Gönderen Konu: Kışa Girerken Arılar İçin Polen ve Nektar Kaynakları  (Okunma sayısı 553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa Melemez

• Boş Petek
  • Yer: Ayaş
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 21
Değerli arkadaşlar... Ankara da, Ayaş'ın Bayat köyünde yaklaşık 20 kovan arı ile arıcılık yapmaya çalışıyorum. Kolonilerin neredeyse tamamı kuluçka faaliyetini kestiler. Zayıf olan Arı Kolonilerinden bir tanesinin yoğun bir şekilde yağmaya maruz kalmasından ötürü, belki kurtarırım umuduyla zayıf koloniyi Ankara'nın Sincan ilçesi merkezine, mustakil bir evin bahçesine yerleştirdim. sonrasında zayıf olan ve belki iki çıtayı zar zor dolduran ve kuluçka faaliyeti de çok az olan bu kovan coştu. evin bahçe duvarında büyüyen sarmaşıkta bulunan çiçek polenlerinden arı ayrılmıyor. sonuç olarak şurup takviyesi ile de, arı ciddi manada düzelme gösteriyor. Köyde bulunan kolonilerde ise polen girişine rastlamadım. Son bir aydır belki yalnız bir defa yağmur yağdı, ancak ortalıkta yeşillik veya çiçek yok... şehirde bulunan kolonimi besleyen bu bitki hakkında az çok bilgi buldum ancak sizinde fikirlerinizi almak isterim. bu sarmaşığı arılığımda da kullanıcam nasipse. Ankara gibi iklime sahip yerler için, Sonbaharda, arıların polen ihtiyacını karşılamaya yönelik yetiştirilebilecek bitki örneklerini paylaşırsanız sevinirim...

Bahsi geçen duvar sarmaşığı bitkisine ait resimleri paylaşmaya çalıştım. kuraklığa ve aşırı soğuğa dayanıklı bir bitki..

https://drive.google.com/open?id=1SYI1EFS4iRurq6MuAcIvFHu3w9bmq-dh
https://drive.google.com/open?id=1FSdqJpXLwZhZuoIkxlIr2EZurCEAy4Mk
https://drive.google.com/open?id=1eYVz5suXUImGl7piwcIoGlXJ04VJ8H_j
https://drive.google.com/open?id=1CirGK68n30xivrSPGugc__OEJ8y4S0Gn
https://drive.google.com/open?id=1Lz7K5qJOPLCwIg_nX8XpGMnXaoGyjrPu
https://drive.google.com/open?id=19cfHherW34rMOkRgq4ltCJOyoafsdi03

Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Rakım: 110
Ynt: Kışa Girerken Arılar İçin Polen ve Nektar Kaynakları
« Yanıtla #1 : Ekim 28, 2019, 16:51:58 »
Merhaba Mustafa karasal iklime sahip yerlerde arılarda kuluçka faaliyeti bitti benim iki yerde arılığım var biri Tekirdağ Malkara biri İstanbul büyükçekmece de malkaradaki  arılarda kapalı yavru bile yok İstanbuldaki arılar hala yumurtaya devam ediyor sarmaşağa gelince en az 10 sene geçmesi gerekiyor çiçek açması için
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Ekim 28, 2019, 20:34:11 »
Merhaba Mustafa karasal iklime sahip yerlerde arılarda kuluçka faaliyeti bitti benim iki yerde arılığım var biri Tekirdağ Malkara biri İstanbul büyükçekmece de malkaradaki  arılarda kapalı yavru bile yok İstanbuldaki arılar hala yumurtaya devam ediyor sarmaşağa gelince en az 10 sene geçmesi gerekiyor çiçek açması için

Önümüzde kış var arılar yıpranmadan ve yaşlanması yavaş olacağından şu anda yavru olmaması büyük sorun olmaz.

Ancak baharda iyi bakım ve yönetim olursa arılar o açığı kapatırlar.

Açıkta  denilemez çünkü o yavrulu ve ılıman bölgede olan arılar salkıma daha geç girerler, çalıştıkları için yıpranması daha fazla olabilir.

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Ekim 28, 2019, 20:37:10 »
Teşekkür ederim... 10 sene oldukça uzun bir süre.... yine de ilk fırsatta dikicem... daha önce hiç arı kışlatmadım. kuluçka faaliyetinin durması beni endişelendiriyor... kıştan çıkan kolonilerin nüfus durumu ne olur endişeliyim. Ancak Murat hocamın yanıtı beni sevindirdi.

Bu arada arıcılıkla uğraşan bir yakınımın tavsiyesi üzerine etkili olduğuna inandığım bir sarıca arı tuzağı hazırladım... sonuçları paylaşıcam...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #4 : Ekim 29, 2019, 20:39:40 »

daha önce hiç arı kışlatmadım. kuluçka faaliyetinin durması beni endişelendiriyor... kıştan çıkan kolonilerin nüfus durumu ne olur endişeliyim.

Arıcılığa başlayanlar ilk yıllarında geçen olaylar günlük düşüncelerinde ön plandadır.

Hele kış olup arılarla işlem yapılmayınca arıların ne yaptıkları gece rüyalarına bile girebilir.

Bahara çıkan arılar kısa sürede ömürlerini tamamlar. yani kıştan çıkan kovanda bir süre sonra sayı olarak birden azalma olur.
Bu azalma olağan bir geçiş süresidir.

