Gönderen Konu: İtalyan arısı  (Okunma sayısı 1589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: İtalyan arısı
« Yanıtla #30 : Mart 26, 2020, 09:13:22 »
Geçen Sezon 28 eylülde yapmış olduğum bal hasatında sakinlik yönünden arıları görebilmeniz için bir video çekmiştim.
İtalyan ve buckfastın inanılmaz bir sakinliği var , yerli bursa arısı ise aman allah korusun bir daha arılığıma sokmam videodaki hali yine sakindi hele sezon ortasında neler çektirdi bana daha 100 metre yaklaşmadan başlıyorlar saldırmaya bekçilik için iyi ama hobi için malesef çok kötüydü

https://youtu.be/U2cAKVsA27E
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı kibrisli

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Kıbrıs
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 12
« Yanıtla #31 : Mart 26, 2020, 09:18:07 »
Sizin yerli bursa arısı bizim kıbrıs arısına eşdeğer anlaşılan.çok hırçın ve arı sağım yapıldığında inanılmaz saldırgan oluyor.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #32 : Mart 26, 2020, 09:28:01 »
yerli bursa  ve anadolu  arısı adında şimdiye kadar kullandığım arıların hiçbirinden memnun kalmadım.
hem hırçınlık hem oğul eğilimi konusunda gerçekten çok kötüydüler. bunun yanında verimleri iyi bari olsa diyeceğim ama o da kötüydü.
belki ben gerçek anadolu kullanmadım şimdiye kadar ondan da olabilir...

Çevrimdışı kibrisli

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #33 : Mart 26, 2020, 09:37:54 »
Hakan Bozkurt beyin vermiş oldugu bilgiler çok değerli ve teşekkürlerimi yine belirteyim.inşallah aldığım italyan arıları verdiği bilgilerle aynı belirtileri gösterir.kovanlarımı henüz açmadım.2 güne kadar açıp petek vereceğim.durumu yine buradan paylaşacağım.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #34 : Mart 26, 2020, 10:02:13 »
Hakan Bozkurt beyin vermiş oldugu bilgiler çok değerli ve teşekkürlerimi yine belirteyim.inşallah aldığım italyan arıları verdiği bilgilerle aynı belirtileri gösterir.kovanlarımı henüz açmadım.2 güne kadar açıp petek vereceğim.durumu yine buradan paylaşacağım.

Fotoğrafta çekin bizde görelim durumları

Çevrimdışı kibrisli

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #35 : Mart 26, 2020, 10:16:23 »
İmkanım olursa tabii ki çekmek isterim.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 245
« Yanıtla #36 : Mart 26, 2020, 12:06:30 »
Geçen Sezon 28 eylülde yapmış olduğum bal hasatında sakinlik yönünden arıları görebilmeniz için bir video çekmiştim.
İtalyan ve buckfastın inanılmaz bir sakinliği var , yerli bursa arısı ise aman allah korusun bir daha arılığıma sokmam videodaki hali yine sakindi hele sezon ortasında neler çektirdi bana daha 100 metre yaklaşmadan başlıyorlar saldırmaya bekçilik için iyi ama hobi için malesef çok kötüydü

https://youtu.be/U2cAKVsA27E

Damızlıkçı olmadığımız için midir? yoksa başka bilmediğimiz nedenler mi var bilmiyorum ? ama yerli arılar konusunda yapmaya çalıştığım hüsranla biten sonuçlar aldım.

Örneğin neler yapmaya çalıştım ve beceremedim.

Yerli arılarda oğula tam olarak engel olamadım. Yerli arılar üstünde bu konuda tam olarak hakimiyetimi sağlayamadım. Onlar galip geldiler. Bu yüzden verim alamadım. Yerlilerle uğraşıp, oğul önlemede mutlaka başarılı olan arıcı arkadaşlar vardır. Evet ben başarılı olamadım. Yerli arılarda başarılı olmak için öncelikle oğul önlemede başarılı olmak gerekiyor. Tavsiye edilen birçok yöntem denedim ama kimi kovanlarımda oldu, kimisinde olmadı.

Eşşek herifler ;D ana gözü saklamak konusunda da çok başarılılar. Hiç akla gelmeyecek yerlere ana gözü saklıyorlar. Çerçelerde ana gözü temizliği yaparken çok agresif oluyorlar ve çerçeveler bayram yeri gibi curcuna oluyor. Silkeme yaparsanız o apayrı mevzuu. Maskenin önü arı doluyor. Resmen içimi korku kaplıyor.

