Gönderen Konu: Furkan Güner Arılığı  (Okunma sayısı 15168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gultekin18

• Pupa
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1170
Ynt: Furkan Güner Arılığı
« Yanıtla #150 : Ekim 15, 2020, 14:18:06 »
Allah kolaylık versin. Uzakta olmak her tür hayvancılık için iyidir. Kafan rahat olur. Hastalık kötü olmuş. Önlemini erken almakta yarar var geçmiş olsun
Ahmet GÜLTEKİN

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
  • Yer: Çankırı
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #151 : Ekim 15, 2020, 16:21:09 »
Allah kolaylık versin. Uzakta olmak her tür hayvancılık için iyidir. Kafan rahat olur. Hastalık kötü olmuş. Önlemini erken almakta yarar var geçmiş olsun
Teşekkür ederim. Ben arılığa gittiğimde ortalık çoktan toz duman olmuş, yağmalıyorlardı. Sabah gitseydim yağmalatmasına izin vermezdim.

Yavru çürüklüğünün de pek çaresi yok. Petekleri imha ettim, kovanları değiştirdim, arıları iyice sıkıştırdım. Baharda duruma bakacağım artık. Yavru çürüklüğü devam etmese bile baharda kraliçelerini değiştireceğim.

Yapabileceğim başka bir şey var mı?

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı Salih İşlek

• İşçi Arı
  • Yer: ANTALYA/DÖŞEMEALTI
  • Kovan Sayısı: 15 Civarında
  • Rakım: ÇOK YÜKSEK DEĞİL
« Yanıtla #152 : Ekim 15, 2020, 18:16:35 »
Teşekkür ederim. Ben arılığa gittiğimde ortalık çoktan toz duman olmuş, yağmalıyorlardı. Sabah gitseydim yağmalatmasına izin vermezdim.

Yavru çürüklüğünün de pek çaresi yok. Petekleri imha ettim, kovanları değiştirdim, arıları iyice sıkıştırdım. Baharda duruma bakacağım artık. Yavru çürüklüğü devam etmese bile baharda kraliçelerini değiştireceğim.

Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Merhaba Furkan bey baharda arıyı sıkışık tutup gelişimini takip edin çerçeve vermekte acele etmeyin..Atlatacağını düşünüyorum...Kolay gelsin..
Hak ol ki hüda mertebeni eyleye ali

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #153 : Ekim 16, 2020, 10:59:15 »

Teşekkür ederim. Öyle yapacağım.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #154 : Ekim 16, 2020, 14:29:22 »

Yavru çürüklüğü devam etmese bile baharda kraliçelerini değiştireceğim.

Ana arının yavru çürüklüğünle ilgisi yok, ana değiştirmekle yavru çürüklüğünü önleyemezsiniz.

Yavru çürüklüğü yavru besleme yoluyla bulaşır ana arı yavru beslemediğine göre:

Ana arı değiştirip yavru çürüklüğünü önleneceğini sanmak şehir efsanesinden başka bir şey değil.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #155 : Ekim 16, 2020, 16:25:58 »
Ana arının yavru çürüklüğünle ilgisi yok, ana değiştirmekle yavru çürüklüğünü önleyemezsiniz.

Yavru çürüklüğü yavru besleme yoluyla bulaşır ana arı yavru beslemediğine göre:

Ana arı değiştirip yavru çürüklüğünü önleneceğini sanmak şehir efsanesinden başka bir şey değil.
Bilmiyordum Murat Hocam, teşekkür ederim. Benim yapabileceğim, tavsiye edeceğiniz başka bir uygulama var mı bu aşamada?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #156 : Ekim 16, 2020, 20:46:24 »
Bilmiyordum Murat Hocam, teşekkür ederim. Benim yapabileceğim, tavsiye edeceğiniz başka bir uygulama var mı bu aşamada?

Yavru çürüklüğü cinsine ve yoğunluğuna göre değişse de En uygun uygugulama kovanın tamamen değişimi, yalnızca arıları alacaksınız diğerlerini imha.

Birinci yeni kovanda aç dinlendirme

İkinci kovana temiz çerçevelerle yeni başlangıç.

Ama artık sonbahar geldi bu işlem zor olur.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #157 : Ekim 16, 2020, 21:33:18 »

Yavru çürüklüğü cinsine ve yoğunluğuna göre değişse de En uygun uygugulama kovanın tamamen değişimi, yalnızca arıları alacaksınız diğerlerini imha.

Birinci yeni kovanda aç dinlendirme

İkinci kovana temiz çerçevelerle yeni başlangıç.

Ama artık sonbahar geldi bu işlem zor olur.

