Gönderen Konu: Terasta Arıcılık  (Okunma sayısı 496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sungur

• Boş Petek
  • Yer: İstanbul
  • Kovan Sayısı: 1
Terasta Arıcılık
« : Şubat 12, 2020, 23:22:11 »
Merhaba,
Foruma yeni üye oldum. Kadiköy'de Gürkan Yeniçeri'nin konuşmacu olarak katıldığı Nadas'ın bir etkinliğine katıldım. Burada ev çatılarında arıcılık yapılması tavsiye edildi ve ilgimi çekti. Gürkan abinin kitabını edindim ve ogünden bu yana elimden geldiğince amatör arıcılık ile ilgili araştırma yapıyorum. İstanbul Kemerburgazda terası olan bir evde oturuyorum. Bu civarda amatör arıcılık yapan birileri var mı? Anaarı sitesinde çift katlı kovan ve 6 petek arı almayı düşünüyorum.
Tavsiyeleriniz nelerdir?

Çevrimdışı Mustafa Melemez

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Ayaş
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 18
Ynt: Terasta Arıcılık
« Yanıtla #1 : Şubat 13, 2020, 19:44:36 »
Arıcılıkla ilgili daha önce hiç tecrübeniz olmamış ise, öncelikle yakın çevrenizde, az da olsa teknik arıcılık eğitimi almış bir arıcı arkadaş ile temasa geçin.. hatta kendisi de kabul ederse, aldığınız kovanı, onun arılığına koyun. Kendisini izleyerek bakımı hususunda deneyim kazanın. Aksi halde kitaplardan çoğu önemli incelik öğrenilemiyor.
Arıcılık hakkında tecrübeniz var ise, şunu söylemek isterim ki ; bana eğitim veren eğitmenim de teras katta arı yetiştirilebildiğinden bahsetmişti. ancak o çevrede çok sayıda yalancı akasya ve bir miktar ballı bitki bulunduğunu da eklemişti. fakat bu her yer için böyle midir bilemem...
Teras katta arı yetiştirmek, belki arıcılığı sevmek için iyi bir başlangıç bile olabilir ancak bal elde etmek için yapılacaksa istenilen sonuç alınamayabilir.
Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
« Yanıtla #2 : Şubat 13, 2020, 21:08:25 »
Merhaba,
Foruma yeni üye oldum. Kadiköy'de Gürkan Yeniçeri'nin konuşmacu olarak katıldığı Nadas'ın bir etkinliğine katıldım. Burada ev çatılarında arıcılık yapılması tavsiye edildi ve ilgimi çekti. Gürkan abinin kitabını edindim ve ogünden bu yana elimden geldiğince amatör arıcılık ile ilgili araştırma yapıyorum. İstanbul Kemerburgazda terası olan bir evde oturuyorum. Bu civarda amatör arıcılık yapan birileri var mı? Anaarı sitesinde çift katlı kovan ve 6 petek arı almayı düşünüyorum.
Tavsiyeleriniz nelerdir?
Alacağınız arının sakinliğini çok dikkat edin yoksa terasta işiniz zor.
O yüzden arıyı bakıp almakta fayda var. Sakin arı önceliğiniz olsun çatıda arı bakmak istiyorsanız... Tabiri caizse kuzu gibi arı bulmalısınız...
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
« Yanıtla #3 : Şubat 13, 2020, 21:24:33 »
Foruma hoşgeldin.

Herşey gönlüne göre olmasını dilerim.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #4 : Şubat 13, 2020, 23:49:56 »
Aramıza hoşgeldin Sungur Kemerburgaz arıcılık için çok güzel bir yer,ama önce antreman şart bir arıcının yanında çalışman lazım,eğer istersen sana ders verebilirim arılığım büyük çekmecede,şimdiden hayırlı olsun.
Rıdvan (çılgındağlı)