Sizlere başka bir tecrübemi anlatayım. İnanıp, inanmamakta serbestsiniz. Karşı çıkanlarınız olacaktır. Bu benim tecrübem;
Ana gözlerini inatla temizlediğim bir yerli kovan benimle baş edemiyordu. Fakat gördüm ki dışarıdan başka bir bakire anayı kovana getirmişler. Evet aynen öyle oldu. Kovanı tekrar kontrol ettim. Gözden kaçan hiçbir ana gözü yoktu ama kovan içinde gezen bir gelin adayı vardı. Yok artık dedim, Pes !!

Saldırganlık konusunda, eğer çok büyük arazisi olmayan bir bahçeniz varsa köpek beslemeye gerek yok. Birkaç yerli arılı kovan koyun yeter. 100 metre civarında hayvan insan fark etmez tepelerler. Zeytinliğe gelen budakçılar, araziyi traktörle sürenler dahil nasıl kaçırtılırmış görün. Anlatmıştım. Geçen sene arılığa 100 metre mesafede kendi halinde küçük bir bahçeyle uğraşan kardeşimi hastaneye zor yetiştirdim.

Yerli Anadolu arısı diyoruz, diyoruz da bizim bu sözde saf ırkımız neden tek tip değil. Bunun en iyi göstergesi, Ana arılarda kendini gösteriyor. Kimi analar daha koyu ve esmer iken, kimi arılar turuncu-sarı renkli halkalı, kimi ise bu iki tipin arası renklerde. Ürettikleri işçi arılarda farklı. Kimisi esmer kimisi sarı renk halkalı, kimi de arası kombinasyonda. Yerli Anadolu arısı bunların hangisi ?

İzmir, Aydın, Muğla, Manisa'da yerli arılar neden görünüş olarak farklı. Hemde çok büyük olmayan bir coğrafyada. "Hadi dedim kime güveneceğiz? Tabi ki devlet kuruluşuna" dedik. Ege Tarımsal Araştırma'dan 3 adet Batı Anadolu (Efe) arısı aldım. Gelen analar bendekilerden daha koyu renkli idi. "Tamam dedim bulduk galiba yerli arıyı." Gelen analar yavruyu sökünce baktım. Çıkan işçiler her telden çalıyor. Kimisi anasına benzer şekilde koyu, kimisi de bendekiler gibi daha belirgin sarı halkalı. "Neyse" dedim "Vardır bir bildikleri devam" dedim. Kovan yeni işçilerle dolduğunda ise eyvah ki ne eyvah. Ortalık savaş alanına döndü. Adam yemek neymiş o zaman gördüm. Kardeşimi hastaneye götürdüm. Tamam da ustalar benim ne suçum, ne günahım var.

Her şeye rağmen, gene de bal veriminden memnun olduğum, diğerlerine göre daha uysal (Saldırganlığı arıcı tarafından tolere edilebilir şekilde) yerli arılardan üreteyim dedim. Fakat o da tam olmuyor. Çıkan anaların bir kısmından sakin, bir kısmından yine saldırgan arılar çıkıyor. Benim gibi hobici arıcılar için 10-15 kovanda 2 tane saldırgan arının olması bütün keyfimizi kaçırmak için yeterli. Arılığın bütün düzenini bozuyorlar.

"Kardeşim ben Karniyolları, İtalyanları açıyorum size ne oluyor?" Sanki onların kovanlarını açmışım gibi saldırıya geçiyorlar. Rahatsızım, biraz biraz korkuyorum, tedirginim, psikolojim bozuluyor.

"Yerli arıdan vazgeçmeyelim. Yabancı ırklar Türk arıcılığı için tehdittir. Kendi ırklarımızı korumamız lazım". Tamam bunlar kulağa hoş gelen sözler ama ben ne yapayım. Yerli arılarımı tamamen temizleme kararı aldım. Suçlu ben değilim. Kabul etmiyorum. Devlet görevini yapsın. Adam gibi ıslah yapsın. Karniyol, İtalyan gibi ıslah edilmiş bir arı ortaya çıkarsın. KULLANMAYAN; ALMAYAN NAMERTTİR

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #37 : Mart 26, 2020, 13:59:28 »
Damızlıkçı olmadığımız için midir? yoksa başka bilmediğimiz nedenler mi var bilmiyorum ? ama yerli arılar konusunda yapmaya çalıştığım hüsranla biten sonuçlar aldım.

Yerli arılarda oğula tam olarak engel olamadım. Yerli arılar üstünde bu konuda tam olarak hakimiyetimi sağlayamadım. Onlar galip geldiler. Bu yüzden verim alamadım. Yerlilerle uğraşıp, oğul önlemede mutlaka başarılı olan arıcı arkadaşlar vardır. Evet ben başarılı olamadım. Yerli arılarda başarılı olmak için öncelikle oğul önlemede başarılı olmak gerekiyor. Tavsiye edilen birçok yöntem denedim ama kimi kovanlarımda oldu, kimisinde olmadı.

