Gönderen Konu: Yavru çürüklüğü mü kireç hastalığı mı?  (Okunma sayısı 5244 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kazım fakir

• Pupa
  • Yer: Mersin-Mut-Karacaoğlan Köyü
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
Yavru çürüklüğü mü kireç hastalığı mı?
« : Temmuz 04, 2019, 20:09:10 »
Selamün Aleyküm abilerim. Bugün kovanlarimdan birinin çerçevesini incelerken bazı yarı açılmış gözlerde değişik larvalar gördüm ben de birkaçını açıp bakmaya başladım bazıları taşlaşmış gibiydi. Bazıları canlıydı. Arılar uçuş deliğinden çoğu kez bu siyah krem renkli taşlaşmış larvaları atıyorlar. Bunlar Yavru çürüklüğü mü kireç hastalığı mı? Ya da ne? Ne yapmam gerekiyor bunun için?

"Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev edin." Nahl 68

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Yavru çürüklüğü mü kireç hastalığı mı?
« Yanıtla #1 : Temmuz 04, 2019, 22:08:33 »
Fotolarınız anlaşılır değil.

Yorumunuz biraz kireç hastalığına benziyor ama bu tarihte kireç hastalığı kalmamalı.

Kireç hastalığı çoğunlukla nemli ve serin havalarda olur.

Kapakları açık kurtçuklar güve kelebeği nedenidir, araştırma yapınız.

Bakılınca kapalı gözler koyu renkli ve çökük durumda mı?

Çevrimdışı kazım fakir

• Pupa
« Yanıtla #2 : Temmuz 04, 2019, 22:33:26 »
Fotolarınız anlaşılır değil.

Yorumunuz biraz kireç hastalığına benziyor ama bu tarihte kireç hastalığı kalmamalı.

Kireç hastalığı çoğunlukla nemli ve serin havalarda olur.

Kapakları açık kurtçuklar güve kelebeği nedenidir, araştırma yapınız.

Bakılınca kapalı gözler koyu renkli ve çökük durumda mı?
  Forumda fotoğraflar büyük çıkıyor bunu beceremedim. Fotoğrafı sağa kaydirinca görülüyor. telefon o sırada yanımda olmadığı için fotoğraf çekemedim hocam yarın ilk işim peteğin fotoğrafını  çekmek olacak. Kapalı gözlere çubuk soktuğumda beyaz larva sıvısı geliyordu. Belki de larvayi ezdigim icindir. Koku almadım aslında ya da farkedemedim. Açık göz sayısı çok yok. Olanlara da bal dolduruyor. Peteğin görüntüsü ve rengi şu şekilde genel itibariyle. Bu fotoğrafı da forumda buldum.
"Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev edin." Nahl 68

Çevrimdışı kazım fakir

• Pupa
« Yanıtla #3 : Temmuz 05, 2019, 12:19:13 »
Bugün tekrar fotoğraf çektim peteklerin durumu şu şekilde:

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #4 : Temmuz 05, 2019, 14:07:13 »
Varrao ile etkin ilaçlama yapılmamış.

Petek güvesi baskısı az da olsa var.

Kireçten ölen yavrular eskiden kalmış olabilir, istediğinden çok çerçeve konulmuş olabilir.

Çevrimdışı kazım fakir

• Pupa
« Yanıtla #5 : Temmuz 05, 2019, 14:47:49 »
Varrao ile etkin ilaçlama yapılmamış.

Petek güvesi baskısı az da olsa var.

Kireçten ölen yavrular eskiden kalmış olabilir, istediğinden çok çerçeve konulmuş olabilir.
Murat hocam arıyı ben yeni aldım sayılır. Nisan gibi aldım, aldığım adam ben köye getirene kadar bakiverdi.(öğretmen olduğum için ve uzakta olduğum için ilgilenemedim.) Haziran başı gibi getirdim. Bu süreçte aldığım kişi ne yaptı ne etti hiç de sormadım. Bal sezonu geliyor diye varroa mücadelesi yapmadım. Petek güvesi gözle görülür bir şey ise gözüme çarpmadı. Amma velakin acemilikten ve çevredeki bilinçsiz arıcıların yönlendirmesiyle ben bir iki hafta ikinci katı ham petek ile doldurdum. Bunun yanlış olduğunu anlayınca birazını aldım. Bugün kabartilmayan ve hafif kabartilanlari da aldim. Velhasıl forumda bir konuda
ismail bey, karıştırmayınız.
sadece üşüme kaynaklı olana, yani arının soğuktan en dıştaki yavru alanından çekilme kaynaklı olana ve bu yüzden yavruların üşüyüp kurumasına yanmasına, bulaşıcı bakteri kaynaklı olmayana, pis koku olmayana adi diyoruz.

Bulaşıcı olmayan ama bakteri kaynaklı olan yani nem yada küflenme nedeniyle eski peteklerin küflenmesi ve arının bu alandan çekilmesi sonucu dışta kalan adi çürüklükte de koku olmaz.

pis kokulu olanlar Avrupa ve Amerikan yavru çürüklüğü, bunlar bulaşıcı.

adı üstünde en adi, en sıradan, en bayağı, en olağan, en hiç bir özelliği olmayan, en özgünlüğü olmayan, en değersiz, en niteliksiz olana ADİ diyoruz.

Tedavileri birbirinden farklı çürüklüklerin

Selamlar
şöyle deniyordu. Böylesi bir durum olabilir mi hocam yani adi yavru çürüklüğü. Ve benim bu kovanla ilgili yapmam gereken/ler nedir?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #6 : Temmuz 05, 2019, 15:49:16 »
Sizinki de adi yavru çürüklüğü olmalı.

Olabileceği kadar kovanı daraltınız ve besleyiniz.

Çevrimdışı kazım fakir

• Pupa
« Yanıtla #7 : Temmuz 05, 2019, 15:55:59 »
Sizinki de adi yavru çürüklüğü olmalı.

Olabileceği kadar kovanı daraltınız ve besleyiniz.
  Peki hocam petekleri imha etmeme gerek var mı? ikinci katta iki çerçeve var onları Z biçiminde örtü beziyle sarmalı mıyım? Ve bu besleme bala karışır mı?

Çevrimdışı Serhadov

• Pupa
  • Yer: Siirt
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 1020m
« Yanıtla #8 : Ağustos 10, 2022, 22:00:52 »
  Peki hocam petekleri imha etmeme gerek var mı? ikinci katta iki çerçeve var onları Z biçiminde örtü beziyle sarmalı mıyım? Ve bu besleme bala karışır mı?
az miktarlarda yapılan beslemeler bala karışmaz en uygunu arıyı dediğiniz gibi Z biçiminde sıkıştırıp fazla petekleri alıp azar azar besleme yapmak
Instagram: Instagram @serhadozmen