Bu azalmayı gözle görülecek şekilde azaltmak için kışa girerken ve kıştan çıkarken arıların iyi beslenmesi gerekir.
Kışa girerken ve kıştan çıkarken özel olarak çiçek tozu beslemeli, vitolojenin yani yağlanmanın artırılması gerekir.

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Ekim 29, 2019, 22:44:57 »
Hocam belki yeri değil ancak şunu sorayım... elimde bir kısmı eski polen vardı. öğütüp pudra şekeri ve çam balı ile bir karışım yaptım.. amacım eski poleni değerlendirmek ve belki arılara faydalı olabilecek bir karışım yapabilmek. kabaca araştırma yaptım ancak herhangi bir kaynak bulamadım... bu durumda yaptığım doğrumu?
ayrıca kovan içi sıkıştırmalarda bazı boş çıtaları aldım ancak kiminin içi polen dolu. arılar bu polenleri almıyorlar. ben de bu gibi çerçeveleri eritiyorum... alternatif bir uygulama önerebilir misiniz?

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #6 : Kasım 01, 2019, 00:05:20 »
Bu arada arıcılıkla uğraşan bir yakınımın tavsiyesi üzerine etkili olduğuna inandığım bir sarıca arı tuzağı hazırladım... sonuçları paylaşıcam...

Sarıca arılarla mücadele edebilmeniz için fazla çerçeveleri alıp, sıkıştırma yapmalısınız. Sıkıştırma tuzak olmadan da yeterli oluyor, ama sıkıştırma güzel olacak.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Kasım 01, 2019, 19:48:47 »
Sarıca arılarla mücadele edebilmeniz için fazla çerçeveleri alıp, sıkıştırma yapmalısınız. Sıkıştırma tuzak olmadan da yeterli oluyor, ama sıkıştırma güzel olacak.

Sıkıştırma yaptım. Yapmasam muhtemelen zayıf kovanları söndürürler. ancak sıkıştırma yapsanız da sarıca arılar kendileri ölürken yanlarında kendilerinden daha fazla arıyı götürüyorlar. benim kovanlara sarıca arı pek zarar vermedi çok şükür.

Bir akrabam 5 litrelik pet şişeye yarım litreye yakın şerbet, 1 litre su ve yarım çay bardağı sirke eklemiş. pet şişeyi bir kaç yerinden arıların geçebileceği miktarda delik açmış. bana anlattığına göre yüzlerce sarıca tuzağa gelmiş ancak bal arıları girmemişler. muhtemelen arıcı arkadaşların bildiği bir yöntemdir. ben de denedim ancak benim yaptığıma 4-5 sarıca arı ile 1-2 tane bal arısı girmişti.... biraz daha sirke ekledim. sonuçlar halen net değil....

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #8 : Kasım 01, 2019, 20:30:40 »
ben de denedim ancak benim yaptığıma 4-5 sarıca arı ile 1-2 tane bal arısı girmişti.... biraz daha sirke ekledim. sonuçlar halen net değil....

Yapılan bu tuzaklara bal arıları girmiyor.

Bir yerde farklı bir şey yapmış olmalısınız.

Sarıca arıdan başka iri kara sinekler ve petek güve kelebekleri de giriyor.

Bu tuzaklar 1 ay önce yapılmalıydı, önümüzdeki yıla faydası olsun.

Kapan içine temiz su koyup şişe ağzına tatlı bir şey sürseniz bile oluyor.

İçine konulan suyu her gün değilse bile 2 veya 3 günde bir değiştirmek gerekiyor.

Çevrimdışı denizakvaryumu

• İşçi Arı
  • Yer: ANKARA-Ayaş
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 1023
« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2019, 13:57:32 »
Değerli arkadaşlar... Ankara da, Ayaş'ın Bayat köyünde yaklaşık 20 kovan arı ile arıcılık yapmaya çalışıyorum. Kolonilerin neredeyse tamamı kuluçka faaliyetini kestiler. Zayıf olan Arı Kolonilerinden bir tanesinin yoğun bir şekilde yağmaya maruz kalmasından ötürü, belki kurtarırım umuduyla zayıf koloniyi Ankara'nın Sincan ilçesi merkezine, mustakil bir evin bahçesine yerleştirdim. sonrasında zayıf olan ve belki iki çıtayı zar zor dolduran ve kuluçka faaliyeti de çok az olan bu kovan coştu. evin bahçe duvarında büyüyen sarmaşıkta bulunan çiçek polenlerinden arı ayrılmıyor. sonuç olarak şurup takviyesi ile de, arı ciddi manada düzelme gösteriyor. Köyde bulunan kolonilerde ise polen girişine rastlamadım. Son bir aydır belki yalnız bir defa yağmur yağdı, ancak ortalıkta yeşillik veya çiçek yok... şehirde bulunan kolonimi besleyen bu bitki hakkında az çok bilgi buldum ancak sizinde fikirlerinizi almak isterim. bu sarmaşığı arılığımda da kullanıcam nasipse. Ankara gibi iklime sahip yerler için, Sonbaharda, arıların polen ihtiyacını karşılamaya yönelik yetiştirilebilecek bitki örneklerini paylaşırsanız sevinirim...

kış iğdesi kasımın başında çiçek açıyor.meyvesi güzel, soğuklara dayanıklı.arılar çok seviyor
Hakan