Gönderen Konu: İtalyan arısı  (Okunma sayısı 1585 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: İtalyan arısı
« Yanıtla #45 : Mart 26, 2020, 21:39:06 »
Evet Hocam öyle oldu :)
Yabancı ırklar konusunda neler düşündüğünüzü biliyorum ama malesef durumumuz böyle

Benim ırk takıntım yok, elimdeki arının ırkını hiç önemsemiyorum, önemli olan verimli olsun.

Verimli olurken de diğer özelliklerinin uygun olmasını düşünürüm.

Bir yerden ana arı aldım çok fazla bal yaptı ama ertesi yıl kıştan çıkmadı veya hastalıkları beni uğraştırdı olmasını istemiyorum.

Benim düşüncem bulunduğu yere uyumlu arı olmalı.

Sakinlik konusuna gelince ben arılık içinde maskesiz gezerim maskemi kovanların arasında giyerim, bakım yaparken kovanın biri kızgınlaşırsa duman vermek için körüğün 8 - 10 kovan geri kaldığını görürüm.
Eskiden arıcılık yaptığım yerde arılar 100 metreden karşılama yaparlardı.

Çevrimdışı kibrisli

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Kıbrıs
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
« Yanıtla #46 : Mart 26, 2020, 21:50:09 »
Bizim kovanlarımızın kapakları açıldığında arıların saldırısından korunmak için veya kapak açıldığında kontrol etmem için mi bilemediğim çerçeve tel mevcut hocam.havalandırma delikleri bu durumda etkili olacak mı?

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 245
« Yanıtla #47 : Mart 26, 2020, 23:59:59 »
Bizim kovanlarımızın kapakları açıldığında arıların saldırısından korunmak için veya kapak açıldığında kontrol etmem için mi bilemediğim çerçeve tel mevcut hocam.havalandırma delikleri bu durumda etkili olacak mı?

Hayır Murat hocamın kasdettiği bu değil. Kovan üstüne örtü tahtası koyarız. Bunun üstüne kapağı kapatırız. Buraya kadar tamam değil mi?

Sıcak bölgelerde kovan kapakları yüksek sıcaklıktan ötürü çok ısınır. Özellikle boyansa bile çakılı saç ilave olarak sıcaklığa katkı yapar.
Kovan kapağı altındaki durgun hava ısınarak sıcaklığı kovana aktarır ki bu da yaz sıcaklarında arıların sıcak stresini artırır. Bunu önlemek için 3 adet tedbir vardır.

1)- Kovan kapağı iç taban kısmına strofor yerleştirilir. Bu kapak üstünden gelen sıcaklığı kesmede ilk tedbirdir.

2)- Kovan kapağı ile örtü tahtası arasında kalan durgun hava gene de zamanla ısınacaktır. Bu durgun havanın, hava hareketiyle atılabilmesi için, kovan kapağının karşılıklı iki kenarından yağmur girişine engel olacak şekilde eğimli delikler açılır. Yaklaşık büyüklüğü kibrit kutusunun yandan görünüşü kadar.

3)- Sıcak bölgelerde kovan alt tabanı komple ızgaralı olmalıdır. hatta  Kıbrıs, Antalya, Adana gibi yerlerde kışın bile kapatmaya gerek yoktur.

Sıra geldi böcek kafes teli olayına ve mantığına;
Havaların aşırı sıcak olduğu günlerde kovan önlerinde çok fazla arının havalandırma yapmaya çalıştığı görüldüğünde ve bal sezonu sırasında arıların balın suyunu uçurmak için aşırı gayret gösterdiklerini fark edince, arılara yardım edebiliriz.

- Kovan örtü tahtası üzerinde 10 cm X 10 cm ölçülerinde bir delik açıp, içerideki istenmeyen sıcak havanın kovan kapağı altındaki boşluğa, oradan da kapaktaki yan deliklerden dışarı atılmasına yardım etmiş oluruz.

- Burada dikkat edilecek konu, gerek örtü tahtasında açtığımız pencerenin üstünün, gerekse de kapak yanlarına açtığımız deliklerin böcek teli ile kapatılması gerekir. Çünkü örtü tahtası üstündeki delikten içerideki arılar kapak içine doluşacaklardır. Ayrıca bal sezonunda dolaşan yağması arıların, yağma girişiminde bulunmaması için kapaktaki delikler böcek kafes teli ile kapatılır.

