Gönderen Konu: Ana Arı Verme  (Okunma sayısı 373 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kzmfkr

• Boş Petek
  • Yer: Mersin
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 1100
Ana Arı Verme
« : Mart 12, 2020, 17:04:46 »
Selamün Aleyküm arıcı abilerim. 2 adet (kafkas, karpat) ana arı aldım. Nisanda gelecek inşallah. Daha acemi olduğum ve yalnızca iki kovan arım olduğu için ana arı verme işini riske atmak istemiyorum. Mesleğim gereği arılığa sürekli gidemiyorum. Benim sorum şu: bölme yaparken boş kovana 3 çerçeve arı silksem, iki adet ham petek koysam ve içine kekini vs koysam nasıl olur? (Arıların yüzük çevirmesini engellemek amacıyla) arıyı birkaç gün önceden bölme şansım yok. Böldüğüm gün anayı verebilirim ancak. Ya da sizin risksiz bir şekilde ana kabul ettirme tavsiyeniz var mı?

Çevrimdışı Mustafa Melemez

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Ayaş
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 18
Ynt: Ana Arı Verme
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2020, 20:48:48 »
Benim bu konudaki tecrübem az. 5-10 denemem oldu. hepsi de kabul etti. sorun çıkmadı. eğer buradaki deneyimli arkadaşlar yanlışlarımı düzeltirlerse bir iki tavsiyem olacak.

-ilk olarak gittiğinizde böleceğiniz kovandaki ana arıyı muhakkak bulun, silkelemek istediğiniz çerçevelerde ana arı kalırsa saç baş birbirlerine girerler.
Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 12, 2020, 20:49:25 »
- sizde hazır kabarmış boş petek yok sanırım. mümkünse her koloni için kabarmış birer petek alın. hazır kabarmış satılıyor. varsa çevrenizde arıcılıkla uğraşan bi tanıdığınız ondan da eski petek de alabilirsiniz...
- Silkelemek istediğinize göre böleceğiniz peteklerde larva veya yumurta var ve siz kısa süre içinde tekrar bakamayacağınızdan, larvayı yüksük yapabilirler diyorsunuz. durum buysa silkeleyin ancak kovanda açık yavrulusu olmayan petek varsa direk koyun gitsin. ham peteği eski koloniye verirsiniz.

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2020, 20:49:38 »
- yeni böldüğünüz kovanlara az da olsa invert şurup ve kek verin, sıkıştırma aparatlarını şimdiden hazır edin, kovan giriş deliklerini iyice daraltın.
- bölme işlemini açık havada öğlen saatinde yapın ki kovanda genel itibariyle genç arılar bulunsun.. kapalı, rüzgarlı bir havada veya çok erken- çok geç saatlerde yaparsanız böldüğünüz arıların sayısı sizi yanıltabilir.
- ana arı verme kafesinde, arıların keki yiyip ana arıya ulaşacakları iki açıklık oluyo. biri yanda biri üstte. üsttekini açmayın. yandakini açın sadece. üstteki açılınca çok hızlı ana arıya ulaşıyorlar. bu da bir tür risk. ben bazı ana arı verme işlemlerinde ana arıyı kafesinde verirken hiçbir yerini açmadan veriyordum. Bi süre izlerim baktım saldıran yok, yandaki küçük bölmeyi açıyorum. bazen arılar anayı öldürmeye çalışıyorlar.... o zaman kafesin hiçbir yerini açmıyor ertesi gün bakıyordum. acele etmeden... ne zaman saldıran yok o zaman yan gözü açıyordum. yavaş yavaş keki yiyerek anayı çıkarıyorlardı.. koloni anaya çok muhtaçsa ikinci kısmı da açıyorum. ertesi güne ana arı çıkmış oluyor o zaman. ama sizin vakit sıkıntınız varsa bu tip riskleri baştan kabul edeceksiniz.

Deneyimli arkadaşlar yazdıklarımdan hatalı olanları düzeltsin ki ben de öğreneyim.

Çevrimdışı kazım fakir

• Larva
  • **
  • Yer: Mersin-Mut-Karacaoğlan Köyü
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2020, 21:23:54 »
Ben ana arıyı kovana verince bir dahaki kontrolüm bir hafta sonra olabilir. Kabul ettiler mi etmediler mi diye iki üç gün içinde bakamam. Yani ana arı kafesiyle vereceğim bir hafta sonra ettilerse ettiler öldürdülerse öldürdüler. Keki bitirip anayı çıkaracaklar. Bilgilendirme için teşekkürler  Mustafa abi.
"Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev edin." Nahl 68

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #5 : Mart 12, 2020, 23:01:15 »
Kovanda yumurta ve yavru olmayınca kovanda boş petekler kovanda olursa arılar geri döner geriye bir avuç arı kalır.

Bir avuç arıda kovanı koruyamaz yağma olabilir.

Ana kafesindeki keki arılar bir gecede açarlar, ana arı kabulu zorlaşır.

Çevrimdışı kazım fakir

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Mart 12, 2020, 23:49:15 »
Peki ne önerirsiniz hocam?
"Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev edin." Nahl 68

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #7 : Mart 20, 2020, 22:08:58 »
Peki ne önerirsiniz hocam?

Murat hocam henüz cevap yazmamış ben size farklı bir yol göstereyim. Aşağıdaki konu başlığını benim blog sayfamda bulun ve okuyun.

ANA ARI SATIN ALMA SONRASI DİKKAT EDİLECEK KONULAR  http://pendore.blogspot.com/

Çevrimdışı kazım fakir

• Larva
  • **
« Yanıtla #8 : Mart 21, 2020, 21:19:53 »
Teşekkür ederim hocam bu yazınızı forumda okumuştum