Teşekkür ederim. İlkbaharda duruma göre hareket edeyim o zaman. Neredeyse son yavrularda meydana geldi hastalık. Şuan sorun çözüldü mü devam mı ediyor bilemiyorum. Yavruyu kestiler.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #158 : Ekim 17, 2020, 12:17:37 »
Bu durum varrao kaynaklı yavru çürüğü olma ihtimali yüksek, varrao ile savaşa devam ediniz, kovanın ortasında arıları iyice sıkıştırınız.

Eğer baharda da devam ederse başka uygulama yaparsınız.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 850- 1200
« Yanıtla #159 : Ekim 19, 2020, 21:10:52 »

Bu sene bazı olumsuzluklar yaşadım. Aylardır yağmur yağmıyor ve arılar polen sıkıntısı yaşadı. Kuluçka alanını küçülttüler, kadrolar zayıfladı. Komşu arılıktan da yavru çürüklüğü bulaştı. Petekleri imha etmesini söylediğim halde ertesi gün kovan kapağını açıp yağmaya bıraktı. Benim bütün arılar o kovanı yağmaladı. 3 kolonide kahverengi ve sünen çürüklük vardı. Kovan örtüsünü açınca bir koku yok. Hem petekleri hem de kovanları değiştirdim. Petekleri imha ettim. Kovanları da depoya kaldırdım, onları da yakacağım. Diğer kolonilerde de olabilir ama hem polen eksikliğiyle hem de havaların soğumasıyla zaten yavruyu kestiler. Onların durumunu baharda göreceğim.

Açıkçası keyfim kaçtı. Çevremde koloni kaybı yaşayanlar var. Ben daha yaşamadım lakin ilkbaharda ciddi bir kayıpla karşılaşacağım sanırım. 

Seneye nasipse ev ve ahır yapacağım. Eğer izin alabilirsem köyden daha uzakta bir yere düzen kurmak istiyorum. İnsan görmek istemiyorum artık. Bu sene fazlasıyla sabrımı zorladılar.

geçmiş olsun çevrede arıcı olması gerçekten sıkıntı. İnsanlarla uzlaşmak çok zor. Siz ne derseniz inadına tersini yapacaklardır. O petekleri ortaya atın da arılar yesin deseydiniz muhtemelen yakarak imha ederdi. İnsanlara bir şey söylediğinizde bunu çoğunlukla kötü niyetli algılayıp "haa bu kesin benim zararıma bir şey söylüyor" diye kafasında kurarak tersini yapabiliyor. Bu sene varroa çok fazla ve adi yavru çürüklüğünden ben de birkaç koloni kaybettim. Bu arada yavru çürüklüğü olan çerçeveyi analiz de ettirebilirsiniz. Bir sefer bizim arkadaş Amerikan yavru çürüklüğü zannetmişti hatta bir koloniyi kilitleyip yaktı sonra ben peteği alıp tahlile gönderdim adi yavru çürüklüğü çıktı. Gözle ayırt etmek zor. Tekrar geçmiş olsun umarım bahara tertemiz güçlü çıkar kolonileriniz

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #160 : Ekim 19, 2020, 22:42:55 »

geçmiş olsun çevrede arıcı olması gerçekten sıkıntı. İnsanlarla uzlaşmak çok zor. Siz ne derseniz inadına tersini yapacaklardır. O petekleri ortaya atın da arılar yesin deseydiniz muhtemelen yakarak imha ederdi. İnsanlara bir şey söylediğinizde bunu çoğunlukla kötü niyetli algılayıp "haa bu kesin benim zararıma bir şey söylüyor" diye kafasında kurarak tersini yapabiliyor. Bu sene varroa çok fazla ve adi yavru çürüklüğünden ben de birkaç koloni kaybettim. Bu arada yavru çürüklüğü olan çerçeveyi analiz de ettirebilirsiniz. Bir sefer bizim arkadaş Amerikan yavru çürüklüğü zannetmişti hatta bir koloniyi kilitleyip yaktı sonra ben peteği alıp tahlile gönderdim adi yavru çürüklüğü çıktı. Gözle ayırt etmek zor. Tekrar geçmiş olsun umarım bahara tertemiz güçlü çıkar kolonileriniz

Çok teşekkür ederim. Hasetlik var ne yazık ki.

Bu sene yağmadan, varroadan veya başka sebeplerle koloni kaybı çok yaşandı. Komşumun da en güçlü kolonileri söndü. Diğer arı sahiplerinde de kayıp fazla. Dün başka bir arı sahibi ile konuştum, 6 koloniden 5'i yağmalanıp ölmüş. Bende şuan bir kayıp yok çok şükür.

Varroayı biraz hafife aldım herhalde. Böyle zorlu sezonlarda varroa hasarı net görülebiliyor. Sadece erkek peteği kesmiştim ilkbaharda. Organik asitlerden kullanım riskinden dolayı çekiniyordum ama en etkilisi onlar. Önümüzdeki sene kullanacağım.