- Örtü tahtasındaki ve kapaktaki delikler strofor gibi malzemelerle sonbaharda kapatılır ki kışın arılar sıcaklık kaybı yaşamasın.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #48 : Mart 27, 2020, 09:02:10 »
Bende geçen sezon yerli sakin balci,  gelisimi  cok iyi olan kolonim vardı yarıdan fazlasini bu kolonin anasina cevirdim, bu sezon çok güzel geliştiler  ama acı gerçek 8- 9 cerceveyi gören oğul memelerini dikti, 1 haftadır ben mememeleri temizliyorum ısrarla onlar inat ediyor neredeyse hepsine 3 tane temel petek kabarttirdim. Erkek uretimide fazla yetersiz ciftlesme desem işçi pupalarinin olduğu yerler çarşaf gibi dupdumduz.
Ayriyeten 3 tane başka yerden getirdigim ari var çok saldirgan saldirganligindan dolayı baharda yol verecem diye işaret koymuştum işin garibi bunlar 10 çerçevede çok güzel gidiyorlar erkek üretimi çok çok az, ayriyeten karniyol F1 in var 1 tane oda çok güzel gelişiyor ondada oğul isteği yok vede erkek üretimi minimumda oda 9 çerçevede....
Bende hep yerli olsun isteyenlerdendim ama bu oğul girişimleri beni şimdiden bezdirdi daha Hazirana çok var, olmadi hepsini karniyol a çevirecem...
Yemişim yerlisini demeye başladım.....

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı kibrisli

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #49 : Mart 27, 2020, 13:48:00 »
Bizim kovanlarımızda havalandırma sıkıntısı var diye düşünüyorum.örtü tahtası kullanmıyoruz kullanan arkadaşı da hiç görmedim belki de yapan vardır benim bilgim yok.çektiğim resimleri sayfaya ekleme yapamadım.görmenizi isterdim bizim kovanlarımızdaki durumu.nasıl ulaştırabilirim resimleri size Hakan bey?

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #50 : Mart 27, 2020, 14:26:31 »
Bende geçen sezon yerli sakin balci,  gelisimi  cok iyi olan kolonim vardı yarıdan fazlasini bu kolonin anasina cevirdim, bu sezon çok güzel geliştiler  ama acı gerçek 8- 9 cerceveyi gören oğul memelerini dikti, 1 haftadır ben mememeleri temizliyorum ısrarla onlar inat ediyor neredeyse hepsine 3 tane temel petek kabarttirdim. Erkek uretimide fazla yetersiz ciftlesme desem işçi pupalarinin olduğu yerler çarşaf gibi dupdumduz.
Ayriyeten 3 tane başka yerden getirdigim ari var çok saldirgan saldirganligindan dolayı baharda yol verecem diye işaret koymuştum işin garibi bunlar 10 çerçevede çok güzel gidiyorlar erkek üretimi çok çok az, ayriyeten karniyol F1 in var 1 tane oda çok güzel gelişiyor ondada oğul isteği yok vede erkek üretimi minimumda oda 9 çerçevede....
Bende hep yerli olsun isteyenlerdendim ama bu oğul girişimleri beni şimdiden bezdirdi daha Hazirana çok var, olmadi hepsini karniyol a çevirecem...
Yemişim yerlisini demeye başladım.....

Uzmanların ilk karşı çıktığı şey gerçekleşmiş. Hiçbir zaman tek bir kovan damızlık olarak şeçilmemeli.

Neden? Çünkü bu arı melez bir arı olabilir. Melez arılar yavrularına iyi özelliklerini aktaramazlar.  Örneğin 20 kovan arısı olan bir arıcı kendi anasını üretecekse, en az 5 kovanı damızlık olarak şeçmeli. Bu işin temel kuralı bu. Bal verimine bakarak damızlık seçimi bilinen en büyük yanlış.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #51 : Mart 27, 2020, 14:38:56 »
Bizim kovanlarımızda havalandırma sıkıntısı var diye düşünüyorum.örtü tahtası kullanmıyoruz kullanan arkadaşı da hiç görmedim belki de yapan vardır benim bilgim yok.çektiğim resimleri sayfaya ekleme yapamadım.görmenizi isterdim bizim kovanlarımızdaki durumu.nasıl ulaştırabilirim resimleri size Hakan bey?

Ben sizi çok iyi anladım. Resim atmaya hiç gerek yok.

Size tavsiyem, sıcak bölgelerde naylon veya çuval ile kovanlarınızı örtmek yerine, tek parça örtü tahtası kullanmanız. Dediğim gibi örtü tahtası üzerinde 10*10 cm bir havalandırma penceresi açtırarak üstüne böcek kafes teli çakmanız.

Bazı kovanlarda bazı sıkıntılarda oluyor. Örneğin kovan kapağı, kovan örtü tahtasının üstüne tam olarak oturuyor. Bu da yanlış çünkü kovan kapağı içten damaklı olmalı ve kapatıldıktan sonra örtü tahtası ile kovan kapağı arasında bir hava boşluğu kalmalı.