Eşşek herifler ;D ana gözü saklamak konusunda da çok başarılılar. Hiç akla gelmeyecek yerlere ana gözü saklıyorlar. Çerçelerde ana gözü temizliği yaparken çok agresif oluyorlar ve çerçeveler bayram yeri gibi curcuna oluyor. Silkeme yaparsanız o apayrı mevzuu. Maskenin önü arı doluyor. Resmen içimi korku kaplıyor.

Sizlere başka bir tecrübemi anlatayım. İnanıp, inanmamakta serbestsiniz. Karşı çıkanlarınız olacaktır. Bu benim tecrübem;
Ana gözlerini inatla temizlediğim bir yerli kovan benimle baş edemiyordu. Fakat gördüm ki dışarıdan başka bir bakire anayı kovana getirmişler. Evet aynen öyle oldu. Kovanı tekrar kontrol ettim. Gözden kaçan hiçbir ana gözü yoktu ama kovan içinde gezen bir gelin adayı vardı. Yok artık dedim, Pes !!

Saldırganlık konusunda, eğer çok büyük arazisi olmayan bir bahçeniz varsa köpek beslemeye gerek yok. Birkaç yerli arılı kovan koyun yeter. 100 metre civarında hayvan insan fark etmez tepelerler. Zeytinliğe gelen budakçılar, araziyi traktörle sürenler dahil nasıl kaçırtılırmış görün. Anlatmıştım. Geçen sene arılığa 100 metre mesafede kendi halinde küçük bir bahçeyle uğraşan kardeşimi hastaneye zor yetiştirdim.

Yerli Anadolu arısı diyoruz, diyoruz da bizim bu sözde saf ırkımız neden tek tip değil. Bunun en iyi göstergesi, Ana arılarda kendini gösteriyor. Kimi analar daha koyu ve esmer iken, kimi arılar turuncu-sarı renkli halkalı, kimi ise bu iki tipin arası renklerde. Ürettikleri işçi arılarda farklı. Kimisi esmer kimisi sarı renk halkalı, kimi de arası kombinasyonda. Yerli Anadolu arısı bunların hangisi ?

İzmir, Aydın, Muğla, Manisa'da yerli arılar neden görünüş olarak farklı. Hemde çok büyük olmayan bir coğrafyada. "Hadi dedim kime güveneceğiz? Tabi ki devlet kuruluşuna" dedik. Ege Tarımsal Araştırma'dan 3 adet Batı Anadolu (Efe) arısı aldım. Gelen analar bendekilerden daha koyu renkli idi. "Tamam dedim bulduk galiba yerli arıyı." Gelen analar yavruyu sökünce baktım. Çıkan işçiler her telden çalıyor. Kimisi anasına benzer şekilde koyu, kimisi de bendekiler gibi daha belirgin sarı halkalı. "Neyse" dedim "Vardır bir bildikleri devam" dedim. Kovan yeni işçilerle dolduğunda ise eyvah ki ne eyvah. Ortalık savaş alanına döndü. Adam yemek neymiş o zaman gördüm. Kardeşimi hastaneye götürdüm. Tamam da ustalar benim ne suçum, ne günahım var.

Her şeye rağmen, gene de bal veriminden memnun olduğum, diğerlerine göre daha uysal (Saldırganlığı arıcı tarafından tolere edilebilir şekilde) yerli arılardan üreteyim dedim. Fakat o da tam olmuyor. Çıkan anaların bir kısmından sakin, bir kısmından yine saldırgan arılar çıkıyor. Benim gibi hobici arıcılar için 10-15 kovanda 2 tane saldırgan arının olması bütün keyfimizi kaçırmak için yeterli. Arılığın bütün düzenini bozuyorlar.

"Kardeşim ben Karniyolları, İtalyanları açıyorum size ne oluyor?" Sanki onların kovanlarını açmışım gibi saldırıya geçiyorlar. Rahatsızım, biraz biraz korkuyorum, tedirginim, psikolojim bozuluyor.