Yavru çürüklüğü devam ederse analize göndereceğim. Devam etmeyecek gibi duruyor. Çünkü petekleri değiştirince çalışmaları bile değişti. İnşallah devam etmez. Tekrar teşekkür ederim, sağolun.

Çevrimiçi yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #161 : Ekim 20, 2020, 09:40:34 »
Kardeşim Allah kolaylık versin.
Bende ufak çaplı hayvancılıkla uğraşıyorum.
Büyük baş için şimdilik büyük bir yatırım yapma.
Hayvanın yiyeceği yem saman küspe bunlar çok pahalı.
Mera alanı genişse belki kurtarabilir ama şu anda hayvancılık külli zarar.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #162 : Ekim 20, 2020, 13:34:39 »
Kardeşim Allah kolaylık versin.
Bende ufak çaplı hayvancılıkla uğraşıyorum.
Büyük baş için şimdilik büyük bir yatırım yapma.
Hayvanın yiyeceği yem saman küspe bunlar çok pahalı.
Mera alanı genişse belki kurtarabilir ama şu anda hayvancılık külli zarar.
Sağolasın abi. 5 ineklik bir yer yapacağım. Fazla büyütme şansım yok şuan. Meraya güveniyorum biraz da. Meramızın yarısı boş. Tarlalara da yem bitkileri ekeceğim. Bir de sütü ve süt ürünlerini doğrudan tüketiciye satabiliyorum. Talep de var. Bu sebeple ufak da olsa yatırım yapayım dedim. Normalde bu sene yapacaktım ancak pandemi sebebiyle gerçekleştiremedim.

Çevrimdışı Mustafa Melemez

• Larva
  • **
  • Yer: Ayaş
  • Kovan Sayısı: 21
« Yanıtla #163 : Ekim 20, 2020, 17:38:32 »
Yem bitkilerini kendileri ekenler bile şu şartlarda hayvancılık yapmakta zorlanıyorlar... Konuştuğum hemen herkes yem bitkisini kendileri ekmediği taktirde büyük zarar edeceklerini söylüyorlar. Ancak büyükbaş hayvancılık ile ilgili bilginiz varsa zaten bunları biliyorsunuz ve göze almışsınız demektir.
Şehir merkezlerinde tabi ürünlere talep fazla. bu bakımdan konu süt ise Manda sütü, (şehir merkezleri için söylüyorum) oldukça pahalı ve rağbet gören bir ürün. Ama yetiştiriciliği tamamen farklı bi hayvan.. Aklınızın bir köşesinde bulunsun derim. Allah kolaylık versin..
Hayvancılıkla uğraşanlar ne kadar şikayetçi olurlarsa olsunlar, adamlarda ne kilo ne şeker sorunu oluyo... dağ bayır gezdiklerinden sanırım..
Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...

Çevrimdışı Furkan Güner

• İşçi Arı
« Yanıtla #164 : Ekim 20, 2020, 18:55:40 »
Yem bitkilerini kendileri ekenler bile şu şartlarda hayvancılık yapmakta zorlanıyorlar... Konuştuğum hemen herkes yem bitkisini kendileri ekmediği taktirde büyük zarar edeceklerini söylüyorlar. Ancak büyükbaş hayvancılık ile ilgili bilginiz varsa zaten bunları biliyorsunuz ve göze almışsınız demektir.
Şehir merkezlerinde tabi ürünlere talep fazla. bu bakımdan konu süt ise Manda sütü, (şehir merkezleri için söylüyorum) oldukça pahalı ve rağbet gören bir ürün. Ama yetiştiriciliği tamamen farklı bi hayvan.. Aklınızın bir köşesinde bulunsun derim. Allah kolaylık versin..
Hayvancılıkla uğraşanlar ne kadar şikayetçi olurlarsa olsunlar, adamlarda ne kilo ne şeker sorunu oluyo... dağ bayır gezdiklerinden sanırım..
Teşekkür ederim. Aslında bölgem mandaya çok uygun, eskiden de bolca manda varmış. Şimdi hiç yok. Pek talep de yok nedense.

Bizde meranın avantajı var. 8 ay boyunca hayvan meraya gidip gelebiliyor. Benim evin çevresinde bile 5 hayvan rahat doyar bir sezon boyunca. Yem masrafım epey düşük. Merası olmayan, yemi otu parayla alan süt ve besi işletmelerinin durumu çok zor. Bizde sadece ürettikleri 6 aylık erkek buzağıları satarak geçinebiliyorlar. Hayvanlar sabahtan akşama kadar merada.

Ben arıcılık, sebze meyve gibi ürünlerle de destekleyeceğim. Bakalım girdik bir yola, inşallah kafamdakileri gerçekleştirebilirim.