Ayrıca, Kıbrıs gibi arı ırklarının nispeten saldırgan olduğu yerlerde kovan örtü tahtasının üstüne bir de yatay şurupluk için ilave şurupluk deliği açtırırsanız güzel olur. Kovanları açmadan ve arıları rahatsız etmeden geceleri bile şurup, kek gibi besleme yapabilirsiniz. Soğuk bölgelerde arılar kovan örtü tahtası üstündeki şurupluğa çıkmakta güçlük yaşayabilir fakat Kıbrıs gibi kışları ılıman geçen yerlerde hiçbir zaman sorun oluşturmaz.

Çevrimdışı kibrisli

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #52 : Mart 27, 2020, 15:00:21 »
Çok teşekkür ederim.kovanlarıma ilk iş kapak kenarlarına 2 hava deliği açmak.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• İşçi Arı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #53 : Mart 27, 2020, 15:05:05 »
Uzmanların ilk karşı çıktığı şey gerçekleşmiş. Hiçbir zaman tek bir kovan damızlık olarak şeçilmemeli.

Neden? Çünkü bu arı melez bir arı olabilir. Melez arılar yavrularına iyi özelliklerini aktaramazlar.  Örneğin 20 kovan arısı olan bir arıcı kendi anasını üretecekse, en az 5 kovanı damızlık olarak şeçmeli. Bu işin temel kuralı bu. Bal verimine bakarak damızlık seçimi bilinen en büyük yanlış.
Uzmanların dediğine bende katılıyorum ona dayanarak, benim ariliginda 3 farklı yerden analar var, ve bunların olduğu yerler arasında nereden baksan 10 - 20 km mesafe farkları var, yani bahsettigin akrabalık istesemde olamıyor, bu arada bu sezon damizlik kullanacağım  ariyi 30- 35 km mesafeden getirttim. Benim buradaki uğraşım yerlilerden istediğim beklentilerimi  karsilamasiydi, ha bu arada cevrede 100  koloni üzeri bir hayli arici var...
Son bir ilave daha ekleyeceğim bu sezon 4 damizligim var ve de bunlar farlı yerlerden...

Çevrimdışı kibrisli

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #54 : Mart 27, 2020, 19:48:09 »
Bu gün 7. Çerçeveyi vermek için bir tedirginlik ile giysimi ve korüğümü hazırlayıp italyan ırkı aldığım arılarımı açtım.ilk önce iki üç kez önden duman vererek daha sonra kapağı aralayıp içine birkaç kez duman verdim.üst kapağı açtığımda tel çerçeve altında arılara bir iki kez daha duman verdim.bir baktım arılar aşağıya inmiş hemen.yukarda hiç arı yok.tel çerçeveyi açtığımda yine arılar meydanda yok ve ham peteği koyup ilk kovanımı bir şaşkınlık ile kapattım.ikinci kovana geldiğimde yine aynı şekilde duman verip kapağı açtım.fakat arılar bu kez aşağıya inmemiş.bir iki duman daha vererek tel çerçeveyi kaldırdım.tel altına biraz petek örmüşler ben ördükleri peteği temizleyip 2. Kovana da 7. Peteği verdim.arılardan tıs yok.biraz bekledim saldıran olur mu diye maşallah arı sanki uyuya kalmış.kapağı kapatıp arıları kendi hallerine bıraktım.demekki bu italyan ırkı arılar böyle imiş.7 yıldır ara verdiğim arıcılık için gerçekten çok pişmanım.ama olsun bundan sonraki zamanlarda daha bir keyif ile sizden aldığım bilgiler ile daha iyi tecrübelerim olacağına eminim.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
« Yanıtla #55 : Mart 27, 2020, 20:39:09 »
İtalyanlar böyle gerçekten, siz de yaşadıkça göreceksiniz.
Benim İtalyanlar, Aydın'dan gelme melezleşmiş arılar. Öyle olduğu halde nasıl rahat çalıştığımı daha önce yazmıştım.
Sizinkilerin saflık düzeyi daha yüksek herhalde. Uysallığın fazla olması bunun göstergesi.
Uysallık konusunda bir de Karniyolları görseniz oturup ağlarsınız herhalde.
Fakat Kıbrıs gibi çok sıcak ve yüksek nemden dolayı bunaltıcı havalarda Karniyollar çuvallayabilir. Tipik Akdeniz arısı olan İtalyanlardan başka yabancı bir ırk denemeyin bence.
Selamlar. Başarılar.