  bal akımına 15gün kala aileler 2 aileli olarak gelir ve bal akımı öncesi tek ailede iki koloni birleşerek ana akımına güçlü girer, kışlamayı tek aile olarak yapar, ilkbaharda iki aileli pozisyon alacak şekilde bölünür vs. şeklinde düşüncelerim var, muhakkak deneyeceğim.

Biri önden görünüş, diğeri arkadan görünüş. Yani aynı koloniler.kovanların üzerindeki numaralandırmalarin biri diğerine göre ters olmuş.

Evet, ön arka görüntüsüdür.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #14 : Haziran 16, 2019, 08:15:26 »
Sayın Erdinç Bey:

2 analı üretimde benimde benim de kendi düşünceme göre uygulamam var.

Benim ki biraz daha geniş kapsamlı sanki, aynı yıl içinde hem kovan çoğaltıp hem de bal almak düşüncesiyle yapıyorum. 

Face çıkmadan önce arıcılık alemi başka türlü takılıyordu, eski yıllarda benim de bir sayfam vardı orada yayınlamıştım.