"Yerli arıdan vazgeçmeyelim. Yabancı ırklar Türk arıcılığı için tehdittir. Kendi ırklarımızı korumamız lazım". Tamam bunlar kulağa hoş gelen sözler ama ben ne yapayım. Yerli arılarımı tamamen temizleme kararı aldım. Suçlu ben değilim. Kabul etmiyorum. Devlet görevini yapsın. Adam gibi ıslah yapsın. Karniyol, İtalyan gibi ıslah edilmiş bir arı ortaya çıkarsın. KULLANMAYAN; ALMAYAN NAMERTTİR

Harika...
Birçok konuda hemfikirim adaşım

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #38 : Mart 26, 2020, 14:27:01 »
Harika...
Birçok konuda hemfikirim adaşım

Hakanlar dayanışması.....

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #39 : Mart 26, 2020, 15:17:14 »
Hakanlar dayanışması.....

Evet Hocam öyle oldu :)
Yabancı ırklar konusunda neler düşündüğünüzü biliyorum ama malesef durumumuz böyle

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Pupa
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
« Yanıtla #40 : Mart 26, 2020, 15:24:38 »

Hakan Bey yazınızı okurken kendimi gördüm. Ben de bıktım artık sert arıdan. Özellikle çevremdeki insanlara karşı mahçup olmaktan bıktım.

İşin garip yanı bu terbiyesizlere :) yeni ana kabul ettirmekte çok güç. Geçen yıl 10 adet karniyol aldım. Yarısını kestiler yarısını kabul ettirebildim. Kabul ettirdiklerimden bazılarını da  yavru attıktan sonra kestiler.

Artık bu yıl hırçınlık eden kovanı işaretlemeye başladım. bir şekilde yok edeceğim. Düşüncem bölerek zayıf hale getirmek ve yeni ana vermek. Kabul etmeyeni de diğer kovanlara paylaştırmak.

Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 245
« Yanıtla #41 : Mart 26, 2020, 16:53:42 »
Evet Karniyol ırkının ana arılarında ana arı feromonu ırksal olarak düşük düzeyde olduğu için, analarının yüksek düzeyde feromon salgılaması alışık olan Anadolu,İtalyan gibi ırklar Karniyolları biraz zor kabul ediyor. Zayıf düzeyde feromon algılamalarından dolayı anayı uygun bir ana olarak görmüyorlar. Özellikle hırçınlık düzeyi yüksek arılarda kabul edilme oranı çok düşük seviyelerde.

Yerlilerde 2 şekilde Karniyol kabul ettirmek daha kolay oluyor.
1)- Güçlü kovanlar daha zor kabul ediyorlar. Bu yüzden bölme yapmak daha iyi oluyor.
2)- Bölme ile uğraşmak istemiyorsanız yerli anayı 10 gün evvelden öldürüp, kovan içine atın.  5. - 9. günler ve aralarda memelerin tamamını temizleyin. 7. gün anayı kafeste verin ama keki açmayın.Elinde hiç ana yapacak  yavru kalmayınca panik başlar. 9. gün keki açın.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #42 : Mart 26, 2020, 20:19:59 »
Evet Hocam öyle oldu :)
Yabancı ırklar konusunda neler düşündüğünüzü biliyorum ama malesef durumumuz böyle

Benim ırk takıntım yok, elimdeki arının ırkını hiç önemsemiyorum, önemli olan verimli olsun.

Verimli olurken de diğer özelliklerinin uygun olmasını düşünürüm.

Bir yerden ana arı aldım çok fazla bal yaptı ama ertesi yıl kıştan çıkmadı veya hastalıkları beni uğraştırdı olmasını istemiyorum.

Benim düşüncem bulunduğu yere uyumlu arı olmalı.

Sakinlik konusuna gelince ben arılık içinde maskesiz gezerim maskemi kovanların arasında giyerim, bakım yaparken kovanın biri kızgınlaşırsa duman vermek için körüğün 8 - 10 kovan geri kaldığını görürüm.
Eskiden arıcılık yaptığım yerde arılar 100 metreden karşılama yaparlardı.

Çevrimdışı kibrisli

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #43 : Mart 26, 2020, 20:49:54 »
Kovanların üst kapak havalandırması nasıl olmalı Murat hocam? Benim kovanlarımıdaki kapaklarda havalandırma deliği yok.ne yapabilir veya nasıl yapabilirim?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #44 : Mart 26, 2020, 21:38:27 »
Kovanların üst kapak havalandırması nasıl olmalı Murat hocam? Benim kovanlarımıdaki kapaklarda havalandırma deliği yok.ne yapabilir veya nasıl yapabilirim?

Siz sıcak bölgede arıcılık yapıyorsunuz, kapak ön ve arka yüzünde karşılıklı olarak havalandırma deliği olmalı ki  içeride değişen hava kovan içini korur.

Ön ve arka yüzü yağmur girmeyecek gibi eğik delip iç yüzden kafes tel çakarsanız kullanışlı olur.